Ubuntu Türkiye E-Dergisi SUDO 10. Sayı

Başlatan eren, 15 Ağustos 2009 - 03:59:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

osifa

Alıntı yapılan: yusufsan21 - 22 Ağustos 2009 - 00:31:41
Teşekkürler @Osifa. Üzülerek belirteyim ki o yazı denetimden geçmemiş. Tamamen benim hatam. :(

Hiç önemli değil. Hata insana mahsusdur. Ben üzmek için değil, bu kadar güzel bir derginin daha da güzel olmasını istediğim için söyledim. Düzeltilip tekrar yayına sokulabilir.  :)

eren

http://sudo.ubuntu-tr.net/istatistik/

10. sayının indirilme rakamı sadece 24 saat içerisinde 9. sayının 1 ay içerisindeki indirilme rakamını geçti, 8. sayınında indirilme rakamını kovalıyor.  :)
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

localhost

Linux LPIC1 - MCSA

raspacı

Siz bir de 12.  sayıyı görün ttnet hatları yetmeyecek indirme hızını 16mbps yeçıkaracaklar. :)
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

ns

"birde benim sonucunu merakla beklediğim bir yarışma vardı temmuz ayı en güzel masaüstü yarışması. sonuçları dergide yayınlanmayacak mıydı.?"

bir soru sormuştum gözden kaçmış galiba
Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...

localhost

Yayin editorumuz bazi nedenlerden dolayi foruma kisitli olarak girebiliyor. Secilen masaüstü sanirim kendisinde bu yüzden bu sayiya giremedi. Bir dahaki sayiya birakildi.
Linux LPIC1 - MCSA

Gimp Uzmanı

Tekrar emeği geçenlere teşekkür ederim.

Öncelikle dergiyi siz değerlendirin. Gerçekten başarılı buluyormusunuz. Eğer başarılı buluyorsanız başarılıdır. Başarılı bulmuyorsanız o dergi gerçekten başarısızdır.

Birçok kişi ne yazık ki indirdiği dergiyi okumuyor. Bu diğer e-dergiler içinde geçerli. Bu dergiler büyük emeklerle hazırlanıyor. İçerik gerçek anlamda doyurucu olmalı. Beğenilmeyen bir makale yayınlanmamalı. Kendi makalelerimi yayınladığım dergiden örnek vereyim. Mesela Pardus-Linux.Org E-Dergi 11. sayıda yayınlanmasını planladığım Fedora11 incelemesini vermedim. Kalitesinden şüphe duyduğum hiçbir yazıyı yayınlamam. Dergi içinde bu geçerli öncelikle iyice bir değerlendirmeye tabi tutulmalı. Burada stajyer dışındaki dergi tayfasındaki herkes sorumlu ve çok çok rahat görülebilecek hatalar düzeltilmeden dergi yayınlanmış.   

Benim hatalarım yokmu? Tabiki var. Mesela Pardus-Lİnux.Org son sayıda yayınlanan FCM Editörü Ronnie Tucker ile röportaj imla hataları ile dolu. Bu benim canımı çok sıktı.

Sudo'yu genel anlamda değerlendireyim.

-Kapak tasarımında o kadar penguene gerek yoktu. Kullanılan görsellerde kapağa pek uymamış. 

-Sol üstte bulunan kırmızı araba ilginç olmuş. İçindekiler sayfasına götürüyormuş. :D

-İçindekiler sayfası Pardus-Linux.Org sayı 10 'daki içindekiler sayfasına çok benziyor. Kopyası gibi durmuş.

-Ubuntu kurulumu tamı tamına 9 sayfa. Bir tık ile ulaşılabilecek bir konu. Googlede ararsanız onlarca sonuç bulursunuz ayrıca Ubuntu kurulumu makalesinde o kadar çok imla ve yazım hatası var ki.. 

Daha öncede 21 sayfalık koskoca resimlerle magma linux kurulumu anlatılmıştı onu görünce gözlerime inanamamıştım. Derginin yarısı koskoca resimlerle dolu idi. Bakınız sudo 7. sayı. Dikkatimi çekti bu kırmızı araba oradada varmış.

-GNOME makalesi bilgilendirici bir makale olmuş.

-3G DEĞERLENDİRMESİ makalesindede linkler tıklanabilir değil. O önemli olmasa bile yazının sonu yok. Derginin en başarılı makalerinden biri bence.

-LİSP: GEÇMİŞTEN GELEN UZAYLI, DHCP NEDİR?, VI ve NANO  Başarılı.

-Alarm Clock makalesinde tüm ekran görüntüsü alınmış. Birçok yerde istenilen görüntü elde edilememiş. Kabul ediyorum oradaki kurbağa çok sevimli :D ama gimp ile resimlerin fazlalıkları atılabilirdi.

-Röportajları sadece bir gözden geçirdim. Ben Mark Richard Shuttleworth röportajı istiyorum. :D 

-WINDOWS KULLANICILARIYLA RÖPORTAJ ilginç ve güzel olmuş

-A'DAN Z'YE UBUNTU Güzel bir makale Kodlar renklendirilmemiş. Mizanpaj daha iyi olabilirdi.

-MİZAH sayfa 42 ben fıkrayamı resimleremi güleceğim yoksa her ikisinemi. :D   

E-dergi konusunda okuyucuya yeni bir şey sunabilirseniz. Birşeyler üretebilirseniz o dergi tutulur o dergi okunur. Süreklilikte önemli tabi. Eğer sırf dergi işini hobi olarak yapıyorsanız. Okuyucuya iki tık ötedeki şeyleri dergiye ekleyip yayınlarsanız. Yinede tebrik alırsınız. Çok iyi olmuş yazılarını okursunuz. Ama başarılı bir iş yapmış olmazsınız. Sadece kendinizi avutursunuz.   

Size önerim bir okuyucu olarak tabi.

Yeni şeyler üretin. Bu yeni bir röportaj olabilir veya yeni makaleler. Özgün ve kaliteli olmalı. Siz okuduğunuzda en başta size keyif vermeli. Eğer o makaleyi beğenerek okuyamıyorsanız yayınlamayın daha iyi.

Bir düşünün neler yapabiliriz. O kadar çok şey bulursunuz ki şizde şaşırırsınız.  O kadar çok eksik varki? E-dergilerde olmayan .

Sadece ben bir dergi için 19 sayfalık eşsiz makale verebiliyorsam. Pardus-Linux:org E-dergi 11. sayıyı kastediyorum.  Bu kadar kalabalık bir dergi tayfası neler neler yapar.

Özgür yazılım camiasında bu bir yarıştır. Kim daha iyisini yaparsa o tutulur gerisi ise silinir. Bu arada sudonun ilk kurulum sürecinde bulunan biri olarak sudo dergisini değerli bulduğum için  bu kadar çok yazdım.

Dergi tayfasına başarılar diliyorum.     

heartsmagic

Dergi işini hobi olarak yapıyor bu arkadaşlar haliyle. Kimse profesyonel değil, büyük bir ihtimalle de uzun bir süre olmayacaklar. Profesyonel olanlar, profesyonel dergi çıkartabilirler. Demek ki arkadaşların içine sinmiş ki yayımlamışlar. Hata, kusur elbette vardır, olacaktır. Olmayacak bir sayı düşünmüyorum. Acemice mi? Olabilir. Fakat sinmiş ki yayımlanmış, üzerine söz söylemeye gerek yok. Bu kadar ince ve sık bir tahkikat yapılsa bu camiada hiçbir şey yayımlanmaz.

Son olarak, bizler zamanında farklı kalabalık kadrolar da gördük. Olan da ortadadır. İnciğini, cinciğini çıkartmaya, heves kırmaya, aşırı büyük beklentiler içine girmeye gerek yok. Ortam çok, insan bol. Her sayının ardından iyi yerlere götürmek için yapılan bu eleştiriler bazen heves kırıcı olabilir, dikkat çekmek isterim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

garafatma

Bu kadar ince yorum yapan ilk defa seni gördüm @Gimp Uzmanı. Burada bir yayın evi yok, sadece @heartsmagic'in de dediği gibi hobi olarak yapılan, kişisel bilgilerin camiada paylaşılmasını amaçlayan bir oluşum SUDO. Kimsenin kendini bu kadar kasmasına gerek yok ;)
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

agritux

@Gimp Uzmanı 10. sayı ile ilgili bir sonraki yorumunu merakla bekliyorum :) herbiri çok sürükleyici :)

Xenophobia

Neden herkes @Gimo Uzmanı diyor? Hepinizin mi eli sürçüyor  :D

agritux

Ben yazmaya üşendim kopyala yapıştır yaptım  dikkatimi çekmedi doğrusu :)

ihtiyar said

Konu dağılmasın, mesajlar "Değiştir" butonu ile düzeltilebilir.

Emeği geçen herkese yürekten bir teşekkür gönderiyorum, özverili bir çalışmanın ürünü olduğu aşikar. Hatalar olabilir, hataların olması bize olması gerekenleri ve bu hatalardan dolayı eleştiri almak SUDO'ya değer verildiğini gösteriyor.

SUDO'ya değer veren, okuyup, değerlendirip, -olumlu ya da olumsuz- yorum yapan tüm arkadaşlara da ayrıca teşekkür ediyorum.

SUDO; açık kaynak gönüllüleri olan, ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışan, amaçları yalnızca açık kaynağa ve insanlığa fayda sağlamak olan, egolarını bir kenara bırakmış ve Ubuntu-TR'nin adının ön plana çıkması için uğraşan bir ekip tarafından hazırlandı. Hepsine de ayrı ayrı buradan teşekkürlerimi gönderiyorum, samimiyetlerini hissettiğim bir başka toplulukta bulunmadım henüz -Ubuntu-TR zaten ayrı :).

Gelecek sayılar daha güzel olacaktır. Hatalarımızı "yapıcı" bir şekilde eleştirip "bize yol gösteren" arkadaşların olması gerçekten mutlu ediyor bizleri.

Hepinize u/mutlu, özgür günler... İyi çalışmalar...

coni

A'dan Z'ye Ubuntu ve Ubuntu Kurulumu yazısında ki hdd bölümlendirme yazılarını çok başarılı buldum ve beyendim yeni başlayanlara çok yardımcı olacağını düşünüyorum. Emeği geçen herkeze teşekkür ederim

egitimist

3G yazısının da hakkı verilmeli. Teknoloji rehberliği yapan, başarılı bir yazı.

Gimp Uzmanı

Beklentiler büyük olmalı ki büyük işler başarılabilmeli. Ben Mark Richard Shuttleworth röportajı istiyorum.  Dediğimdede gayet ciddiydim. Dergi tayfasından biri çıkar kendisine bir e-posta atar. Belkide olumlu cevap alınabilir.  Neden olmasın.

Biri bir şeyi eleştiriyorsa ona önem veriyordur. bu doğrudur. Biri bir şeyi iyi yapıyorsada o onun için önemlidir. Kişiler olumlu veya olumsuz eleştirilere açık olmalı.  Üzerine sözde söylenebilir. Söz söylenmesi istemezse baştan konuyu kilitler Cevap yazılmasını engellersiniz. İnce ve sık incelenmedim. Sadece sayfaları karıştırdım. Yazdığım hatalarda açık bir biçimde görünen hatalardır. Daha sonrasında gözüme çarpan hatalarıda yazabilirim.

Dergi tayfasının hevesini kırmak istemem. Kırmadığımada inanıyorum. Eğer dergi tayfasıda bizi kırdın eleştirme bir daha derse bunuda buraya yazsın. Bir daha hiçbir şekilde olumlu veya olumsuz eleştirmem. Yazdığım her sözde muhakkak ders çıkarılması gereken unsurlar vardır. Bizlerde uzun süreden beri buradayız ve bu camiaya katkı sağlamaya çalışıyoruz.

Bir şey yapıyorsan hiç olmazsa onu iyi yapmaya yalışacaksın. Nasıl olduğu önemli değilse yapmazsan daha iyi.

Özveri ile yapılan bu çalışmada bu kadar çok hatanın olması biraz garip değilmi.  Hata olacaktır tabi. Önemli olan hataları en aza indirip güzel işler ortaya koyabilmek. En büyük hata bu kadar çok hata ile kontrol edilmeden derginin yayınlanmasıdır.

Hepimiz açık kaynak gönüllüsüyüz. Elimizden geldiğince ortaya güzel şeyler çıkarmaya çalışıyoruz.

Son olarak Ubuntu kurulumu ile ilgili internette bir sürü makale var. Bunun yerine farklı bir konu işlenebilirdi. Yazarın emeğine yazık.

Sudo dergi tayfasına başarılar diliyorum.

bytan

Kimsenin emeğine yazık değil. Verilen emek yadsınamaz ve değersizleştirilemez.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Gimp Uzmanı

bytan

Alıntı yapılan: Gimp Uzmanı - 22 Ağustos 2009 - 19:49:14
Alıntı yapılan: bytan - 22 Ağustos 2009 - 19:37:27
Kimsenin emeğine yazık değil. Verilen emek yadsınamaz ve değersizleştirilemez.

Siz benim ne demek istediğimi anlamadınız.

http://www.google.com.tr/#hl=tr&source=hp&q=ubuntu+kurulum&btnG=Google%27da+Ara&meta=&aq=5&fp=95a45d1e4805410b

Sanırım anlamayan sizsiniz.

Konu özgün olmalıdır. Ama eşi benzeri olmayan, eşsiz, tek, hiç işlenmemiş olmak zorunda değildir.

Bir konunun daha önce işlenmiş olması, o konuya harcanan emeğe "yazık" denmesini haklı çıkarmaz ve bu eleştiri sınırları içerisinde kabul edilmez. Yazı ve verilen emek özgün olduğu sürece değerlidir, saygıyı hak eder.

Umarım bu sefer anlaşılır.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

localhost

Ben dergideki tüm yazilari yönlendirmek amaci ile yaziyorum. Gelecek tüm sayilardaki icerikte o sekilde olacak. Yazilarin cogunu forumdaki sorularin üzerine yazacagim. Ubuntu Kurulum belgesi internette cok, yazinin asil amaci tüm yeni kullanicilarin sIKINti cektigi HDD bölümüydü. Bu bölümü tek olarak ele almaktansa, komple bir kurulum belgesi hazirlamak daha mantikli geldi. Internette istediginiz kadar kurulum belgesi bulabilirsiniz. Ama HDD kisminin detayli bir sekilde anlatimini bulmazsiniz.
Almanca klavye kullandigim icin düzenlemeden sorumlu arkadaslar benim yazilarimi düzeltirken bir kac yerde eksiklikleri olmus. Bir dahaki yazilarda daha dikkatli oluruz. Bütün ekip hemen hemen yeni olusturuldugu icin bu kadar eksigin olmasi bence normal. Biz bu isi profosyonel olarak yapmiyoruz.
Linux LPIC1 - MCSA

Gimp Uzmanı

@Kirmizi yazını eleştirdiğim için kusura bakmazsın umarım.
@bytan yine beni anlamadın.

bytan

Siz beni anlayın, eleştirirken saygıyı elden bırakmayın o yeter.

PF @ ST

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: bytan - 22 Ağustos 2009 - 20:17:18
@bytan eleştiri yazmak istemiyorum. Tutturmuşsun saygısızlık etmişim diyorsun. Kimseyede saygısızlık yapmadım. Bu mesajları okuyan ne demek istediğimi anlar.

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: Gimp Uzmanı - 22 Ağustos 2009 - 20:42:49
Alıntı yapılan: bytan - 22 Ağustos 2009 - 20:17:18
@bytan eleştiri yazmak istemiyorum. Tutturmuşsun saygısızlık etmişim diyorsun. Kimseyede saygısızlık yapmadım. Bu mesajları okuyan ne demek istediğimi anlar.
@Gimp Uzmanı her çıkan Sudo sayısından sonra sizinle birileri arasında tartışma çıkıyor. Suçu biraz da kendinizde arasanız daha iyi olmaz mı? Sonuçta @Kırmızı arkadaşımız bir emek vermiş ve bir çalışma ortaya koymuş. Bence hiçbirimizin buna gereksiz demeye hakkı yok. Eğer biri gereksiz diyorsa bence bu bir saygısızlıktır.

localhost

Yazilarima elestiri yapabilirsiniz ama yazilarim üzerinde tartisma cikarsa, yazacagim yazilarda her iki tarafida üzerim haberiniz olsun !!!
Linux LPIC1 - MCSA