[Nasıl] GRUB2 Menü Düzenlemek

Başlatan bytan, 24 Ağustos 2009 - 01:13:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

miles

Ben yazma yetkisini alıyorum hatta sudo ile yönetici olarak nautilusu açıp dosyanın içinde değişiklik yapıyorum ama tekrar dosya(/boot/grub/grub.cfg) kendiliğinden eski haline geliyor. Yardımcı olabilirmisiniz?

heartsmagic

Alıntı yapılan: miles - 05 Aralık 2009 - 08:32:04
Ben yazma yetkisini alıyorum hatta sudo ile yönetici olarak nautilusu açıp dosyanın içinde değişiklik yapıyorum ama tekrar dosya(/boot/grub/grub.cfg) kendiliğinden eski haline geliyor. Yardımcı olabilirmisiniz?

+w ile alıp değişiklik yapmana rağmen mi böyle oluyor? Eğer öyleyse bir de işini hallettikten sonra -w ile yazmaya kapatabilirisin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

miles

@heartsmagic yazma işlemi hatası aslında yokmuş. Startup manageri bilgisayarı kapatıp açmadan açtığım zaman o değiştirdiğim bu grub dosyasını eski haline getiriyormuş. Şu anda o sorunu hallettim. Grubu istediğim gibi ayarladım. Fakat sanırım artık startup manager programına ihtiyacım yok(zaten grub2 yi şimdilik desteklemiyor).
Fakat şu anda windows 7 nin başta seçili halde olmasını istiyorum ama nasıl ayarlayacağımı bilmiyorum. Bu konuda da yardımcı olursanız sevinirim.

heartsmagic

Alıntı yapılan: miles - 05 Aralık 2009 - 11:33:57
Fakat şu anda windows 7 nin başta seçili halde olmasını istiyorum ama nasıl ayarlayacağımı bilmiyorum. Bu konuda da yardımcı olursanız sevinirim.

Aradığın çözüm bu başlıkta mevcut :)
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=11844.msg164665#msg164665 sorusu ve sonrası.

miles

heartsmagic set default değerini neye göre veriyoruz anlayamadım. Verdiğiniz başlık altında sebep söylemeden 4 yap demişler. Sanırım set default baştan kaçıncı seçeneğin seçili halde olmasını gösteriyor. Fakat bende iki seçenek var (ilki) ubuntu ve  (2incisi) windows 7. Set defaultu 2 yapmama rağmen hala ubuntu seçili oluyor. Sanırım yanlış düşündüm.

bytan

İlk seçenek 0 olarak tanımlandığı için 1 yapmalısın. Ancak sende neden 2 seçenek var? Sen mi bu seçenekleri azalttın yoksa wubi olarak mı kurulum yaptın?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

miles

Ben azalttım. Diğer seçenekleri hiç kullanmadığım için gerek duymadım.

Bu arada menu olayını çözdüm teşekkürler!

erginemr

miles

@erginemr konuyu çözmüştük ama yinede teşekkürler!

s7e7v7e7n

Alıntı yapılan: miles - 05 Aralık 2009 - 18:00:51

@miles konuyu nasıl cözdünüz cözümü burayada aktarırmısınız, benimde 4 tane menü cıkıyor açılışta bu normal midir yoksa fazla mıdır ? galiba normalde 2 adet menü olması lazım biri linux biri windows die ama bendede nedense 4 adet menü var.
Ubuntu Desktop 11.10 Oneiric Ocelot

heartsmagic

Alıntı yapılan: tweety - 23 Aralık 2009 - 12:25:21
Alıntı yapılan: miles - 05 Aralık 2009 - 18:00:51

@miles konuyu nasıl cözdünüz cözümü burayada aktarırmısınız, benimde 4 tane menü cıkıyor açılışta bu normal midir yoksa fazla mıdır ? galiba normalde 2 adet menü olması lazım biri linux biri windows die ama bendede nedense 4 adet menü var.

Bizler Linux dağıtımları kullanırken alt tarafta ise çekirdeği kullanırız: Linux.
Linux çekirdeği ara ara güncellenir, güncellendikçe de Grub menüsüne girer. Böylece her çekirdek güncellemesinde o liste kabaracaktır. Temizleme yollarıysa forumda çok defa anlatılmış durumda.

s7e7v7e7n

bu konu hakkında yeni başlık mı açmam gerekiyor? benim pc acılışta toplam 7 adet liste cıkıyor karşıma linux windows 7 recorvery ler 2 adet falan toplam dedigim gibi 7 adet menü var sizde bu normal doğru mu yoksa yanlış giden birşeyler mi var bende ?

bytan

Alıntı yapılan: tweety - 23 Aralık 2009 - 18:51:43
bu konu hakkında yeni başlık mı açmam gerekiyor? benim pc acılışta toplam 7 adet liste cıkıyor karşıma linux windows 7 recorvery ler 2 adet falan toplam dedigim gibi 7 adet menü var sizde bu normal doğru mu yoksa yanlış giden birşeyler mi var bende ?

Eski kernelleri temizlemek, grub temizlemek, ubucleaner gibi kelimelerle arama yaparsanız, kendinize uygun bir çözüm yolu bulabilirsiniz.

Sisteminizde bir sorun yok. Bu girdilerin olması doğal.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

s7e7v7e7n

evet ama bendeki grup normal grup yani GRUP 2 diye yazmıyor tek grup yazıyor ve beta 4 diyor sanırım bu normal değil mi ben grup damı kalmam lazım yoksa grup 2 yemi geçmem gerekiyor?

bytan

Sonuçta yapılan işlem, eski kernele ait paketlerin sistemden kaldırılması ve başlangıç menüsünden o kernele ait girdilerin silinmesi olduğundan, grub üzerinden anlatılanları grub2'ye uyarlayarak yapabilirsiniz.

PF @ ST

okan_ubuntu

Alıntı Yapset gfxmode=1366x768

Abbooov!! Değiştirince açılışta grub la beraber nvidia sürücüleri yüklenmiş gibi oldu :P

solidsnake

Alıntı Yapmenuentry "Ubuntu, Linux 2.6.31-19-generic (recovery mode)" {
        recordfail=1
        if [ -n ${have_grubenv} ]; then save_env recordfail; fi
        insmod ext2
        set root=(hd0,3)
        search --no-floppy --fs-uuid --set 6f2c1cd4-f188-4685-965b-ba4667644c28
        linux   /boot/vmlinuz-2.6.31-19-generic root=UUID=6f2c1cd4-f188-4685-96$
        initrd  /boot/initrd.img-2.6.31-19-generic
}
menuentry "Ubuntu, Linux 2.6.31-14-generic" {
        recordfail=1
        set quiet=1
        insmod ext2
        set root=(hd0,3)
        linux   /boot/vmlinuz-2.6.31-14-generic root=UUID=6f2c1cd4-f188-4685-96$
        initrd  /boot/initrd.img-2.6.31-14-generic

ilk mesajda komutları uyguladım (başlangıçtaki eski sürümleri kaldırmak için)
sorum şu örnek olarak 2.6.14 generic başlangıçtan silmek için kırmızı renkli olan bölümü silmem mi gerekir?

bytan

Renkler bozulmasın diye iletindeki kısımları alıntı etiketleri arasına aldım.

Kısmen seçimin doğru, eksik olan kısmı ise aşağıda renklendirdim:

Alıntı Yapmenuentry "Ubuntu, Linux 2.6.31-14-generic" {
        recordfail=1
        set quiet=1
        insmod ext2
        set root=(hd0,3)
}

PF @ ST

solidsnake

Alıntı yapılan: bytan - 08 Şubat 2010 - 22:15:52
Renkler bozulmasın diye iletindeki kısımları alıntı etiketleri arasına aldım.

Kısmen seçimin doğru, eksik olan kısmı ise aşağıda renklendirdim:

Alıntı Yapmenuentry "Ubuntu, Linux 2.6.31-14-generic" {
        recordfail=1
        set quiet=1
        insmod ext2
        set root=(hd0,3)
}

Cevap için teşekkürler.o kısmı almayı unutmuşum

osmancık

grub2'de gfxboot kullanılabiliyor mu?
.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
  (::: ) :        ___     UBUNTU
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`

6630

ubuntu 9.10 biraz önce indirdim. kurdum. 1. kısımda winxp var 2. kısım ubuntu 9.10 kurulu.
normal grub açılıyor. ubuntu yu seçip açmaya çalıştıgımda grub kapanır kapanmaz siyah ekranda sistem kalıyor hardisk hiç bir şey yüklemiyor ses gelmiyor.
live c ile açıp terminale burdaki komutları yazdım.
ubuntu@ubuntu:~$ sudo update-grub2
grub-probe: error: cannot find a device for /.

ubuntu@ubuntu:~$ sudo chmod +w /boot/grub/grub.cfg  
chmod: cannot access `/boot/grub/grub.cfg': No such file or directory
ubuntu@ubuntu:~$ sudo nano /boot/grub/grub.cfg
ubuntu@ubuntu:~$ sudo fdisk -l

Disk /dev/sda: 80.0 GB, 80026361856 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 9729 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0xfd4cfd4c

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1   *           1        1912    15358108+   c  W95 FAT32 (LBA)
/dev/sda2            1913        9729    62790052+   5  Extended
/dev/sda5            1913        3480    12594928+  83  Linux
/dev/sda6            3481        3723     1951866   82  Linux swap / Solaris
/dev/sda7            3724        9729    48243163+  83  Linux
ubuntu@ubuntu:~$

ama ubuntuyu çalışır hale getirmeyi başaramadım. sorunun çözümü nedir ?
ilginiz için teşekkür ederim.

bytan

Senin sorunun grub2'den ziyade sistemle alakalı. Grub görevini yapıp seni yönlendiriyor.

Kurulumdan sonra hiç açılmadı mı ubuntu? Ya da son zamanlarda bir şeyler kurup kaldırdın mı? Ctrl+alt+F1 ile hata mesajı yakalayabiliyor musun? Kurtarma kipinde de sorun var mı?

PF @ ST

6630

yeni ubuntu kurdum daha öncede ubuntu kurmayı başaramadığımdan mandriva 2010 gnome kurdum. geçen 5 ayda belki sorun düzelmiştir diye deneyim dedim ama ubuntu 9.10 kurmayı yine başaramadım. 9.04 eskiden sorunsuz kuruluyordu. 9.10'da grub2 çıktıgından nedeninin grub2 sorunu olduğunu düşünüyorum.
bana sanki grub ubuntunun nerde kurulu olduğunu ayırt edemiyor gibi geldi.
bu arada bu komutları live cd ile açıp verdim

bytan

O komutları kullanmak için ubuntu kurulu bölümün sisteme bağlanması gerekiyordu.

Sürümden sürüme tek değişen özellik grub olmadığı için problem doğrudan grub2'dir diyemeyiz. Ancak dediğinde olabilir. Bunu irdeleyerek bulmaya çalışabiliriz.

Kurtarma kipinin açılıp açılmadığını ve ctrl+alt+f1 sonucunu belirtmemişsin.

Aşağıdaki işlemleri yapıp grub.cfg dosyanla birlikte blkid çıktını bizlere aktarırsan, dosyanın içeriğine bakabiliriz. Ubuntu kurulu bölümünün sda5 olduğunu varsayıyorum.

sudo mkdir /media/ubuntu
sudo mount /dev/sda5 /media/ubuntu
gedit /media/ubuntu/boot/grub/grub.cfg

ls -l /media/ubuntu/boot/grub
sudo blkid

PF @ ST

6630

temel kurulum sorunu olduğu için bir süre daha bekmeye karar verdim. hardisk dolana kadar yaklaşık 4-5 ay sorun çıkarmayan mandriva 2010 gnome ile tercümelere devam edeyim. sonra tekrar ubuntuya geçmeyi deneyecegim az önce ubuntuyu formatlayıp mandrivayı kurdum.

yardım için teşekkür ederim.

bir daha ki kurulumda yukarıda anlatıldığı gibi çıktı alıp yollucağım  wikiye çözümü rehber olarak eklicegim .