Ubuntu Türkiye E-Dergisi SUDO 10. Sayı

Başlatan eren, 15 Ağustos 2009 - 03:59:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ironic

@Kırmızı (Ömer Kırmızı) ve Utku Demir (utdemir) in yazılarını gerçekten çok beğendim. Arkadaşlar elinize sağlık. Hazır bu sıralar vim ,emacs takılmaya başlamıştım.  :)

Gimp Uzmanı

Madem ki yazdıklarım yanlış anlaşılıyor. Herkesin önünde @Kirmizi arkadaşımızdan özür diliyorum.

Ben onun verdiği emek değersizdir demedim, Saygısızlıkta etmedim. Daha önce işlenmiş bir konunun tekrar işlenmesinin gereksiz olduğunu söledim. Kendiside diğer konulardan farklı olduğunu dile getirdi. Teşekkür ediyorum.

Hucuma geçmiş gibi üstüme gelinmesine gerekte yok. 

garafatma

Bence gereksiz olan, gereksiz ince ayrıntıları eleştirendir. Kimse dergide çıkan bir yazı için "gereksiz" kararını veremez. Buna Proje sorumlulurı ve forum sorumlularıda dahildir. Dergi tayfası o konuyu işlenmeyi kararlaştırmış ise, o konu SUDO'da işlenir.

Önemli olan derginin içeriğidir, hatalar olur, görülür, giderilir...
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

heartsmagic

Alıntı yapılan: Gimp Uzmanı - 22 Ağustos 2009 - 18:44:10
Beklentiler büyük olmalı ki büyük işler başarılabilmeli. Ben Mark Richard Shuttleworth röportajı istiyorum.  Dediğimdede gayet ciddiydim. Dergi tayfasından biri çıkar kendisine bir e-posta atar. Belkide olumlu cevap alınabilir.  Neden olmasın.

Daha önce birisinin aklına gelmiş olmayacağını neden düşünüyorsun? Senin sözlerinden çok önceleri mesela. Her şeyi dışarıya açma zorunluluğumuz yok bizim.

Alıntı yapılan: Gimp Uzmanı
Biri bir şeyi eleştiriyorsa ona önem veriyordur. bu doğrudur. Biri bir şeyi iyi yapıyorsada o onun için önemlidir. Kişiler olumlu veya olumsuz eleştirilere açık olmalı.  Üzerine sözde söylenebilir. Söz söylenmesi istemezse baştan konuyu kilitler Cevap yazılmasını engellersiniz. İnce ve sık incelenmedim. Sadece sayfaları karıştırdım. Yazdığım hatalarda açık bir biçimde görünen hatalardır. Daha sonrasında gözüme çarpan hatalarıda yazabilirim.

Eleştirilere açık zaten bu tayfa. Eğer öyle olmasa çıkıp kendileri yorum yapardı. Bu kadar yorum yapan kim? Bizler, yani tayfada olmayanlar. Bunun da bir sebebi vardır mutlaka. Eleştiri ayrıdır, eleştirinin söyleniş tarzı ayrıdır. Lütfen karşı taraf anlamıyormuş gibi cevap vermeyelim söylediklerimizin üzerine. Çocuk değiliz bizler. Zekâ seviyemiz de çok şükür gayet yerinde.

Dergi tayfasının hevesini kırmak istemem. Kırmadığımada inanıyorum. Eğer dergi tayfasıda bizi kırdın eleştirme bir daha derse bunuda buraya yazsın. Bir daha hiçbir şekilde olumlu veya olumsuz eleştirmem. Yazdığım her sözde muhakkak ders çıkarılması gereken unsurlar vardır. Bizlerde uzun süreden beri buradayız ve bu camiaya katkı sağlamaya çalışıyoruz.

Onlar yazmaz ve kimseyi kırmak istemez. Benim söylemem yeterli değil midir heves kırma meselesinde?

Bir şey yapıyorsan hiç olmazsa onu iyi yapmaya yalışacaksın. Nasıl olduğu önemli değilse yapmazsan daha iyi.

Ne yani bu işi ortaya koyanlar kötü mü yapmaya çalıştılar? Kimsenin emeğini bu şekilde itham altında bıraktırmam.

Özveri ile yapılan bu çalışmada bu kadar çok hatanın olması biraz garip değilmi.  Hata olacaktır tabi. Önemli olan hataları en aza indirip güzel işler ortaya koyabilmek. En büyük hata bu kadar çok hata ile kontrol edilmeden derginin yayınlanmasıdır.

Sen şu anda çemberin dışındasın ve içindekileri dışarıdan ancak bu şekilde yorumlarsın. İçeride ne sorunlar var, bu insanlar nelerle uğraşıyor diye hiç düşündün mü? Zamanında içeride olduğun için iyi bilmen gerekiyor aslında bunları. Neleri kurtarmak için ne kadar uğraşmıştık da yine de ortaya eksik gedik sayılar çıkmıştı. O zaman neden bu kadar ince elenmedi de "her şeye rağmen çıktığı için" teşekkürler edildi içeride? Maziyi unutmayalım, buna göre yorum yapalım.

Son olarak Ubuntu kurulumu ile ilgili internette bir sürü makale var. Bunun yerine farklı bir konu işlenebilirdi. Yazarın emeğine yazık.

Gimp hakkında da var...
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Gimp Uzmanı

@heartsmagic şimdi ben senin yazdıklarının hepsine teker teker cevap yazarsam sende cevap yazarsın sonra ben tekrar cevap yazarım. Bu böyle sürüp gider. Bir kısır döngü içine gireriz. Hiç başlamamak daha iyi. :D

Sözün özü. Sudo tüm eksikliklerine rağmen emek verilerek oluşturulmuş bir dergidir. Tüm emeği geçenlere teşekkür eder. Gelecek sayılarda başarılar dilerim.

Bizler zaten daha iyisini yapmak için çabalıyoruz. Pardus-Linux.Org  12. Sayıyı bekleyin. :D

Xenophobia

Bu forumun eski üyelerinden biri olarak, sıkılmaya başladım sürekli bu dialogları görmekten.

Önceden her ne yaşandıysa yaşandı ve bitti aranızda. Sürekli bir yerlerden bir şeyleri tutup, insanların önüne koymaktan vazgeçin artık.

@Gimp Uzmanı eleştirilerini eleştiri şeklinde yazmaya dikkat et. Eleştiri yapayım derken, kendine önceden yapıldığını düşündüğün haksızlıkların üzerine yürüme gayreti ile ibreyi saptırıyorsun.

Sana karşı hata yaptığını düşündüğün insanlar da sürekli olgunluk göstererek, seni adabı ile uyarıyorlar.

Ben bunları bu forumda okumak istemiyorum. Yeteri kadar tartıştınız iki taraf olarak ve biz de yeteri kadar şahit olduk, biliyoruz.

Uzatmayın artık bunları, uzatanları da görmek istemiyorum bu forumda.

Gimp Uzmanı

@Xenophobia Geçmişe mazi derler. :D

Eleştiri iyidir. Maziyi unutmadan diyelim eleştiride yapmadım. Nereden çıktı bu şimdi. Benim için Sudo bitti. Zaten bitmişti. Nisan ayından beri o projede değilim. Her söylediğim sözün altında bunun aranmasından asıl ben bıktım. Şimdi PLO e-dergide yazıyorum. Halimdende mutluyum. Kimseylede problemim yok. Ne Güzel işte. :D

Eleştiriyi hazmedemiyoruz hele hele eleştiri Gimp Uzmanından geldiğinde bunu hiç hazmedemiyoruz.  Yaptığım tüm eleştirileri başka biride yapabilirdi. O zaman ne söylenecekti merak ediyorum. O zaman büyük bir teşekkür alırdı sanırım. 

Tabiki kabahat yine her zamanki gibi Gimp Uzmanında Sudo'ya göz atma hatasında bulundu. :D

PLO 11. sayıda 4 makalem yayınlandı. Sizde hatalarımı bulun. O derginin mizanpajını ben ve egitimist yürüttük. Şurası hatalı diyin. En önemli röportajın hataları bile bana bildirilmedi. Burada ben söyledim. Bari onu söyleseydiniz.

Ben eleştiriyorum. Somut kanıtlar gösteriyorum. Teşekkür ederiz diyin geçin. O kadarmı zor.   

garafatma

Alıntı yapılan: Gimp Uzmanı - 22 Ağustos 2009 - 23:57:26
Bizler zaten daha iyisini yapmak için çabalıyoruz. Pardus-Linux.Org  12. Sayıyı bekleyin. :D

Başarılar...

Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: keiser_soze - 23 Ağustos 2009 - 00:12:49
Alıntı yapılan: Gimp Uzmanı - 22 Ağustos 2009 - 23:57:26
Bizler zaten daha iyisini yapmak için çabalıyoruz. Pardus-Linux.Org  12. Sayıyı bekleyin. :D

Başarılar...

Teşekkürler.

@keiser_soze Sizede başarılar.

Bir aksilik olmazsa makalelerimden biri yine Ubuntu ile ilgili olacak. Ayrıca imla denetimine gönderdiğim bir röportaj var. O benim favorim. Ayrıca güzel bir sürpriz. :D

Her zamanki gibi gimp ve inkscape makaleleri olacak. Ayrıca gelecek sayıdan itibaren inkscape ile reklam ve matbaa sektörü üzerinde makaleler yazacağım. Matbaa ve reklam sektöründe kapalı kaynak kodlu programlar kullanılmasın. Inkscape yeterde artar bile :D

Bu arada sıcak bir çay ile Mark Richard Shuttleworth röportajını okumak çok zevkli olurdu. :D

Sudo tayfası başarılar.

heartsmagic

@Gimp Uzmanı artık sınır aşılmış durumda. Bir sonraki sayıda eleştiri adı altında bu şekilde bir tartışma çıkarsa başta ben olmak üzere rahatsız olan üyeleri de göz önünde bulundurarak seni forumda bu konu hakkında yazmaman için uyaracağım. Eğer tutumunu devam ettirirsen forumu terk etmeni rica edeceğim. Onu da yapmazsan gerekeni ben yapacağım. Dediğim gibi bu son tartışma konusu olan başlıktır. Bir sonraki sayıda senden bu şekilde bir eleştiri görmek istemiyorum.

Bunu ister eleştiriye kapalılar diye algıla istersen başka bir şey, beni ırgalamıyor şu anda.

PLO veya herhangi bir yerde yaptıklarını da ballandıra ballandıra başka bir platformda anlatabilirsin. PLO senden çok daha önce vardı ama biz hiçbir arkadaşın yazılarını böylesine öve öve bitirmediğini görmedik. Bu açık kaynak gönüllülüğü değildir, "küçük tepeleri ben yarattım" tutumudur. Bu da benden sana bir eleştiri olsun.

Dediğim gibi bu SUDO ve senin eleştirilerin arasındaki son tartışmalı başlıktır. Bir sonraki sayıda ilk paragrafta yazdıklarım geçerli olacaktır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Xenophobia

Alıntı yapılan: Gimp Uzmanı - 23 Ağustos 2009 - 00:08:01
@Xenophobia Geçmişe mazi derler. :D

Arkadaşlıklar, kırgınlıklar vb. şeyler farklıdır Özgür Yazılım için bir arada olmak farklıdır. Onu, bunu, şunu sevmiyor olabilirsin. Fakat burada kimseyi sevdiğin veya sevmediğin için değil, Özgür Yazılım için bulunursun. Benim de hoşuma gitmeyen bir sürü şey var ve oldu hatta olmaya da devam edecek, fakat bu demek değil ki ben projeleri baltalayacağım, zarar vereceğim veya küçümseyeceğim.

Yıllardır 16 yaş edasıyla sidik yarıştıran eşek kadar adamlar yüzünden, birbirine düşman kesildi bir çok kesim. Özgürlük ararken, birbirine kelepçe vurdu insanlar. Yazılımlar özgür olmuş, kişiler rant peşinde koşarken, kime ne? Hangimize faydası var?

Elbette geçmişe mazi derler de, ben sana ne derler diye bir şey sormadım.

Sadece şunu söyleyebilirim ki;  bu kadar 'benci' olursan geçmişin ne kadar mazi ise, geleceğin de o kadar gazi olur.

eren

10. sayı herhalde çok beğenildi. 8. ve 9. sayının indirme rakamını çok kısa sürede geçti. Artık gereksiz atışmalar yerine okuyucular hangi konuları dergide görmek istiyor diye bir beyin fırtınası yapılsa daha güzel olacak. Özellikle bu dergiyi Windows kullananlarda okuyor, bu grubu nasıl doğru yola çekeriz diye düşünmek gerekiyor. :)
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Gimp Uzmanı

@Xenophobia yazdıklarında sana hak veriyorum.

Ben hiçbir projeyi baltalamadım. Bizler bulunduğumuz projeleri büyütürüz. Renk katarız. Farklılaştırırız. Bakınız Sudo dergisinin ilk sayıları. Başka bir yerden örnek versem reklama girecek. Yine kendini büyütüyor denecek. Bunada benci 'lik diyebilirsiniz.

Projeler ayakta kalmalı sürdürülebilemeli. Buda ancak projeyi yürütebilecek insanların iş başına gelmesi ile olur. Projeler geriliyor. Gerilemeyede devam ediyor. Büyük projelerde dahil. O projenin sorumluları gerekeni yapmalı projelere sahip çıkmalı. Bu işi yapamıyorlarsa yapabilecek yeni kişilere şans tanımalı.

Sudo olumlu veya olumsuz eleştiride alabilmeli. Benim eleştirilerime tahammülünüz olmayabilir. Oysaki benim eleştirim tamamen tarafsızdı. Bakın 3G yazısının gerekli ve dergideki en iyi yazı olduğunu söyledim. Sizce taraflı davransaydım bunu belirtirmiydim.

Sudo çok başarılıdır. Mükemmeldir. Harikadır desem ben neyi değiştirmiş olacağım. Sudo gerçekten çok iyimi olacak.

Sodo 'nun şu an için diğer özgür yazılım dergileri ile kıyaslanacak yönüde yok. Özgür yazılım dergilerine bir göz atın hatalardan arınmış ve kaliteli dergiler ortaya koymuyorlar mı? Sudo 10. sayısını çıkarttı. Yeni bir oluşumda değil.

@heartsmagic demişki seni forumdan atarım. Bunu demeseydi şaşardım zaten. Acaba bunu yaparken neler hissedeceğini çok merak ettim. 

Ben bu konuyu kapattım. 

Gelelim @[Wine] nin sorduğu soruya.

-3D modelleme.

-Neden Linux kullanalım. Diye bir makale yazılabilir. Windows kullananlar için tabi.

-Debian veya Ubuntu geliştirileri ile röportaj nasıl olur.

-Basit konsol komutları verilebilir. Hala birçok kişi konsol'dan nefret ediyor.

-Ubuntu ve Güvenlik için bir makale yazılabilir.

Sizinde görüşlerinizi alalım.   

erginemr

SUDO 10. sayıyı indirdim ve ilgimi çeken konuları bir çırpıda okudum.

LISP'e AutoCAD'den aşinaydım ama bu kadar yüksek seviyeli bir dil olduğundan haberim yoktu. @heartsmagic ve @bytan ile yapılan röportajı zevkle okudum. Vi ve Nano yazısını çok beğendim, az ve özdü. A'dan Z'ye Ubuntu'da çok güzel, faydalı bilgiler vardı. Haberler bölümü çok komikti, bence derginin kalıcı bir bölümü olmalı.  :D

Bu sayıya @Kırmızı'nın büyük katkıları olmuş. Kendisini ve yazı yazan diğer değerli arkadaşları tebrik ediyorum.

agritux

@gimp uzmanı seni çekemeyen yok. Senin çekemediklerin var. Seni çekemeyenler seni forumdan uzaklaştırmayacak. Sen senin çekemediklerini sözde "tarafsız eleştri" yaparak taciz etmeye devam edersen ozaman forumdan uzaklaştırılacaksın.
Konuları burada yada başka yerde çarpıtmaman dileğiyle...

Gimp Uzmanı

Daha önce hiç kimse bana bu kadar ağır ithamda bulunmamıştı. Ben cevap yazmayacağım. Ubuntu-tr 'den ayrılıyorum. Açık kaynak dünyasında sizlere başarılar dilerim.

raspacı

@Gimp uzmanı
Bence forumdan ayrılma ama samimi bir öneri olarak sudoyu eleştirme. Çünkü senin önceki sorunlarından kaynaklı olarak eleştirilerini düzgün de yapsan artniyetli de yapsan yanlış anlaşılacaktır. Sen kendi yolunda yürürken forumda birikmini paylaşmaya devam etmeni umarım. Dergide ne oldu ne bitti bilemeyiz, geçmişte kaldı. Ama senin sudoyu eleştirmen otomatikman yanlış anlaşılıyor(niyetin ne olursa olsun) ve gerçekten eleştirecek kişilerin de belki önünü kapatıyor. Bu gerginlik olumlu addedilecek eleştirilerin sahiplerini de çekincede bırakacaktır. Bu da ister istemez derginin gelişimine engel olur. Eleştirisiz gelişme olmayacaktır bence.
Ama bu eleştiriyi sen yapma çünkü fayda sağlamıyor, zira ortada hala bir güvensizlik var karşılıklı. Yine forumda birikimini paylaşmanı sudoyu ise eleştirme işine bir süre ara vermeni tüm samimiyetimle öneririm. Bırak tarafsız kişiler eleştirsin. Bir süre sonra senin de görüşlerin tepkiyle karşılanmayacak hale gelecektir. Ama şimdi değil. Son sayı gerçekten indirilme sayısı olarak baya iyi ama şu başlıktaki gerginlik yüzünden gerçek anlamda yapıcı eleştirileri belki de sahipleri yazamadı. PLO da çalışıyorsun. İstersen sudoya da yazı gönder istersen ayrı bir dergi kur ama eleştiri işinde sorun oluyor. Kolay gelsin. Başarılar.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

coni

Birdaha ki sayıda sunucu sistemlerin de kullanılan programların tanıtılması mümkün mü acaba. Aslında her sayıda bir iki sayfa ayrılmalı bence bu konuya çünkü linux un en çok kullanıldığı alan sunucular. Bu konuda yazıları uzun zamandır bekliyorum.

raspacı

Alıntı yapılan: coni - 23 Ağustos 2009 - 16:45:25
Birdaha ki sayıda sunucu sistemlerin de kullanılan programların tanıtılması mümkün mü acaba. Aslında her sayıda bir iki sayfa ayrılmalı bence bu konuya çünkü linux un en çok kullanıldığı alan sunucular. Bu konuda yazıları uzun zamandır bekliyorum.
Yeni sayıyı bekle o zaman bir sürpriz var sana. :)
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

ns

Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...

coni

Alıntı yapılan: levi - 23 Ağustos 2009 - 16:54:51
Alıntı yapılan: coni - 23 Ağustos 2009 - 16:45:25
Yeni sayıyı bekle o zaman bir sürpriz var sana. :)

Hadi bakalım sabırsızlıklan bekliyorum ozaman :)

ihtiyar said

Alıntı yapılan: ns - 23 Ağustos 2009 - 17:05:04
pyton ile programlama serisi olsa ?

Konuyu Derginizde hangi konuları görmek istersiniz? konusuna çevirmesek diyorum. :) Her konu kendi başlığında konuşulsun. ;) Hatırlatma sadece sana değil @ns, genel bir hatırlatma oldu bu. :)

agritux

Ben söylediklerimin "kendim olarak" arkasındayım.  İftira ya da suçlamada bulunduğumu düşünmüyorum. Gözlemlemelerim, duyduğum rahatsızlıkları ve kendi yorumlarımı yazdım. Bu foruma gir ya da girme hayatında ve çalışmalarında başarılar...

ns

Alıntı yapılan: [Wine] - 23 Ağustos 2009 - 06:33:30
10. sayı herhalde çok beğenildi. 8. ve 9. sayının indirme rakamını çok kısa sürede geçti. Artık gereksiz atışmalar yerine okuyucular hangi konuları dergide görmek istiyor diye bir beyin fırtınası yapılsa daha güzel olacak. Özellikle bu dergiyi Windows kullananlarda okuyor, bu grubu nasıl doğru yola çekeriz diye düşünmek gerekiyor. :)

haklısın @ihtiyar said [wine]nin mesajndan sonra birkaç istek görünce ben de istekte bulunayım dedim :D

sanırım oraya yazmama gerek yok artık değil mi :)
Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: sessizce - 23 Ağustos 2009 - 14:03:55
@gimp uzmanı seni çekemeyen yok. Senin çekemediklerin var. Seni çekemeyenler seni forumdan uzaklaştırmayacak. Sen senin çekemediklerini sözde "tarafsız eleştri" yaparak taciz etmeye devam edersen ozaman forumdan uzaklaştırılacaksın.
Konuları burada yada başka yerde çarpıtmaman dileğiyle...
Alıntı yapılan: sessizce - 23 Ağustos 2009 - 18:21:57
Ben söylediklerimin "kendim olarak" arkasındayım.  İftira ya da suçlamada bulunduğumu düşünmüyorum. Gözlemlemelerim, duyduğum rahatsızlıkları ve kendi yorumlarımı yazdım. Bu foruma gir ya da girme hayatında ve çalışmalarında başarılar...

Kendin olarak arkasında olsanda insanları sözle taciz etmek ağır bir ithamdır. Örnek ver bende söylediklerine saygı duyayım. Örnek bekliyorum. Nerede sözle taciz etmişim.

Yeter artık bu foruma mesaj yazmak istemiyorum.