[Çözüldü] Grub kurulumunda sorun

Başlatan demir, 14 Mayıs 2008 - 20:52:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

demir

İş yerindeki bilgisayarımda iki tane harddisk var. 160 GB'lık olanda windows, 80 GB'lık olanda ise Ubuntu var...

Grub ayarları hepsi Ubuntu kurarken sorunsuz gerçekleşmişti..

Ancak Win yapacağını yaptı ve göçtü. Ben Win'deki dosyalarımı UBuntu'nun bulunduğu harddiske aldım. Ardından Win kurarken ne yapar ne yapmaz diyerek harddiskimi çıkarttım. ARkadaşlar Win'i harddiske kurdu.

Ardından ben Ubuntu yüklü Harddiski bilgisayara taktım. Ancak Grub uçtuğu için Ubuntu açılmadı.

Grub Kurulumu yönergesini takip ederek Grub'u kurdum. Grub Win'in değil diğer harddiske kurulmuş. Ben de Boot'tan harddiski değiştirdim.

Bu sefer Grub geldi.. Ancak bir Ubuntu ya da Win için tıkladığım da Grub şu hatayı verdi.

Error 17: Cannot mount selected partition

Grub'un menu list'ini yeniden düzenlememe gerek sanırım...

Nasıl yaparım..

İlk harddisk "hd1,0" olarak görünüyor grub'tan sorgulayınca..
LIVE FREE OR DIE

Aklı olan Linux, Parası olan MAC, ikisi de olmayan Windows :)

ufuk_k

sudo grub
find /boot/grub/stage1
setup (hd0)
root (hd0,0)

Şimdi diğer diskiniz birinci diskini hd0 diye adlanırılıyorsa, ikinci diskiniz hd1 olur. Bu durumda root (hd1,0) ve setup (hd1) şeklinde bir livecdden grub yaparak dener misiniz?

demir

sudo grub
find /boot/grub/stage1
setup (hd1,0)
root (hd1,0)

İlk seferde yukarıdaki şekilde kodları girdim..

Yani (hd1,0) olarak..

sudo grub
find /boot/grub/stage1
setup (hd0,1)
root (hd0,0)

Yukarıdakinde ise

Error 12: Invalid device requested

şeklinde bir hata veriyor...
LIVE FREE OR DIE

ufuk_k

Mesajı düzenledim. setup kısmını yanlış yazmışım. Size dediğim o yönergeyi kuracağınız disk hd1 farzederek kurmanız. Tabi diski fiziksel oalrak değiştiridğiniz için ben bilemiyorum hangisinin hd1 olduğunu.

ufuk_k

İlk hard disk hd1,0 ise, menu.lst içinde mesela root bölümünde (hd0,1) olur ya normalde, o kısmı (hd1,1) yani hepsini buna göre yeniden düzenleyin. Grubı tekrar yüklemek gereksiz, şimdi düşününce anladım. Mesela Ubuntu /dev/hda2 de buna göre root kısmı (hd1,1) olmalı, ilk hane diskin numarası, ikinci hane bölüm numarası -1. O yüzden bulamıyor bölümü sanırım.

ufuk_k

Sürekli mesaj editledim kusura bakmayın, grub zaten açılıyorsa, stage1de problem yoktur. Sizin problem stage1.5-2 de. O yüzden dediğim gibi her menu.lst girişini (sistemleri) disk numarasında uygun şekilde hd0,1 ya da hd1,1 gibi düzenlerseniz sorun çözülür gibi. Dediğim gibi ilk numara diskin numarası. İkinci numarayı ise bölümün numarasından (/dev/sda3 diyelim, bu hd1,2 oluyor) 1 çıkararak buluyorsunuz.

demir

kodları şiyle yazdım.. tam sırasını bilemeyeceğim ama..

Grub'a girdikten sonra

find /boot/grub/stage1
(hd1,0)

find /boot/grub/stage2

setup (hd1,0)

Error 12: Invalid device requested

root (hd1,0)
setup (hd1,0)

root (hd0,0)

setup (hd0,0)

/code]

(hd0,0) ile de işlem yapınca sorun kaltı.. Yardımın için çok sağol ufuk_k

LIVE FREE OR DIE

ufuk_k

Hmm, tam anlamadım ama sanırım disk hd0 olmuş ki hd0,0 diyerek kurabilmişin.