Lxde masaüstüne nasıl kısayol atabilrim?

Başlatan Gençfuat, 15 Ağustos 2009 - 13:55:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Gençfuat

Evet arkadaşlar nasıl atabilirim masaüstüne kısayol.Birde sağda ses iconu göstermiyor sesi kısamıyorum.
böteci

agritux

Lxde hiç kullanmadım ama, masaüstüne sağ tıklayınca başlatıcı oluştur gibi bir seçenek olması lazım. İsim kısmına oluşturmak istediğin program kısayolunun adının 3 4 harfini yazınca (örn firefox için fir fire) seçenekler çıkar. Ordan oluşturabilirsin.
Ses konusuna gelince panele sağ tıklayım yeni öğeler ekle gibi bir seçenek var mı?

Gençfuat

Başlatıcı oluştur diye bir seçenek yok malesef bir dizin oluştur var birde metin oluştur var.Sağtıklayıp yeni öğe ekle dediğimde listede birtakım öğeler var ama ses ile ilgili bişi göremedim.Onların haricinde panele öğe eklemek yok sanırım::(
böteci

ironic

Bu sanırım mümkün değil. Gnome kullanıyorsan gnome masaüstündeki simgeler Lxde de de görünür. PCMan hızlı olmasına rağmen halen eksik özellikleri var.

Gençfuat

Alıntı yapılan: ironic - 15 Ağustos 2009 - 15:54:49
Bu sanırım mümkün değil. Gnome kullanıyorsan gnome masaüstündeki simgeler Lxde de de görünür. PCMan hızlı olmasına rağmen halen eksik özellikleri var.

İkiside mi mümkün değil? Peki ses konusunda tavsiyede bulunabilirmisisniz.
böteci

agritux

Mixer yok mu menüyü kurcala biraz olması gerek

Gençfuat

böteci

ironic

alsamixer

komutuyla uçbirimden sesi ayarlayabilirsin.

simislov

Alıntı yapılan: Gençfuat - 16 Ağustos 2009 - 12:54:29
Bulamadım:(

Gençfuat,

Panele öğe eklemek için paneldeyken sağ tık yapınız.

Sonra panel settins'e tıklayınız. Açılan sayfadan panel applets'e geçiniz.

Buradan panelde görünmesini istediğiniz öğelerin yanındaki kutucuğu işaretlemeniz yeterlidir.

Ses ayarını yapmak için, panelin sağ tarafındaki saatin yanında bulunan yeşil renkli ses simgesini açmanız yeterlidir. Saygılar.
Karanlığa küfretmektense bir mum da sen yak.
Güvenlik için: Doctus.org

Gençfuat

Alıntı yapılan: ironic - 16 Ağustos 2009 - 19:57:48
alsamixer

komutuyla uçbirimden sesi ayarlayabilirsin.

Teşekkürler.
Alıntı yapılan: simislov - 16 Ağustos 2009 - 20:29:23
Alıntı yapılan: Gençfuat - 16 Ağustos 2009 - 12:54:29
Bulamadım:(

Gençfuat,

Panele öğe eklemek için paneldeyken sağ tık yapınız.

Sonra panel settins'e tıklayınız. Açılan sayfadan panel applets'e geçiniz.

Buradan panelde görünmesini istediğiniz öğelerin yanındaki kutucuğu işaretlemeniz yeterlidir.

Ses ayarını yapmak için, panelin sağ tarafındaki saatin yanında bulunan yeşil renkli ses simgesini açmanız yeterlidir. Saygılar.

İşte görünmesini istediğim öğe  orada yok onu oraya nasıl getirebilirim?
böteci

Khan

Panele sağ tıklayın. Ardından "Add/Remove" seçeneğine gelin. Ardından "Add" deyin. Ondan sonra da "Volume Control" adlı seçeneği seçin. Hardy'deki LXDE'de böyle oluyor.
Ayrıca LXDE yeni olduğu için pek çok konuda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bende Multimedia tuşları çalışmıyor. Printscreen tuşu da çalışmıyor. Masaüstüne simge atamıyorsunuz. Çubuğa simge eklemek istediğinizde illaki *.desktop olacak diyor. Yeni olduğu için normaldir. Ama performans ve hızına diyecek yok.

simislov

Alıntı yapılan: Gençfuat - 17 Ağustos 2009 - 01:24:44
İşte görünmesini istediğim öğe  orada yok onu oraya nasıl getirebilirim?

Gençfuat,

Panel applets'de en altta volume control seçeneği yer almaktadır.

Tek yapmanız gereken, seçeneğin karşısındaki kutucuğu işaretlemektir. Saygılar.

Karanlığa küfretmektense bir mum da sen yak.
Güvenlik için: Doctus.org

ironic

Gelişmiş (advanced) sekmesinde yer alıyor.

Gençfuat

Çok teşekkürler arkadaşlar artık istediğim gibi sesi açıp kısabiliyorum ;D
böteci

mehmetktu63

Ya bu nasıl iş bi işletim sisteminde masaüstüne kısayol oluşturma olmaz. En ufak şey için dosya yöneticiye mi girmek gerekiyor. Bu çok büyük bi özellik değil ki niye koymuyorlar acaba
" Zira helal dairesi geniştir. Keyfe kafi gelir.  Harama ihtiyaç bırakmaz."    Bediüzzaman

heartsmagic

@mehmetktu63, işletim sistemleri ile masaüstleri ayrımını anlaman lazım. Elma ile armutu kıyaslayamayız yani. Birçoğumuzun kullandığı masaüstünde kısayol oluşturma mevcut zaten. LXDE zamanında doğrudan bu desteği vermiyormuş. Üç sene öncesine ait bir başlığa yorum yapmışsın farkında mısın? LXDE'yi deneyip mi yorum yaptın, yoksa denemeden mi?

Not: Kullanıp da yorum yapmışsın. Haliyle olmayan şey işletim sistemine değil, dağıtıma, masaüstüne ait.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mehmetktu63

Ben lubuntu kurup bu problemi farkedince yeni başlık açmamak için bu başlığa yorum yaptım. Eleştirdiğim konu ubuntu bünyesindeki bi masaüstü için bu basit özelliğin konmaması çok ilginç. Benim bilgisayarım 1.7 ghz 512 mb ram onun için lubuntu kurdum. Peki ubuntu üzerinde xfce masaüstü kullanılabiliyor mu?
" Zira helal dairesi geniştir. Keyfe kafi gelir.  Harama ihtiyaç bırakmaz."    Bediüzzaman

heartsmagic

LXDE, Ubuntu bünyesinde geliştirilen bir masaüstü değil :) Lubuntu ekibi alıyor LXDE'yi Ubuntu'ya giydiriyor o kadar. Geliştirilmesi kendi başına devam eder LXDE'nin.

XFCE'yi de rahatlıkla kurup deneyebilirsin elbette. xubuntu-desktop paketini kurman yeterli.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.