Xubuntu Kurulum Yapamıyorum.

Başlatan s7e7v7e7n, 23 Ağustos 2009 - 00:33:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

s7e7v7e7n

merhabalar xubuntu indirip cd ye cektim ve kurulum esnasında harddisk le ilgili yerlere geldim
ondan sonrasını malesef geçemedim 3 secenek cıktı karşıma sda dev vb birşeyler tam aklımda değil cünkü.

pc özellikleri pentium 3 256 ram anakart üzerinde 8mb ekran kartı böyle dandik bir bilgisayar. ama kuramadım o seçenegi nasıl geçecegimi bilmiyorum şuanda. daha önceden diğer bilgisayarıma kurmuştum ama xubuntu da takıldım uzun zaman oldu ugraşmayalı bu sorunu nasıl halledebilirim tüm diski kullan dersem kendisimi belirliyor herşeyi ? ve windows daki gibi indirdigim dosyaları D gibi yedekleyebiliyormuyum ? sonra xubuntu dan başka linux sürüme terfi edersem indirdigim dosyalar ne oluyor ?
son olarak ext3 mü yoksa ext 4 mü kullanmalıyım kurulum esnasında ?
Ubuntu Desktop 11.10 Oneiric Ocelot

garafatma

Wikideki kurulum belgesi faydalı olacaktır. Hangisini istersen ona kurabilirsin, tavsiye istiyorsan ext4'e kur derim ben.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

s7e7v7e7n

o kuruluma bakmıştım daha öncedende öyle kurmuştum ama şuanda cd live olarak çalıştırıp kullanamadıgımdan siteden takip ederek kuramıyorum. ezbere kurarkende takılıyorum sonra yarıda bıraktıgım icinde sistemde sorunlar cıkıyor.. :S

heartsmagic

Normal şekilde açmaya çalıştığında ne oluyor?
D gibi bir alan dediğin yedek alan sanırım. Kurulum esnasında / alan haricinde bir de yedek bölüm açarsın ve /media/yedek olarak bağlarsın. Dosya sistemi olarak da ext4 kullan bence.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

s7e7v7e7n

kurulum esnasında tam olarak nasıl yapacağım o yedek alanı anlıyamadım
şu windows daki gibi D olur ya oraya lazım olan sonradan kullancağımız dosyaları saklarız onun gibi olsun istiyorum cünkü komple tek dizin olursa ilerde veri kaybı yaşıyabilirim
ama D gibi bir alan olursa yani liux da hdd yi 2 ye bölersem diğer kısımada netten indirdigim dosyaları orada saklıyabilirim. ama bu yedek alan acarsın kısmını biraz açarmısın nasıl yapacağımı cok acemiyim bu işlerde malesef :(

heartsmagic

Sanırım diski sadece Linux için kullanacaksın. O zaman şu şekilde olsun.

1. Kök bölüm için yani / bölümü için bir parça ayır diskinden. Örneğin 20GB olsun, ext4 olsun.
2. Takas alanı için 500MB-1GB arası bir bölüm ayır.
3. Diskin geri kalanını da ext4 olarak biçimle.

Kurulumda / olarak ilk ayırdığın alanı bağla.
Geri kalan bölümü de /media/yedek olarak bağla.
Ardından kurulumu yap.

s7e7v7e7n

anladım teşekkür ederim bunu yarın sabah kurulum yaparken deniyeceğim
evet harddiski komple linux icin kullanacağım ztn 10gb hdd var :)
4 4 bölüp kullanırım artık.
bu işlemi tüm diski kullan diyerekten kendiside ayırıyor galiba ?
yada tüm diski kullan dedikden sonra bu bahsi gecen ayarları yapabilirmiyim?
cünkü şuan yapmadıgımdan böyle yazı ile tam anlıyamıyorum aslında bir kaç görüntü olsa nasıl yapacağıma dair daha kolay anlardım ..
teşekkür ederim ilgilendiginiz için.
yarın sabah deneyip sonuçları sizlere bildireceğim.

heartsmagic

Tüm diski ayır dersen senin istediğini yapmaz. Kök bölüm ve takas alanı ayırır sadece. Elle bölümleme yapman gerekiyor.

s7e7v7e7n

anladım elle ayır diyicem
ozaman bi izah edermisin burada elle ayır derken nasıl yapacağımı tam olarak
10gb hdd var benim  cünkü bugün yapmaya calıştım elle yapamadım
siz birde tarif ederseniz elle nasıl yapacağımı ozaman bu sabah yaparım cünkü diğer türlü
cözemedim olayı ben teşekkür ederim. sanki siz bölüyormuşsunuz gibi tarif edin ki bi daha sormiyim umarım anlata bilmişimdir :)

heartsmagic

Aslında şurada tarif ettim http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=11818.msg145967#msg145967
Ancak diskin 10GB olması biraz sorun yapabilir. Xubuntu'nun ne kadar yer kapladığını bilmiyorum açıkçası. Taze kurulu bir Ubuntu yanlış hatırlamıyorsam 6GB civarında yer kaplıyordu. Xubuntu bir miktar daha küçüktür, 5GB civarı olabilir. Fakat bu sana yetmeyebilir, kurulumdan sonra bir şeyler ekleyebilirsin.

Elle kurulum yap dedikten sonra önce tüm diski sıfırla. Ardından önce 6GB'lık bir ext4 bölüm, ardından 500MB bir takas alanı ayır. Onun da ardından geri kalan bölümü ext4 olarak biçimle. İlk ayırdığın bölümü / olarak bağla, son alanı da /media/yedek olarak bağla. Takas alanı için bir şey gerekmez. Ardından kuruluma geç. Diskinde kaybedecek bir şeyin olmadığı için pek korkmana gerek yok. Baktın olmuyor sıfırlayıp yeniden başlarsın.

s7e7v7e7n

kurulumu yaptım ama daha kötü bir durum söz konusu bu bilgisayar dan mı kaynaklanıyor bilmiyorum ama
pc acılacagı zaman 4 tane şık karşıma cıkıyor
Login exit
grahich buna benzer birşey var 2 tane daha şık var ezberliyemedim onları :)
ekran görüntülerini cektim müsait olunca ekliyeceğim.
bir türlü masaüstü ne ulaşamadım bu neden böyle yapıyor anlamış değilim
XP kurdum onda bir sorun cıkmadı xubuntu da oldu ne oldusa artık :S

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Ağustos 2009 - 22:34:45

1 2 3 resimi ekliyorum şimdi umarım bir cözüm yolu bulabiliriz.

sıralamaya göre koyuyorum resimleri.

karşılaştıgım sonuçlar bunlar bir türlü geçemiyorum burdan ötesini.

sıfırdan kurulum yaptım yine aynı sonuçlarla karşılaştım ne yapmam lazım anlamış değilim.

heartsmagic

Üzgünüm ama sanırım grafik artı belleğini yetersiz buluyor kendisi. Bu durumda Xubuntu senin için doğru seçim olmayabilir, daha hafif dağıtımlara yönelmen gerekecektir.

Khan

LXDE, ICEWM, FLUXBOX gibi masaüstlerini deneyebilirsin.
LXDE'yi veya Fluxbox'u da kaldırmayabilir. Icewm'yi deneyin.
sudo apt-get install icewm

s7e7v7e7n

masaüstüne hiç bir şekilde ulaşamıyorum ki verdiginiz kod ile işlem yapamam sanırım.
kodu nereye yazacağım yalnız hiç acılmıyor bu gördügün ekran görüntülerini geçemiyorum kesinlikle. sanırım bu dediginizi indirmem gerekiyor ?
link verirseniz eğer indirip cd ye cekebilirim ben daha hafif olan deli linux diye birşey buldum 60mb onu denemeyi düşünüyorum bu konuda görüşleriniz nedir ?
veya puppy linux var ama onda türkçe destek yok ama gerçekten cok hoş birşey..

heartsmagic

Mesele masaüstü değil de sanırım Xubuntu'nun kendisiyle, gerçi pek emin değilim. Bu olay olduğunda Ctrl+Alt+F1 ile konsola düşüp eğer internet bağlantın varsa istediğin şeyi kurarsın. Ancak dediğim gibi iş görür mü bilemiyorum.

Bence o makineye daha hafif bir dağıtım yakışır. Zamanım ve sabrım var diyorsan Archlinux + Fluxbox/LXDE gibi seçenekler deneyebilirsin. DeliLinux,DSL falan da güzel olabilir ama depo olsun, kullanım olsun biraz farklıdırlar.

s7e7v7e7n

Icewm linux'un türkçe desteği varmı ingilizce bilgim malesef sıfır :(

heartsmagic

Alıntı yapılan: tweety - 24 Ağustos 2009 - 02:05:54
Icewm linux'un türkçe desteği varmı ingilizce bilgim malesef sıfır :(

Icewm dağıtım değil zaten, pencere yöneticisi. Emin ol o kadar sadedir ki İngilizce'ye ihtiyacın olmaz :) Fakat kendisini ihtiyacına göre şekillendirmek için yazı okuman gerekecektir ki, işte o aşamada İngilizce gerekir. Çok esnektir kendisi, öğrenmen durumunda çok farklı masaüstleri elde edebilirsin:

http://images.google.com/images?hl=en&q=icewm

s7e7v7e7n

Icewm im icin download linki baktım google den ama bulamadım türkçe desteği varmıdır ?
birde bunları denerim yalnız hepsini cd ye cekersem sanırım cd bulamam o kadar :)
depo farklılıgı olabilir sorun değil o yeterki bi linux kurayım işimi görücek kadarıyla
türkçe destekli hafif * bir şey olsunda sorun değil bu diğerleri kaldırmıyor başka bir makinada
denedim ubuntu yu hatta çalıştırıyor problem yok. ama diğerinde ise masaüstüne cıkamıyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Ağustos 2009 - 16:12:22

Icewm şimdi nasıl kurucam bilgisayar'ıma pencere yöneticisini ?
ekran görüntülerine bakarsak cok beğendim gerçekten bunu kullanmak isterim.
ama nasıl yapacağımı uzun bi şekilde tarif ederseniz bi daha anlatma geregi duymazsınız :)

heartsmagic

Depolarda var, konsoldan anlattığım şekilde kurabilirsin de, ben tavsiyemi yenileyeyim. Sen Xubuntu'dan vazgeç. Deli, DSL falan dene önce. Ancak Türkçe durumu nasıldı hatırlamıyorum. Eğer vaktim var diyorsan Archlinux temel kurulumu gayet kolaydır. Sağ olsun Archlinux Türkiye grubu Türkçe kurulum belgesi sunuyor bize. Biraz üzerinde durursan temel sistemi rahatlıkla kurarsın. Onun üzerine de bence daha kolay olan Fluxbox kurarsın.

s7e7v7e7n

ozaman ben işe Deli linux ile başlıyayım bu DSL dediginiz DSL Small mı ?
Archlinux a da bir göz atayım ben.. ubuntu dan ztn vazgeçmiş durumdayım :(

Khan

Eğer ArchLinux kuracaksanız, LXDE kullanın. ArchLinux'un Fluxbox çevirisi ile uğraşıyorum, yapılandırılması hiç de kolay gelmedi bana...(En azından son kullanıcı açısından.)
LXDE'de ise çok az bir ayar yapıyorsunuz.

s7e7v7e7n

LXDE sanırım ubuntu değil mi ? sanırım onlarda kaldırmayabilir bilgisayar daha hafif birşey bakmak daha mantıklı daha peformanslı kullanabilmek icin cünkü Xp kullanırken bunda cok hantal daha performanslı kullanabilmek icin linux u tercih ettim ama bu xp dende ağır geldi bana :)
50 100mb lık dağıtımlara yöneliyorum şuanda.

Khan

LXDE de bir pencere yöneticisidir. ArchLinux Türkçe başlıklı wikiler altında nasıl kurulacağını bulabilirsiniz.

Daha da hafif olarak UDE, CDE, Ambient gibi masaüstü ortamları yükleyebilirsiniz.

s7e7v7e7n

bu bahsettiginiz masaüstleri ubuntu tabanlı değil mi

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Ağustos 2009 - 03:35:32

ben DSL ye baktım 50mb yalnız görüntüsü hiç hoşuma gitmedi ve türkçe desteği yok anladıgım kadarıyla onun yerine Deli Linux'u tercih edicem simdi indirdim onu yarın sabah kurulumuna başlarım.. yardımlarınızdan dolayı teşekkür ederim.

heartsmagic

Masaüstleri dağıtım değildir :) Bu nedenle bir tabanı yoktur. Bunlar Gnome,KDE gibi büyük masaüstleri olmasalar da kendi içinde ufat tefek şeyleri getiren toplu uygulamalardır. Kısacası sen kendine bir dağıtım seçip üzerine bu masaüstü veya pencere yöneticilerinden birini seçip kuracaksın.