wine ve sanal sürücüyle ilgili...

Başlatan ovuzhan, 16 Mayıs 2008 - 01:31:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ovuzhan

Arkadaşlar linux'a yeni geçiş yapmış bir windows kullanıcısı olarak bu alemde kafayı yemek üzereyim. kaynak listesi, paket manager, apt, sudo mudo derken fıttırma seviyesine geldim. bir kaç kısa sorum olacak. (ubuntu hardy heron yükledim bu arada.)

1. battle.netten warcraft3 F.T. oynamak istiyorum. bunun için wine, cedega tarzı programlar gerekiyormuş. Wine'ı kurdum lakin warcraft'ı yükleyemedim. Cdyi takıyorum. install.exe ye sağ tıklayıp wine ile çalıştır dediğimde hiç birşey olmuyor.

2. İso master sanal sürücü programı sanırım. ama ben mdf uzantılı imaj dosyasını açamıyorum. verdiği hata bu;

Bölüm bilgisinin okunması başarısız oldu: 'First volume descriptor type not primary like ISO9660 requires

ufuk_k

Sabırlı olman gerek. Ben 3 yıl bnette dota oynadım nerdeyse. Yarısını ubuntu üzerinde oynadım. Ayrıntılı bir anlatım yapardım ama zaman yok şu an. Sadece şunu söyliyim, düzgün bnete gireceksen wine 0.9.45 sürümüne düşüreceksin (sitesinden .deb pakedini indirip). Sonra .exeyi çalıştırdıgın dizin önemli. Bir kaç gün içinde bir wine ile wacraft 3/oyun anlatımı yapabilirim zaman olursa.

ovuzhan

Düşürmeyi de beceremedim ki:(
wine-0.9.45.tar.bz2  bu isimli dosyayı indirdim ama kaynak listesine nasıl yerleştircem onu bilmiyom.

ufuk_k

Kaynak kodunu indirmişsin. Ona gerek yok. Bak burada 0.9.45 versiyonu var. Feisty yazanın altında. Hardy için yok, sorun değil, o da kurulur. Çift tıklayıp şifre girip kuruyosun. Sonra synaptic paket yöneticisini aç, bu paketi bul, bulduktan sonra yukarda menüde Paket--kısmından sürümü kilitle/sabitle de. Yoksa her seferinde güncellemek isteyecektir eski sürüm oldugu için.. Daha sonrası..Sonrası wine install.exe (install dosyası neyse adı artık) komutunu, konsol açıp kullanıcı dizinindeki .wine altında CDromun bağlandığı dizinin altına girip vermek. cd komutu ile o dizine geçeceksin. O dizinin neresi olduğunu ögrenmek için konsola wineconfig yazıp sürücüler kısmına gidip bağlandıgı harfi bulacaksın. Çok net anlatamadım ama aslında oldukça basit.

http://wine.budgetdedicated.com/archive/index.html

ovuzhan

mimari hatası verdi.

wrong architecture i386.    amd64ünde link kırık :(

ovuzhan

yoksa ben ubuntunun 64 bitliğini mi yüklemişim?

ufuk_k

Sistem 32 bit mi? Sen hangi versiyonu indirdiysen isoda yazar. 64 Bitlik sisteme de 32 bit Ubuntu kurulur hatta yeni kullanıcıya 64 bit kurulmaması önerilir. Ama 64 bit kuruluysa tabi 64 bite uygun paketleri indirmen gerek.

ovuzhan

ubuntu 64 biti silip 32 bit kurdum.

wine_0.9.45~winehq0~ubuntu~7.04-1_i386.deb
bunu yüklerken

dependency is not satisfiable: libldap2

böyle bir hata veriyor. ne yapmam lazım.

heartsmagic

Söylediği paket kurulu değilse kurman lazım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ufuk_k

http://packages.ubuntu.com/gutsy/i386/libldap2/download Buradan indirip kurun. Paket eski sürümlere ait ve istediği bagımlılık Hardy'de olmadıgı için indirip kurmak gerek.

ovuzhan

Alıntı yapılan: ufuk_k - 16 Mayıs 2008 - 03:40:11
Kaynak kodunu indirmişsin. Ona gerek yok. Bak burada 0.9.45 versiyonu var. Feisty yazanın altında. Hardy için yok, sorun değil, o da kurulur. Çift tıklayıp şifre girip kuruyosun. Sonra synaptic paket yöneticisini aç, bu paketi bul, bulduktan sonra yukarda menüde Paket--kısmından sürümü kilitle/sabitle de. Yoksa her seferinde güncellemek isteyecektir eski sürüm oldugu için.. Daha sonrası..Sonrası wine install.exe (install dosyası neyse adı artık) komutunu, konsol açıp kullanıcı dizinindeki .wine altında CDromun bağlandığı dizinin altına girip vermek. cd komutu ile o dizine geçeceksin. O dizinin neresi olduğunu ögrenmek için konsola wineconfig yazıp sürücüler kısmına gidip bağlandıgı harfi bulacaksın. Çok net anlatamadım ama aslında oldukça basit.

http://wine.budgetdedicated.com/archive/index.html

bu acıklamandaki kalın yazılan yere kadar geldim. kalın yazılan yeri yapamadım. wine klasörünü bulamıyorunm bir türlü. ama wineconfig yazınca config penceresi acılıyor.

ufuk_k

O zaman şunları bir sırayla yap:
1. winprefixcreate komutun uçbirimden ver.

2.winecfg Çıkan pencerede sürücüler/drives kısmında otomatik algıla/tanı (autodetect) seç ve uygula.

3. Warcraft cdni tak. Ama herhangi bir şey yapma, sadece takılı kalsın ve bağlansın.Kullanıcı dizinini aç. Gizli dosyaları göster de (sağ tıklayıp boş bir yere, ya da görünümden) .wine isimli bi dizin göreceksin. Nokta ile başlayanlar gizli dizinlerdir. Bu dizinin içine gir, daha sonra oradan dosdevices dizinine gir. Orada çeşitli harfler göreceksin. Onlardan biri winecfg ile de tanınan warcraft diskin olacak. Onun içine gir, bulduğun zaman. Yolunu öğren, nerede bulunduğunu.

4. Şimdi konsolu/uçbirimi aç. cd komutu ile o install.exe dosyasının bulundugu .wine klasörü içindeki dizine gideceğiz. şimdi diyelim ki dosdevices altında j: adlı dizinde buldun cdromu. O zaman o dizine gitmek için:

cd ./wine/dosdevices/j: komutunu vereceksin. Komutu dogru verdiinde zaten solda konsolda görürsün. Hata almazsın.

wine install.exe diyerek de oyunun install dosyasını çalıştırmış olursun.

ufuk_k

Geçmiş olsun :D. Uzun zaman orijinal disklerle bu hatayı aldım, kafayı yemiştim. Daha sonra neden olduğunu ancak bir çıkarımla çözdüm..Ekran kartı sürücüleri düzgün yüklenince çözüldü. Neden buna vardın dersen, eski bir ati kartım sorun çıkarmıştı ve binary sürücülerle çalışmıyordu. Sonra aynı ayarda nvidia taktım ve bu hatayı almadan tık tık yükledim. Sana önerim kart marka-modeline göre forumu araştırman ve sürücülerini düzgün yüklemen.

ovuzhan

Neyse uğraşacağız artık biraz. Gerçi ekran kartı nvidia. inşallah envy beni bu dertten kurtarır. ;D

Yardımların için sağol. Daha çok başınızı ağrıtacağım merak etmeyin.

ufuk_k

Compiz falan düzgün çalışıyor mu? Şimdi ben bu çıkarımı kendim 2 kez aynı hatayı aynı şekilde çözdüğüm için yaptım. Doğruluğu kesin değil elbet. Ekran kartının performansı nasıl, sürücüleri neyle yükledin, 3D efektler çalışıyor mu falan bütün bunlar ile ilgili sorun varsa bunları yazman gerek.

ovuzhan

compiz nedir bilmiyorum. ama ekran kartının performansı ii sanırım. ne bir takılma ne de ekranda beyazlaşma oldu(msi 8800 gt).

sürücüyü /sistem/yönetim/hardware drivers   dan yüklemiştim. envy ile yüklemek istedim. böyle bir hata verdi.

[IMG]http://www.resimupload.org/files/yiv5oc56js6ym54ddqoe_thumb.png[/img]

ufuk_k

Onu çözümü forumda envy başlığında ya da başka başlıklarda var da, siz masaüstüne sağ tıklayıp efektleri seçtiğinizde kullanabiliyor musunuz? İşte küptür şudur budur, :D Bir de mesa-utils pakedi kurulu ise glxgears yazdığınızda bir şeye dokunmadan, ortalama kaç fps alıyorsunuz?(çarkları büyütmeyin, komutu verip 5-10 saniye bekleyin).

ovuzhan

12201 fps alıyom sanırım.

Sorunumla ilgili sitedeki çözümlere baktım ama yapamadım yine de.

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/envyng-core/+bug/216232

bu lınktekı kısıtlanmıs cürücüleri önerdiler ama gen orda ne sürücü bulabildim ne de indirebildim.

2 gecedir yükleyemedim şu dotayı :( bu gecelik de yatıyorum artık. >:(

ufuk_k

Şimdi efektleri denediyseniz onlar da çalışıyorsa ve 12k fps alıyorsanız bence sürücülerde aramayalım artık problemi. Wine sürümü değiştirip yüklemeyi bir deneyelim. Wine için paket yöneticisinden sürümü sabitleyi kaldırıp, son sürümünü yükle. Daha sonra aynı şekilde yüklemeyi yeniden dene. Yükleme olayını halledersek daha sonra wine sürümünü yine düşürürüz, oyunu silmeden. Son sürümü wine depoalrdan bir yükle ve aynı adımlarla tekrar dene derim. Demek ki sorunun sebebi başka.

ovuzhan

wine sitesinden öğrendiğim kadarıyla en son sürümle (wine rc-1) warcraft kurmak oynamak mümkün oluyormuş. bendeki w3 gerçek kopya değil. bunun kuramamla bir ilgisi warmıdır. setupdat/setup.vis eksik hatası alıyorum.