KDE Masaüstü (Kubuntu)

Başlatan Ubuntu, 25 Şubat 2008 - 18:52:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

günberi

Alıntı YapPardus mu? Kesinlikle katılmıyorum.  Bence kullanılacak en iyi Kde Mandrivadır. Hem son derece Türkçe!
Olabilir, Mandriva hiç kullanmadım. Zaten anlatmak istediğim KDE için Kubuntu dışında alternatiflere bakılması gerektiğiydi. Demek ki Mandrivada bunlardan biriymiş. Sevindirici.
Lâ fetâ illâ Ali, lâ seyfe illâ Zülfikâr

sabian

o değil de ben bi türlü kde'ye ısınamadığıma karar verdim. Zira defalarca kurmama rağmen hem yeterli randıman alamadom hem bi süre sonra sıkıcı gelmeye başladı. Kaldırdım Gnome ile yola devam. Gnome'un üstüne masaüstü tanımam :)

bu arada pardus yerli diyemi bu kadar reklamı yapılıyor bilmiyorum ama ben ona hiç ısınamadım. Tuhaf isimlendirmeleri var, bi de zaten var olan uygulamaların türkçeleştirilmesinden başka özellikle tübitak tarafından geliştirilen bir program olduğunu da duymadım, görmedim. Yani ben milli kısmına da katılmıyorum, kötü-iyi arası bir suse taklidi bence...
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

heartsmagic

Alıntı yapılan: dewrim2 - 16 Temmuz 2009 - 15:35:27
bu arada pardus yerli diyemi bu kadar reklamı yapılıyor bilmiyorum ama ben ona hiç ısınamadım. Tuhaf isimlendirmeleri var, bi de zaten var olan uygulamaların türkçeleştirilmesinden başka özellikle tübitak tarafından geliştirilen bir program olduğunu da duymadım, görmedim. Yani ben milli kısmına da katılmıyorum, kötü-iyi arası bir suse taklidi bence...

Üzülerek söylüyorum ki çok yanlış bir yorum. Her ne kadar bu başlığın konusu olmasa da Pardus'daki birçok araç sıfırdan geliştirici ekip tarafından yazılmıştır. Bilhassa da garip isimlendirmeleri var dediğin programlar. Bana göre PISI bile başlı başına bir olaydır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sabian

Alıntı yapılan: heartsmagic - 17 Temmuz 2009 - 00:31:18

Üzülerek söylüyorum ki çok yanlış bir yorum. Her ne kadar bu başlığın konusu olmasa da Pardus'daki birçok araç sıfırdan geliştirici ekip tarafından yazılmıştır. Bilhassa da garip isimlendirmeleri var dediğin programlar. Bana göre PISI bile başlı başına bir olaydır.

eyvah ustalar konuşmaya başladı :) şaka bi yana ben pardus 2008 i kullandım fakat neredeyse diğer kde dağıtımlarından farksız geldi. Tüm programlar menüler aynı geldi. Pisi de yast'ın benzeri sonuçta. tabi detaylı bilgim yok ama daha yakından tanımaya çalışacağım. Ben yine de KDE ye yeterince alışamadığım için bana hangi dağıtım olursa olsun güzel görünmüyor. Şimdi Ubuntu'mun yanıma Mandriva'yı kurmayı deneyeceğim, beğenirsem kullanmaya devam ya da siler Pardus yüklerim, pardus geriden geliyor azcık o yüzden.
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

heartsmagic

Alıntı yapılan: dewrim2 - 17 Temmuz 2009 - 19:21:47
Pisi de yast'ın benzeri sonuçta.

İlk önerim PSI nedir YAST nedir biraz bakınman :)
Aksi takdirde eleştiriler çok mantıksız oluyor.

XRumer

Arkadaşlar bir yıldan fazladır Ubuntu'yu Gnome ile kullandım ama ben Kde 4x kullanmayı çok seviyorum. Kubuntu hakkında duyduğum olumsuz eleştiriler yüzünden hep Mandriva ve Pardus'u kde için kullandım. Fakat ben Ubuntu'nun altyapısını ve gerek deposunda gerekse diğer kaynaklardaki bol miktardaki yazılım desteğini çok seviyorum ve bu nedenle Kde 4x masaüstlerini Ubuntu'da kullanmak istiyorum. Merak ettiğim bazı şeyler var:

1) Kubuntu gerçekten çok mu kötü, Ubuntu gerçekten de Kde'yi çok mu kötü sunuyor, ne tür sorunlar yaşatıyor. Ubuntu'nun Kde'ye verdiği destek çok mu kötü?

2) Kubuntu, Ubuntu'dan daha mı fazla Türkçe? Bir yerde Kde'nin %93 Türkçe olduğunu duymuştum, Kubuntu'da da böyle mi?

3) Kubuntu, Ubuntu'dan daha mı fazla sistem gereksinimi istiyor? Mandriva'da Kde çok ağır geliyor, Pardus'da ise fena değil. Ya Kubuntu?

4) Kubuntu da Ubuntu gibi sıpariş edilebiliyor mu? İnternetten indirmeyi biliyorum ama elimdeki bir de Canonicaıl'ın ürettiği baskılı cd olsa güzel olur.

5) Kubuntu 10.4 Lts sürüm çıktığında sizce önceki sürümlerden daha kararlı olur mu?

badhero

Alıntı yapılan: XRumer - 26 Ocak 2010 - 13:17:51
4) Kubuntu da Ubuntu gibi sıpariş edilebiliyor mu? İnternetten indirmeyi biliyorum ama elimdeki bir de Canonicaıl'ın ürettiği baskılı cd olsa güzel olur.

Evet aynı şekilde sipariş edilebiliyor.

xwes

Alıntı yapılan: XRumer - 26 Ocak 2010 - 13:17:51
Arkadaşlar bir yıldan fazladır Ubuntu'yu Gnome ile kullandım ama ben Kde 4x kullanmayı çok seviyorum. Kubuntu hakkında duyduğum olumsuz eleştiriler yüzünden hep Mandriva ve Pardus'u kde için kullandım. Fakat ben Ubuntu'nun altyapısını ve gerek deposunda gerekse diğer kaynaklardaki bol miktardaki yazılım desteğini çok seviyorum ve bu nedenle Kde 4x masaüstlerini Ubuntu'da kullanmak istiyorum. Merak ettiğim bazı şeyler var:

1) Kubuntu gerçekten çok mu kötü, Ubuntu gerçekten de Kde'yi çok mu kötü sunuyor, ne tür sorunlar yaşatıyor. Ubuntu'nun Kde'ye verdiği destek çok mu kötü?

2) Kubuntu, Ubuntu'dan daha mı fazla Türkçe? Bir yerde Kde'nin %93 Türkçe olduğunu duymuştum, Kubuntu'da da böyle mi?

3) Kubuntu, Ubuntu'dan daha mı fazla sistem gereksinimi istiyor? Mandriva'da Kde çok ağır geliyor, Pardus'da ise fena değil. Ya Kubuntu?

5) Kubuntu 10.4 Lts sürüm çıktığında sizce önceki sürümlerden daha kararlı olur mu?

1) Kubuntu kde'yi diger dagirimlara gore ve gnome'a göre kötü sunuyor ancak yine de berbat diyemeyiz. Ben epey bir zamandır kubuntu kullanıyorum, nadiren bazı programlar çöküyor ama bu bilgisayarın çökmesine neden olmuyor, sadece program kapanıyor. Ve dediğim gibi bu da çok sık olan bir şey değil.

2) Yüzde olarak bilemem ama kubuntu yeterince türkçedir. Bu konuda sıkıntı yok.

3) KDE gnome'dan daha fazla kaynak kullanıyordu, geçmişte bu tartışılmaz bir gerçekti. Fakat özellikle 4.4 beta sürümüyle beraber bence bu artık geçerli değil. en azaından tartışılmaz değil. Benim bilgisayarda kubuntu, ubuntudan 10-15 sanıye erken açılıyor.

4) Evet sipariş verebiliyorsunuz.

5) KDEnin belki de en önemli özelliği çok hızlı gelişmesidir. Sürüm tarihlerini araştırırsanız ne kadar sık güncellendiğini görürsünüz. Dolayısıyla eğer her zaman son sürüm kullanmak gibi bir takıntınız var ise her kararsız ya da alfa, beta sürümlerde ufak tefek sorunlar yaşarsınız. Ama kararlı bir KDE sürümünde karar kılıp, sürekli yeniyi takip etmezseniz gayet kararlı bir sistem de elde edebilirsiniz. Ben KDEnin her sürümüne yayınlanır yayınlanmaz yükseltiyorum, ona rağmen şimdiye kadar kubuntumun başına bir şey gelmedi. Sonuç olarak şunu diyebilirim Kubuntu 10.4'ün diğerlerinden daha kararlı olacağına dair bir veri ile karşılaşmadım ama tecrübelerime göre ubuntu+kde yani kubuntu her geçen gün daha iyiyie gidiyor.

XRumer

Öyleyse ben Kubuntu 10.4 çıkana kadar bekleyeyim. Bir yıldır gerekse Pardus, gerekse Ubuntu, gerekse de Mandriva kullandım ve sürekli sistem değiştirmekten sıkıldım. Ubuntu'dan memnunum ama normal sürümler bana yetmiyor. Lts sürüm kullanmam lazım ama 8.04 sürümü de çok eski. Kubuntu 10.4 sürümünü bekleyeceğim memnun kalmazsam Ubuntu 10.4 ya da Xubuntu 10.4 kullanacağım.

hamdi

KDE masaüstünü hiç begenmiyordum. dün kubuntu kurdum biraz karıştırdım gerçekten KDE de GNOME kadar hoş ve güzelmiş.artık bilgisayarımda UBUNTU ve KUBUNTU yu beraber kullanacagım.
not: arkdaşlar KUBUNTU ile ilgili kodları yazarsanız sevinirim.

sema

susema

heartsmagic

Kubuntu ile ilgili ayrı komutlar yoktur (koddan kastın sanırım bu). Görsel olarak kullanılan araçlar değişir, onları çözmek için de kullanman lazım.

hamdi

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Şubat 2010 - 09:43:01
Kubuntu ile ilgili ayrı komutlar yoktur (koddan kastın sanırım bu). Görsel olarak kullanılan araçlar değişir, onları çözmek için de kullanman lazım.
evet ubuntu ile aynısya sorun yok benim kastım bazı kodlarda 'k' eki alıp değişiklik  gösterip göstermediği

heartsmagic

Eğer sorduğun şey genel Linux komutlarıysa değişmez. Sonuçta her ortamda o komutlar aynıdır. Değişenler dediğim gibi uygulamalardır.
Örnek vereyim. Diyelim ki forumda biri şu komutu verdi:

sudo gedit /etc/fstab

Burada gedit bir uygulama ismidir ve Gnome masaüstüne aittir. Aslında bu komutun demek istediği şudur:
/etc/fstab dosyasını yetkili kullanıcı kipinde Gedit metin düzenleyicisiyle aç. Biz bunu yazmak yerine komutlarla iş gördürüyoruz bazen.

KDE için bu şu şekilde değişecektir:

sudo kate /etc/fstab

Değişen ne? Gedit metin düzenleyicisi gitti, KDE'ye ait olan Kate metin düzenleyicisi geldi.

Değişmeyen komutlara örnek?
cp,mv,lspci,ifconfig,....

hamdi

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Şubat 2010 - 16:59:22
Eğer sorduğun şey genel Linux komutlarıysa değişmez. Sonuçta her ortamda o komutlar aynıdır. Değişenler dediğim gibi uygulamalardır.
Örnek vereyim. Diyelim ki forumda biri şu komutu verdi:

sudo gedit /etc/fstab

Burada gedit bir uygulama ismidir ve Gnome masaüstüne aittir. Aslında bu komutun demek istediği şudur:
/etc/fstab dosyasını yetkili kullanıcı kipinde Gedit metin düzenleyicisiyle aç. Biz bunu yazmak yerine komutlarla iş gördürüyoruz bazen.

KDE için bu şu şekilde değişecektir:

sudo kate /etc/fstab

Değişen ne? Gedit metin düzenleyicisi gitti, KDE'ye ait olan Kate metin düzenleyicisi geldi.

Değişmeyen komutlara örnek?
cp,mv,lspci,ifconfig,....
teşekkür ediyorum  çok iyi anladım
ortak dosya ve programlar için hiç bir degişiklik yok

ozelgoktug

Arkadaşlar Kde masaüstü nedir? Başka masa üstü çeşitleri de mi war acaba? Kubuntu nedir Yubuntu nedir ve Ubuntudan farkları nedir acaba bu terimleri cok kısa bir sekilde acıklarsanız kafamdaki soru işaretlerinin büyük bir kısmı kalkacak  :(

localhost

Linux LPIC1 - MCSA

ozelgoktug

@localhost mükemmelsin! Yönlendirdiğin kaynak bircok soru işaretinden kurtardı beni. Ama birkaç ufak soru işareti daha belirdi.  ???

1. Linux dünyasında masaüstünden kasıt tam olarak nedir? sadece masa üstü değil galiba. mesela gnome masa üstü, xfce masa üstü derken biz tüm temayı mı değiştirmiş oluyoruz?

2. Xfce masaüstü için düşük hızlı makineler için cok ideal deniyor. e cok da hoş birseye benziyor. onu kullansak daha iyi olmaz mı?

3. Ben Ubuntu Cd mi sitesinden spariş ettim ve geldi üzerinde Ubuntu 9.10 yazıyor. araştırmalarıma göre gnome masaüstü yüklü... Benim bunun üzerine xface masaüstü kurmam normal midir?

Kısaca açıklarsanız Çok memnun olurum... 

ironic

http://en.wikipedia.org/wiki/Desktop_environment

1. Siyah ekran olarak tabir ettiğimiz ortamın üstüne kurulan grafik arayüze masaüstü ortamı diyoruz. Windows' da bu ortam sistemle bütünleşiktir ve değiştirilemez (Galiba yeni sürümlerde bu özellik gelecekmiş) Linux' da ise masaüstü ortamı  sistemden bağımsızdır. İstersen az kaynak tüketen openbox gibi "basit" ortamları kurarsın. İstersen diğer ortamlara göre biraz fazla sistem kaynağı tüketen oldukça gelişmiş özellikleri olan KDE yüklersin. Bu tamamen senin tasarrufundadır. Gnome üzerindeyken de gerekli paketleri yükleyerek diğer ortamları da deneyebilirsin. Kullanıcı giriş ekranında istediğin ortamı başlatırsın. Ayrıca Kubuntu (KDE arayüzü kullanan Ubuntu), Xubuntu (XFCE arayüzünü kullanan Ubuntu) yüklemene gerek yoktur.

2. Bu kullanıcının beğenisine kalmış bir olay. Deneyip kendin tecrübe etmen bence daha sağlıklı olur. Bana göre hız konusunda Gnome' dan bir artı tarafı yok.  :) Ben LXDE' yi daha hızlı bulurum mesela.

3.  1. yanıtta kısmen açıkladım isterse tabi xface kurabilirsin. Açılışta Gnome yerine Xfce' i seçer, o ortamı kullanırsın.  :)

ozelgoktug

Woooow olamaz ya çok mükemmel şeyler bunlar!! şu anda Kafamdaki Soru işaretlerini komple temizlediniz ve artık Linux dünyasını daha iyi anlayabiliyorum! @ironic cok teşekkür ederim! Çok açıklayıcı oldu tüm bunlar. Insan Microsofttan çıkınca anlayamıyor Linux hayalgücünü!  :) çok Teşekkür ederim!

eribol

Valla hazine bulmuş gibi sevinmişsiniz :). Eee sıkıcı bir panelden sonra bir sürü masaüstü görünce tabii ki öyle oluyor.

ozelgoktug

Şu anda yeni panelleri nasıl indirip kuracağımı bilmiyorum ama bu kadar esnek bir işletim sistemim olduğu için aktive edemesem bile mutluyum :)

kadim

Herkese kolay gelsin ben biraz yeni sayılırım daha önce kısa bir süreliğinede olsa pardus ve ubuntu kullandım ama artık direk olarak Ubuntu 9.10 u kullanıcam ben ubuntu ya KDE kurabilirmiyim yada şöyle sorayım acaba ubuntu ve kubuntu ayrı ayrı sistemlermi yardımcı olursanız sevinirim

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Nisan 2010 - 13:36:58

arkadaşlar ben KDE'yi kurdum PC yi kapattım açınca Oturum açma paneli geldi K.adı ve şifreyi girdim Ardından Uçbirim açıldı orda ne yapmam lazım çözemedim vende açılış ekranında default seçip önceki sistemi açtım bu sorunu nasıl çözerim

ikinci bir husus Kubuntu şu anda ingilizce buna nasıl TR dil paketini eklicem formda ilgili konuda yazan kodu denedim olmadı kde-i18n-tr  nasıl olucak acaba acilen yardımlarınızı bekliyorum

eribol

Kubuntu veya ubuntu arasında temelde hiçbir fark yoktur. En büyük fark biri gnome masaüstü yöneticisini diğeri kde masaüstü yöneticisini kullanır. Geri kalan herşey görsellik(açılış, giriş ekranı vs). Zaten istediğiniz zaman diğerine geçiş yapabilirsiniz.

Kde varsayılan ayarlarında en son açık kalan oturumu yükler. Eğer bilgisayarı kapatırken terminal açıksa bir sonraki açılışta terminal yine açılır.

kde-i18n-tr sanırım değişmiş. Bunun yerine kde-l10n-tr paketini yüklemeniz gerekiyor. Aşağıdaki paketler dil paketleri.
Alıntı Yapi A language-pack-kde-tr            - KDE translation updates for language Turki
i A language-pack-kde-tr-base       - KDE translations for language Turkish   
i   kde-l10n-tr                     - Turkish (tr) localization for KDE

Yiğit Ateş

Eğer oturumun kaydedilmesinden kaynaklanıyorsa, bunu kapatabilirsin. Sistem ayarları > Gelişmiş > Oturum Yöneticisi > Boş bir oturum ile başla.