KDE4 ve Masaüstündeki geleceğimiz

Başlatan hasansahin, 14 Mayıs 2008 - 23:05:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

maxspacemax

Alıntı yapılan: munirekinci - 23 Mayıs 2008 - 17:43:12
Alıntı yapılan: MURATSPLAT - 23 Mayıs 2008 - 13:28:44
Alıntı yapılan: munirekinci - 22 Mayıs 2008 - 20:15:04
KDE'nin özelliklerinin çeyreğinin Gnome masaüstü ortamında olmadığını belirtmişsiniz. Bunları biraz açıklasak nasıl olur?

Selam,
  Bunları anlatacak zamanım yok. İlk aklıma gelen kubuntu ile gelen Puplic File Server  ile 5 saniyede dosyalarınızı paylaşabiliyorsunuz. Ve bu uygulama sadece kde panelde ki bir uygulama. Daha 10 larca son kullnıcıya hitap eden uygulama var kde ile gelen  paketlerde.
  Gnome de  karmaşık son kullnıcı için ayarlanması işkence olan samba ile uğraşmak zorun kalıyorsunuz.

Ön yargı olmadan kde kullanırsanız  göreceksiniz. Buna neden şaşırdınız?  Bunu anlıyamıyorum.  Kde * ya da  herhangi bir masaüstü ortamınin  ne kadar  iyi olduğunu zaman ve kullanıcılar gösterecek. Bunu  tartışmanın fazla  bir anlamı yok.

Gnome'u KDE'nin çeyreği bile olamayacak kadar kötü olarak iddaa eden ve ileri düzey fanatiklik yapan sizsiniz. Bunun sebebini sorduğumda neden kötü adam oluyorum? Benim bütün mesajlarımı okuyun, hiçbirinin içerisinde şu mutlak iyidir şu mutlak kötüdür gibi ifade göremezsiniz. Bana önyargılı demişsin, acaba neyim önyargılı? Şimdi bu sorularımada sıkıştığınız için büyük ihtimalle kıytırık bir cevap vereceksiniz.

Dikkat ederseniz, ben hiçbirşeyin fanatikliğini yapmıyorum, önyargılı değilim. Eğer bir şeyi iddaa ediyorsanız bunun sebebinide söyleyebilmelisiniz, ancak yukarıda saydığınız 1 sebep yüzünden Gnome KDE'nin çeyreği olacak kadar aşağılık bir masaüstü ortamı değildir. Eğer sadece 1 tane sebep söyleyerek bunu ispatladığınızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz.

Benim size önerim, önyargılarından kurtulup mesajlarımı birkaç kez daha okuyun. Belki anlarsınız.

Gnome kullanıyorum. Nedenmi siz buna alışkanlıkkar diyebilirsiniz. Ama bence farkllılık diyorum. Gnome KDE'ye sadeliği ve işlevselliği ile fark atıyor. Tüm uygulamaları Gnome ile çok rahat çalıştırabiliyorum. Gnome'nin yavaş olduğunu söyleyemem. Ubuntu'nun kaç tane ek servis çalıştırdığını biliyormusunuz. Siz Gnome'yi Zenwalk veya Arch Linux'te deneyin hızı görün. KDE şu anda bana çok uzak sebebini inanın bende bilmiyorum. KDE aradığım konforu bana sunmuyor. KDE4 çok işlevsel ve daha önceki KDE sürümlerine fark atıyor. isteyen KDE isteyen Gnome kullanır ,. Kişisel tercih meselesi. Ama ben Gnome ile mutluyum .

DeFacto

KDE'ye yazılan programlar bana daha işlevsel geldi mesela. Ama ben de maxspacemax gibi ısınamadım. Flux kullanıyorum bazen. Çok da güzel oluyor. Ama özelleştirmesi zor onun dışında GNOME zaten tek geçerim. E17 de muhteşem zaten harbi aydınlanma efektler filan çok hoş gerçekten ama zevk meselesi işte.

eren

Gnome KDE karışımı LXDE bence geleceğin masaüstü ortamı.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

maxspacemax

Alıntı yapılan: Eren - 04 Kasım 2008 - 21:24:31

Bunu Ubuntu'ya nasıl kurarım?

atomkarinca

maxspacemax

Alıntı yapılan: atomkarinca - 04 Kasım 2008 - 21:38:47
Alıntı yapılan: maxspacemax - 04 Kasım 2008 - 21:29:36

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=2760.0

Bazen tembellik yapıp araştırmıyoruz. Hemen kurmaya çalışacağım. interpid ibez için kurulum aynımı ?

atomkarinca

Alıntı yapılan: maxspacemax - 04 Kasım 2008 - 21:46:45

Bazen tembellik yapıp araştırmıyoruz. Hemen kurmaya çalışacağım. interpid ibez için kurulum aynımı ?

Depo adreslerindeki hardy'yi intrepid ile değiştirebilirsiniz heralde.

maxspacemax

Alıntı yapılan: atomkarinca - 04 Kasım 2008 - 22:03:23
Alıntı yapılan: maxspacemax - 04 Kasım 2008 - 21:46:45

Depo adreslerindeki hardy'yi intrepid ile değiştirebilirsiniz heralde.

Sorunsuz kuruldu depo adreslerini değiştirmedim . Ekran çözünürlüğünü nasıl değiştirebilirim.

mbt28

Geliştiricisi bir doktor, boş zamanlarında yazarak oluşturdu bu masaüstünü. Hatta bir ara geliştirmeyi durdurmuştu. Şu an pek fazla yenilik yok ama çok yeterli güzel bir masaüstü. Debian ile 30-50 mb arası bellek tutuyormuş tüm sistem. Bir çok hafif dedğiğimiz pencere yöneticilerinden bile daha az sistem kullanıyor ve daha kullanışlı. Hele pcmanfm e diyecek yok. Biraz daha thunara benzetilse en azından kopyala yapıştır yapılsa çok daha güzel olur diye umut ediyorum.

eren

Ubuntu üzerine KDE4 kurdum aynı şekilde sistemde Open Suse KDE4 var ancak hiç birinde kendimi evimde hissedemedim. Hemen KDE3'e geri döndüm. KDE3 devam etsin (SMF, Drupal gibi scriptler yıllardır 2 temel sürüm üzerinde çalışıyor) diye kampanya başlatmayı düşünüyorum ve benim gibi KDE3.X destekçi arkadaşları toplamaya çalışıyorum.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

eren

Mint

KDE 4.2 gelecegimiz olamaz ama haziran ayinda cikacak 4.3 tum masaustu ortamlarini olumsuz etkileyebilir. Trolltech Microsoft ile Sun firmalarina habire goz kirpiyor. Dansoz olsa bu kadar oynamazdi :)

hasansahin

Bence asıl 4.4 veya 4.5 sürümünde çok ses getirecektir. Çünkü 4.2'de bile birçok böcek var.
4.1.x'den 4.2'ye geçerken 2000 küsür tane böcek temizlenmiş. 4.3-4.4 ve 4.5 geçişlerinde de önemli sayıda böcek temizlenmesini bekliyorum. Dolayısı ile seneye bu zamanlar KDE4'ün tam kararlı ve fonksiyonel hale gelmesini bekliyorum.
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

Felâsife

Alıntı yapılan: Mint - 16 Şubat 2009 - 22:05:29
KDE 4.2 gelecegimiz olamaz ama haziran ayinda cikacak 4.3 tum masaustu ortamlarini olumsuz etkileyebilir. Trolltech Microsoft ile Sun firmalarina habire goz kirpiyor. Dansoz olsa bu kadar oynamazdi :)
Galiba haklısınız :)
Bir CD filan taktığınızda, önce küçük bir applet haber veriyor bak CD takıldı diye, ona tıklarsanız anca açılıyor, öyle direk açılmıyor, masaüstüne resim, dosya filan da kopyalamak, yapıştırmak hak getire, Nepomuk desen hips davranışları sergiliyor.
Bunlar pek hayra âlâmet şeyler değil :D
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

sudocu

kde 4.1 çok ama çok kötüydü. dün denemek için 4.2 versiyonuna güncelledim, ne bir sorun var, ne de bir eksik. gayet güzel olmuş. sivri özelliklerini törpülemişler. hatta gnome'u bıraktım. o kadar iyi olmuş :D gerçi lxde, xfce, fluxbox ne olsa kullanırım ama bundan sonra kde ile devam edeceğim.

jaunty jackalope ile gelecek kde bir çok kişiyi kendine çekecektir diye düşünüyorum.
her seyin basi sudo!

xwes

jaunty jackalope'un kubuntu versiyonunda kde 4.2 mi yuklu olacak, bilgisi olan?

erginemr

Alıntı yapılan: xwes - 23 Şubat 2009 - 10:58:55
jaunty jackalope'un kubuntu versiyonunda kde 4.2 mi yuklu olacak, bilgisi olan?

%99 öntanımlı olacaktır, zira şimdiden bile Kubuntu sitesinde KDE 4.2'nin sisteme nasıl yükleneceği anlatılmış:
http://www.kubuntu.org/news/kde-4.2

atomkarinca

Bence 4.2'yi bu kadar övmeyelim zira 4.2 sadece 4.1'in hatalardan arındırılmış ve bir kaç özellik eklenmiş sürümü. 4.3 ise tamamen ayarlanabilir bir arayüz sunacak. Tabii ki 4.3'ün en kötü yanı yazın ortasında çıkacak olması.

sudocu

4.3 sürümündeki ayarlanabilirlik nasıl olacak bilmiyorum. şimdi 4.3'ü bir kenara bırakırsak 4.2, illaki kde4 kullanmak isteyenler için gayet yeterli olmuş. görsel olarak 4.1 ve hatta 4.0 mı oluyor artık neydi, ilk kde4 zaten yeterliydi ancak kullanıma engel olabilecek çok büyük hatalar vardı.

kwin efektleri açıkken ut oynuyorum, arka planda amarok müzik çalıyor, bir sürü firefox penceresi ki bunları oyunda öldüğümde :D bir kaç saniyede kontrol ediyorum ve tabi msn sürekli açık ve herhangi bir sorun yok. kesinlikle, kişisel tercrübeye dayanarak kde4.2 yi sorunsuz olarak ilan etmek doğru olmasa da aşağı yukarı herkesde durum aynı olmalı. yani 100 kişi olsa 4.1 ile 50'si büyük sorun yaşasa artık bu sayı 20'ye (belki daha az) düşmüştür, mantıken.
şu an kabul edilemeyecek hatalardan biri hala bluetooth programının çalışmaması, gnome araçları ile halledilebiliyor. başka dağıtımdakiler ne yapacak onu bilmiyorum. eksik olarak da bazı plasmoidlerin yüklenmesinin güç olması. kde-look üzerinden yayınlananların bazıları "native" olarak yüklenmiyor. özellikle hava durumu plasmoid'i için mutlaka derleme yapmak gerekiyor(binary). ona da tamam diyorum ama cmake komutunu verdiğimde hata veriyor ve google amcaya göre bir çözümü yok.

kde4 serisinin geneli için konuşursak olumlu bir yanı kullanıcıyı sürekli görsel değişiklik yapmaya itmeyecek kadar hoş görünmesi. forumda bile çok açık şekilde belli ki standart iç bayıltıcı gnome temasını kullananlar çok az. tema yüklemek de bir süre sonra manyaklık derecesinde bir takıntıya dönüşebiliyor, hep daha iyisi için. kde 4 birçok kişiyi olduğu gibi tatmin edecek.
her seyin basi sudo!

xwes

Alıntı yapılan: sudocu - 25 Şubat 2009 - 08:43:07
kde4 serisinin geneli için konuşursak olumlu bir yanı kullanıcıyı sürekli görsel değişiklik yapmaya itmeyecek kadar hoş görünmesi. forumda bile çok açık şekilde belli ki standart iç bayıltıcı gnome temasını kullananlar çok az. tema yüklemek de bir süre sonra manyaklık derecesinde bir takıntıya dönüşebiliyor, hep daha iyisi için. kde 4 birçok kişiyi olduğu gibi tatmin edecek.

Buna ben de katiliyorum. Gnome'da hakikatten bir sure sonra her gun yeni bir tema kullanacak duruma geliyorum. Tabi bu bir eksiklik diyemeyiz. Sonuçta bize pratik bir şekilde bilgisayari şekilden şekile sokma şansi veriyor ve bu çok hoş. Ama bazen sudocu'nun dedigi gibi oluyor :)
Ayrica ben de şu anki haliyle KDE 4.2'nin gayet stable oldugunu duşunuyorum, en azindan bende oyle. Ama yine de almasi gereken kisa olmayan bir yol var. KDE çok hizli degişip evriliyor. Bu yolu kisa surede aşip kusursuzluga varacagini duşunuyorum. Çok uzak olmayan o gun, KDEnin linux dunyasinda bir standart haline gelecegini umuyor muyum bilmiyorum ama tahmin ediyorum.

eren

KDE yeni serinin standart olmasını artık istemiyorum. Gnome bence Ubuntu ile yeterli hale geldi ve artık bende Gnome kullanıyorum. KDE gömleğimi çıkartıp Gnome gömleğini giydim. :)

Gnome'da bana göre bazı eksiklikler var. Örneğin Nautilus'un izin ve simge ayarlamada Konqueror kadar başarılı olmayışı, Konqueror'un diğer bazı yeteneklerine göre yeteriz kalışı, Konversation gibi bir QT tabanlı bir uygulamanın GTK tabanı için olmayışı gibi eksiklikler olsa da Gnome benim açımdan kullanılabilir kıvama geldi.

osmancan

ben pardusa kde4 kurmuştum.görselliği gerçekten çok güzel ama benim bilgisayarım eski olduğu için çok fazla kastı ve çok ağır çalıştı nerdeyse çalışamadı :) bende tekrar kde 3.5 geçmek zorunda kaldım.
Ubuntu User number is # 33126
Linux user number is #529943

xwes

Alıntı yapılan: Eren - 27 Nisan 2009 - 18:42:48
KDE yeni serinin standart olmasını artık istemiyorum. Gnome bence Ubuntu ile yeterli hale geldi ve artık bende Gnome kullanıyorum. KDE gömleğimi çıkartıp Gnome gömleğini giydim. :)

Gnome'da bana göre bazı eksiklikler var. Örneğin Nautilus'un izin ve simge ayarlamada Konqueror kadar başarılı olmayışı, Konqueror'un diğer bazı yeteneklerine göre yeteriz kalışı, Konversation gibi bir QT tabanlı bir uygulamanın GTK tabanı için olmayışı gibi eksiklikler olsa da Gnome benim açımdan kullanılabilir kıvama geldi.
brütüs?
:)

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

xwes

@sudocu, bende bluetooth çalişiyor hatta dun arkadaşin telefonuna şarki bile gonderdim.