Açık Kaynak Koalisyonu Kuruldu

Başlatan fortran, 06 Ağustos 2009 - 16:39:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fortran

Geçtiğimiz hafta Amerika'da, aralarında özgür yazılım firmalarının, akademik enstitülerin, topluluk ve grupların da dâhil olduğu, yaklaşık 70 katılımcının bir araya gelmesiyle Amerikan İçin Açık Kaynak Koalisyonu (Open Source for America Coalition) kuruldu. Bu koalisyon, Amerikan hükümetini ve kamu kurumlarını açık kaynağa geçirmeyi amaçlıyor. Özgür yazılımların avukatı gibi davranacak olan grup, politik kararların ve uygulamaların değişimine yardım ederken, özgür topluluk koordinasyonlarının oluşturulmasında da katkıda bulunacak.

Amerikan İçin Açık Kaynak Koalisyonu, bunların yanında bir danışma kuruluna sahip. Bu kurulda Ubuntu ve Canonical'ın kurucusu Mark SHUTTLEWORTH, Roger BURKRHARDT, Stormy PETERS, Eben MOGLEN, Tim O'REILLY, Sun Microsystems'dan Simon PHIPPS, Red Hat CEO'su Micheal TIEMANN ve Linux Vakfı Direktörü Jim ZEMLIN ile birlikte diğer katılımcılar koalisyona rehberlik etmek için bulunuyor.

Koalisyonun kurucuları arasında Alfresco, AMD, Black Duck, Canonical, CodeWeavers, Google, Ingres, JasperSoft, Mozilla Vakfı, Novell, Oracle, O'Reilly, Red Hat, SugarCRM, Sun, Zimbra ve Zamanda gibi firmalarla birlikte Monty WIDNIUS, Mitch KAPOR, Jono BACON, Bdale GARBEE ve Geir MAGNUSSON gibi bireylerin yanı sıra Debian, GNOME Vakfı, ibiblio.org, Linux Vakfı gibi topluluk ve gruplar da bulunmakta.

Kaynak: The H Open Source

ozgurlukicin.com
Özgür yazılım dergisi: eniXma

Bedreddin

Açık kaynak ve özgür yazılımla ilgili, söz geçirebilecek oluşumların kurulması sevindirici. Özellikle sektöre yön veren ülkenin ABD gibi lobi çalışmalarının aşırı önemli olduğu bir ülke olması, sevincimi katladı. :)
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

simislov

Umarım bu koalisyon linux'un başta Amerika olmak üzere tüm dünyada yaygınlaşmasına olanak sağlayacak başarılar elde eder. :)

Ülkemizde de böyle güzel koalisyonları görebilmek umuduyla. Saygılar. 
Karanlığa küfretmektense bir mum da sen yak.
Güvenlik için: Doctus.org

3mr3

Açık kaynağın bu gidişatta çok iyi yerlere geleceğine inanıyorum ve onları tebrik ediyorum. Herkes elele...
Ben, seninle ben oldum. | Başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever...

raspacı

nereye gidersen git kendini de götürürsün.

anarchia

güçlü bir birliktelik olacağa benziyor. amd'nin olupta intelin olmaması askerlik dönüşü toplamayı planladığım bilgisayarın bileşenlerini yeniden gözden geçirmeme neden olacak :)

ironic

Hayırlı olsun. Açık kaynak dünyasına güç katacaktır.

ChoPin

güzel bir koalisyon umarım istediğimiz umduğumuz gibi bir güç katar açık kaynak dünyasına bu birliktelik.

bilge

Umarım bu tarz yenilikleri ülkemizde de buluruz  ;).