Compiz ile ilgili komik bir durum.

Başlatan Sypro, 16 Mayıs 2008 - 10:45:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sypro

Dün gece saat 3 gibi bir kaç ayar yaparken compiz'i kullanılmaz hale getirdim:)

Terminale compiz ya da compiz --replace yazınca dönen sonuç her seferinde
/usr/bin/compiz: 378: /usr/local/bin/compiz: not found
ile sonlandı.
Uykum geldiği için yatayım sabaha bakarım dedim. Az önce (1buçuk saat kadar) başına oturup türlü denemelere başladım.

Önce compizi tamamen kaldırdım, tekrar kurdum, olmadı. Compizi kaldırdım ve Restricted Drivers'tan driverı pasif hale getirdim tekrar aktif ettim falan olmadı. Envy ile driverı kaldırdım, compizi kaldırdım, driverı elle kurdum, compizi kurdum, olmadı. Aynı şekilde kaldırıp Envy ile driver kurdum, üzerine compiz kurdum, olmadı.
glxinfo | grep render
yazınca No cevabı döndü o da ayrı sinirimi bozdu, oturdum onu araştırdım biraz da, eğer No cevabı alıyorsanız
DISPLAY=:0 glxinfo | grep render
şeklinde yazınca sorun çözülüyor. örnek:

bebek@bebek-laptop:~$ glxinfo | grep render
direct rendering: No (If you want to find out why, try setting LIBGL_DEBUG=verbose)
OpenGL renderer string: Mesa GLX Indirect
bebek@bebek-laptop:~$ DISPLAY=:0 glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: ATI Radeon Xpress Series
bebek@bebek-laptop:~$

Herneyse bu bilgiyi de araya sıkıştırdıktan sonra Yes'i görünce kendime güvenimi kazanıp biraz daha araştırmaya başladım nedir ne değildir diye. Sonra hatada görünen /usr/bin/compiz 'i açtım baştan sona inceledim, belirttiği satırda (378. satır yani son satır)
${COMPIZ_BIN_PATH}${COMPIZ_NAME} $COMPIZ_OPTIONS "$@" $COMPIZ_PLUGINS || exec $FALLBACKWM $FALLBACKWM_OPTIONS
yazınca bi fikir belirdi kafamda, "/usr/local/bin/" olarak görünen dizinde sdl-config dışında bir dosya olmayınca /usr/bin/ 'in içine yönlendirdim onu (aradan local'i silerek). Aynı şekilde pluginler de local'in altında değildi, onu da aradaki /local kısmını silerek yönlendirip kaydettim. Compiz name kısmını compiz olarak denediğimde de sorun çıkarınca parantezin içini değerlendirerek compiz.real yazdım. Örnek:

COMPIZ_BIN_PATH="/usr/local/bin/" # For window decorators and compiz
PLUGIN_PATH="/usr/local/lib/compiz/"
GLXINFO="/usr/bin/glxinfo"
KWIN="/usr/bin/kwin"
METACITY="/usr/bin/metacity"
COMPIZ_NAME="compiz" # Final name for compiz (compiz.real)

COMPIZ_BIN_PATH="/usr/bin/" # For window decorators and compiz
PLUGIN_PATH="/usr/lib/compiz/"
GLXINFO="/usr/bin/glxinfo"
KWIN="/usr/bin/kwin"
METACITY="/usr/bin/metacity"
COMPIZ_NAME="compiz.real" # Final name for compiz (compiz.real)

Sonrasında terminale compiz yazınca compiz aktif oldu.
Sonra fark ettim ki, gece ubuntuforums'ta baktığım bir topicte konu açıklanmış. Tabi balon şekilde okuyunca anlaşılmıyormuş:)

Uğraştırdı belki ama arada yeni birşeyler öğrenmemi sağladı.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

heartsmagic

Hmm buna benzer bir sorun yaşanmıştı sanırım forumda. Güzel olmuş eline sağlık.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.