KDE4 ve Masaüstündeki geleceğimiz

Başlatan hasansahin, 14 Mayıs 2008 - 23:05:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

maxspacemax

Her zaman tercihim Gnome'den yana olmuştur sebebi ise farklılık işlevsellik kolay kullanım Gnome sizi kendien alıştırıyor. Beni kullanmalısın diyen bir havası var. Kullandıkça bağımlılık yapıyor vazgeçemiyorsunuz. Gnome kullananlara KDE itici geliyor.

Bu kadar yazıdan sonra Kde'nin son sürümünü indirip deneyeceğim. Belkide fikrim değişir bilemiyorum :D

Kozmo

Gnome desteğini keseceklerini sanmıyorum çünkü Canonical tüm yatırımlarını Gnome üzerine yapıyor, eğer bir saçmalık yapıp tüm yatırımı KDE4 üzerine yaparlarsa kullanıcı sayıları epey azalır.

eren

Ne olup biteceğini zaman gösterecek.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

matafleur

Alıntı yapılan: Sypro - 24 Mayıs 2008 - 15:15:48
Son kullanıcı için önemli. Terminal üzerinden herkes işlem yapamaz, bunun yapılmasını beklemek de çok saçma olur zaten. Bu yüzden bir masaüstü yöneticisi olması gayet gerekli, olmuşken güzel olması çekici olması daha da önemlisi esnek olması da kullanımını arttıran sebepler arasında olur haliyle.

mmmh Cümle eksik olmuş düzeltelim.

Şu masaüstü yöneticisinin tercihinin neden bu kadar önemli olduğunu bir anlasam (:

DeFacto

Birazcık da görsellik hava atma ve ev ahalisi bence :) Gerçi günün 15 saati ben 30 dk sı onlar da konsolda bir tek kardeşim eğleniyor açıkçası :)

ufuk_k

Elbette masaüstü tercihi önemli. Kaçımız ekrana hiç bakmadan sadece terminal üzerinde işlem yapıyor? Ben kendimi rahat hissetiğim, beğendiğim masaüstü yoksa sistemimde, bilgisayarı kullanmaktan tad alamam, açasım gelmez. Günde nerdeyse 10 saat belki daha fazla başında duruyorum. Bu nedenle masaüstü programından kolaylığına, renginden duvar kağıdına, simgesine, herşeyiyle benim kullanımıma uygun olmalı. Ayrıca Linux sistemlerin asıl hedefi (özellikle Ubuntu gibi dağıtımların, ki en önemlileri) masaüstü alanında Linux'u en yaygın ve rahat sistem yapmak. Masaüstü kullanımının önemi yüzünden Ubuntu 6 ay içinde bir iso çıkarmak için bu kadar uğraşıyor. Genel olarak bu zaman dilimindeki çoğu hata ya Xorg ya da masaüstlerinden kaynaklı oluyor çoğu zaman.

matafleur

Debian daha rahat o açıdan.Her 10 senede bir distro çıkartıyorlar (:

Şaka bir tarafa kastettiğim terminal değildi.

Görsellik eyvallah bir yere kadar.Bundan daha önemlisinin kullanışlılık olduğunu düşünüyorum.Açıkçası bir masaüstünün ne kadar kullanışlı olduğu kullanıcının kendisine bağlı.İster KDE olsun ister Gnome veya diğerleri.Tamamı için geçerli.

Bence masaüstünden daha çok kendine uygun olan programı kullanmak önemli.İster kde olsun ister gnome kod yazarken  hemen hiçbirşey kate den aldığım rahatlığı veremez bana.Bunu ikisinde de kurup kullanabiliyorum.Film izlerken xine motoru+kaffeine kullanıyorum.Gnome da da KDE de de bu böyle.İki masaüstünden de rahatça firefox u kullanabiliiyorum,battle for wesnoth oynayabiliyorum ve diğer işlemlerimi de rahatça halledebiliyorum her iki masaüstünde de.

Sonuçta GTK ve QT desteği olduktan sonra masaüstünün ne önemi varki?

heartsmagic

Alıntı yapılan: matafleur - 25 Haziran 2008 - 18:12:02

Meseleyi program çerçevesine daraltırsan bir önemi yok. Fakat burada konuşlan mesele sadece programlar değil, bütün olarak masaüstleridir. Kaldı ki GTK ve QT'yi de geliştirenler masaüstü geliştiricilerinin ta kendileridir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Erdal

QT nin gelecegi parlak ama GTK bence ayni konumda degil, QT tum platformlara aciliyor ve QT4 oldukca gelisti

munirekinci

QT açılıyorda GTK+ diğer platformlara açılmıyor mu? Yanlış bilgilendirme yapmayalım!

ulusoyab

Kde mi gnome mu? Uzun süre kde kullandım sonra gnome a geçtim. Gnome a hemen sinir oldum. Özellikle kde 4 e göre yavaş açılıyor. masaüstü gözüküyor ama menüyü açmak için de baya bekletiyor. menüde değişiklik yapmak için menüde sağ tıklamakla olmuyor. Kde4 ün kullandığı dolphin çok daha hızlı açılıp dosyalara erişmemi sağlıyor. kde4ün kendi içinde bütünlüğü daha iyi. .....

Eee noluyorda ben kde4  veya kde 3 ten hemen sıkılıp gnome a geçiyorum bilmiyorum. Sanırım bu gnome alışkanlık yapıyor. :)
Ben bu kötü alışkanlığımla mutluyum.

maxspacemax

Bence masaüstü sade olmalı XFCE gibi :D

potasyumsiyanur

ben önce ubuntu7.10  ile gnome sonra kubuntu 7.10 ile kde yi gördüm
ilk zamanlarda kde yi daha bir beğenmiştim...şuan 8.04.1 ubuntu gnome kullanıyorum fakat bir arkadaşımızın yazdığı gibi ne linux ta yetkinlik derecesine eriştim nede aman aman linux konusunda bilgim arttı

sadece ama sadece gnomedaki sadeliği sevdim daha bir linux havası var bilmem anlatabildim mi?
kde ile gnome arasında kişilerin seçim sebebleri ortaya çıkartılacak olursa ne gibi sonuçlar çıkar bunuda merak etmekteyim en azından buradan ben bir kaç sebeb sayabilirim
1-kişiye göre zevklerin değişmesi(sadelik)
2-konsolla haşır neşir olma isteği olabilir:S
3-basitleşmiş bir linux kullanımına karşı olma düşüncesi
deniz yanmaz dersin ama...
yanarsada kimse söndüremez.

maxspacemax

Alıntı yapılan: potasyumsiyanur - 25 Eylül 2008 - 03:44:28
ben önce ubuntu7.10  ile gnome sonra kubuntu 7.10 ile kde yi gördüm
ilk zamanlarda kde yi daha bir beğenmiştim...şuan 8.04.1 ubuntu gnome kullanıyorum fakat bir arkadaşımızın yazdığı gibi ne linux ta yetkinlik derecesine eriştim nede aman aman linux konusunda bilgim arttı

sadece ama sadece gnomedaki sadeliği sevdim daha bir linux havası var bilmem anlatabildim mi?
kde ile gnome arasında kişilerin seçim sebebleri ortaya çıkartılacak olursa ne gibi sonuçlar çıkar bunuda merak etmekteyim en azından buradan ben bir kaç sebeb sayabilirim
1-kişiye göre zevklerin değişmesi(sadelik)
2-konsolla haşır neşir olma isteği olabilir:S
3-basitleşmiş bir linux kullanımına karşı olma düşüncesi

Sadelik arıyorsanız Fluxbox Kullanın derim.

fcengiz

Ubuntu çıkana kadar hep KDE kullandım. Diğer Distrolarda KDE kullanmama rağmen Ubuntuda Gnome kullanıyorum. Ubuntu bana Gnome'u sevdirdi :)

Foresight

Gnome KDE ve diğerlerine göre çok daha üstün özelliklere sahip KDE yeni versiyonuyla gözden düşecektir

Sypro

Sakin. Benim için gnome en iyi bu kelime ile ifade ediliyor. Sakin buluyorum.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

maxspacemax

KDE'mi Gnome'mi FluxBox'mu ?. Bence sadece kişisel tercih meselesi. Bende ilk başlarda KDE ile başlamıştım. Ama pek işlevsel bulmamıştım. Şimdi Gnome kullanıyorum Gnome'nin ayrı bir havası var.

Foresight

matafleur

Alıntı yapılan: heartsmagic - 25 Haziran 2008 - 19:46:02

Meseleyi program çerçevesine daraltırsan bir önemi yok. Fakat burada konuşlan mesele sadece programlar değil, bütün olarak masaüstleridir. Kaldı ki GTK ve QT'yi de geliştirenler masaüstü geliştiricilerinin ta kendileridir.

İyi de masaüstünü geç işletim sisteminin varolma amacı üzerinde uygulama programlarını çalıştırabilmektir.Elbette program çerçevesinde daraltmak gerekir (:

Eğer konuyu görünüm kullanım kolaylığı vs. yayacak olursak farklı arkaplanlar bile farklı çatışmaları getirir.

Keza konu başlığı hangi masaüstünü tercih ediyorsunuz değil KDE4 ve Masaüstündeki geleceğimiz.

Bilmem anlatabildimmi (:

mbt28

GNOME : Sadelik, kararlılık, alışkanlık, hız
Fluxbox : Sadelik, üst düzey özelleştirilebilirlik, gerekli düzenlemelerden sonra en iyisi :)
IceWM : Fluxboxla benzer ama panelinin çok çok daha kullanılı olduğunu düşünüyorum. (1 senedir yeni sürüm yok şu imlib1 den kurtulması lazım)
Openbox : Pencere yöneticisi olarak bence en iyisi, ek uygulamalarla en az fluxbox kadar rahat bir kullanım sunabilir.
KDE4 : Çok alışmaya çalıştım, çok kastı kendimi ama olmuyor. Kendimi evimde hşssedemiyorum plazmaydı carttı curttu çok karışık geliyor.
XFCE : Gnome yüzünden denemedim, ama fazla fark yok bence thunar dolphin ile yarışabilecek kapasitede.
Window Maker : Çok eski olmasa herhalde öntanımlı masaüstüm olurdu. Özellikle geniş ekanlı dizüstü bilgisayarlarda kullanımı çok kolaylaştırıyor.

Bunlar yorumlarım, kde projesine qt yüzünden hep soğuk kaldım. Kde3 zamanında az da olsa kullanmışlığım vardı ama çok hantaldı. Linuxla tanıştığım zamanlar bilgisayarım eskiydi ve kde ile çok zorlanıyordu. Bu yüzden hep icewm fluxbox vs kullandım, bunları bir kere ayarladığınız zaman başka masaüstüne alışmak çok zor geliyor.

Kde4 en büyük yeniliğini dolphin ile yaptı. Konqueror tam bir eziyetti diyebilirim. Birde savaş olayını bırakın öyle bir şey yok. Söyleyin bakalım neyi üstünmüş kde nin gnome dan hepsi aynı biri birşey yapar diğeri hemen tekrar eder, sadece tarzları farklı. Ayrıca bir düşünün niye insanlar fluxbox gibi pencere yöneticisinde bile gtk tabanlı uygulamalar kullanıyor?

heartsmagic

Alıntı yapılan: matafleur - 31 Ekim 2008 - 01:24:05
Alıntı yapılan: heartsmagic - 25 Haziran 2008 - 19:46:02

İyi de masaüstünü geç işletim sisteminin varolma amacı üzerinde uygulama programlarını çalıştırabilmektir.Elbette program çerçevesinde daraltmak gerekir (:

Eğer konuyu görünüm kullanım kolaylığı vs. yayacak olursak farklı arkaplanlar bile farklı çatışmaları getirir.

Keza konu başlığı hangi masaüstünü tercih ediyorsunuz değil KDE4 ve Masaüstündeki geleceğimiz.

Bilmem anlatabildimmi (:

Haziran'da yazdığım bir cümleyi hatırlamak için bayağı uğraştım doğrusu.
Konu KDE4 ile başlayıp Gnome-KDE konusuna dönmüş, en başta bunu düzeltmek isterim. Ayrıca söylediğim sözün hâlâ arkasındayım, mesele GTK-Qt olayı değildir. Bunlar kabaca geliştirme açısından değerlendirilebilir. Örneğin Qt ile geliştirilmiş bir programa karşı GTK ile geliştirilmiş bir programdan bahsedebiliriz. Fakat mesele masaüstü ortamları olunca işin temelinde olan QT ve GTK'ya inersek başka bir tartışma konusu olur. Bu durumda sormak isterim Gnome ile KDE yapılandırması arasındaki farkları Qt ve GTK ile nasıl izah edersin? Ortada bir geliştirme olayının ötesinde sistem farkı vardır. Bunu masaüstlerinin genel kıyaslaması için kıyas almak gerekir diye düşünmekteyim.

matafleur

Aslında aynı şeylere aynı açılardan bakıp aynı yolda yürüyüp farklı sonuçları çıkarıyormuşuz gibi bir his var içimde nedense (:

Muhtemelen işletim sisteminden beklentilerimizin ve dolayısıyla kriterlerimizin farklı olmasından kaynaklı. (:

Ve evet sanırım oldukça uzun bir zaman geçmiş üzerinden (:

Ciddi anlamda rahatsız olduğum şeylerden biri gnome ve kde karşılaştırmasının bir sidik yarışına dönüşmüş olmasında(Yanlış anlama seninle veya bu konuştuğumuz konuyla ilgili değil).Düşünsene senin de söylediğin gibi konu "KDE 4 ve Masaüstündeki Geleceğimiz" ama gidişat yine kde mi yoksa gnome mu (:

Aslında pffff yine geyik deyip geçilebilecek bir konu ama benim gördüğüm durum bundan biraz daha ciddi.Bazı şeyler popüler kültürün mengenesinde öğütülüyor ve anlamsızlaştırılıyor ve Linux da bunlardan biri olmak üzere.Açıkçası ben linux kullanıyorum deyip hava atan insanları görmek beni üzüyor.Herzaman için bunun yerine açık kaynak kodun mantığını ve bundan da öte paylaşımın tatlı rekabetini anlamış insanları görmeyi tercih ederim.

Neyse.Bu yazdıklarım da konudan alakasız oldu biraz.Ama ciddi bir anlamda tartışılması gereken bir konu.Umarım denk gelir ayrı bir başlık açılır ve bu yeni başlık altında bunu tartışabilme fırsatını buluruz.

heartsmagic

Farklı bir başlıkta elbette konuşulabilir bunlar, hatta konuşulursa güzel bile olur. Fakat ne zaman bir KDE meselesi olsa yanına biri Gnome'u da koyar ve tartışma çıkar. Önemli olan tartışmanın seviyesidir. Eğer insanlar boş şekilde konuşarak sadece forum doldurma düşüncesindelerse o başlıktan pek bir şey çıkmaz zaten. Fakat bizim gibi biraz daha olumlu yaklaşırlarsa yararlı şeyler görülmesi de mümkün. Hoş biz de teknik anlamda ortaya bir şey katıyor değiliz. Bu işlerden az anlayan birisi yazdıklarımızı okusa sanırım gülmesi işten bile değil, zira ortada gelişimi ilerletecek bir şeyler söylemiyoruz, sadece neden beğeniyoruz veya beğenmiyoruz bunu ortaya koyuyoruz.

DeFacto

Bence ortaya konulan bir beğeni bile gelişimde rol oynamamızı sağlar. Sonuç olarak yazılımcı bu tepkilere göre bazı şeyleri belirler değil mi ? Anlamsız ve en azından teknik bilgi olmasa da tanıtıcı olmayan yazılar ancak boştur bence. Çeşitli kaynaklardan ya da işin ehli arkadaşların kendi beğenilerini ve/veya eleştirilerini sunmaları bence gayet de güzel bir şey (biraz ukela olduk emme kusra galmayın :) )