cpu fazla kullanan program otomatik ölsün (kill)

Başlatan onuragtas, 10 Ağustos 2009 - 00:11:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

onuragtas

Arkadaşlar Başlık Güzel Demi :D Neyse Sorunuma Geleyim.

Benim Ubuntu Brz Yavaş bazen donup kalıor  ctrl+alt+f2 ye griemediğim içinde sonlandıramıorm pkill veya kill -9 .. ile. şimdi istediğim mesela firefox. cpu kullanımı $%30 olduğunda otomatik kapansın benim yapacağım iş kolay olsun çünkü herdefasında pcyi kapatıp açmak istemiyorum. inş vardır böyle bir şey...
System.out.println("Hadi gülüm yandan yandan.");

heartsmagic

Var mı bilemiyorum ancak bir betikle olabilir. Şıp diye yazılacak bir olay değil ne yazık ki ama, uğraş gerektiriyor.
Neden Ctlr+alt+f1 ile konsola giremiyorsun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

onuragtas

f1 demi giriyor :D bunu bilmiyordum o zmn ben bi dondurayım 5-6 pencere açmak yetior :D öyle deniyeyim acaba girecek mi f2 ile olmuyordu. :D

Yiğit Ateş

Normalde ubuntunun cpu'yu bu kadar zorlamaması gerekiyor top komutuyla baktınız mı işlemciyi en çok hangi uygulamanın kullandığına?

onuragtas

Top komutu ile baktığımda Xorg Firefox veya opera genelde olur. bazende rhythmbox.

heartsmagic

Anlık olması normal eğer sürekli tavan yaptırıyorsa sorun demektir. Ctrl+alt+f1 ile f6 arasını kullanabilirsin. Ancak bu işi gnome-terminal ile de yaparsın, sistem o kadar mı kasılıyor?

onuragtas

Alıntı yapılan: heartsmagic - 10 Ağustos 2009 - 00:29:01
Anlık olması normal eğer sürekli tavan yaptırıyorsa sorun demektir. Ctrl+alt+f1 ile f6 arasını kullanabilirsin. Ancak bu işi gnome-terminal ile de yaparsın, sistem o kadar mı kasılıyor?

firefox açıksa ve birkaç sekmede varsa en geç 10 dk sonra mutlaka bilgisayar kullanılmaz hale geliyor ve f2 den girmeye çalıştığım için konsola ordada donuyor sonra alt f7 ile masaüstüne dönmeye çalışıncada karalık bir ekran kalıyor ve reset o kadar :D sistem o kadar kasıyor yani

f1ide denedim şimdi f2 ye göre iyi yani ordada donmuyor açılıyor ve sonlandırabiliorm programları ama hep sonlandırmak zorunda kalacam buda sıkıntı.

ve bişi daha söyleyecem mandrivayıda ubuntu ile birlikte kullandım bir ara o bayağı bi hızlıydı ubuntuya göre hiç donma görmedim terminale geçmeye bile gerek yoktu. ve ayrıca mandriva bölüm alanı 25 gb ubuntu 40 gb ve mandriva hızlıydı aradaki fark ne bilmiyorum.

heartsmagic

Anormal bir durum bu. Ben şimdiye kadar sistemi çakan Firefox sorunu yaşamadım, görmedim.
Temelde F1 ile F2 arasında fark yoktur. İkisi de aynı amaca hizmet eder, sende nasıl fark ediyor bilemiyorum.
Eğer Mandriva ile mutluysan kullanmaya devame edebilirsin. Bölüm boyutu ile performans değişmez, sadece yer meselesidir.

onuragtas

Alıntı yapılan: heartsmagic - 10 Ağustos 2009 - 00:43:20
Anormal bir durum bu. Ben şimdiye kadar sistemi çakan Firefox sorunu yaşamadım, görmedim.
Temelde F1 ile F2 arasında fark yoktur. İkisi de aynı amaca hizmet eder, sende nasıl fark ediyor bilemiyorum.
Eğer Mandriva ile mutluysan kullanmaya devame edebilirsin. Bölüm boyutu ile performans değişmez, sadece yer meselesidir.
hmm mandriva da sorunlarım var donanımsal ubuntuda bi sorun var oda bu f1 ve f2 arasında fark var bnm pcde yada pcyi iyice donduramadım:D. 8.04 hızlıydı.

yani bir çözümü yok umarım birgün olur...

peki bir soru daha sorayım web browserlerle ilgili firefox opera chromium(yeni flash bile yüklenmior şuan),konqoerror,flock bunlar dışında hızlı bir tarayıcı varmı bildiğiniz ?

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: by_system - 10 Ağustos 2009 - 00:36:46

firefox açıksa ve birkaç sekmede varsa en geç 10 dk sonra mutlaka bilgisayar kullanılmaz hale geliyor ve f2 den girmeye çalıştığım için konsola ordada donuyor sonra alt f7 ile masaüstüne dönmeye çalışıncada karalık bir ekran kalıyor ve reset o kadar :D sistem o kadar kasıyor yani

f1ide denedim şimdi f2 ye göre iyi yani ordada donmuyor açılıyor ve sonlandırabiliorm programları ama hep sonlandırmak zorunda kalacam buda sıkıntı.

ve bişi daha söyleyecem mandrivayıda ubuntu ile birlikte kullandım bir ara o bayağı bi hızlıydı ubuntuya göre hiç donma görmedim terminale geçmeye bile gerek yoktu. ve ayrıca mandriva bölüm alanı 25 gb ubuntu 40 gb ve mandriva hızlıydı aradaki fark ne bilmiyorum.
Maalesef her dağıtım herkesde aynı performansla çalışmayabiliyor. Örneğin bende mandriva kurulmayı bile reddetmişti, gerçi cd'de bozuk olabilir ama arch'dan o kadar memnunum ki ikinci bir cd ile denemeye üşeniyorum. Ubuntu konusunda ise size katılıyorum maalesef bana da istediğim performansı veremiyor. Ama linux'un güzelliği de burda zaten, isteklerinizi karşılayan bir dağıtım muhakkak vardır :D

onuragtas

Alıntı yapılan: samurai - 10 Ağustos 2009 - 00:51:45
Alıntı yapılan: by_system - 10 Ağustos 2009 - 00:36:46

Maalesef her dağıtım herkesde aynı performansla çalışmayabiliyor. Örneğin bende mandriva kurulmayı bile reddetmişti, gerçi cd'de bozuk olabilir ama arch'dan o kadar memnunum ki ikinci bir cd ile denemeye üşeniyorum. Ubuntu konusunda ise size katılıyorum maalesef bana da istediğim performansı veremiyor. Ama linux'un güzelliği de burda zaten, isteklerinizi karşılayan bir dağıtım muhakkak vardır :D
mutlaka vardırda onlarda ubuntu gibi kolay öğrenilirmi acaba :D en çok denemek istediğim redhat şuan acaba ubuntu gibimidir denedinizmi acaba hiç ?

Yiğit Ateş

Redhat daha çok sunucularda kullanılıyor masaüstü sistemlerde ise Redhat'ın Fedora dağıtımı var ama çok önermiyorum insanda akıl sağlığı bırakmıyor :D

bytan

sudo apt-get install cpulimit

Kullanımıyla ilgili örnekler man sayfasında mevcut.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

matiloglu

Benim makinede ubuntuda kasma yapıyor. Özellikle firefox ve wine ile kurduğum windows uygulamarında sistem kilitleniyor ve bilgisayarı kapatmak zorunda kalıyorum.