Gnome gibisi yok, KDE4 mü? Allah korusun :)

Başlatan eren, 26 Ağustos 2009 - 00:47:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eren

Bugün sıfırdan;

* Pardus 2009 KDE4
* Kubuntu 9.04 KDE4
* Mandriva 2009 KDE4

Kurdum. KDE4 inanılmaz berbat bir sistem. Benim gibi fanatik KDE'cileri bile çileden çıkartıyor. Sürekli çöküyor, sürekli 3 dağıtımda da bir sorun çıkıyor. Üstelik sistem Core 2 Duo T6400 işlemci, 4 GB Ram ve üst sınıf Linux ile tam uyumlu Nvidia ekran kartına sahip olmasına rağmen sürekli çöküyor.

KDE efektleri kapalı ama bir şey değişmiyor. Oyun deseniz oyunlar 3 sistemde de takılıyor. Acaba sistemde mi sorun var dedim ve masaüstü bilgisayarıma da kurulum yaptım ama yine aynı. Panel istediğin gibi ayarlanmaz, uygulamalar sürekli çökme sinyali verir, plazma çöker v.s.

Fanatik bir KDE'ci olarak daha önce Gnome tarafına geçtiğimi söylemiştim ama 8 senedir kullandığım emektar dostuma bir hak daha tanımak istedim, keşke tanımaz olaydım. Nerede Gnome nerede KDE4.

Kararlı diye sunulan son sürüm KDE 4.3 bile böyleyse vay KDE4 kullanıcılarının haline. :D
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

bytan

İki tür kullanıcı vardır:

1- Gnome kullanıcıları
2- Henüz Gnome'a geçmemiş olan kullanıcılar

:P :)
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

arkhon

Her kelimesine katılıyorum KDE4 büyük bir hayal kırıklığı ama umutluyum ileride daha iyi olacak ama şimdi bir rezalet

eren

Her saniye bir uygulama çöküyor. Kullandığım dağıtımların hepsi KDE ile nam salmış ve kararlı dağıtımlar. 2 ayrı sistemde test ediyorum ve 10 üzerinden -10 veriyorum.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

localhost

KDE4`ün olgunlasmasi icin, en az KDE4.10.10 sürümünü beklemek lazim :) Gnome 3.0 da insallah kökten degisiklik yapmazlar.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Ağustos 2009 - 01:00:23

Senin makine KDE yi sevmiyordur belki, sordunmu KDE mi istiyorsun Gnome mi diye :)
Linux LPIC1 - MCSA

Xenophobia

Şu her dağıtımda sorun çıkaran makinene mi kurdun yoksa Eren?

Ben de Pardus ve Mandriva kullanıyorum. Özellikle bunları kullanıyorum KDE 4 yüzünden ve her ikisi de canavar gibi. Fakat şu var ki, ben de Kubuntu'da müthiş bir hayal kırıklığı yaşamıştım. Belki de o dönemki çekirdek sürümü ile alakalıydı, sonra denemedim hiç.

Ubuntu kullansam, kesinlikle Gnome ile kullanırım o da ayrı bir şey.  

agritux

Pardus bende iyiydi. Donanımlarım sağlam olsaydı, ubuntu yanında daimi kullanacağım sistem olurdu.

eren

Her dağıtımda sorun çıkartan makine değil tam tersine Linux ile uyumlu Ubuntu ile satılan bir makinede ve masaüstü sistemimde deniyorum. Yarın 3. bir makinede daha deneyeceğim. Deneme yaptığım bütün makineler KDE 3.x serisi ile sorunsuz çalışıyor. Dağıtımlar artık KDE 3.x serisini sildiklerine göre bana da Gnome yolu göründü. :)

gio

KDE4 ve Gnome hakkında uzunca bir yazı yazasım var aslında ama şimdilik sadece başlığın önemine ve içeriğine ithafen ufak bir paylaşımla yetiniyorum  8) :o

Xenophobia

Aslında plasmoid'leri esnetebildiğin iki dağıtımdan bahsediyorsun. Yani neredeyse 3.x serisi gibi çalışıyor sistemde.

Ben Pardus'u da 3.x görünümlü olarak kullanıyorum. Mandriva zaten öyle, e bu durumda hiç plasmoid çökmesi veya benzer bir şey yaşamadım. Bence yarın diğer makineye kurarken, bir besmele çek.  :)

eren

Bende KDE 3.x görünümlü olarak kullanıyorum. Kaptan zaten soruyor bunu. Başka bir görünüm ayarı var mı Kaptan ile gelen dışında? Örneğin ben paneli inceltmeye çalışıyorum ancak inceltme yapamıyorum plasmoid çöküyor.

heartsmagic

Gnome 3.0'a geçmeden yeni arayüzü zoraki olarak kullandırılacak. Bu ayki SUDO'da ufak bir aksaklık yüzünden hazrı olan Gnome-shell yazısı verilemedi, bir sonraki ay ufak da olsa bu yazı olacak dergide.

Benim de tüm umudum bu köklü değişikliğin Gnome'a kötü şekilde yansımaması.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eren

Aman Gnome bari kararlı halini kaybetmesin. Kararlı sistem gibisi yok, diğer türlü bütün işleriniz yarım kalıyor.

Xenophobia

Hayır Kaptan ile olan kısımdan ayarladım ben de. Panel ile hiç boğuşmadım ama ses simgesini bir türlü düzenleyemedim. Ayar simgesi yerine farklı bir şey çıkıyor. Çökmüyor ama yerinde de yok. Mecbur karıştırıcıdan düzenliyorum. Fakat bunun da KDE 4 ile alakası yok, çünkü Mandriva'da her şey normal.

Nasıl inceltmeye çalışıyorsun paneli? Deneyeyim bende bakalım.

eren

Panel Seçenekleri > Panel Ayarları > Yükseklik.

Standart halde gelenin altına inebilecek misin bakalım.

Xenophobia

Alıntı yapılan: [Wine] - 26 Ağustos 2009 - 01:30:52
Panel Seçenekleri > Panel Ayarları > Yükseklik.

Standart halde gelenin altına inebilecek misin bakalım.

Sorun yok.

ironic

Valla ben KDE 4.3 gelişimini de takip ettim. Bu kadar sık, her açılan şeyde çökme olmuyordu. Şu an Ubuntu altında kurduğumdan çok memnunum. Ek olarak Pardus kullanıyorum. Ufak tefek çökmeler görsemde, canımdan bezdirecek türden bir sorun yaşatmadı.  :) Ben ayrım yapmak yerine ikisiyle de yola devam edeceğim. KDE' yi efektlerinden ve sunduğu görsellikten çok ;geniş ve yetenekli program desteği için tercih ediyorum. Gnome un kararlılığı ve KDE' nin zengin ve yetenekli yazılım desteği birleşse ben başka bir şey istemem. (Daha ne isteyeceksem  :P )

gio

Gnome-shell'i dayanamayıp ben de denedim. Her ne kadar daha geliştirilme sürecinde olsa da nasıl bir konsept olacağını en azından anladık. Güzel, hoş, heyecan getirse bile ne bileyim sanki şimdi kullandığımız Gnome kadar esnek, sade, kararlı olamıcakmış gibi geliyor nedense. Çok mu abartıyorum bilemiyorum ama Gnome ile gönül bağı kuranlar bu geçişi çabuk sindiremeyecektir. Ve Gnome2 halen daha kullanılmaya ve büyük destek görmeye devam edecektir.

command

Alıntı yapılan: bytan - 26 Ağustos 2009 - 00:50:33
İki tür kullanıcı vardır:

1- Gnome kullanıcıları
2- Henüz Gnome'a geçmemiş olan kullanıcılar

:P :)

Gnome kullanıcılarıda kendi aralarında ikiye ayrılır
1- henüz xfce kullanmayanlar
2- xfce kullanıp gnome dan uzaklaşanlar ( arada bir gnome kullanır bu grup )

Yusuff

Gnome çok güzel Xfce de harika. Ara sıra kullanıyorum şimdilik ama belki tam geçerim. :)

Kde4'e gelince bir türlü alışamadım gitti. Tam kullanacağım diyorum bir şeyler çöküyor. Dosya kopyalamıyor vs. vs. Meselenin özü görsel olarak güzel  ama sorun yumağı.
Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

erhan

Explorer çökmesinden daha beterimi var arkadaşlar :P sürüm numarası bile vermek abes bence düzelmesini ummak gibi
KDE de inşaallah kararlı hale geçer ve gönüllerde, gözlerde üst sıralara geçer :D , ama tercihim GNOME ilk göz ağrım :D
İki Dinle bir konuş!

xwes

Bilgisayarım serviste oldugu için bir aydır KDE kullanamıyorum ancak en son bir ay önce bile KDE 4 kullanıyordum 1 GB RAMlik laptop'ımda ve gayet iyi çalışıyordu. Sistemin çökmesiyle sanırım hiç karşılaşmadım, program çökmesiyle de nadir karşılaşmıştım KDE 4 deneyimim boyunca. Ama şu var KDE bana her zaman ilk kurulum haliyle "kabarık" gibi gelmiştir. Gereksiz ya da alternatifini tercih ettiğim programları silip yerine istediğim tüm programları kurduktan sonrası içindir yukarıdaki yorumum.
(Gnome'a lafım yok)

umutubuntu

Fluxbox kullan ey millet!
Makinan olmasın illet !
:D

agritux

Contempt

Pardus , kubuntu , mandriva üzerinde denediğim Kde4 lerde en sorunsuzu nu mandriva ile kullanmaktayım. Hele ki kubuntu Kdeden insanları soğutmak adına herşeyi yapıyor sanki :D Kde4 plasmoid vesaire siz de nasıl oluyorda bu kadar çok çöküyor anlayamıyorum. Üstelik kdenin  zengin bir yazılım ve programlara sahip olması her zaman bir + sağlar. Kde de gnome kadar sade  olsaydı gnomeden daha kararlı olurdu.
Oysa Kde4 özelleştirmek o kadar kolay ve güzel ki ;

[IMG]http://img24.imageshack.us/img24/862/ekrangrnts1a.th.png[/img]
Herşeye Rağmen...