[Nasıl] GSM hatlı USB Stick ile internete bağlanmak

Başlatan ihtiyar said, 23 Ağustos 2009 - 22:31:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ihtiyar said

Anlatımı Turkcell cihazı ile yapacağım, reklam amaçlı değildir, şirketimin bana tahsis ettiği cihaz budur. Eğer seçme imkanım olsa Vodafone'yi tercih ederdim, yine reklam amaçlı değil, Vodafone'yi tercih sebebim ise Linux desteği vermesidir.

Kullandığım işletim sistemi: Ubuntu 9.04 ~ Gnome

Cihaz: Huawei Technologies Co., Ltd. E620 USB Modem -lsusb çıktısı ile modele ulaştım-

Not: Win üzerinden bağlantı kurmadan 3G ile bağlanamadım ben. Win üzerinden bir kez bağlantı kurdum ve ardından 3G ile bağlantı sağladım. Ayrıntılar SUDO Dergisi 10. Sayı'da 

1. Adım

Cihazı bilgisayarımıza takıyoruz. Network Manager'in "Mobil Genişbant" uygulaması cihazımızı direk olarak tanıyor ve bir açılır pencere çıkıyor.

İleri diyerek ikinci adıma geçiyoruz.

2. Adım

Listeden şebekemizi seçiyoruz.

İleri diyerek üçüncü adıma geçiyoruz.

3. Adım

Bir bağlantı adı belirliyoruz.

"Uygula" diyerek kurulumu bitiriyoruz.

4. Adım

Bildiri Alanı'na sol tuş ile tıklayıp listeden, önceden belirlediğimiz bağlantı adına tıklıyoruz ve bağlantımızı aktif ediyoruz.

5. Adım

Bağlanma sırasında "Pin"i giriyoruz. Bağlantımız gerçekleşmiş oluyor.

Ayarlar;

APN değeri olarak "internet" ön tanımlı olarak geldi bende ve şu anda sorunsuz bağlanıyorum. Kullanıcı adı ve parola "gprs" lakin 3G bağlantısı kuruluyor. "Vınn" cihazında ise APN değeri "mgb" olması gerekiyor sanırım, http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=11743.0 burada bir sorundan bahsediliyor ve çözüldü.

Eğer bir kez bağlanıp sonra bağlanamama gibi bir sorun yaşarsanız, cihazı bilgisayardan çıkartıp Network Manager Uygulamacığı'na sağ tıklayıp>Bağlantıları Düzenle>Mobil Geniş Bant>Kurulu bağlantıyı seçip, "Delete" diyerek ayarları silin. Kurulumu tekrar gerçekleştirin.

eren

Bu pin kodu sim kartın pin kodu değil mi? Eline sağlık güzel bir makale olmuş.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: [Wine] - 23 Ağustos 2009 - 23:19:40
Bu pin kodu sim kartın pin kodu değil mi? Eline sağlık güzel bir makale olmuş.

Evet, USB Stick'in içerisinde olan data hattının pin kodu. Pin kodu sorgulamayı kapatabiliyorsunuz. Elimden geldiğince bir şeyler yapmaya çalıştım, umarım faydalı olur.

maydin95

bakarmısın bu vınnı bazen görüyor bazen görümüyor ayrıca bağlanmaya çalışıyor ama en sonunda bağlantı olmuyor bir daha da bağlanmıyor turkcelle bassak bile hem senin dediğin APM mgb olacak dedin ya o pin falan yazın kendiliğinden bağlan diyor edit deyince oradaki APM ye mi yazacaz
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: maydin95 - 23 Ağustos 2009 - 23:29:59
bakarmısın bu vınnı bazen görüyor bazen görümüyor ayrıca bağlanmaya çalışıyor ama en sonunda bağlantı olmuyor bir daha da bağlanmıyor turkcelle bassak bile hem senin dediğin APM mgb olacak dedin ya o pin falan yazın kendiliğinden bağlan diyor edit deyince oradaki APM ye mi yazacaz

Network Manager Uygulamacığı sol tık>Mobil Geniş Bant>Kurulu bağlantının üstüne tıklayıp>Edit butonuna tıklayarak açılan ayar sayfasındaki APN değerini değiştirebilirsin. Bağlantı sorunu yaşıyorsan ayarları silip tekrar kurmayı deneyebilirsin. Bulunduğun yerde bağlantı olup olmadığını kontrol et, Turkcell hiç çekmiyor da olabilir bulunduğun yerde. Bir de USB girişini değiştirip deneyebilirsin. USB'ye taktığında görmediğini düşünüyorsan,

Uygulamalar>Donatılar>Uçbirim'i açıp,

lsusb

çıktısını buraya aktar.

ece.mustafa

mgb olarak değiştirdiğimde internet bağlantısı kuruldu,fakat hız çok kötü,sürekli olarak ekran donması yaşıyorum,türkcell iletişim merkezi ile görüştüm linux'ta çalıştıramıyacağımı söylediler,ben bu apn değerinden bahsedincede düşük hızla bağlantıyı seçmişsiniz dediler..dolayısıyla vınn'ı ubuntuya tanıttık ama verim malesef yok,,iade atmayi düşünüyorum..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Ağustos 2009 - 00:31:20

ihtiyar Said win üzerinden bağlantıyı nasıl kurduğunuda anlatabilirmisin?

ihtiyar said

3G bölgesinde olmayabilirsiniz. Turkcell müşteri hizmetlerinin söylediklerini dinleme sen, onların söyledikleri bildikleri ile sınırlı. Ve bildikleri Linux konusunda hiç diyebilirim. Hızının, APN değeri ile ilgili olduğunu sanmıyorum. Win üzerinde deneme imkanın varsa bir de öyle dene bakalım. Win üzerinde Autorun dosyasını çalıştırdığında yazılımını kuruyorsun -biraz uzun sürebiliyor-, sonrasında yazılımı çalıştırıyorsun ve bağlanıyorsun.

Müşteri hizmetleri ile bir daha görüşme imkanın olursa bulunduğun bölgede 3G hizmeti verip vermediklerini sor.

eren

İsim söylemiyorum ama Fark Var.  :P

* Anlayan anladı. :D
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

ece.mustafa

Evet haklısın müşteri hizmetlerine Linux u tellafuz bile ettiremedim (bişey bilmiyorlar),,burda win üzerinde deneme imkanım malesef yok ve sanırım 3g kapsama alanındayım çünkü vınn da mavi ışık sürekli yanıyor,

ihtiyar said

Alıntı yapılan: ece.mustafa - 26 Ağustos 2009 - 00:51:25
Evet haklısın müşteri hizmetlerine Linux u tellafuz bile ettiremedim (bişey bilmiyorlar),,burda win üzerinde deneme imkanım malesef yok ve sanırım 3g kapsama alanındayım çünkü vınn da mavi ışık sürekli yanıyor,

Mavi ışık yanması 3G kapsama alanında olduğunu göstermez. 2G şebekesinden bağlanıyor olabilirsin, mesela benim şu anda bağlandığım gibi.

ece.mustafa

Müşteri hizmetleri 3g kapsama alanında olduğumu söyledi,,baya sinirlendim kusura bakmayın,ama talep oluşturdum ürününüz linuxta çalışmıyor diye,,

ihtiyar said

Alıntı yapılan: ece.mustafa - 26 Ağustos 2009 - 01:38:37
Müşteri hizmetleri 3g kapsama alanında olduğumu söyledi,,baya sinirlendim kusura bakmayın,ama talep oluşturdum ürününüz linuxta çalışmıyor diye,,

Söylediklerini "öneri" olarak alıp kapatmışlardır telefonu, ben de 1 saat kadar konuştum. :)

3G bölgesinde olduğunu söylüyorsun, belgede bahsettiğim üzere önce win'de bağlanmalısın. 3G bölgesinde win ile bağlan, sonra tekrar Ubuntu'dan bağlan. Sorun çözülecektir diye düşünüyorum.

ece.mustafa

Tamam çok sağol önerini deniyecem,ama sistemimde yalnız ubuntu yüklü,edindiğim bilgilere göre ubuntu üzerine sanal win kurulabiliniyormuş,(sanırım sende vınn'ı win'de dene derken bunu kastettin),peki bunu anlatan yani ubuntu üzerine sanal win kurmamı sağlayan bir link varsa gönderebilirmisin?

ihtiyar said

Alıntı yapılan: ece.mustafa - 30 Ağustos 2009 - 22:40:24
Tamam çok sağol önerini deniyecem,ama sistemimde yalnız ubuntu yüklü,edindiğim bilgilere göre ubuntu üzerine sanal win kurulabiliniyormuş,(sanırım sende vınn'ı win'de dene derken bunu kastettin),peki bunu anlatan yani ubuntu üzerine sanal win kurmamı sağlayan bir link varsa gönderebilirmisin?

"Virtualbox" ve "virtualbox'ta usb desteği" anahtar kelimeleri ile arama yaparsan çözüm bulabilirsin. ;)

ihtiyar said

Alıntı yapılan: BayboraKaan - 07 Eylül 2009 - 14:08:40
Windowssu kurmadan bağlanamıyor muyum?

3G ile tanışma imkanın olmayabilir. Windows'ta 1 kez kullanıp, 3G'yi aktif edip, Ubuntu'da kullanabilmiştim. Belki başka yöntemleri olabilir. Bu arada "Vınn" diye reklam edilen cihaz geldi bugün itibariyle. Hat aktif olmamış ama eski kullandığım hat ile direk bağlanabildim. Yani Windows'a gerek olmayabilir.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: BayboraKaan - 07 Eylül 2009 - 17:18:28
Benim merak ettiğim konu Vınn ile internette girebilecek miyim?
Yoksa Ubuntu ile Vınn uyumlu değil mi?

Konunun ilk mesajı zaten "Vınn" ya da asıl ismi olan USB Stickler ile Ubuntu'da internet bağlantısı ayarları. Şu anda bilgisayarımda Windows yok, "Vınn" cihazı -bu yeni geldi- ile internete bağlanabiliyorum. Diğer cihazım, 3G henüz çıkmadan önce alınmış, 3G ile uyumlu olan bir Turkcell cihazıydı. Birkaç güne kadar da Vodafone cihazım gelecek, asıl onu bekliyorum. Çünkü özel Linux desteği, sürücüsü ve yazılımı var. Kota takibi, mesaj alıp/gönderme gibi işlemleri "Vınn" ile yapamıyoruz maalesef. Ya da en azından şimdilik. Yazılımını wine ile kurmayı da başardım lakin cihazı bir türlü algılamadı. Üzerine de yoğunlaşamadım.

maceraturk

Turkcell Connect Kart  ilede aynı şekilde bağlanmak mümkün.
"Bir günlük adalet altmış yıllık ibadetten faziletlidir." Hz. Muhammed (s.a.v)

ihtiyar said

Alıntı yapılan: BayboraKaan - 08 Eylül 2009 - 19:47:16
Evet vınn bende de çalıştı. APN değeri mgb olmalı yoksa bağlanmıyor.

İlginç, bende "internet" ama yine de bağlanabiliyorum.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: BayboraKaan - 08 Eylül 2009 - 22:14:01
Bağlanacam diye bugün rahat bi yarım saat uğraştım. Forumda ki çözüm yollarından anca bu şekilde bağlandım.

Biliyorum forumda bu çözümün önerildiğini, bende böyle olmaması ilginç. Sonuçta bağlanmışsın ya, sorun yok. ;)

maydin95

İhtiyar Said'e ne oldu yaw, o yönetici değil miydi, şimdi ziyaretçi olarak görünüyor forumdan üyeliği mi silindi?
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

heartsmagic

Alıntı yapılan: maydin95 - 05 Şubat 2010 - 21:18:16
İhtiyar Said'e ne oldu yaw, o yönetici değil miydi, şimdi ziyaretçi olarak görünüyor forumdan üyeliği mi silindi?

Aramızda olmayan yöneticiler tarafından silindi. Kendi isteği doğrultusunda da olabilir. Ne yazık ki iki tarafta aramızda olmadığından dolayı durumu bilemiyoruz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

maydin95

Dediğinizi pek anlayamadım. Aramızda olmayan yöneticiler ve iki tarafta aramızda olmadığında demekle ne kastettiniz??

heartsmagic

Ne silinen ne de silen aramızda değil demek istedim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Nasmi

iyi aksamlar arkadaslar hp compaq mini ve ubuntu 9.10 netbook remix kullanıcısıyım un2400 ile baglanti kuramiyordum son 3 gunde herseyi denememe ragmen sanirim birde yeni kullaniciyim bazen eksik ve yanlis girisler yapiyorum sanirim bende turkcell connect 3g/edge usb stick ile baglantı denemek istedim onu taktigimda bir kere de olsa un2400 ü gördu fakan turkcell connection a tıkladıgımda "GSM ağı Bağlantı kesildi. Çevrimdışı oldunuz" ile karsı karsıya kalıyorum ne yapmam gerekiyor.

BayboraKaan