Hp dizüstüne Xp ve Ubuntu kurulumu

Başlatan coni, 19 Ağustos 2009 - 19:46:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 7 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

coni

Merhaba arkadaşlar Hp marka leptopa Xp ve ubuntu kurucam genelde ubuntu kullanılıcak ama win programlarından dolayıda xp olmalı.
Ben 20 gb Xp ye 20 gb ta Ubuntu ya ayırdım. Şimdi sormak istediklerim 20 gb yeterli olurmu ve takas alanını nekadar ayırmalıyım.
Şimdiden Teşekürler

kuleyni

Aslında biraz alışkanlık meselesi mesela ben yaptığım herşeyi diskin yedek bölümüne atarım.Ama 20 Gb  havada karada yeter.Karar senin.Eğer yeterli ram varsa swap ayırmana gerek yok.

coni

Alıntı yapılan: kuleyni - 19 Ağustos 2009 - 19:51:23
Aslında biraz alışkanlık meselesi mesela ben yaptığım herşeyi diskin yedek bölümüne atarım.Ama 20 Gb  havada karada yeter.Karar senin.Eğer yeterli ram varsa swap ayırmana gerek yok.

Ram miktarını söylemeyi unuttum pardon 1.1 gb ram var aslında 1.25 ama ekran kartı ram den kullandığı için bana 1.1 gb ram kalıyor

ns

20 gb yeterli olur. ben takas alanı kullanmıyorum. şimdi yok ama varkende kullanılmıyordu. eğer sende benim gibi gündelik işlerini(film,müzik ,internet vs) yapıp çıkacaksan gerek yok. ben yine yapayım diyorsan sanırım ram miktarının 1.5 katı öneriliyor.
Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...

coni

ben 500 mb düşümmüştüm :D hdd fazla yer olmadığı için ama madem okadar zorunlu değil 500 mb yeterli ola bilir yinede bulunsun misalinden

heartsmagic

500MB da yeterli olacaktır muhtemelen. Ancak askıya alma, diske uyutma gibi işleri istiyorsan takas alanının en az bellek boyutu kadar olması gerekiyor. Ben kendim de 450MB civarı bir şey kullanıyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ns

hdd'de bölüm ayırmadan da yapabilirsin. forumda anlatılmıştı ama nerlerde hiç bilmiyorum.

bir klasörü swap olarak gösterebilirsin.. ama heartsmagicinde dediği gibi 500 mb yeterli olur bencede.

coni

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Ağustos 2009 - 20:20:07
500MB da yeterli olacaktır muhtemelen. Ancak askıya alma, diske uyutma gibi işleri istiyorsan takas alanının en az bellek boyutu kadar olması gerekiyor. Ben kendim de 450MB civarı bir şey kullanıyorum.

Cevaplarınız için Herkeze Teşekkür ederim askıya alma falan kullanmıyorum zaten o yüzden 500 yapıcam.

Bir de yedeklerimin bulunduğu hdd var kurarken o kısla ilgili bir sorun yaşamam değilmi otomatik ubuntu görücek o kısımı ve bağlanmada bir sıkıntı yaşamam umarım

ns

bölümlemeyi elle yapacaksın. kurulumda herşeyi dikkatle okursan hata yapman mümkün değil.

ilk kurduğunda depo bölümünü otomatik bağlamayacak ubuntu(ntfs'dir formatı galiba). ntfs 3g adlı bir program var onu kurman gerekiyor. yine forumda detaylı anlatım var.

coni

Alıntı yapılan: ns - 19 Ağustos 2009 - 20:46:21
bölümlemeyi elle yapacaksın. kurulumda herşeyi dikkatle okursan hata yapman mümkün değil.

ilk kurduğunda depo bölümünü otomatik bağlamayacak ubuntu(ntfs'dir formatı galiba). ntfs 3g adlı bir program var onu kurman gerekiyor. yine forumda detaylı anlatım var.

Teşekürker kurduktan sonra araştırma yaparım

ns

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=930.msg8185#msg8185

yukarıdaki linkte var nasıl yapacağın. ubuntuyu kurduktan sonra bulmakta en çok zorlandığım konudur kendisi. keşke acemiler için ilk durakta olsa. gerçi çok basit ama ben unutuyorum hep nasıl yapıldığını. birde numlock konusu var. yarın bir istekte bulunayım bari..

heartsmagic

Depo bölümünü de kurulum esnasında bağla, böylece kurulumdan sonra uğraşmazsın benim gibi. Bağlamak için de /media/depo gibi bir isim kullan ve formatlama seçeneğini SEÇME. Gerisini Ubuntu yapar.

coni

Dediklerinizi dikkate alıcam. Takıldığım bir yerde yazarım

coni

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Ağustos 2009 - 22:43:16
Depo bölümünü de kurulum esnasında bağla, böylece kurulumdan sonra uğraşmazsın benim gibi. Bağlamak için de /media/depo gibi bir isim kullan ve formatlama seçeneğini SEÇME. Gerisini Ubuntu yapar.

Ubuntuyu şu anda kurmaya başladım. Disk alanı hazırlama kısmındayım ordan bölümleri ellen ayarla kısmına girdikten sonra kurucağım kısmından takas lanını yarattım ve geri kalan kısmıda home bağlayarak ayarladım ama 3. kısım olan yedek hdd yi nasıl bağlıycağımı anlayamadım. Yedek hdd ye bölümü düzenle dediğimde nasıl kullanılacağını soruyor ordan ntfs yi seçtim sonrada bağlama noktasında /dos yada / windows seçeneyi verdi. Acaba sizin dediğiniz gibi nasıl media / depo gibi bir bağlama yolu seçicem yada bu gittiğim yol yanlışmı yedeklerimi kaybetmemek için sormaya karar verdim sizden cevap gelene kadar da bekliyceğim.

kuleyni

yedek bölümün için artı bi işlem yapmana gerek yok,ayar çekmene gerek yok örneğin windows alanına ubuntu altından girmek için kurulum esnasında ayar çekiyor musun?hayır bu durumda aynı.Ubuntuyu kurduğunda bölümü bağlayıp kullanırsın.

coni

heartsmagic yukarıda kurulum sırasında bağlarsam daha kolauy olucağını söylediği için sordum kurulumdan sonra yapmak daha zahmetliymiş sanırsam

heartsmagic

Önce sorayım sadece /home mu ayarladın? Ortada bir de / bölümü olmalı. Hatta sen /home'u bırak sadece /, takas alanı ve yedek bölümün olsun. Yedek bölümüne tıkla ve bağlanacak alan olarak /media/yedek yaz. Ancak biçimlendirilsin seçeneğine sakın işaret koyma. Gerisini Ubuntu yapar.

coni

Alıntı yapılan: heartsmagic - 21 Ağustos 2009 - 00:25:43
Önce sorayım sadece /home mu ayarladın? Ortada bir de / bölümü olmalı. Hatta sen /home'u bırak sadece /, takas alanı ve yedek bölümün olsun. Yedek bölümüne tıkla ve bağlanacak alan olarak /media/yedek yaz. Ancak biçimlendirilsin seçeneğine sakın işaret koyma. Gerisini Ubuntu yapar.

Benim yaptığpım D sürücüsünü silip ordan 500 mb takas alanını yaptım geri kalan kısmınıda ubuntuyu kurucam orayıda ext4 şeklide /home bağladım

Birde orda yedek hdd yi seçtiğimde nasıl kullanılıcak diye bir yer var orda ntfs seçicem değilmi

heartsmagic

İki diskin mi var senin?

Eğer disk bölümü NTFS ise NTFS seçeceksin. Ancak dediğim gibi sakın biçimleme için işaretleme.

coni

hayır tek diskim var ve o disk 3 e bölük 20 xp için 20 ubuntu geri kalanda yedek olarak kullanıyorum. ntfs olarak biçimli disk xp de kullanıyordum zaten o kısmıda

heartsmagic

Tamam sen 20GB Ubuntu olarak ayırdığın bölümün 19GB'ını / olarak, geri kalanını da takas alanı olarak ayarla. 20GB'lık Windows kurulu alanı tıkla /media/windows olarak bağla, ntfs seç ama sakın biçimlendirme. Aynı şekilde yedek olan bölüme tıkla /media/yedek olarak bağla, ntfs seç ama sakın biçimlendirme.

coni

teşekürler cevabından 1 dk önce ileri dedim windows kısmını bağlamayı unuttum yalnız neyse onuda kurulumdan sonra bir şekilde hallederiz yardımların için teşekür ederim tekrardan

heartsmagic

Onu da ntfs-config aracını kurup, çalıştırıp bağlarsın.

coni

tamam onuda kurulumdan sonra hallederim artık. Kurulum bir bitsin sorunsuzda :)