[Çözüldü]Firefox Yükleme Sorunu

Başlatan dilara87, 25 Ağustos 2009 - 14:01:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dilara87

Merhaba arkadaşlar,
Ben mevcut firefoxu sildim çünkü güncelleme yapmıyordu.Son sürümünü sitesinden indiriyorum. Fakat indirdiğim dosyayı nasıl kuracağımı bilmiyorum :S

Ekle Kaldırdan 3.52 kur diyorum fakat yine eski versiyon kuruluyor...

Çözüm için ne yapmam gerekiyor?

Çözümünü buldum ve aynı sorunla karşılaşabilecek arkadaşlara yardımcı olabilecek dilim döndüğünce bir döküman hazırlamaya çalıştım.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=11911

Bu konuda bana yardımcı olan bütün arkadaşlara teşekkürler...

iKo

En son versiyonunu Firefox'un kendi sitesinden yüklemen daha dogru olur bence... Denedin mi ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Ağustos 2009 - 14:06:05

Hatta şunu da paylaşayım;

http://www.mozilla.com/en-US/firefox/all.html

Bir dene bakalım, problem olursa yazarsın...

ironic

Firefox zaten kendi güncelleme yapmaz. Ayrıca depodaki sürüm güncel değil mi?

Son sürümleri takip etmek istiyorsan

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=10220.msg126024#msg126024

dilara87

mozilla.com'dan firefox-3.5.2.tar.bz2 olarak intirdim ve burda kaldım...

iKo

tar dosyalarını açmayı bilmiyorsun sanırım, sağ tık untar diye bir şey olmalı onun dışında terminal aracılığı ile kod yazıp kuruluma devam edebilirsin... kodları da ben şimdi bakacağım hemen o sırada bilen varsa yazar zaten...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Ağustos 2009 - 14:38:43

ya da hiç uğraşmadan .deb dosyasını indirebilirsin...

http://packages.ubuntu.com/karmic/i386/firefox-3.5/download

garafatma

Kaynak Kodunu indirmişsin. Kurulum yapmak için,

tar -xjvf fpaket_adı

cd paket_adı

Bu dizinin içerisinde README ve INSTALL gibi dökümanlar vardır.

less README veya less INSTALL
hangisi varsa, orada sana kurulum ile ilgili yardımı dokunacak bilgiler verecektir. Ama depodan kurulum daha kolay olacaktır.

sudo apt-get install firefox-3.5 hatırladığım kadarıyla depodaki sürüm. bunada

"sudo apt-get install firefox" yazdıktan sonra (TAB+TAB) yaparsan tam adını çıkaracaktır.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

dilara87

deb ile ilgili mesajı görmemişim şimdi tekrar deniyorum....

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Ağustos 2009 - 16:15:02

firefox uygulamasına ait dosyalardan biri başka bir uygulama tarafından kullanılmakta olduğundan yer imi ve tarama geçmişi sistemi iş görmeyecek.Bu sorunun nedeni herhangi bir güvenlik yazılımı olabilir.

şeklinde bir hata alıyorum :S

ironic

sudo aptitude install firefox-3.5

komutu ile son kararlı firefox sürümünü kurabilirsin. Dediğim gibi depoda var. Geliştirme sürümlerini kasdediyorsan onun da önceki iletimde adresi mevcut. Firefox ve diğer yazılımlarda, yazılımlar kendini güncelle(ye)mez ve (varsa) güncelleme özelliği kapatılır.

dilara87

Alıntı Yapfirefox uygulamasına ait dosyalardan biri başka bir uygulama tarafından kullanılmakta olduğundan yer imi ve tarama geçmişi sistemi iş görmeyecek.Bu sorunun nedeni herhangi bir güvenlik yazılımı olabilir.

bu hatayı hala alıyorum....bütün dediklerinizi  yaptım...

heartsmagic

Firefox'a ait açık olan ne varsa kapatıp öyle dene.

Bilgilendirme yapayım. Fireox'un kendi sitesinden indirilen sürüm derlenmiş, hazır kullanılabilen sürümdür. Kurulum yapılmaz doğrudan. Doğrudan ilgili dizine kopyalama yapılıp bir kısayol ile çalıştırılabilir.

Ancak sen söylendiği üzere depolardan kur yeni sürümü. Eskisi kalcaktır, yeni sürüm farklı bir isimle İnternet menüsüne girecektir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

dilara87

1-Açık olan programları nerden kapatabilirim?

2-Firefoxun sitesinden indirdiğim sürümü kullanmak istiyorum.Depodan yükleneni değil.Doğrudan ilgili dizine kopyalamna yapılabilir kısayol ile çalıştırılabilir demişsiniz.Bahsettiğiniz ilgili dizin tam olarak neresidir?

3-Ubuntu'da windowstaki gibi "sistem geri yükleme" olayı var mıdır?

Bu 3 sorumun cevabını alabilirsem güzel olacak.Şimdiden ilgillenen ve cevaplayan arkadaşlara çok teşekkürler...

heartsmagic

1. Açık olan programları normal şekilde kapatabilirsin. Benim söylemek istediğim buydu. Yükleme yapmaya çalışırken mevcut Firefox'u kullanan bir şeyler olmuş ki depodan yükleyememişsin.

2. Tekrar edelim bizler, eğer kendi sitesinden yüklersen güncellemeleri takip edemezsin. Ancak illa ki yapmak istiyorum diyorsan anlatmaya çalışayım. İlgili dizin hernahgi bir dizin olabilir. Senin yapacağın şey çalıştırılabilir dosyaların barınacağı sistem genelindeki dizinlere sembolik bağ atmak veya doğrudan çalıştırmak için bağlantı oluşturmak. Örnek. İndirdiğin dizini /usr/local/bin/firefox olacak şekilde aç. Şu komutla sembolik bağ oluştur:

sudo ln /usr/local/bin/firefox/firefox /usr/local/bin/firefox3.X

Burada iki nokta var. Birincisi indirilen dizinin içinde firefox olarak mı geçiyordu yoksa mozilla-firefox mu ben hatırlayamıyorum şu anda. Buna göre komutun ilk bölümünü değiştirirsin. İkincisi ise firefox3.X ismini kendine göre değiştir ama sadece firefox olmasın. Eğer öyle olursa eski firefox ile karışır. Bunu yaptıktan sonra panele bir özel uygulama ekle de, simge olarak firefox seç, komut olarak firefox3.X yap. Eğer bu yöntem çalışmazsa dosya içerisinden çağırtırız.

3. Hayır, doğrudan sistem geri yükleme diye bir şey yok. Aslında bunun sebebi sisteme bizim gayet iyi hakim olmamız. Ne yaptığımızı biliyorsak eğer geri alması zaten zor değil. Sırf bu gibi bir nedenle tüm sistemi geriye almak bana zaten garip gelmiştir her zaman. Ancak forumda birkaç yöntem var bu konu hakkaında. Önceden kendi hazırlığını yaparsan geriye alman da mümkün. Örneğin @erginemr'in hazırlardığı sistemi yedekleme ve geri alma belgesi. Bir başka alternafise Remastersys ile kendi ISO'nu hazırlama.

dilara87

İndirdiğim tar dosyasının içindeki "firefox" adlı klasörü dosyasistemi/usr/local/bin içine kopyaladım..../usr/local/bin/firefox dizini içindeki firefox dosyasından çalıştırınca çalışıyor.

Şimdiki sorun ise bunu nasıl kısayol olarak panele ekleyebileceğim.

sudo ln /usr/local/bin/firefox/firefox /usr/local/bin/firefox3.5 kodunu çalıştırdığımda ve dediklerinizi uyguladım fakat çalışmadı.

heartsmagic

Uçbirimden:

firefox3.5 dediğinde ne oluyor?

dilara87

bash: firefox3.5: command not found

bunu diyor..."sudo nautilus" yazıp dosyaya girdiğimde firefox dosyasıyla açtığımda sorunsuz çalışıyor şu an için tek sorun bunu panele koymak...

ironic

dilara87

firefox-3.5 yazınca Shiretoko diye bi firefox sürümü açılıyor:S

Ben ısrarla indirdiğim firefox sürümünü çalıştırmak istiyorum...

bytan

Şu ikisinin çıktıları nedir?

ls -l /usr/local/bin/firefox/firefox
ls -l /usr/local/bin/firefox3.5
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

dilara87

-rwxr-xr-x 2 root root 3883 2009-07-30 08:08 /usr/local/bin/firefox/firefox

ve

-rwxr-xr-x 2 root root 3883 2009-07-30 08:08 /usr/local/bin/firefox3.5

bytan

Peki aşağıdaki şekilde açabiliyor musunuz?

/usr/local/bin/firefox3.5

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

dilara87

Cannot find Firefox runtime directory. Exiting.

diyor...

Şu an sadece sudo nautilus yazıp dizine girip ortdan çalıştırabiliyorum...

heartsmagic

Tamam,şöyle deneyelim.

sudo rm -f /usr/local/bin/firefox3.5

ile sembolik bağı sil. Ardından bir dosya aç:

sudo gedit /usr/local/bin/firefox3.5

İçine şunu yaz:
Alıntı Yap/usr/local/bin/firefox/firefox

Kaydet kapat ve şunu yap:

sudo chmod +x /usr/local/bin/firefox3.5

Ardından konsolda:

firefox3.5
komutunu ver, sonucu bize aktar.

dilara87

dediklerinizi harfiyen uyguladım

"Firefox halen çalışıyor fakat yanıt vermiyor. Yeni bir pencere açmak için Firefox uygulamasını baştan başlatmanız ve sisteminizi kapatıp açmanız gereklidir."

diyor açılmıyor firefox...
Not: firefox ile ilgili açık hiçbir program yok...

bytan

Arkada askıda kalmıştır. Aşağıdakiyle hâlâ çalışıp çalışmadığına bakın:

ps aux | grep firefox

Eğer çalışmıyorsa tek satırlık bir çıktı verecek. Birden fazla satırlık çıktısı varsa, son satır hariç, tüm satırların başlarındaki pid_no'ları kullanarak aşağıdaki komutu verin:

sudo kill -9 pid_no

Hepsi bittiğinde, tekrar firefox'u çalıştırmayı deneyin.

PF @ ST

dilara87

Çözümünü buldum ve aynı sorunla karşılaşabilecek arkadaşlara yardımcı olabilecek dilim döndüğünce bir döküman hazırlamaya çalıştım.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=11911

Bu konuda bana yardımcı olan bütün arkadaşlara teşekkürler...