[Nasıl] Şifreli klasör oluşturma

Başlatan Karahan, 25 Ağustos 2009 - 00:23:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Karahan

Forumda bulamadim ama yinede buraya eklemek istedim . . . Benim isime yaradi belki baska arkadaslarinda isine yarar....

İlk önce Kurulumu yapalım;

sudo aptitude install ecryptfs-utils

Şifreli Klasörümüzü oluşturalım

mkdir Personal

Sistem şifre ayarlarını yapalım

ecryptfs-setup-private

sisteme login (giriş) şifresi
sisteme login (giriş) şifresi tekrar
sisteme baglama şifresi

Sisteme Baglayalım

mount.ecryptfs_private (tercih edilen)
veya
sudo mount -t ecryptfs Private Private

Dizin izninin 700 olduğunu kontrol edelim değil ise;

chmod 700 Private

Sistemden ayırmak için

umount.ecryptfs_private (tercih edilen)
veya
sudo umount /home/tumer/Private

Bunla ugraşmadan daha kolay bir yöntem varmı derseniz olamamı

sudo aptitude install cryptkeeper

yükleyin.Aplications>System>Cryptkeeper yolundan çalıştırp klasör oluşturup
korumaya başlayabilirsiniz.

raspacı

Anlatım için teşekkürler. Komutları kod etiketi ile yazarsanız daha okunaklı olur. :)
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: levi - 25 Ağustos 2009 - 00:28:18
Anlatım için teşekkürler. Komutları kod etiketi ile yazarsanız daha okunaklı olur. :)

Onu da ben yapayım dedim. :)

Elinize sağlık, cidden "gerekli" ve "önemli" bulduğum bir [Nasıl] belgesi olmuş.

garafatma

Elinize sağlık, forumda da sorulmuştu diye hatırlıyorum. İyi bir başlık oldu bu.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

vatansiz

eline koluna saglik cök güzel ben ikinci önerdigin (sudo aptitude install cryptkeeper) programi kurdum kurulumu kullanimi cok kolay simdiye kadar rar kullanarak yapiyordum bu isi ama simdi cok basit bir sekilde klasörü sifrelebiliyorum üstelik klasör görünmüyor ne zaman sifreyi verdinizmi o zaman görünüyor  :D

iKo

Hazır şifrelemeden bahsediliyorken, yazdıklarımızı şifreleyen bir program var mıdır ? Daha sonra da istenildiği zaman şifreyi çözen ? Sadece meraktan soruyorum...

ironic

Alıntı yapılan: iKo - 25 Ağustos 2009 - 13:40:35
Hazır şifrelemeden bahsediliyorken, yazdıklarımızı şifreleyen bir program var mıdır ? Daha sonra da istenildiği zaman şifreyi çözen ? Sadece meraktan soruyorum...

İletişim (e-posta) amacıyla soruyorsan PGP var. Oldukça da güvenli. Dosya şifreleme olarak soruyorsan ben peazip kullanıyorum. Kuru şifreleme yanında ikinci bir anahtar dosya ile birlikte de şifreleme yapabiliyor.

bytan

CryptKeeper güzelmiş. Kullanımı sade ve büyük dosyalarla işlem yaparken de kısa sürede işini hallediyor.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

setare

Programı kaldırıp tekrar kurduktan sonra dosyalara erişmek mümkün mü? Aynı şeklide format attıktan sonra dosyalra erişmek mümkün mü? Dosya sistemi de önem taşıyor. Mesela bu klasörü depo olarak olşturduğumuz (NTFS veya Ext) bir bölümde oluşturduk diyelim. Formattan sonra ubuntuya Cryptkeeper i yeniden kurup dosyalara erişebilecek miyiz?

maydin95

Windows 7 den bakıyorum bakalım ne olmuş. CryptKeeper'ı kurdum.
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

setare

Şifreli bir klasör oluşturuyorsun, bu klasörü istersen ntfs kısmında olulşturabilirsin. Bu klasörün boyutu içine dosya attıkça genişleyebiliyor sanırım.

Ben dosyalara win 7 tarafında erişmeye çalıştım fakat açamadım :)

maydin95

Evet ben de farkettim klasörün ismi görülüyor sadece. O da örneğin klasör adı sifreli ise "sifreli.creytkeeper" gibi bir şey. Zaten program dizini çıkarılabilir bellekmiş gibi gösteriyor. Dosya yöneticisinde sol tarafta çıkarılabilir bir şey gibi görülüyor.

20 gb geçen bir dosyayı şifreli dizinin içine attım da 20 gb çok uzun sürdü. Neredeyse 1 buçuk saat. Doğrudan dizini şifreleyen bir şey yok mu?
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

setare

Evet CryptKeeper gerçekten güzel program bence.

Linux'ta doğrudan dizin şifrelemek sanırım var ama o konuda bilgim yok. Doğrudan  klasör şifrelediğini iddia eden Windows programları var. Windows tarafında My Lockbox ->> adlı programı kullanıyorum. Ücretsiz ve gayet güzel bir program ama bu program ile oluşturulan şifreli klasöre linux tarafında veya herhangi bir  linux live cd ile girip bütün dosyalar görülebilir.

Ben genelde TrueCrypt adlı programımı kullanıyorum. Şifreli bir alan oluşturuyorsun ve bu alana dosyalarını atıyorsun. Ancak bu program ile büyük boyutlu bir alan oluşturmak için ciddi bir süre gerekir. Mesela ben harici diskte 50gb şifreli alanı 1 saati aşkın bir sürede oluşturdum

maydin95

Acaba şifrelemeyi yaptık ve Ubuntuyu yeniden kurduk o zaman baika bölümdeki şifreli dizini göreiblir miyiz?

Ayrıca doğrudan Lİnuxta dizin şifreleme varsa bir arkadaş söyleyebilir mi?

Bu arada windowsta dosyayı Gizli yapınca gizleniyor ama Lİnuxta bu yok. Bunu nasıl yapabilirim. Forumda biraz araştırdım ama gizli dosyaları göstemeyle ilgili yazılar var.

osmancık

dosya veya klasör isimlerinin başına . (nokta) koyduğunuzda gizli oluyor.
.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
  (::: ) :        ___     UBUNTU
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`

XRumer

Sudo'nun 22. sayısında bu konu işlenmişti, oraya da bakabilirsiniz.

rick

Ben bunları yaptım sonra beğenmedim silmeye çalıştım hata verdi:

erkin@rick:~$ sudo apt-get remove ecryptfs-utils
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı inşa ediliyor.       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti       
Aşağıdaki paketlerk kendiliğinden kurulmuştu ve artık bu paketlere gerek duyulmuyor:
  libecryptfs0 keyutils
Kaldırmak için 'apt-get autoremove' komutunu kullanın
Aşağıdaki paketler KALDIRILACAK:
  ecryptfs-utils
0 yükseltildi, 0 yeni kuruldu, 1 kaldırılacak ve 1 yükseltilmeyecek.
Bu işlemden sonra 520kB disk alanı boşalacak.
Devam etmek istiyor musunuz [E/h]? e
(Veritabanı okunuyor... 186984 dosya ve dizin kuruldu.)
ecryptfs-utils kaldırılıyor ...
ERROR: Cannot remove ecryptfs-utils, as it appears to be in use:
/home/erkin/Private on /home/erkin/Private type ecryptfs (rw,ecryptfs_sig=8e1710bfac1f5a7a,ecryptfs_cipher=aes,ecryptfs_key_bytes=16,ecryptfs_passthrough,ecryptfs_unlink_sigs)
dpkg: ecryptfs-utils (--remove) işleminde hata:
installed pre-removal script alt işlemi çıkış durumunda hata döndürdü : 1
E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (1)

Edit:

Bug raporu

heartsmagic

Önce şifreleme işlemini iptal etmeyi denedin mi?

Hata kayıtlarındaki iletiler Türkçe olduğu için bence meseleyi bir izah et orada.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

guestwho

Gnome'un kendi şifreleme yönetim uygulaması da kullanışlıdır. Gedit, nautilus, evolution gibi yazılımlarla da bütünleşmesi için:
sudo apt-get install seahorse seahorse-plugins
http://projects.gnome.org/seahorse/
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!