ATI x1550 pro pci-express ekran kartı ile Ubuntu açılmıyor.

Başlatan emrah08, 15 Mayıs 2008 - 15:15:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emrah08

Arkadaşlar bilgisayarımda ati x1550 pro 512mb pci express ekran kartı var, Ubuntu 8.04 ı kuramıyorum boot ekranında donup kalıyo.ancak anakart üzerindeki intel ekran kartıyla yükleme yapıp kullanabiliyorum.fakat vistada sistemimde yüklü olduğu için ati kullanmam lazım intel malum vistada ve oyunlarda performans vermiyor.ati ekran kartımla ubuntu çalıştırmanın bir yolu varmı? yardımcı olursanız sevinirim.monitör kablosunu bi intele bi atiye takmaktan başım döndü :D

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

zulfikar

cd den boot ettikden sonra cikan ekranda f4 tusuyla safe mode olarak ayarla ekran kartini. daha sonra kurulum yapabilirsin. sistemi kurulunca ekrankartinin driverlarini yuklersin. forumda ekran karti driverlarinin nasil yuklenecegini anlatan basliklar oralardan yardim alirsin. kolay gelsin.

emrah08

safe modda da denedim fakat olmadı.install diyorum. turuncu çizgi dolarken takılıp kalıyo.

heartsmagic

O zaman sorun grafik kartı sorunu olmayabilir. Gerçi Intel'le kurulduğundan dolayı akla bu geliyor. Şimdi bir şey denemeden önce kurulum menüsü geldiğinde alttaki seçeneklerden kernel satırını değiştireceğin F seçenği ile satıra gel ve kernelin sonlarına doğru olan quiet seçeneğini kaldır. Böylece sistem nerede çakılıyor biliriz. Ayrıca sistemin 64 bit mi?

emrah08

Dediğiniz gibi yaptım ve ekrana gelen hata mesajının resmini çektim.

ufuk_k

heartsmagic

1. Eğer indirdiğin ISO'nun md5 bütünlüğünü kontrol etmelisin.
2. Eğer bütünlükte sorun yoksa CD'ye doğru yazılmış mı diye CD kontrolü yap.
3. Eğer ikisinde de sorun yoksa Alternate ISO indirip onunla kurulum dene.

Alternatif: kernele noacpi nolapic acpi="off" parametrelerini eklemek bilmem bu durumda fayda verir mi?

emrah08

hepsini denedim ama olmadı.acaba ekran kartımı desteklemiyor olabilirmi? bilgi verirseniz sevinirim.

heartsmagic

emrah08

alternatif iso nasıl oluyo? onu bilmediğim için denemedim.

heartsmagic

Ubuntu'yu indirdiğin yerde normal ISO'nun altında Alternate ISO vardır. İndirip, cd'ye yazıp öyle deneyeceksin.

emrah08

kota var hocam bende boyutu aynı ise indiremem.başka yolu yokmudur? siparişle geldi benim cd.orjinal yani

heartsmagic

CD'nin orijinal olmasının bir kıymeti yok. Normal kurulum ISO'su ile olmuyorsa olmaz. Bundan %100 emin değilim, sadece bir fikirdi.
Verecek ne yazık ki başka tavsiyem yok.

emrah08

emrah08

arkadaşlar bu arada bi hata daha veriyor onuda belitmek istiyorum belki bir yardımı olur.(init: rc-default main process (4566) killed by segv signal)

izzetguntalaz

Alternative cd yi dene bir internet cafeye git 40 dk. da iniyo.
mikro torrent ı kullan. iso yu bellek kartında eve getir.
Md5 sum kontrolu yaptır. CD ye kalıbı yavaş bir hızda yazdır.
Biraz kaliteli bir boç CD-R tercih et.
Bu alternative de de safe modu dene.
Olmazsa yapacak bişey kalamz. Üzgünüz.

emrah08

ya benim öğrenmek istediğim ekran kartı uyumsuz olabilirmi? çünkü pc yi intel ekran kartıyla açtığım zaman hardware driver programı atinin srücüsünü buluyor.yani kartı tanıyor.fakat onu taktığımda görüntü yok.ayrıca elimde nvidia 6200 turbcache kart var.onu taktığım da da aynı şekilde sorun veriyor.acaba biosla iligili sorun olabilirmi?

izzetguntalaz

Bir ihtimal olabilir benim anakartım gigbyte p35c-ds3-r benim biosta ekran kartının peg diye bir seçeneği var mesela bende seçili.(peg=pci-ex) Sende bir araştır.

Ben de gigabyte üretimli HD2400pro var. Kısıtlı sürücülerle bile şahane çalışıyor.
Kartın üreticisi bile önemli olabilir.

emrah08

olur bakarım.peki senin indirmemi söylediğin alternatif cd nin benim kullandığımdan farkı nedir.çünkü sitesinden indirdim bende.ayrıca sipariş vermiştim o da geldi.onla da denendim aynı oluyo yine.bilgilendirirsen sevinirim hocam.dediğin testleri nasıl yapabilirim?

izzetguntalaz

Adı üstünde alternative işte. Tam bilgim yok ama senin gibi sorun yaşayanlar için geliştirilmiş bir dağatım. Çok bi farkı yok belki çekirdeği farklı yazılmıştır. Yoksa bir şüphen olmasın normal ubuntu ile bir farkı yok. Donanım yönetimi olarak farklılıklar vardır.

CD kontrolunu forumda bak daha önce çok konuşuldu. Olması lazım.

emrah08

emrah08

arkadaşlar ekran kartımı başka bir pc de denedim ubuntuyu sorunsuz çalıştırıyo.ekran kartımda bi sorun olmasığını anladım.geriye anakart kalıyo.üzerindeki intel ekran kartıyla çalıştırıyo fakat pci express ekran kartını takınca sorun veriyor.acaba biosla  iligili yapmam gereken bişey olabilirmi?anakartımın modelinide ekliyorum:

[IMG]http://www.paylaskiresim.com/images/zvde7o39mz_thumb.jpg[/img]