Debian 5' te ağa bağlanma sorunu

Başlatan TumGeceRock, 28 Ağustos 2009 - 16:15:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

TumGeceRock

Selamlar herkese. Debian 5 kararlı sürümü kurdum. Ancak internete bağlanamıyorum. Sebebi ise bağlantıyı yapamıyor olmam. Yani bağlantıyı kuruyorum ancak kaydetme gibi bir seçenek göremediğim için kapattığımda yine eski halini alıyor ve bağlantıyı seçemediğim için internete giremiyorum. Debian' a yeni başladım. Bu yüzden sanırım çok basit bir sorun bu ama maalesef beceremedim. Şimdiden teşekkürler.

localhost

Yardim almak istiyorsaniz. Nasil baglanti yaptiginizi ve baglanti icin hangi aygiti kullandiginizida belirtmeniz gerekiyor? Kisacasi sizin olusturdugunuz baglanti icin daha aciklayici bilgiler vermeniz lazim.
Linux LPIC1 - MCSA

TumGeceRock

Normal ethernet bağlantısı yapmaya çalışıyorum. system>administration>network yoluyla ayar kısmını açıp ethernet' in üzerindeki bağlantıyı seçiyorum. Otomatik ayar' a getiriyorum. Daha sonra kapat komutuyla kapatıyorum. Tekrar aynı yerden açtığımda hiçbir ayar yapmamışım gibi açılıyor. Sonuç olarak internete bağlanmıyor. Yani anladığım kadarıyla bağlantımda sorun yok. Sadece bağlantımı seçtiğimde seçili kalmıyor ve bağlanamıyorum. Eğer seçili kalsa sanırım sorunum hallolacak.

localhost

Direk kabloyu bagladiginizda Ethernet baglantisi gerceklesmiyormu ? Baglanti sagladiginizda ifconfigciktisini buraya yapistirin. Birde makineyi yeniden baslatin. Yine internet baglantisi saglanmadan ifconfigciktisini verin.
Linux LPIC1 - MCSA

TumGeceRock

maalesef çıktıyı veremiyorum. Çünkü kayıt edemedim çıktıyı. Debian ilk halinde olduğu için ofis programlarının en basiti dahi yok. Kablo zaten takılı ama bağlantıyı gösteremiyorum. İşin ilginci kurarken ağ aynasını seçmiştim ve sanırım bu doğrultuda internet üzerinden bir takım paketler indirdi. Şimdi ise bağlantıyı sağlayamıyorum çünkü seçtiğimde kaydetmiyor. Açıkçası bıktım tüm bu sorunlardan mandrivayı ve diğer dağıtımlarıda deneyeceğim. Ancak yinede bir çözüm bulunabilirse bu sorunuma debianda devam etmeyi tercih edeceğim.

heartsmagic

Debian kullanmadığımdan ağ yöneticisi olarak ne kullanıldığını bilmiyorum. Ancak alternatif olarak Wicd deneyebilirsin:
http://wicd.sourceforge.net/download.php

Debian için kurulum anlatılıyor.

Ayrıca herhangi bir ağ yönteticisine gerek kalmadan interfaces dosyası ile de bu işleri yapabilmen mümkün. Örneğin Ubuntu altında bu dosya /etc/network/interfaces yolunda.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

bassgt

Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Ağustos 2009 - 16:17:50
Debian kullanmadığımdan ağ yöneticisi olarak ne kullanıldığını bilmiyorum. Ancak alternatif olarak Wicd deneyebilirsin:
http://wicd.sourceforge.net/download.php

Debian için kurulum anlatılıyor.

Ayrıca herhangi bir ağ yönteticisine gerek kalmadan interfaces dosyası ile de bu işleri yapabilmen mümkün. Örneğin Ubuntu altında bu dosya /etc/network/interfaces yolunda.

Merhaba ,

Yeni bir kullanıcıyım fakat debian kullanıyorum şu komutları deneye bilirsin ben ağ üzerinden baglıyım

ilk once ethernet kartını kapatıp aç

ifconfig eth0 down

ifconfig eth0 192.168.1.45 (agdaki ip adresin) up

daha sonra

ip route add default gw 192.168.1.1 (modem'in ip si)

nano /etc/resolv.conf a girip eklemen gereken dns ler olacak

nameserver 208.67.222.222
nameserver 208.67.220.220

şimdi interenete cıkıyor olman gerekli

yanlış yazdıpım bir yer varsa lütfen düzeltin
Bundan böyle bana "emre"dersin..