wbar - hızlı, hafif, şık bir dock!

Başlatan agritux, 15 Ağustos 2009 - 22:18:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

agritux

Wbar görüntüsünün güzelliğiyle, hızıyla, çok çok hafif olmasıyla kendini ön plana çıkaran; c++ ile yazılmış ve imlib2 kullanan bir hızlı başlatıcı yani "dock" tur.
Kurulumu, kullanımı, ayarları gayet basittir.

Lafı fazla uzatmadan sunuma geçmek istiyorum.

Genel görünümü ile başlayalım:

Ekranın çeşitli bölgelerinde kullanabilirsiniz (Alt, üst, orta, alt panel üstü, sağ, sol..):

Wbar'ı isteğimiz doğrultusunda ayarlayabilmemiz için bir de wbarconf arayüzü mevcut:

1- Wbar'a uygulama eklemek için tıklamamız gereken tuş
2- Herhangi bir uygulamayı wbar'dan kaldırmak için tıklamamız gereken tuş
3-4 - Wbardaki uygulamaları sıraya sokmak için tıklamamız gereken tuşlar
5- Wbardaki daha önceden eklemiş olduğumuz uygulamaların listesi
6- Wbar'da kullanılacak yazıtipi
7- Wbar arkaplan resmi
8- Wbar'a ekleyeceğimiz/eklediğimiz uygulamanın simgesi
9- Wbar'a ekleyeceğimiz/eklediğimiz uygulamanın adı
10- Wbar'a ekleyeceğimiz/eklediğimiz uygulamanın komutu
11- Wbar'a ekleyeceğimiz/eklediğimiz uygulamanın simgesi
12- Wbar'ı tazelemek için tıklamamız gereken tuş
13- Yaptığımız ayarları kaydetmek için tıklamamız gereken tuş
14- Wbarconf ayar arayüzünü kapatan tuş :D

Wbar'ın ince ayarları (ince ayarlara wbarconf arayüzünde file>settings yolunu izleyerek ulaşabilirsiniz):

1- Wbar'a eklemiş olduğumuz uygulama simgesine tıkladığımızda üzerine tıklanmış efekti verir
2- Wbar'ı ekranda görebilmemiz için bu seçeneğin seçili olması gerekiyor
3- Wbar'ı dikey hale getirir
4- Wbar'a eklemiş olduğumuz uygulamaların isimlerinin görünmesi/görünmemesi seçeneğidir
5- Wbar'ın ekrandaki pozisyonunu bu seçenek ile ayarlayabiliriz
6- Wbar'da uygulamaların simgelerinin görünecek boyutları
7- Wbar'da uygulamaların simgelerinin birbirine uzaklığı
8- Wbar'da bulunabilecek simge sayısı
9- Faremizi wbar'da uygulamaların simgelerinin üzerine getirdiğimizdeki büyüme oranları
10- Faremizi wbar'da uygulamaların simgelerinin üzerine getirdiğimizdeki aşağı/yukarı sağ/sol sapma oranları. (Negatif yada pozitif olması yön belirler)
11- Wbar'da uygulamaların fare ile çift tıklama ile çalışmasını sağlar ve tıklama hızını ayarlar
12- Wbar'a renk filtresi uygulamayı sağlar
13- Uygulanacak renk filtresinin rengini ayarlar
14- Wbar'ı yaptığımız ayarlar doğrultusunda tazeler
15- İnce ayarları kapatır :D

Wbar'ın kendi sayfası ve destek adresi:

http://code.google.com/p/wbar/

Wbar'ı temin edebileceğiniz adres:

http://ftp.aarnet.edu.au/debian/pool/main/w/wbar/

Wbarconf'u temin edebileceğiniz adres:

http://www.gtkfiles.org/app.php/wbarconf

wbarconf kurulum gerektirmez. İndirip direk kullanabilirsiniz. Kullandıktan sonra silebilirsiniz.

Önemli!
wbarı sistem açılışında otomatik başlatmak için:

wbar ayarlarımızı yaptıktan ve kaydettikten sonra, wbarconf kullanıcı dizinimize bir .wbar dosyası oluşturuyor. .wbar dosyamızın içerisinde wbarcommand diye bir satır ve onun karşılığı var.
Örneğin benimki şöyle:

#wbarcommand="wbar -above-desk -pos top -isize 36.0 -bpress -jumpf -0.5 -zoomf 2.1"

Bizim dikkate alacağımız komut wbar -above-desk -pos top -isize 36.0 -bpress -jumpf -0.5 -zoomf 2.1 kısmıdır.
Açılış programlarına bu komutu ekleyerek yapmış olduğumuz ayarlar ile wbarı sistem açılışında çalıştırabiliriz.

Xubuntu için: Menü>Ayarlar>Oturum ve başlangıç>Başlangıçta çalıştırma>Ekle
Ubuntu için: Sistem>Tercihler>Başlangıç Uygulamaları>Ekle
Yolunu izleyerek başlangıçta çalıştırmak için komutumuzu ekliyoruz

İsim: wbar
Açıklama: önemsiz
Komut: wbar -above-desk -pos top -isize 36.0 -bpress -jumpf -0.5 -zoomf 2.1

Doldurmamız gereken yerler şeklinde olmalıdır.

Not:Yukarıda kullandığım komut daha önceden bahsettiğim gibi benim kendi ayar komutumdur. Siz kendi komutunuzu yazacaksınız.

Ve artık wbarımız her açılışta yaptığımız ayarlar doğrultusunda çalışacaktır :)
Güle güle kullanmanız dileğiyle...

ihtiyar said

Kurup, sinir olup, uğraşmak istemediğimden dolayı -wbarconf kurulu değilmiş bende- sildiğim bir dock. :) Ama bu anlatımın üstüne bir daha kurulur ve özelleştirilir yani. :) Eline, klavyene sağlık. Oldukça güzel bir sunum olmuş. ;)

agritux

bytan

Programın saklısı gizlisi kalmamış. :)  Eline sağlık @sessizce.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

heartsmagic

Çok hoş bir anlatım olmuş @sessizce, eline sağlık.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ironic

Teşekkürler. Ben bunu ilk kez görüyorum.  :) Cairo dock tan pek farkı yok gibi.

agritux

Alıntı yapılan: ironic - 16 Ağustos 2009 - 03:25:51
Teşekkürler. Ben bunu ilk kez görüyorum.  :) Cairo dock tan pek farkı yok gibi.

Daha önce hiç bu tür yazılım kullanmamıştım. Sanırım bundan sonra hep wbar kullanacağım :D
çok hafif...

erhan

Anlatım ve tanıtım için teşekkürler. Yeni başlayanlar için merak uyandıracak bir farklılık, deneyeceğim  ;)
İki Dinle bir konuş!

kuleyni

Sayfayı tam ekran yapınca sorun olmuyor değil mi?Cairo-Dock kullandım hangi ayarı yaptıysam yine tam ekran pencerelerin önünde kalıyor.Bu arada anlatım gerçekten çok güzel olmuş :)

agritux

Sayfayı tam ekran yapınca sorun olmuyor. Arkada kalıyor. Bu arada xfce de mi yoksa tüm masaüstü yöneticilerinde mi öyle bilmiyorum ama bilgisayarı açtığınızda üstüne bir kere sağ tıklayıp yenilemeniz gerekebiliyor. Arkaplan resmini işgal ediyor çünkü. Yenileyince şeffaf oluyor. Onun dışında bir sorun görmedim.

kozanibo

kozanibo

çok cahilim  :'(

wbarconf kullanıcı dizinimize bir .wbar dosyası oluşturuyor

bu dosya nerededir?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Ağustos 2009 - 17:11:52

yerler-başlangıcın içinde ctrl h yapınca çıktı teşekkürler :)

erhan

Program sistemden nasıl kaldırılabilir? Bu konuda da bilgi verirseniz sevinirim?
İki Dinle bir konuş!

kuleyni

erhan

Teşekkür ederim, uçbirime alışamadım, program ekle\kaldır arıyorum hala  :P ama öğreneceğim inşaallah.
Gerçekten güzel bir arayüz, kullanışlı, temiz kurulum ve temiz kaldırım imkanı
İki Dinle bir konuş!

kuleyni

Program ekle/kaldırda gözükmeyebilir.Sistem-Yönetim-Synaptic Paket Yöneticisini açıp kaldırmak istediğiniz program için arama yapabilirsiniz.Bulduğunuz programı tamamen kaldırmak için işaretleyin.Sonra değişiklikleri kabul edin.Hepsi bu kadar ama kod yazmanın daha hızlı olduğu bir gerçek :)

erhan

Hızlısı benim için makbuldur oralarda arayana kadar birkaç basit komutu hatırda tutarak bunu yapmak gerçekten ayrı tat veriyor ;)
İki Dinle bir konuş!

Sherlock Holmes

Emeğinize sağlık !
Detaylı bir inceleme ve ayrıntılı bir anlatım sonrası, bize kurup kişiselleştirmek kalmış  :)

Alıntı yapılan: kuleyni - 16 Ağustos 2009 - 16:14:31
Cairo-Dock kullandım hangi ayarı yaptıysam yine tam ekran pencerelerin önünde kalıyor.Bu arada anlatım gerçekten çok güzel olmuş
Advanced mode'da iken Position sekmesinde bulunan dört kutucuktan sondan ikinci'yi işaretle  ;) ,diğerlerini boş bırak.
not: 'Cairo-dock configure' penceresi açık kaldığı sürece, kendisi en üste kalır sonuç için 'bu' pencereyi kapatınız

kozanibo

wbarımı sağ tarafa koyunca etrafında böyle bir şey oluşuyor

anlatım mükemmel ellerinize sağlık bende böyle bir şey arıyordum. +1999

agritux

kozanibo

sağ tıklayınca gitmiyor. refresh gibi birşey yapıyor ama gitmiyor...

ben ince ayarlardan sağ tarafta kalmasını ayarlıyorum ama pc yeniden başlayınca alt tarafa geliyor. ayarlara bakıyorum halbuki sağ taraf ayarlı.... tazele yapınca sağa gidiyor... bir çözümü var mı?

umutubuntu

Compiz yada Compoziting'in açık olması gerekiyor, Mİnt kullanıyorsanız mintdesktop'a girerek Gnome Compositing'i seçebilirsiniz.

kozanibo

bilgisayarımda compiz yüklü değil... compoziting nedir bilmiyorum program mıdır? mint linux dağıtımı ise kullanmıyorum. ubuntu 9.04 kullanıyorum :)

heartsmagic

Alıntı yapılan: ibokozan - 17 Ağustos 2009 - 19:32:25
bilgisayarımda compiz yüklü değil... compoziting nedir bilmiyorum program mıdır? mint linux dağıtımı ise kullanmıyorum. ubuntu 9.04 kullanıyorum :)

Alt+F2-> gconf-editor
apps-nautilus altında compositing özelliğini aç.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.