KDE4 ve Masaüstündeki geleceğimiz

Başlatan hasansahin, 14 Mayıs 2008 - 23:05:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MURATSPLAT

KDE 4 çok yavaş. Gnome Özellikle Amarok neredeyse 1 dakikada çıkıyor. Amarok eski sürümü çok güzeldi. Amarok 2 geçen makinemden sildim. İnanılmaz hantal  bir yapısı var.

Pardus KDE4 geçmekte çok acele davrandı. Şimdi de bunun sıkıntılarını yaşıyor. Pardus yeni yetme kullanıcılarına çok kulak asıyor.

Ubuntu 10.04'de hafif bir MAc tadı aldım. Bu sağlayanda kuşkusuz Gnome.  MAC'in iyi özellikerlini almak çok güzel. Birde MAC'deki F8 F12 foksiyonları Gnomeye kazandırılsa çok güzel olur. Bu özelliğin benzeri Gnome 3'de var. Sanal masaüstlerinde gezmek,  tek kısayol tuşu ile çok daha kolay ve hızlı oluyor
Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250

sudusleri

@heartsmagic, :) Ben de gnome'u beğeniyorum. KDE'nin (4.x) sadece uzun yıllardır linux'a yöneltilen win 95 gibi görünüyor vb.. eleştirilere güzel bir cevap olduğunu düşünüyorum. Sonuçta görsel olarak oldukça iyi. KDE'nin sorun denebilecek iki yönü var onlarda kararlılık  ve hız.. Onun dışında bence güzel bi masaüstü. Gnome mu KDE mi tartışmasına gelecek olursak kime göre? diye bir tartışma başlar. Gnome hakkındaki kullanıcı kaybedecek vb. sözlerimin nedeni Gnome 3 ün şu anki halinin bana hitap etmemesi.. Belki ileride kullandığımda fikrim değişir.. Bilemem.. Herşeyi geçelim bu zevk meselesidir.. Bize düşen "bence" yi dile getirmek ;)
Düşten yumak oldun... alıp gittin günahları...

empax

KDE'yi tam anlamıyla Kubuntu ile kullanabildim ancak çok çöküyordu.

PCLinuxOS 2010'un KDE4
openSUSE KDE4

Tavsiye edilen sistemlerde çökme Kubuntu kadar oluyor mu ?

Bu günlerde farklı sistem arayışındayımda :)
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

ufuk_k

openSUSE ile KDE4 kullanma fırsatım oldu. Açıkçası openSUSE'ye, paket yönetimine ve paket yöneticisine ısınamadığım için KDE4 de bana yavan geldi. Çünkü düşük sürüm bir KDE4 geldi ve yükseltme çabalarım çok sorunlu oldu. Ayrıca ekran parlaklığı ayarlayamıyordum (bu da sürüme bağlı olabilir). Şu an Kubuntu ile gelen KDE4'ü kullanıyorum ve daha önceki çökme dönemlerini bilen biri olarak diyorum ki, plasma neredeyse hiç çökmüyor. Hatta belki aylardır 2 kez çöktü diyebilirim ki, plasma çöker çökmez yeniden başlıyor sorunsuz bir şekilde. Kullandığım widgetların hiç birinde sorun yaratacak düzeyde bişey yok. İlk sürümünden beri 4 serisini kullanıyorum ve en sorunsuz hali şu anki hali diyebilirim.

Not: Sorun çıkmasını gerçekten istemiyorsanız, kubuntu-ppa ve QT ppa gibi güncel ama test edilen üst sürümleri stabil olmadan önce kullanmayın. Mutlaka sorun çıkarıyorlar ve downgrade etmesi zahmetli oluyor.
"Waiting for an ideal, a low deal, a no deal.
Play your stereotype,  oh yeah..."

Yiğit Ateş

Gnome'a göre çok yavaş kalmaya başladı KDE, arada bariz hız farkı var. Eğer bu şekilde devam ederse KDE'nin sonunu pek hayırlı görmüyorum. Benim KDE tarafında en beğendiğim uygulama Nepomuk, fakat aynı zamanda en nefret ettiğim uygulama da Nepomuk :) Düzgün çalışsa yalnızca onun için bile KDE'ye geçebilirim aslında.

vasily

Gnome a Kde programları yüklerken ek paketler kurulmasa çok güzel olacak. Bir de gnome özelleştirmeleri çok zor geliyor bana. Herkes ğnome kadar yetenekli değil ki bu konuda :)
Bence windows kullanıcıları linuxa gnome ile geçtiğinde kısa vadede hayal kırıklığına uğruyorlar. Çok yavan, sade gelmişti bana mesela. Uzun vadede daha kullanışlı ve profesyonel olduğu kesin ama insanlar masaüstlerini, saçı başı gibi görüyor. İstediği gibi şekil verebilmeli ve güzel gösterebilmeli. Gnome için başlangıç seviyesinde çok zor bir işlem bu. Bilmem katılır mısınız?

heartsmagic

@sudusleri, ben de espriyle karışık cevap verdim zaten :) Yoksa işin sencesini söylediğinin farkındayım. Bariz bir şekilde iki masaüstü de kendi kullanıcısını buluyor. Her ikisinin de fanatiği var. Kabuk değiştirseler bile sanırım bu böyle olacak. Ben mesela ne kadar zorlarsam zorlayayım kendimi KDE kullanamıyorum artık. Gnome 3 ile ne kadar zorlanacağımı kestiremiyorum şu anda ancak KDE'ye de geçeceğimi sanmıyorum :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

vasily

gnome 3.0 da ne gibi değişiklikler olacakki

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

vasily

Teşekkürler. İnceledim fakat adam çok felsefik konuşmuş. Ne yapılacağından ziyade neyi niçin yaptıklarından bahsetmiş. Neyse çıkınca görürüz artık.