ATI Radeon HD 3430 sürücüsünü nereden bulabilirim?

Başlatan Chester Merve, 06 Ağustos 2009 - 14:40:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Chester Merve

Arkadaşlar, HP Compaq 6730s kullanıyorum. Ekran kartı ATI Radeon HD 3430. Normalde bilgisayar Vista Home Basic kurulu geliyor ancak ben Linux'a geçeceğim. Bunun için önce OpenSUSE kullandım. Ekran kartı problemi yaşamadım. (Bilgisayara değil, sanal bilgisayara kuruyorum.) Geçen gün ise sipariş ettiğim Ubuntu CD'si geldi. Kurulum normal devam etti. Ancak ekran kartının sürücüsünü AMD'nin sitesinde bulamadım. Hiçbir yerde yok. Bazı yabancı forumlarda gördüğüm kadarı ile bu bilgisayara sahip insanlar da aynı sorunu yaşamışlar. Bu forumda da biraz araştırdım ama bulamadım. Belki de gözümden kaçtı diye düşünüyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Ubuntu'yu bir tavsiye üzerine yükledim. Yapamazsam OpenSUSE dağıtımına geri döneceğim galiba. :) Şimdiden teşekkürler.

Yiğit Ateş

Ubuntu'yu ilk açtığında bir sürücü önermedi mi sana?

galot

Sistem-Yönetim-Donanım Sürücüleri'ni seçip, ATI/AMD sahipli.... yazan yere tıkladıktan sonra Etkinleştir'e basın. Yüklemiyor gibi görünebilir ama bir müddet bekleyin yükleyecektir.

Chester Merve

Hayır. Ana bilgisayarıma kurmadan önce denemek istedim sadece. İyi ki denemişim çünkü uyumlu sürücüyü bulamıyorum.

@Sistemde kullanımda olan sahipli sürücü olmadığını söylüyor.

Yiğit Ateş

Envy yazılımını deneyebilirsin depolarda var sürücüyü otomatik olarak bulur ve kurar.

Chester Merve

Teşekkürler. Şu anda indiriyorum. Umarım işe yarar. Ubuntu'yu beğendim ve kullanmak istiyorum. En azından ana bilgisayarıma kurmak istediğim işletim sistemi şu an için bu. :)

localhost

Alıntı yapılan: Chester Merve - 06 Ağustos 2009 - 14:51:49
Hayır. Ana bilgisayarıma kurmadan önce denemek istedim sadece. İyi ki denemişim çünkü uyumlu sürücüyü bulamıyorum.

@Sistemde kullanımda olan sahipli sürücü olmadığını söylüyor.
Ana bilgisayar dediginiz ne oluyor. Virtual programlari kullanarak Ubuntu denemesi yapiyorsaniz ekran kartiniz Ubuntu tarafindan taninmaz.
Linux LPIC1 - MCSA

Alquimista

Ati Radeon HD 3430 benimde ekran kartım. Wubi ile vista home premium üzerine kurulum yaptım ekran kartında hiçbir sorun çıkmadı, gayet düzgün çalışıyor. yalnızca catalyst control center açılmıyor şuan. bunun içinde forumda bir takım çözüm yolları belirtilmiş zaten. Siz neden böyle bir sorun yaşıyorsunuz ilginç tabi.
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

heartsmagic

@AlmaMorena, acaba mesa sürücüleri kullanıyor olabilir mi Wubi? Ki, sanırım öyle yapıyordu:

glxinfo | grep render ne diyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Alquimista

direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: ATI Mobility Radeon HD 3430
    GL_KTX_buffer_region, GL_NV_blend_square, GL_NV_conditional_render,

söylediğiniz gibi mi bilmiyorum, mesa sürücüleri nedir bir fikrim yok ama ama ati'nin sitesinden 2dk önce indirip kurdum yeniden mesela güncel mi değil mi emin olamadım sürücüler diye. fakat herşey aynı, bir sorun yaşamıyorum şuan. olması gereken sürücüler bunlar sanıyorum. önceden de bu şekildeydi.
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

zeitgeist

Ati sürücüleriyle ilgili bir sorun görünmüyor.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

heartsmagic

@zeitgeist'in söylediği gibi sorun görünmüyor. Sistem mesa değil ATI'nin sürücülerini kullanıyor. En azından HD serilerinde sorun olmaması sevindirici. Her ne kadar Wubi olsa bile.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.