VirtualBox Tam Ekran Çalışmıyor

Başlatan helluri, 15 Ağustos 2009 - 17:09:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

localhost

Setup.exe dosyasini calistiracaksiniz. Misafir sistem Linux oldugunda autorun.sh Windows oldugunda setup.exe
Linux LPIC1 - MCSA

helluri

Alıntı yapılan: Kirmizi - 17 Ağustos 2009 - 11:21:24
Setup.exe dosyasini calistiracaksiniz. Misafir sistem Linux oldugunda autorun.sh Windows oldugunda setup.exe

ahmet@ahmet-laptop:/media/cdrom$ sudo sh setup.exe
[sudo] password for ahmet:
setup.exe: setup.exe: cannot execute binary file
ahmet@ahmet-laptop:/media/cdrom$

heartsmagic

Ben belirttiğim gibi her şeyi denemiştim. Ubuntu için misafir eklentiler zaten betikle derleniyor, başka yolu yok. İki farklı VB sürümünü sistemden kazıyarak tekrar tekrar denedim ama nafile. Grafik kartı sürücülerinden diyorsak kartım Nvidia. Bu durumda benle aynı çipsete sahip ve aynı sürücüyü kullanan herkesin sorun yaşaması gerekir diye düşünüyorum. Kaldı ki daha önce Nvidia ile misafir eklentileri kullanıyordum. Farklı bir makineydi gerçi ama kullanılıyordu.

@helluri Windows için uğraşıyorsan sh sökmez. Gidip çift tıkla dosyaya.

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

helluri

Alıntı Yap@helluri Windows için uğraşıyorsan sh sökmez. Gidip çift tıkla dosyaya.
setup.exe ye mi çift tıklayayım? (ubuntuda)
Benim kartım da nvidia

heartsmagic

Sistem Ubuntuysa neden .exe ile uğraşıyorsun?

Nvidia'dan mı şüphelensek bu durumda...

helluri

Alıntı YapSistem Ubuntuysa neden .exe ile uğraşıyorsun?

Alıntı YapSetup.exe dosyasini calistiracaksiniz. Misafir sistem Linux oldugunda autorun.sh Windows oldugunda setup.exe

Valla ne yaptığımı ben de bilmiyorum.  :D

heartsmagic

Söylendiği üzere Windows misafir sistemse setup.exe, Ubuntu misafir sistemse kendi betiğini kullanacaksın.

helluri

şimdi ben sanal makinaya xp kurdum.
xp misafir oluyor sanırım
setup.exe yi nasıl kullanabilirim??
kullanmakdan kastınız ne?

heartsmagic

Xp ise eğer, sanal ISO'yu bağlayıp gidip setup.exe'yi çalıştıracaksın sanırım.

helluri

Alıntı yapılan: heartsmagic - 17 Ağustos 2009 - 21:51:55
Xp ise eğer, sanal ISO'yu bağlayıp gidip setup.exe'yi çalıştıracaksın sanırım.

Sanal iso yu bağlamaktan kastınız nedir? Yani ben xp cd sini ubuntuda taktım, virtualbox a kurdum.

Khan

@helluri,
Benim resimde verdiğim seçeneğe tıklayıp, tekrar çıkan seçeneklerden en altaki olan "Misafir Eklentileri"ne tıkladığınızda; otomatik olarak önünüze kurulum sayfasının gelmesi gerekiyor. Gelmezse, yine de Yerel Disk D:(Eğer D olarak sürücü ayırmadıysanız.) olarak bağlanması gerekiyor.

helluri

Alıntı yapılan: Khan - 17 Ağustos 2009 - 22:48:02
@helluri,
Benim resimde verdiğim seçeneğe tıklayıp, tekrar çıkan seçeneklerden en altaki olan "Misafir Eklentileri"ne tıkladığınızda; otomatik olarak önünüze kurulum sayfasının gelmesi gerekiyor. Gelmezse, yine de Yerel Disk D:(Eğer D olarak sürücü ayırmadıysanız.) olarak bağlanması gerekiyor.
Şu anda install guest additions butonuna bastığımda hiçbir şey olmuyor. Dediğin gibi yerel disk D: olarak görünüyordu. Ona tıklayıp misafir eklentilerini yeniden kurdum. Makineyi yeniden başlat dedi, başlattım. Ama değişen bir şey olmadı.  :-[

Khan

O zaman yapabileceğimiz bir şey yok gibi.
Eski sürümlerden birini bulup, kurun.

helluri

Alıntı yapılan: Khan - 18 Ağustos 2009 - 00:11:54
O zaman yapabileceğimiz bir şey yok gibi.
Eski sürümlerden birini bulup, kurun.
Sanırım bunu 3. kez yazıyorum ama ben zaten eski sürüm kullanırken bozulduğu için yeni sürüme geçtim ki o da bi işe yaramadı

Khan

Kullandığınız dağıtım, ekran kartınız nedir?

helluri

Alıntı yapılan: Khan - 18 Ağustos 2009 - 00:45:29
Kullandığınız dağıtım, ekran kartınız nedir?
ubuntu 9.04
Nvidia GeForce 9600M GT

heartsmagic

01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation GeForce 9300M GS (rev a1)
9.04

:)

Tek Nvidia sahibi biz değilizdir sanırım :D

helluri

Arkadaşalar sırf bu iş için verilerimi yedekledim ve format attım.
64 bit ubuntu kurdum. Şu an tam ekran xp kullanabiliyorum.

Daha da olmasaydı yeniden çift işletim sistemine dönecektim ama oldu şu an.

devrimyz

misafir eklentileri virtualboxta sanal işletim sistemi ile asıl işletim sistemi ekranını birlikte kullanabilmek için geliştirilmiş programdır. Bu program iki işletim sistemi ekranları arasında geçiş sağlar ve sanal işletim sistemi için ekran kartı sürücüsü oluşturur. Aksi halde sanal işletim sistemini mini bir pencereden kullanırsınız ve bu ekranın dışına tıkladığınızda tekrar kullanmak için içine tıklamanız gerekir. Yani kullanması güçleşir. Sağ  ctrl(default host) ve F tuşuna birlikte basılırsa tam ekran olur.

helluri

Alıntı yapılan: devrimyz - 27 Eylül 2009 - 01:57:03
misafir eklentileri virtualboxta sanal işletim sistemi ile asıl işletim sistemi ekranını birlikte kullanabilmek için geliştirilmiş programdır. Bu program iki işletim sistemi ekranları arasında geçiş sağlar ve sanal işletim sistemi için ekran kartı sürücüsü oluşturur. Aksi halde sanal işletim sistemini mini bir pencereden kullanırsınız ve bu ekranın dışına tıkladığınızda tekrar kullanmak için içine tıklamanız gerekir. Yani kullanması güçleşir. Sağ  ctrl(default host) ve F tuşuna birlikte basılırsa tam ekran olur.
Teşekkürler. Ben de bu bilgilere bir ekleme yapayım. Misafir eklentileri 9.04 kullanan bazı insanlarda doğru düzgün çalışmaz ve adamı deli eder.

gomugomuno

Misafir eklentileri kurdum ancak iki sorunum var birincisi ve en önemlisi internete bağlanamıyorum(ağı görmüyır) ikincisi tam ekran olmuyor.Çözüm için bir tavsiyeniz var mıdır ?

heartsmagic

@gomugomuno, internet sorunun şurada çözülmüş:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,25320.0.html

Tam ekran sorunu devam etsin buradan. Misafir eklentiler tam olarak kurulu mu? Zira sağlıklı kurulum yapıldıktan sonra ek bir gayret göstermek gerekmiyor tam erkan yapmak için.