[Çözüldü] CMOS checksum error defaults loaded. Warning! CPU Has been Changed

Başlatan acemiyim91, 16 Ağustos 2009 - 14:46:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

acemiyim91

Dün pc nin içinde ki 4 yıllık tozu temizleyim bari hani temizlik İMAN dandır ya, açtım kasayı gördüm ve etkilendim parçalardan Allah Allah ne kadar da güzellermiş diyerekten söyle çıkabilen parçalar üzerine elimle bir güzel okşadım ve o esnada RAM in  tekini sıcaklığına etkilenip okşaya-okşaya bi güzel çıkardım sonra tek ram 512 lik pc i açtım sorun yok o esnada da çıkartığım ram yuvasına içimde ki sevgiyi katarak ve dudaklarımı büzüştürerek güzelcene ve hafifcene üfledim.Aaa ne kadar da güzelmiş pc i kapatıp diğer rami de çıkartayım bari dedim hayal hâlâ devam ediyor ve çıkardım aynı şekilde sevgimi katarak oraya da bir güzel üfledim ve o hayalin sonu da geldi uyandğıımda AMAN YARRABİ NE YAPTIM BEN  panikle elimdeki rami takmaya çalıştım ama nafile olmuyor olmuyor devreye tornavidayı soktum genede olmuyor en sonunda elimdeki rami bi güzel inceledim "Ahanda buldum problemi! sorun rami ters takmaya çalışıyormuşum" diyerek geçti aklımdan, sânki rami tekrar icat edercesine  :o Neyse RAM leri taktım pc power düğmesine basaraktan açmaya çalıştım fan sesleri harddisk sesi çalışmaları geliyor ancak BİİİİİİİİİİPPPPPPPPPP SESİ GELMİYOR monitor de tepki yok sonra biosu anakarttan jumper ın yerlerini değiştirerek sıfırladım pc i tekrar açtım, ekran geldi BİPPPP sesi de geldi ama bios da bu hatayı verdi;
"CMOS checksum error defaults loaded. Warning! CPU Has been Changed or CPU Ratio Changed fail. Please re-enter CPU Settings in the CMOS Setup and remember to save before quit"
Şu an f1 skip yaparak linuxa zorla girmiş bulunmaktayım pc i kapatamıyorum çünkü çok derin manevi değeri var :D

AbkHaZiaN

Biraz mantıksız gelebilir ama bilgisayarı ekndiniz mi topladınız yoksa hazır bir sitem mi?

kozanibo

olan olmuş ama bu yazıyı okuyanlar için yazıyorum. toz bilgisayarın yorganıdır kesinlikle müdahale edilmemelir. özellikle kendiniz üflerken ağzınızdan çıkanları gözünüz görmez...

geçmiş olsun.

remleri düzgün taktığınızdan emin misiniz?

acemiyim91

hazır sistem, şu jump ile biosu resetlemeden açılmıyor bilgisayar :( kasa açık ne zaman açmak istersem önce jumper la sıfırlıyorum cmosu sonra ancak f1 skip yaparak giriyorum.  
Bios da herhangi bir değişiklik yada sadece "exit with save" yaptığım da bile pc açılmıyor fanlar falan çalışıyor ama ekran yok bippp sesi de yok.(bios da değişiklik yapamıyorum)
Bu pil mi dir nedir onda mı sorun acep tesadüf eseri bozdum mu ne? :o
Evet rami düzgün taktım, diğer ki servis dışı :d
Hata böyle;
CMOS checksum error defaults loaded. Warning! CPU Has been Changed or CPU Ratio Changed fail. Please re-enter CPU Settings in the CMOS Setup and remember to save before quit

AbkHaZiaN

Temizememek olmaz ben tozlandıkca işlemciye kadar sökerek temizliyorum. Bazı hazır sistemlerde parçalar bir birine şifrenlenmiş durumda oluyorlar. bir parça söküldüğünde benzer durumlarla karşılaşılabliyor.

Ertan ERBEK

Bilgisayarın sıfırlandığı için CPU nun değiştiği yada tekrar ayarlanmasını gerektiğini söylüyor. Board üzerinde bios cumper ini doğru taktığına emin olduktan sonra bilgisayarını aç bios una gir hiçbirşey yapmadan kaydederek çık.
Elbet bir gün bende Linux cuyum diyeceğim.

Başkalarının bilmediği bilgi, bilgi değildir. Bilgini paylaşmak için SUDO ya katkılarını bekliyoruz.

acemiyim91

Cevaplar için teşekkürler, bios üzerinde herhangi bir değişiklik yapamıyorum. Kısa bir araştırma da bios pilini değiştirmek gerektiğini söylüyorlar bende yarın öyle yapacağım. İnşallah sorun hal olur çünkü çok büyük manevi dğeri var. Allah izin verirse ölene kadar saklıycam bu pc i <3

Ertan ERBEK

Bios pilleri bozulmadıkları sürece jarz olabilirler.  Tam senin resetlediğin zamana denk gelmesi gerçekten ilginç. Belkide board üzerinde bulunan bios jumper ini yanlış taktın ve sürekli sıfırlama modunda bıraktın.

Başkalarının bilmediği bilgi, bilgi değildir. Bilgini paylaşmak için SUDO ya katkılarını bekliyoruz.

heartsmagic

Pili çıkartıp, ardından bir beş dakika kadar bekleyip, tekrar takıp açmayı denedin mi sistemi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Ertan ERBEK

Bu işlemin sonucu daha çok bios un yeniden sıfırlanması olacaktır. Arkadaşın temel problemi sanırım bios un her açılışta sıfırlanması. Normalde pc yi restart ettiğinde bu hatayı vermemesi lazım. Bunu nedeni cihaz birkez çalışmaya başladığında ve sürekli elektirikte iken bios piline ihtiyaç duymaması.

heartsmagic

Normal şartlar altında BIOS sıfırlandığında bizden CPU ayarların istiyor muydu tam hatırlayamayorum. Ancak aklımda kalan şey istemediği. Burada ise ayarların bozulduğunu ve düzeltilip kayıt edilmesi gerektiğini söylüyor. Belki sorun sürekli sıfırlanmasıdır. Fakat pil değiştirmeden önce bir kere denerse söküp takmayı tam anlamıyla görmüş oluruz.

Ertan ERBEK

Bazı bioslar kendi test ettiği ayarların doğruluğunun kullanıcı tarafından onaylanması için istiyor. Ama bunu bir defaya mahsus isterler ve sonrasında istemezler. Arkadaşın bios unun sürekli olarak bunu istemesi sürekli olarak resetlendiği anlamına geliyor gibi geldi bana. Ama bunu restart ettiğinde filan yapmaması lazım çünkü elektirik hattı kesilmedikce bios sıfırlanmaz. Bazı bios ve boardlarda şöyle biz özellik mevcut ki, özellikle bu overclok meraklıları için yapılmıştır, board üzerinde yapılan bir cumper değişikliği ile makina kapatıp açıldığında bios u otomatik sıfırlıyor bu şekilde her seferinde sizin yapmanıza gerek kalmıyor bilirsiniz over denemeleri sorunlu bir süreçti ve bazen çok fazla yeniden başlatma ve sıfırlama gerekebilir.

heartsmagic

acemiyim91

Herkese teşekkürler sorun bios piliymiş, sorun çözüldü ne tesadüftür kasayı açtığımda bitti :D
Ondan önceki bios pilini çıkartıp bekletmeleri 1 gün boyunca denedim olmadı çünkü pil bitmiş :)

heartsmagic