Xubuntu Kurulum Yapamıyorum.

Başlatan s7e7v7e7n, 23 Ağustos 2009 - 00:33:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

s7e7v7e7n

evet anlıyorum ubuntu tabanlı dağıtımlar bu bilgisayara ağır geliyor..
o yüzden daha hafif olan DSL  ile Deli yi inceliyorum ikisinden birine karar verip kuracağım.
ondan sonrada bu bahsi gecen söylediğiniz pencere yöneticilerine bakıp birinide yükliyeceğim :)
KDE,Gnome LXDE,bunlar pencere yöneticisi anladıgım kadarıyla..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Ağustos 2009 - 11:25:15

birde arkadaşlar bu Deli ile DSL nin dosya uzantıları nedir ? tüm linux programlarını çalıştırırmı falan .deb uzantılarımı calıştırıyo nasıl oluyor bu şimdi ?
Ubuntu Desktop 11.10 Oneiric Ocelot

garafatma

Pencere yöneticisi değilde, masaüstü yöneticisi oluyor Gnome, KDE, LXDE vs...

DSL ve deli, hangi dağıtım tabanlı? Buna göre neyi çalıştırdıkları söylenebilir.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

heartsmagic

DSL .deb kullanıyor ama her paket uymayabilir kendisine. Deli Linux ise .tgz kullanıyor.
Ancak emin ol Archlinux biraz üzerinde durmayla çok daha iyi olur. Zira muazzam bir deposu ve arkasında güzel bir topluluk var.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

s7e7v7e7n

Archlinux a nedense ısınamadım kurulumu baya zor gözüküyor cünkü birde misafirler gelicek şimdi aceleden kurup halletmem gerekiyor malesef.
Deli nin görünümü hoşuma gitti onu beğendim DSL ise cok sade görünüm tipsiz ama zevkli bir dağıtım galiba, ben puppy i birde biliyorum sizce o nasıldır ?

heartsmagic

Puppy denemediğim için fazla bir fikrim yok ne yazık ki.

s7e7v7e7n

peki Deli ile DSL arasında hangisini önerirsiniz ? şimdi cd ye cekip kurmaya başlıyacağım..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Ağustos 2009 - 20:35:32

Deli yi denedim ama kurulum ingilizce çıktı ve başarısız oldum :(
kuramadım malesef bu yüzden kurulumu türkçe olan bir linux dağıtımı bakıyorum.
başka önerebileceğiniz ufak dağıtımlar varmı acaba ?
Archlinux kurulumuda çok karışık geldi onuda başaramam kurmayı cünkü kurulum rehberine bakamıyorum kurulum yaparken live halinde çalışmıyor başka ne önerebilirsiniz dağıtım olarak türkçe kurulum destekli ?

heartsmagic

Ne yazık ki küçük dağıtımların hemen hiçbirinde Türkçe desteği yok.

Not: Slax nasıldır pek bilemiyorum Türkçe konusunda.
Not2: Konu başlığı ile içerik biraz karıştı, mesele hallolunca bir elden geçirelim.

command

Alıntı yapılan: heartsmagic - 24 Ağustos 2009 - 23:15:58
Ne yazık ki küçük dağıtımların hemen hiçbirinde Türkçe desteği yok.

Not: Slax nasıldır pek bilemiyorum Türkçe konusunda.
Not2: Konu başlığı ile içerik biraz karıştı, mesele hallolunca bir elden geçirelim.

Daha iki gün önce denedim kendisin maalesef türkçe desteği yok ama build slax diye bir özellik var sitesinde gerekli paketleri bir araya getirirseniz sizin için özel bir iso hazırlıyor
http://www.slax.org/build.php

Khan

Slax'ta "build" seçenekleri içinde dil ayarları var.
"Add More Modules" deyin, karşınıza çıkan seçeneklerden birine tıkladığınızda altmenüsüne düşersiniz. Orada da istediğiniz herhangi bir programın sağ tarafındaki "add to build"e tıklayın. Otomatik olarak *.iso'nun içine atılıyor.

İlk kez gördüm, güzel bir özellikmiş. :D

s7e7v7e7n

evet öyle bir özellik var yalnız slax da pc ye kurulmuyor bildigim kadarıyla ancak live cd olarak kullana biliyoruz :)

agritux

s7e7v7e7n

şuanda pupy linux türkçeleştirilme aşamasına başlanıldı donanımsal bir sorun görülmedi şuanda arkadaşım kurdu kendine türkçeleştirmede yardım etmek isterseniz 100mb lık bir dağıtım kullanabiliriz hep beraber  :)

Sorogren

XUbuntunun 8.04.1 sürümünü kullana bilirsin ben Celeron 1.7 256 mb ramli onboard 8mb ekran kartı 10Gb li bir pc ye kurdum ve kullanıyorum.

Yalnız Xubuntu Alternate ISO su ile kurulum yapman daha sağlıklı olacaktır.

Download Linki :
http://cdimage.ubuntu.com/xubuntu/releases/8.04/release/xubuntu-8.04.1-alternate-i386.iso
--------------------------------------------------------- 
MCP, MCSA+S+M, MCSE+S+M, MCTS:Vista
MCTS | Windows Server 2008 Active Directory
MCTS | Windows Server 2008 Network Infrastructure MCTS | Windows Server 2008 Applications Infrastructure ---------------------------------------------------------

zeitgeist

Arkadaşların da söylediği üzere başlıkta konuşulan mesele hayli farklılaşmış. Xubuntu kurulumu görüldüğü kadarıyla sistem özelliklerinin yetersizliği nedeniyle sağlıklı bir şekilde çalıştırılamamış. Daha hafif dağıtım tavsiyeleri ile konu ilerliyor. O yüzden konuyu kilitliyorum.

Bundan sonrasında Xubuntu kurulumda sorun yaşayanlar lütfen  uygun başlıkta sorunu ayrıntılarıyla dile getiren yeni bir konu açsınlar.

Konuyla dolaylı olarak bağlantılı olan ve bu başlık altında bahsi geçen diğer konularla ilgili sorunlar için de önce forumda arama yapabilir uygun bir konu bulunmadığı takdirde yeni konu açabilirsiniz.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles