64 bit daha mı hızlı?

Başlatan emrahalbar, 09 Ağustos 2009 - 22:38:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emrahalbar

Benim sorum şu; Ubuntu kuracağım ve elimde 32bit var daha önce de kullandım Ubuntuyu fakat 64 bit destekli bir sistemim var ve 32 bitten farkı nedir genel manada?

heartsmagic

Forumda ufak bir aramaya çıkarsan uzun uzadıya bu meselenin konuşulduğunu göreceksin. Gerçi hangisi daha hızlı diye konuşmadık, ancak uygun ortamda elbette 64bitlik bir donanımda 64bitlik bir işletim sistemi daha fazla performans verecektir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kuleyni

Her zaman benim içimi kemiren soru.64 bit e geçsem mi?Forumda açılan konuları okudum herkesin kendine göre haklı sebepleri var.Ben hala kararsızım.

agritux

Xubuntu 64 bit kullanıyorum. Hiç sorunla karşılaşmadım. Hızın tadını çıkarıyorum. Xfce + 64bit :D

erhan

Soruna cevap alamadın ve hala kararsızsan? Varsa zamanın bizzat kendin dene dostum? ve kendi düşünceni bizimle paylaş. Ben 9.04 64 bit kullanıyorum dizüstümde ve daha performanslı olduğunu bizzat gördüm. Kararlı sürümleri dene bence hem donanımsal sorun yaşama durumun en aza iner hem de kısa zamanda fikir sahibi olabiirsin, kolay gelsin...
İki Dinle bir konuş!

agritux

Alıntı yapılan: erhan - 16 Ağustos 2009 - 03:59:20
Soruna cevap alamadın ve hala kararsızsan? Varsa zamanın bizzat kendin dene dostum? ve kendi düşünceni bizimle paylaş. Ben 9.04 64 bit kullanıyorum dizüstümde ve daha performanslı olduğunu bizzat gördüm. Kararlı sürümleri dene bence hem donanımsal sorun yaşama durumun en aza iner hem de kısa zamanda fikir sahibi olabiirsin, kolay gelsin...

Teoride 2 kat hızlı olması gerek sanırım :D

pwl

daha önce windows os lerin x64 sürümlerini kullanmıştım , ancak linux dağıtımlarının hiçbirini x64 olarak kullanmadım.
bende en kısa zamanda x64 tabanlı bir linux dağıtımı kurup deneyeceğim.
linux x64 tabanına windows'tan daha önce geçti okuduğum kadarıyla bu yüzden de driver problemleri windows kadar sık olmuyordur diye tahmin ediyorum.
Yanılıyormuyum?

heartsmagic

Sürücü sorunu hemen hiç yaşanmıyor zaten. Bazı uygulamaların 64bitlik sürümü yok ki bu konuda da Ubuntu bir şey yapamaz.

kuleyni

Bazı şeylerden vazgeçebilirim ama yazıcısız olmaz 32 bit sürümde çalışan sürücülerim 64 bit sürümde çalışır mı?

localhost

Denemeden kimse birsey söyleyemez. Yazici sürücüleride 64 Bit`e uyarlandiysa sorun yasamazsin.
Linux LPIC1 - MCSA

kuleyni

Sürücü sayfasını inceledim ama 64 bit e uygunluk hakkında hiçbir şey yazmamışlar yada ben görmedim.

heartsmagic

Eğer depodan geliyorsa sürücü yüksek ihtimalle 64bit sürümü vardır. Fakat harici bir yerden kuruyorsan kontrol etmen gerekir.

kuleyni

heartsmagic

Muhtemelen 32bit'tir bu sürücüler.

kuleyni

Windows sürücülerin yanına yazmışlar 64 bit.Linuxa bişey yazmadıklarına göre 32 bittir size katılıyorum kurulum için zorlama yapılabilir mi?

heartsmagic

Aslında Windows'a derleyen Linux'a da derlemiş olabilir. Windows için iki tane mi sürücü var 32bit ve 64bit diye?

Linux için sürücü mimarisi es geçilerek zorlanabilir ancak sağlıklı çalışacağını sanmam.

kuleyni

evet windows için hem 32 bit hem 64 bit var.

heartsmagic

Linux tarafında bu ayrım yoksa muhtemelen 32bit'tir o zaman dediğim gibi.

Dixie

İşte 64 bit evde 32 bit kullanıyorum. Çok hissedilir bir fark yok aralarında. En azından bana öyle geldi. Son tahlilde bu bir Ubuntu: Seni asla satmaz, yarı yolda bırakmaz :)