[Nasıl] Opera Flash Problemi

Başlatan Tilkisan, 08 Mart 2008 - 20:45:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Tilkisan

Herkese merhaba, 
Opera kullanan ve Flash 'la sorun yaşayanlar için kendi kullandığım çözüm yötemini paylaşmak istedim.
belki ihtiyacı olan birilerinin işine yarar.

1) Bu dosyayı indirin : http://eventualis.org/install_flash_player_9r48_linux.tar.gz  (2.5MB)
2) içindeki libflashplayer.so  dosyasını   /usr/lib/opera/plugins/    klasörüne kopyalayın
    (Bu dosyadaki Flash PlugIn 'i Flash 9.0.r48  sürümüdür. daha üst sürümler Opera'da sorun çıkarmaktadır)
3) Daha sonra Operayı açarak şu adımları takip edin.
     Tools -> Preferences -> Advanced  kısmına gidin.
     Sol taraftaki Content kısmına gelin, sağ taraftaki Plug-in Options tuşuna basın.
     Gelen Ekranda direk olarak sağ alttaki Change path  tuşuna basın 
     ve buradaki  /usr/lib/flashplugin-nonfree  adresinin önündeki işareti kaldırın.
     Ok , OK  diyerek ekranlardan çıkın ve Opera 'yı kapatıp yeniden başlatın,

Hepsi bu kadar, Hayırlı olsun.

sedefsiz_masrapa

söylediklerinizi aynen yaptım.
youtube a girince artık eksik eklenti uyarısı gelmiyor ama videoları izleyemiyorsunuz.videoların üzerinde sadece gri renkli bir font var..
youtube da çalışmıyor yani.başka siteye de bakmadım
benim kişisel görüşüm, adobe opera için flash player yapmadığı sürece bu sorun çözülmez..

Tilkisan

Ben bahsettiğim yöntemle aylardır Operada Flash 'ları sorunsuzca izleyebiliyorum. Ubuntu 7.10 üzerinde Opera 9.26 kurulu.

Alıntı YapVideoların üzerinde sadece gri renkli bir font var..

bu sorun Opera 'nın hala   /usr/lib/flashplugin-nonfree  altındaki  libflashplayer.so   dosyasını görmesinden kaynaklanıyor.  Opera 'nın Plugin Path kısmında  /usr/lib/flashplugin-nonfree  adresini görmesini engelleyelim ve eğer yoksa  /usr/lib/opera/plugins/   adresini ekleyelim.

Bir diğer çözüm yolu ise : verdiğim adresteki dosyayı indirip içerisindeki libflashplayer.so  dosyasını   /usr/lib/flashplugin-nonfree/    klasörüne kopyalamak, bunu uygularsak Opera içerisinde herhangi bir ayar yapmak gerekmiyor.
Not :  Bu kopyalamayı yapmadan önce   /usr/lib/flashplugin-nonfree/ klasöründeki  libflashplayer.so  dosyasının bir Yedeğini almayı unutmayalım.

sedefsiz_masrapa

Alıntı YapBir diğer çözüm yolu ise : verdiğim adresteki dosyayı indirip içerisindeki libflashplayer.so  dosyasını   /usr/lib/flashplugin-nonfree/    klasörüne kopyalamak, bunu uygularsak Opera içerisinde herhangi bir ayar yapmak gerekmiyor.
Not :  Bu kopyalamayı yapmadan önce   /usr/lib/flashplugin-nonfree/ klasöründeki  libflashplayer.so  dosyasının bir Yedeğini almayı unutmayalım.
bu birdiğer çözüm yolu işe yaradı hocam,tüm sitelerde sorunsuz mükemmel çalışıyor diyemiyecem ama youtube da falan bir sorun yok şimdi.
teşekkürler..

eromess

Teşekkürler..Nihayet oldu.Sorunu çözemememin nedeni; benim flash ın 9r115 i kullanmamdan kaynaklanıyormuş.9r48 i deneyince oldu..

Ernest

komikimben

arkadaşın verdiği link ölmüş.

MeBuNtU

Link öldüğünden dolayı dosyayı buradan

dozi

teşekkürler sorun çözüldü...

tukre

cahilligimi maruz görün ama /usr/lib/opera/plugins/ dosyasına nasıl kopyalıycaz kopyala aktif degil

FUBU

Alıntı Yapcahilligimi maruz görün ama /usr/lib/opera/plugins/ dosyasına nasıl kopyalıycaz kopyala aktif degil

est.

sudo nautilus kodunu girerek kopyalayabilirsin.

atomkarinca

Alt+F2 tuşlarına basıp gelen kutucuğa "gksudo nautilus" yazarsan (tırnaklar hariç) kopyala seçeneğinin aktif olduğu bir dosya yöneticisi gelecektir karşına, oradan dilediğin kopyalama işlemini yapabilirisn.

tukre

tşk ler bu kadar hızlı cevap beklemiyordum cok sasırttınız :D

FUBU

bişiy değil de, biliyorsun artık operanın böyle bir problemi yok.
9.5 ile birlikte çözüldü bu sorun. opera kullanmıyorum ama gerek kalmıyor anlatılan işlemleri yapmaya bildiğim kadarıyla..

tukre

9.5 yükledim az önce ama flash yükleyemedim hala hiç bir eklenti yok görünüyo neden acaba

FUBU

http://www.ubuntu-tr.net/index.php?topic=952.0

bu başlıktaki şeyleri uyguladıysan bir sıkıntı olmaması lazım. baktın mıydı buraya?

atomkarinca

sudo apt-get install flashplugin-nonfree

komutu Opera'larda da işe yaramıyo muydu? Ben öyle hatırlıyorum.

tukre

arkadaşlar cok saolun çözüldü sorun  erginemr adlı arkadaşın dediklerini yaptim artık flashlı oprera 9.5 yapamayan arkadaslara linki verim :)
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=1207.0

Tanshaydar

Çok teşekkürler. En büyük sıkıntım Opera üzerinde (özellikle de x64 olduğundan) flash çalıştıramamamdı, ve şu anda youtube videoları dahil her türlü flash olayına girebiliyorum.
İlginç olan ise dosyayı lib'e attım ve Opera direk gördü. x64 için ekstra işlem yapmama gerek kalmadı. Acaba yanlış mı lanse ediliyor yoksa ben mi şanslıyım?

aynshtein

Alıntı yapılan: Tilkisan - 09 Mart 2008 - 20:52:59
Bir diğer çözüm yolu ise : verdiğim adresteki dosyayı indirip içerisindeki libflashplayer.so  dosyasını   /usr/lib/flashplugin-nonfree/    klasörüne kopyalamak, bunu uygularsak Opera içerisinde herhangi bir ayar yapmak gerekmiyor.
Not :  Bu kopyalamayı yapmadan önce   /usr/lib/flashplugin-nonfree/ klasöründeki  libflashplayer.so  dosyasının bir Yedeğini almayı unutmayalım.

Bu yöntem Opera 9.5'te işe yarıyor... İyi güzel de bir de şu flash katmanlarının birbirinin üzerine gelerek, altta kalanları (metin/grafik/animasyon vb.) kullanılmaz hale getirmese tam süper olacak...
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

atomkarinca

Bu dediğinizi 10 betada düzelttiler galiba, deneyebilirsiniz.

mrates

Arkadaşlar flash problemini çözmenin en kolay yolu daha önce başka bir arkadaş ta yazmış
uçbirinim penceresini açın (uygulamalar/donatılar/uçbirim) açılan pencereye şunu yazın kopyala yapıştırda yapabilirsiniz
   sudo aptitude install flashplugin-nonfree     işlem tamam oluyor problem kalmıyor