Dizüstü Bilgisayar önerisi

Başlatan cfs, 07 Ağustos 2009 - 16:53:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cfs

arkadaşlar ben donanımdan anladığımı düşünüyorum buna rağmen çokca hata yaptım
bugün bir arkadaşıma makine alacağız (yada yarına) bir kaç makine önerisi sundum ama sonradan problem yaşamamak için işin uzmanlarınada danışmak istedim

bu makineyi o bana sundu

http://www.teknosa.com/Cultures/tr-TR/Products/urundetay.htm?CS_ProductID=125031000&CS_Category=_NOTEBOOK63&CS_Catalog=_BILGISAYAR

bende karşılığında bunu sundum

http://www.teknosa.com/Cultures/tr-TR/Products/urundetay.htm?CS_ProductID=125030971&CS_Category=_SBA_63_1662_444_2103&CS_Catalog=_BILGISAYAR&T_Category=_NOTEBOOK63

en fazla 1600 liraya kadar sizin öneriniz varmı acaba

not: grafik programları kullanılacak makinede
ödev hazırlamak için kullanılacak
oyun merakı vardır :D

ekran kartı olarak 128 mb ve 128 bitleri önerdim yada 256 mb ve 128 olanları önerdim zaten bunun üzerindekiler pahalıdır

sizlerin görüşleri nedir?

son olarak teknosadan başka bir yerden peşin bir fiyata nereden alabilirim (garanti önemli)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Ağustos 2009 - 17:33:38

bir tane daha buldum ama casper

* İşlemci Üreticisi :  Intel®
    * Ekran Boyutu :  15,4"
    * Ağırlık :  2,47 kg
    * Bellek :  4 GB
    * Sabit Disk Kapasitesi :  320 GB
    * İşlemci Modeli :  Core™2 Duo
    * İşlemci Ailesi :  Centrino® 2
    * İşlemci Numarası :  P8700
    * İşlemci Hızı :  2,53 GHz
    * Ön Bellek (L2 Cache) :  3 MB
    * Veri yolu Hızı :  1066 MHz
    * Ekran Kartı :  Geforce 9600GS
    * Ekran Kartı Belleği :  1 GB
    * Ekran Kartı Türü :  Harici
    * İşletim Sistemi :  Windows Vista Home Premium
    * Bellek Türleri :  DDR2
    * Geniş Ekran :  Evet/Var
    * Ekran Çözünürlüğü :  1280 x 800 px
    * Kablosuz Ağ :  802.11g
    * Kart Yuvaları :  Memory Stick (MS),Multimedia Kart (MMC),Secure Digital Kart (SD)
    * USB Sayısı :  2
    * Harici Bağlantı Noktaları :  Bluetooth
    * Dahili Web Kamera :  Evet/Var
    * Klavye :  Türkçe Q
    * Parlak Ekran :  Evet/Var
    * Paylaşımlı Ekran Belleği :  Evet/Var
    * Optik Sürücü :  DVD±RW DL
    * Kumanda :  Hayır/Yok
    * Pil Teknolojisi :  Lityum Ion
    * Kablosuz Bağlantı Noktaları :  Bluetooth 2.0 + EDR

bilge

İstanbul'da Exa bilgisayar var,piyasaya göre biraz daha uyguna satıyor.

Teknosa'dan elektronik cihaz alınmaz bence,satana kadar dil döküyorlar sattıktan sonra bir sorun çıktığında bizim yapabileceğimiz bir şey yok diyorlar.

Bir de Eksen Bilgisayar var,ona da bakabilirsin.

Ben Dell ve Asus'tan şaşma derim.Hem iyi hem de uygun olsun dersen, Casper var,hazır sistemler monte edilmiş aynı anakart aynı işlemci aynı ram Asus ya da Dell den bir farkı yok.

Önerilerim arasına Toshiba'yı koymadım bile,yeni çıkan laptopları gerçekten kalitesiz,inceleme fırsatım oldu ben beğenmedim.Ama bundan 3-4 sene önce Toshiba derdim ki benim de laptopum Toshiba ve 4 sene önce falan almıştım,hala da memnunum.

Casper'ı ben gerçekten beğeniyorum,özellikle quart ve 4 çekirdekli işlemcilerinden sonra =).

Bir de elektronik alet biraz da şans işi,benim aldığım ürün de sorun olmaz da seninkinde olur misali.Tavsiyem son seçimi arkadaşına bırak arada kalma bence.

cfs

Alıntı yapılan: bilge - 07 Ağustos 2009 - 17:42:58
İstanbul'da Exa bilgisayar var,piyasaya göre biraz daha uyguna satıyor.

Teknosa'dan elektronik cihaz alınmaz bence,satana kadar dil döküyorlar sattıktan sonra bir sorun çıktığında bizim yapabileceğimiz bir şey yok diyorlar.

Bir de Eksen Bilgisayar var,ona da bakabilirsin.

Ben Dell ve Asus'tan şaşma derim.Hem iyi hem de uygun olsun dersen, Casper var,hazır sistemler monte edilmiş aynı anakart aynı işlemci aynı ram Asus ya da Dell den bir farkı yok.

Önerilerim arasına Toshiba'yı koymadım bile,yeni çıkan laptopları gerçekten kalitesiz,inceleme fırsatım oldu ben beğenmedim.Ama bundan 3-4 sene önce Toshiba derdim ki benim de laptopum Toshiba ve 4 sene önce falan almıştım,hala da memnunum.

Casper'ı ben gerçekten beğeniyorum,özellikle quart ve 4 çekirdekli işlemcilerinden sonra =).

Bir de elektronik alet biraz da şans işi,benim aldığım ürün de sorun olmaz da seninkinde olur misali.Tavsiyem son seçimi arkadaşına bırak arada kalma bence.

aynen dediğin gibi yapacağım :D ben şimdi 4 makine ortaya kordum bunlar

Alıntı YapAsus X61SV240DV

KDV Dahil:
1.520,25 TL *

* İşlemci Üreticisi : Intel
* Ekran Boyutu : 16"
* Ağırlık : 2,85 kg
* Bellek : 4 GB
* Sabit Disk Kapasitesi : 320 GB
* İşlemci Modeli : Core2 Duo
* İşlemci Ailesi : Centrino 2
* İşlemci Numarası : P8600
* İşlemci Hızı : 2,40 GHz
* Ekran Kartı : NV GT120M
* Ekran Kartı Belleği : 1 GB
* Ekran Kartı Türü : Harici
* İşletim Sistemi : Windows Vista Home Premium
* Bellek Türleri : DDR2
* Geniş Ekran : Evet/Var
* Kablosuz Ağ : 802.11n
* Kablolu Ağ : Ethernet 10/100
* Dahili Web Kamera : Evet/Var
* Klavye : Türkçe Q
* Parlak Ekran : Evet/Var
* Paylaşımlı Ekran Belleği : Evet/Var
* Pil Teknolojisi : Lityum Ion
* Kablosuz Bağlantı Noktaları : Bluetooth 2.1 + EDR

Casper Nirvana CN-BMP8700A

KDV Dahil:
1.266,08 TL *

* İşlemci Üreticisi :  Intel
    * Ekran Boyutu :  15,4"
    * Ağırlık :  2,47 kg
    * Bellek :  4 GB
    * Sabit Disk Kapasitesi :  320 GB
    * İşlemci Modeli :  Core2 Duo
    * İşlemci Ailesi :  Centrino 2
    * İşlemci Numarası :  P8700
    * İşlemci Hızı :  2,53 GHz
    * Ön Bellek (L2 Cache) :  3 MB
    * Veri yolu Hızı :  1066 MHz
    * Ekran Kartı :  Geforce 9600GS
    * Ekran Kartı Belleği :  1 GB
    * Ekran Kartı Türü :  Harici
    * İşletim Sistemi :  Windows Vista Home Premium
    * Bellek Türleri :  DDR2
    * Geniş Ekran :  Evet/Var
    * Ekran Çözünürlüğü :  1280 x 800 px
    * Kablosuz Ağ :  802.11g
    * Kart Yuvaları :  Memory Stick (MS),Multimedia Kart (MMC),Secure Digital Kart (SD)
    * USB Sayısı :  2
    * Harici Bağlantı Noktaları :  Bluetooth
    * Dahili Web Kamera :  Evet/Var
    * Klavye :  Türkçe Q
    * Parlak Ekran :  Evet/Var
    * Paylaşımlı Ekran Belleği :  Evet/Var
    * Optik Sürücü :  DVDRW DL
    * Kumanda :  Hayır/Yok
    * Pil Teknolojisi :  Lityum Ion
    * Kablosuz Bağlantı Noktaları :  Bluetooth 2.0 + EDR

TOSHIBA SATELLITE L500-13T NOTEBOOK

Teknoloji   :  Intel Centrino Teknolojisi
İşlemci  : Intel Core 2 Duo T6500
İşlemci Hızı  : 2,10 GHz, 2 MB L2 800 MHZ FSB
Bellek  : 4 GB
Ağırlık  : 2,7 kg
Bluetooth Portu  : Var
Ekran Belleği  : 512 MB
Ekran Boyutu  : 15,6"
Ekran Çözünürlüğü  : 1366 x 768
Ethernet  : Var
Garanti Süresi  : 2 Yıl
Hoparlör  : Var
Bellek Tipi  : DDR2
Model  : SATELLITE L500-13T
Modem  : Yok
Ekran Özelliği  : Toshiba TruBrite HD TFT
Grafik Tipi  : ATI Mobility Radeon HD4570
İşlemci Tipi  : Çift Çekirdek
Optik Sürücüler  : DVD-RW
Pil Ömrü  : 2,2 saat
Pil Tipi  : Li-Ion
Menşei  : İthal
Sabit Disk  : 320 GB
Touchpad Mouse  : Var
Ses Kartı  : Var
Tv-out Çıkışı  : HDMI
Wireless  : Var
Kart Okuyucu  : Var
Dahili Kamera  : Var
Usb Bağlantı Adedi  : 2
Yazılım  : Windows Vista Home Premium

ACER AS5935G-654G32MN NOTEBOOK

İşlemci   :  Intel Core 2 Duo T6500
İşlemci Hızı  : 2,10 GHz
Bellek  : 4 GB
Sabit Disk  : 320 GB
Bluetooth Portu  : Var
Ekran Belleği  : 1 GB
Ekran Boyutu  : 15,6"
Ekran Çözünürlüğü  : 1366 x 768
Ethernet  : Var
Garanti Süresi  : 2 Yıl
Hoparlör  : Var
Bellek Tipi  : DDR2
Model  : AS5935G-654G32MN
Ekran Özelliği  : WXGAG Parlak LED
Grafik Tipi  : NVIDIA GeForce GT 130M
İşlemci Tipi  : Çift Çekirdek
Optik Sürücüler  : DVD-RW
Pil Tipi  : 6 Hücreli Li-Ion
Menşei  : İthal
Touchpad Mouse  : Var
Ses Kartı  : Var
Wireless  : Var
Dahili Kamera  : Var
Yazılım  : Windows Vista Home Premium

bunların içinde caper çok öne çıkıyor ardından da acer geliyor sanırım asusta fena değil toshibanın kasası güzel olduğu albenisi var bunuda söyledim ama yardım istemiş birini geri çeviremediğim için ona 2 makine önereyeceğim bunlardan birini al diyeceğim

osmancan

Ubuntu User number is # 33126
Linux user number is #529943

bilge

Toshiba'nın hem ekran kartı 512 MB hem de işlemcisi ATI.Bence bunları da bir şekilde anlat.ATI çok ısınıyor ve çok ses yapıyor.Benim 4 yıllık laptopum yeni alınan Toshiba ATI işlemcili laptopun yanında sessiz kalıyor =).

Bildiğim kadarıyla Casper şu anda sabit kur kullanıyor.Benim önerebileceğim site casperspot.com.Daha önce buradan alışveriş yaptım gayet ilgililer,hatta şansıma denk geldi,adamlar elden bizzat kapıma kadar ürünü getirdiler :).

Bir de bu kişi ödev yapmak vs... için kullanıcaksa ağırlığını da hesaba katmalı,Toshiba bu yüzden yine arka planda.

Bilgisayar taşımaktan omzum göçtü resmen ama ne yapıcaz artık gülü seven dikenine katlanır :).

ns

Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...

cfs

gkhnt

T serisi işlemcilerin ömrü tamamlanmak üzere. Ben olsam yeni nesil serilere yönelirdim. Ayrıca T serileri daha fazla enerjiye ihtiyaç duydukları için aynı oranda daha fazla ısınıyorlar. Bu da ekseriye 3d çalışmalarınız esnasında ve özellik ile render işlemi sırasında donmalara ve daha uzun süren işlem sürelerine neden olacaktır. Ben Asus f3jp kullandım oradan biliyorum. İşlemci T7200 idi... Hangisinde karar kılarsanız kılın; şimdiden iyi günlerde kullanmanız dileklerimle.
Model: Hp Compaq Mini 731ET
İşlemci: Intel® Atom™ CPU N270 @ 1.60GHz × 2
Grafik: Intel® 945GME x86/MMX/SSE2
Hafıza: 2,0 Gb İşlemci Tipi: 32-bit

ns

Alıntı yapılan: cfs - 07 Ağustos 2009 - 18:46:42
hayır bakmadım ns
bakmayı düşünür müsünüz filen. :D

ben hiç kulanmadım ama ilerde ir lenovom olsun istiyorum. linuxla uyumsuzluk sorunu yaşamaz arkadaşın ilerde :P

ferret

@cfs: ns gibi ben de fiyat/model önermeden sadece Lenovo'lara da bir göz atmanı öneririm, uygun fiyatlı modelleri de elbette vardır. Biraz da şakayla karışık şunu belirteyim; Thinkpad cinsinden bir Lenovo (eskiden IBM) sahibi olmak insanı Apple severlere benzetir, diğer makinalara burun kıvırır hale getirir, kendine hayran eder :). Tavsiye ederim.

ns

Alıntı yapılan: ferret - 07 Ağustos 2009 - 21:56:03
@cfs: ns gibi ben de fiyat/model önermeden sadece Lenovo'lara da bir göz atmanı öneririm, uygun fiyatlı modelleri de elbette vardır. Biraz da şakayla karışık şunu belirteyim; Thinkpad cinsinden bir Lenovo (eskiden IBM) sahibi olmak insanı Apple severlere benzetir, diğer makinalara burun kıvırır hale getirir, kendine hayran eder :). Tavsiye ederim.

bende bunun üstüne şu haberi vereyim tam olsun :D ;

http://www.chip.com.tr/konu/nasa-hangi-laptop-u-uzaya-goturdu_13454.html

command

Nasip olursa ilerde almayı düşündüğüm bilgisayar'da İLLAKİ lenovo olacak

gkhnt

@ferret

Ben de 3 yıl boyunca IBM Thinkpad T23 modelini kullanma şansına sahip oldum. Gerçekten de dediğiniz gibi bugünlerde çıkan yeni modellere bile burun kıvırıyorum. Ne donanım ne de malzeme kalitesi, kullanım kolaylığı ve ek aksesuar konusunda yanına bile yaklaşamıyorlar. Ben daha uzun süre kullanırdım; ama hddsindeki arıza ve istediğim fiyat-performans aralıklarında artık eski nesil hddlerden de kolay kolay bulup taktıramadığım; taktırsam da verim alamadığım için özel bir servise 512 mb. ramli p4 makineyi 50 ytl' ye, dahası da iki buçuk yıl önce 2230 ytl' ye aldığım yalnız yaklaşık 1 ay önce kırıp kullanılamaz (donanımlarını denemedim) hale getirdiğim Asus F3JP model laptopumu da aynı servise 100 ytl' ye verdim. O 150 ytl hala ciğerimin yanmasına sebep olur :D En çok da elimde ömrünü tamamlamış olan Thinkpad' e üzüldüm. Ahh ah gene hatırlattınız o modeli bana...
Model: Hp Compaq Mini 731ET
İşlemci: Intel® Atom™ CPU N270 @ 1.60GHz × 2
Grafik: Intel® 945GME x86/MMX/SSE2
Hafıza: 2,0 Gb İşlemci Tipi: 32-bit

coni

Şu modele baka bilirsin bende kardeşime alıcam çok iyi bir makina orda kalmamış ama fiyatı baya iyiydi 1720 civarı gold pc dede 1900 civarı ama bonus karta 270 bonus veriyor ve baya uygua geliyor yine

http://www.hepsiburada.com/asus-n51vf266dv-intel-core-2-duo-t9550-2.66ghz-4gb-500gb-15.6-tasinabilir-bilgisayar/productDetails.aspx?categoryid=98&productid=bd750105

ferret

Alıntı yapılan: gkhnt - 08 Ağustos 2009 - 02:09:36
@ferret

Ben de 3 yıl boyunca IBM Thinkpad T23 modelini kullanma şansına sahip oldum. Gerçekten de dediğiniz gibi bugünlerde çıkan yeni modellere bile burun kıvırıyorum. Ne donanım ne de malzeme kalitesi, kullanım kolaylığı ve ek aksesuar konusunda yanına bile yaklaşamıyorlar. Ben daha uzun süre kullanırdım; ama hddsindeki arıza ve istediğim fiyat-performans aralıklarında artık eski nesil hddlerden de kolay kolay bulup taktıramadığım; taktırsam da verim alamadığım için özel bir servise 512 mb. ramli p4 makineyi 50 ytl' ye, dahası da iki buçuk yıl önce 2230 ytl' ye aldığım yalnız yaklaşık 1 ay önce kırıp kullanılamaz (donanımlarını denemedim) hale getirdiğim Asus F3JP model laptopumu da aynı servise 100 ytl' ye verdim. O 150 ytl hala ciğerimin yanmasına sebep olur :D En çok da elimde ömrünü tamamlamış olan Thinkpad' e üzüldüm. Ahh ah gene hatırlattınız o modeli bana...

Konu dağılacak ama...

Esas siz bana T23'ü hatırlatarak anılarımı depreştirdiniz  :).

Pentium III 1133mhz işlemcili, 512mb'ye kadar yükselttiğim hafızalı o makinayı nasıl unuturum... Gerçi HDD konusundaki sorunu ben basitçe BIOS update ile çözmüş ve 80gb'lik diskimi sorunsuzca çözmüştüm. PCMCIA slotundan taktığım wireless kartı ile beni sorunsuzca, senelerce taşımıştı kendisi. Bugün herhangi bir notebook/laptop sahibi değilim ama IBM Thinkpad T23 ve IBM Thinkpad 380ED modelleri beni bu hale getirdi, notebook konusu açılmadı kimseyi konuşturmam... Bir Thinkpad serisi vardı ki diye başlayan muhabbetlerimle insanları boğarım :).

Thinkpad serisinden bilgisayarları halen, ısrarla öneriyorum.