visual basic 6.0 ı wine ile açma

Başlatan neneki, 30 Ağustos 2009 - 17:11:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

neneki

arkadaslar wine indirdim. winetricks bile indirdim .. hatta winetricks den vb 6.0 sectim önce sunucu ile baglanti kuramadi galba sonra wine klasörüne baktigimda VB vardi . ama exe dosyasını acmaya calistigimda şöle bi hata verdi .

hata: MSVBVM60.dll bulunamadi .

napabilrim bilgisi olan arkadaslara kucak actim :D

heartsmagic

Küçük bir not, başlıklara yardım veya soru eklemiyoruz :)

MSVBVM60.dll kütüphane dosyasını bir yerlerden kopyalayarak ilgili wine dizinine aktardın mı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erginemr

@neneki,

İşinize karışmak gibi olmasın ama, amacınız Visual Basic 6 ile program yazmaksa, bunu Windows üzerinde (ya da Virtualbox altında çalışşan sanal bir Windows sisteminde) yapmanız daha doğru olur. Sonuçta derlenen program da Windows üzerinde çalışmak için tasarlanmış olacaktır ve Wine ile çalıştırmak sağlıklı sonuç vermeyebilir.

Ama amacınız Linux altında Basic benzeri bir yazılım geliştirme aracı denemekse, VBasic benzeri bir IDE olan Gambas'ı kurup denemenizi öneririm.

neneki

notlara dikkat ederim o zaman bunda sonra .. ya aslında yeni basladim bilgisayar programlamaya windows u silmeden vb ile alakalı görsel egitim indirmistim . ona devam etmek icin dedim. bu ara msvbvm60.dll nerden bulcam :S onu anlamadim .. sayet yeni basladigim icin saglikli gelisebilmem icin linux da program yazabilcegim vb benzeri dier yazılımlar nasıl ? muhakkak iidirde egitim sart gozumde :D

heartsmagic

Diğer tavsiyeler beni aşıyor :)
.dll dosyasını da kurulu bir Windows'tan alabilirsin diye düşünüyorum. Fakat bilmelisin ki sağlıklı çalışığ çalışmayacağını bilmiyorum.

kuleyni

erginemr

Alıntı yapılan: neneki - 30 Ağustos 2009 - 17:28:09
notlara dikkat ederim o zaman bunda sonra .. ya aslında yeni basladim bilgisayar programlamaya windows u silmeden vb ile alakalı görsel egitim indirmistim . ona devam etmek icin dedim. bu ara msvbvm60.dll nerden bulcam :S onu anlamadim .. sayet yeni basladigim icin saglikli gelisebilmem icin linux da program yazabilcegim vb benzeri dier yazılımlar nasıl ? muhakkak iidirde egitim sart gozumde :D

VBasic ile çalışmaya devam etmek isterseniz, VirtualBox altında "Windows - VBasic 6" kurup devam edebilirsiniz. Linux altında programlama içinse VBasic benzeri Gambas ile daha farklı bir dil olan Python'u önerebilirim. Forumda arama yaparak her üç konu hakkında da ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

neneki

oldu arkadaslar tesekkürler sorun çözüldü saolun

heartsmagic

Alıntı yapılan: neneki - 30 Ağustos 2009 - 18:15:31
oldu arkadaslar tesekkürler sorun çözüldü saolun

Sanırım @kuleyni'nin verdiği bağlantıdan dosyayı alıp ilgili dizine kopyaladın?
Peki sorunsuzca çalışıyor mu program?

neneki

program acılıyor ama sadece yeni proje olarak standart.ex olusturabiliorum dier özellikler gözükmüo

kuleyni

visual basic 6 xp den sonraki windowslarda çalışmıyor wine ayarınızı değişritmeniz gerekebilir ancak yinede fikrim çalışmayacağı yönünde

livetogogo

linux de python çok daha iyi olurdu. ama yinede vb diyorsanız
http://www.softwarepatch.com/windows/vbrun6.html

bakınız...

TRWE_2012

Alıntı yapılan: kuleyni - 30 Ağustos 2009 - 18:48:29
visual basic 6 xp den sonraki windowslarda çalışmıyor wine ayarınızı değişritmeniz gerekebilir ancak yinede fikrim çalışmayacağı yönünde

hayır yanlışın var ben 22 yıllık windows kullanıcı idim (ilk sistemim Win98 idi) Visual Basic 6.00'ı her Windows platformda çalıştırdım (Win Vista/7/8.1/10)