Youtube yine kapanmış

Başlatan demir, 16 Mayıs 2008 - 16:19:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Alıntı yapılan: feith - 19 Haziran 2008 - 16:01:35
Burdaki daha çok şöyle olmuş.

Soru:"Acaba ormanı nasıl yakabilirim?"
Cevap:"Ateş kullanabiirsin"

Elbetteki bilginin hangi amaçla kullanıldığı önemli.Ama yukardaki soruya o şekilde bir cevap verilmesi sizce ne kadar doğru?

Bunun cevabını ben zaten verdim. Nedeni bırakalım da protesto olsun.
Kısacası sen diyorsun ki, başlıkta veya içerikte Youtube geçmese sorun olmayacak, öyle mi?
Eğer cevabın evetse bence kimin tarafında olduğunu ve neden hala ısrar ettiğini kontrol etmeni öneririm. Ufuk_k zaten bir şeyler söylemiş ben de ekleyeyim. Öyle yasa dışı içerikle falan bu forumun işi olmaz. Biz sadece bir kaç video yüzünden kapatılan koskoca bir site için protesto ediyoruz olayı.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Kozmo

Bu forumda bir ara yasaklanmış, doctus forumda öyle yazıyor. Aslı astarı var mı?

feith

Ben verilen bilgilerin yasadışı olduğunu söylemiyorum zaten.Faydalı bilgiler olduğunu kabul ediyorum.Bu bilgilerin bir yasağı aşmak için nasıl kullanılabileceğinin öğretilmesine karşıyım.Burdada yapılan o zaten.Ayrıca son zamanlarımın büyük çoğunluğunu bu forumda geçirdim.Nasıl kaliteli bir forum olduğunun farkındayım.

İzzetguntalaz'ın da dediği gibi bu tartışmanın pek bir faydası yok gibi.Sizin fikirleriniz zor değişir benimkilerde.O yuzden konuyu fazla uzatmanın bir anlamı yok.
Herkese kolay gelsin

heartsmagic

Alıntı yapılan: Kozmo - 19 Haziran 2008 - 16:40:45
Bu forumda bir ara yasaklanmış, doctus forumda öyle yazıyor. Aslı astarı var mı?

Doğrudur, birkaç saatlik de olsa yasaklandık. Neden ve kimin şikayeti üzerine olduğu meçhul.

@feith, söylediğinde haklısın, zor değişir düşüncelerimiz. Güzide ülkemdeki sevgili kanun insanlarının, video yasaklamak yerine başka işlerle uğraşması daha iyi olur zannımca. Konuyu dediğimiz gibi uzatmasak daha iyi olur diye düşünüyorum.

Kozmo

Demek uydurma haber değilmiş. Burayı bile yasaklıyorsa güzel ülkem, bir yorum yapamıyorum.

feith

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Haziran 2008 - 16:46:14

@feith, söylediğinde haklısın, zor değişir düşüncelerimiz. Güzide ülkemdeki sevgili kanun insanlarının, video yasaklamak yerine başka işlerle uğraşması daha iyi olur zannımca. Konuyu dediğimiz gibi uzatmasak daha iyi olur diye düşünüyorum.

Sonuna kadar haklısın.....

FUBU

Gülcan: Abi annem bana bilgisayar aldı.

Emrah: Bırak onu Gülcan. Youtube'umuz yok bizim :(

Alıntı Yaphttp://www.emrahtube.com/

ironic

ha bu arada forumda  gizli bir ayrıntı buldum. :) a-tatürkçü sözcüğünü küçük harfle yazmışım. kendinden büyük çıktı.. güzel düşünülmüş. ;)

mozakca

Bugün linuxnet.com.tr sitesinde gördüğüm bir yazıyı sizlerle paylaşayım arkadaşlar. Bu yöntemle youtube sitesine eskiden olduğu gibi girebiliyorsunuz.

terminale girin

sudo gedit /etc/hosts komutunu verdikten sonra ve şifrenizi girdikten sonra hosts dosyanız açılacak. En altına:

208.117.236.70 http://www.youtube.com
208.117.236.70 youtube.com
208.117.236.70 www.youtube.com

satırlarını ekleyin. Ben şuan youtubeye hiçbir kısıtlama olmadan girebiliyorum.
sevgi, emek ister.

heartsmagic

@ironic gizli bir özellik değil bu. Forumda duyurulduğu üzere Sentinel'in imla denetimidir.

@ser_dar, güzel de bu yöntem Ip tabanlı kısıtlamalarda işe yaramaz ve Youtube şu an Ip temelli kapalı durumda. Sende nasıl açılıyor?
Kısacası adres satırına 208.117.236.70 yazıp girmek ile, hosts dosyasında bu tanımlamayı yapıp youtube.com yazmak arasında bir fark yok.

eren

Ben GSM üzerinden siteye girebiliyorum.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

heartsmagic

Eh Telekom alt yapısını kullanmıyorlar haliyle :)

FUBU

ya arkadaslar ben c.tsi aksamindan beri bu siteye kendi bilgisayarimdan giremiyorum. Network timeout yazip duruyo. Sadece mobil bi aletten girebiliyorum? Nedendir acaba? Diger sitelerde bi sorun yok

ÜFF- daha yeni düzeldi. bazen böyle oluyor ama bu seferki çok uzundu. neyse. şimdi girebiliyorum.

mozakca

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Ağustos 2008 - 02:26:23
@ser_dar, güzel de bu yöntem Ip tabanlı kısıtlamalarda işe yaramaz ve Youtube şu an Ip temelli kapalı durumda. Sende nasıl açılıyor?
Kısacası adres satırına 208.117.236.70 yazıp girmek ile, hosts dosyasında bu tanımlamayı yapıp youtube.com yazmak arasında bir fark yok.

Bu başlığı söylediğim gibi linuxnet.com.tr sitesinde gördüm. Siz nasıl bağlanamıyorsunuz bilmiyorum ama ben iki gündür youtube sitesine hiç sorunsuz bağlanıyorum. Fazladan bir şey yapmadım. Şimdi yine denedim yine girebiliyorum.
sevgi, emek ister.

ns

Alıntı Yap@ser_dar, güzel de bu yöntem Ip tabanlı kısıtlamalarda işe yaramaz ve Youtube şu an Ip temelli kapalı durumda. Sende nasıl açılıyor?

yukarıda yazanları okuyunca denememiştim ama şimdi denedim hakikaten adres çubuğuna youtube.com yazinca açildi:D teşekkürler ser_dar. tunellerin açilan pencereleri canımı sıkıyordu zaten

birde ekran görüntüsü koyayım.
[IMG]http://img147.imageshack.us/img147/8269/ekrangrntssl5.th.png[/img]

aa konuyla alakasiz bişi gordüm.  resimde yerimleri araç çubuğunda 2 sırada olan ubuntu-tr.net'un ikonu google ikonu olmuş.
Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...

erginemr

@ser_dar'ın yöntemi bende de işe yaradı. http://ip-lookup.net/index.php adresinden de baktım, Tunnel falan değil, bizzat YouTube'un kendi adresi. Vallahi helal olsun, her kim düşündüyse dahiyane bir fikir. @heartsmagic'in söyledikleri %100 doğru olsa da, "/etc/hosts" dosyasındaki adresler TTnet'in DNS sunucularını by-pass ederek bir şekilde çalışıyor. Aynı mantık üzerine kurulu OpenDNS ise bu konuda çuvallıyor.

Bu güzel yöntemi bizimle paylaşan @ser_dar'a büyük teşekkür! :D

atomkarinca

Bende @heartsmagic gibi biliyordum ama bende de çalıştı sadece firefoxu kapayıp açmam gerekti okadar. Doğrusu çok şaşırdım ve mantığını da anlayamadım. Bu yöntem niçin adres çubuğunda çalışmıyor da host dosyasına ekleyince çalışıyor.

heartsmagic

Bir şok da benden :D Bir yaşıma daha girdim desem yalan olmaz. Şimdi hosts dosyasının burada yaptığı iş DNS'leri geçerek IP yolunu buradan okuyarak yazılan adrese ulaşmaktır (en azından benim bildiğim bu). Bunu sadece kapalı siteler için yapmamız gerekmez, örneğin bu dosyanın içine:

64.233.187.99 g

satırını ekleyip, ardından adres çubuğuna g yazarsanız google.com'a gidersiniz. İstediğiniz şekilde bunu çoğaltmak mümkün.

Fakat söylendiği gibi bu sadece DNS meselesini aşmak ya da esnetmek için kullanılır. Benim bildiğim Youtube Ip temelli yasaklı. Bu satırları eklemeden önce zaten Ip ile deneseniz de site açılmaz. Bunları ekledikten sonra nasıl açılıyor, olay nedir şu an aklıma bir şey gelmiyor :)

heartsmagic

Cık çıkamadım işin içinden :)
Olay OpenDNS veya DNS olayı değil, değiştirip kontrol ettim, hoş ondan emindim ancak içim rahat etsin. IP'ler Youtube'a kayıtlı bundan da eminim. Şimdi geriye normalde hosts dosyasına ekleme yapmadan doğrudan youtube'a erişemezken, ekledikten sonra nasıl erişiyoruz bunu bulmak kaldı :)

erginemr

Kolaya kaçıp, Linux kullanmanın bir diğer güzelliği desek mi?  8)

Bu arada, FUBU'nun bahsettiği acıların çocuğu www.emrahtube.com da çok güzel bir proxy/tunnel sitesiymiş. geçenlerde firmada pek çok dosya paylaşım, sohbet, vb. işveren için sakıncalı adresi blokladılar. Ama www.emrahtube.com sayesinde hepsine çatır çatır girebiliyorum. ;)

feith

http://www.chip.com.tr/konu/Youtube-en-sonunda-geri-donuyor_8136.html

Burdaki habere göre yakında youtube üzerindeki yasak kalkacakmış.İnşallah yakında açılırda insanlar böyle dolambaçlı yollar kullanmaktan kurtulurlar.

heartsmagic

Olayı biraz araştırdım, Linux güzelliği değil ancak :) Olayı izah edeyim.

Öncelikle Youtube Ip temelli yasaklı, fakat bu Ip Youtube'un Telekomda kayıtlı Ip'lerinden değil. Benim yanlış bildiğim şey ise elle IP girmenin hosts dosyasına eklemek ile tamamen aynı olduğu. Daha doğrusu yanlış bilmeden ziyade algılama sıkıntısı. Çünkü IP'yi elle girip denediğimde site açılmayınca aklıma ilk gelen şey Telekom yasağıydı. Halbuki bunun Telekomla alakası yok, Yotube bu Ip üzerinden birden fazla alan adı veriyor muhtemelen, vhosts olayı sanırım. Haliyle bu Ip doğrudan isteklere cevap vermiyor. /etc/hosts dosyasına bu ip ve vereceği alan adını tanımlayınca tıkır tıkır erişmiş oluyoruz youtube'a :)

eren

Alıntı yapılan: ser_dar - 11 Ağustos 2008 - 02:12:44
Bugün linuxnet.com.tr sitesinde gördüğüm bir yazıyı sizlerle paylaşayım arkadaşlar. Bu yöntemle youtube sitesine eskiden olduğu gibi girebiliyorsunuz.

terminale girin

sudo gedit /etc/hosts komutunu verdikten sonra ve şifrenizi girdikten sonra hosts dosyanız açılacak. En altına:

208.117.236.70 http://www.youtube.com
208.117.236.70 youtube.com
208.117.236.70 www.youtube.com

satırlarını ekleyin. Ben şuan youtubeye hiçbir kısıtlama olmadan girebiliyorum.

Bu konuyu ayrı bir başlıkta açarsanız güzel olur.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

munirekinci

Dün işe yaramayacağını düşünüp denememiştim bile az önce yorumları okuyunca deneim ve Youtube'a erişebildim. Paylaşımdan ötürü teşekkürler @Ser_dar