Yeni bir Python kitabı !

Başlatan SametAras, 06 Ağustos 2009 - 10:22:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

istihza

Tekrar merhaba,

Dün bir arkadaşım beni önemli bir konuda uyardı. Bana dediği aynen şuydu: "...bir gün kendi emeklerinizi kendiniz kitap haline getirmek istediğinizde bu zat size intihal davası açarsa ne olacak!"

Ben kendisine bu konuda çok sayıda belgemiz ve şahidimiz olduğunu söyledim, ama elbette o da dediğinde haklıydı. Ortalık yerde duran belgeleri pervasızca kopyalamaktan çekinmeyen bir kişinin böyle bir şeye de kalkışmayacağının garantisini kimse veremez. Ben ilk aşamada önlem olarak KODLAB'ın yayın yönetmenine yazı yazıp resmi bir mektup istedim. Sizi de böyle bir riskin varlığından haberdar etmek istedim... Tekrar geçmiş olsun.

Sevgiler,
istihza

egitimist

@istihza, Kütüphaneler Genel Müdürlüğü'nün web sitesinden indireceğin formu ilgili adrese fakslayarak elektronik yayın olarak uluslararası isbn numarası alabilirsin. Bir de e kitabının çıktılarını noter'e onaylatmak mantıklı olur. (Tabii Talat, senden önce noter'e gitmemişse:) )

istihza

@egitimist, teşekkürler... Ben bu işe başlarken hiç böyle prosedürlerle didişeceğim aklıma gelmemişti!... :) Şu uğraştığımız şeylere bak...

heartsmagic

Alıntı yapılan: istihza - 09 Ağustos 2009 - 11:59:56
@egitimist, teşekkürler... Ben bu işe başlarken hiç böyle prosedürlerle didişeceğim aklıma gelmemişti!... :) Şu uğraştığımız şeylere bak...

Makul bir sebebi varsa uğraşmak gerekiyor ki şu aşamada makul olma sınırlarını aşıp elzem hale gelmiş. Kolay gelsin @istihza.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

istihza

istihza.com statik bir site değil. Ben sürekli siteye yeni şeyler ekliyorum. Eski yazıları tekrar tekrar okuyup düzeltmeler yapıyorum. Ben şimdi bu dinamik içeriğin hangi sürümünü notere onaylatayım!... :) Ayrıca noterin bana çıkaracağı harç paralarını, fotokopi paralarını nasıl karşılayayım?

egitimist

pdf kitabını versiyonlar şeklinde onaylatabilirsin. Yılda bir versiyon güncellemesi yaparsın. Fotokopi masrafını gözünde büyütme. pdf kitabını 3 kopya çoğaltıp sana verebilirim. Noter masrafı sorun olabilir. Emin olmamakla birlikte her sayfa için ücret isteyecektir. Her yaprağa 2 sayfa yazdırarak sayfa sayısını azaltabiliriz. 100 TL civarında bir noter masrafı olacağını tahmin ediyorum.

Aramızda bu işle uğraşan arkadaşlarımız varsa detaylı bilgi verebilir.

istihza

Sevgili egitimist, önerilerin için teşekkür ederim. Ama ben bu işi zevk için yapıyorum. İstiyorum ki özgür yazılım camiasında dostlarımla bir alış-verişimiz olsun. Ben onlardan alayım, onlar benden alsın... Bunu da keyifle, zevkle yapalım. Ben ürettiğim her özgün içerik için böyle deli dana gibi oradan oraya koşturacaksam, keyif için yaptığım şey benim için eziyete dönüşecekse ben ne diye uğraşayım ki... Ben sırf canımı daha fazla sıkmamak için, şu son kitap vakasında bile dava açmakla uğraşmak istemedim... Sen de biliyorsun, özgür yazılım, özgür belgelendirme çoklukla "sevmek" işidir. Sorumsuz biri yüzünden büyük bir keyif alarak uğraştığım bir şeye angarya ve çile bulaştırmak istemiyorum... Şu anda camiadan aldığım destek beni teselli ediyor. Talat Uyarer ne biliyorsa onu yapsın!!

gkhnt

Bence de tescil almalısınız istihza. Belki size bir miktar paraya ve yorucu prosedürlere neden olabilir; ama sizin emeklerinizi sömürerek başkasının da haksız kazanç sağlamasının önüne geçmiş olursunuz. Yapacağınız noter onayının da nedeni belli. Ben "özgür" olarak benimsediğiniz felsefenize ters düşeceğini sanmıyorum. Aksine çıkarcıları uzak tutacaktır.
Model: Hp Compaq Mini 731ET
İşlemci: Intel® Atom™ CPU N270 @ 1.60GHz × 2
Grafik: Intel® 945GME x86/MMX/SSE2
Hafıza: 2,0 Gb İşlemci Tipi: 32-bit

egitimist

@istihza, umutsuzluğa düşme. Bu tür fırsatçılık girişimlerine pabuç bırakırsak GNU felsefesine aykırı davranmış oluruz. En büyük haksızlık, hakkını aramamaktır. Ben 2006 yılında yazdığım şiir e- kitabımın 3 nüsha çıktısıyla notere gittim. Mühür-onay işleminden sonra bir nüshasını geri aldım. Bir de Kültür Bakanlığına faks gönderdim. Cevap geldi. Bu kadar. İnternetten sorgulama yaptığımda uluslararası veri tabanına kayıtlı bir yazarım :) Sana faks konusunda da yardımcı olurum. Aşağıdaki sayfayı inceleyebilirsin.

http://www.earsiv.net/isbn/belgeler.php

istihza

Bunu Python 3.x bölümü için yapacağım. egitimist, bu arada verdiğin bağlantıdaki dosyalara erişilemiyor... :) Bu arada bir arkadaş, bu konuyla ilgili çok güzel bir öneri getirdi. Kitap piyasaya çıkarsa eğer, bunu uygulayacağım. Şimdilik gizli kalsın... :)

bytan

Kimileri isim yapmaya çalışırken, isimlerinin başına sıfat eklediklerinin farkında değiller. Bugünden yarına taşınacak ve temizlemesi kolay olmayacak.

Geçmiş olsun @istihza ve hem bu resmi işlemlerde hem de çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

!b0

Abi biz, her zaman senin arkandayız. Birçoğumuz maddi olarak yardım edemese de manevi olarak her zaman destekçiniz. O kitabın satışa çıkmaması için elimizden geleni yapabiliriz. Lütfen, pes etme.

Sana karşı yapılan haksızlığı sindiremiyorum. Sonuçta senin hazırladığın dökümanlardan çalışarak birşeyler öğrendim. Ne demiş Hz. Ali (r.a.); "Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum.". Bu duruma, senin kaynaklarından çalışan yüzlerce kişinin kayıtsız kalamayacağına adım gibi eminim. Noter ücreti vs vs seni yıldırmasın, bu camia bugüne kadar, yardımlaşa yardımlaşa geldi. Biz de bu konuda yardımlaşabiliriz. Sen sadece yapman gerekeni yap  ;D

Bedreddin

istihza, böyle bir şey yaşamış olmanın sizi ne kadar üzmüş olacağını benzer bir durumla karşılaşmamış kimse anlayamayacaktır. Yine de üzüntünüze biraz ortak olup, gelecek için size biraz daha yardımcı olabilirsek ne mutlu bize.

Bu anlamda, tasdix ve TurkTrust gibi şirketlerin hizmetleri notere gidip gelmekten kolay olabilir. Araştırmanızı ve bir hukukçuya bu hizmetlerle ve başınıza gelenlerle ilgili danışmanızı öneririm.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

istihza

Herkese destek için teşekkür ederim. Dediğim gibi, kitap piyasaya bu haliyle çıkarsa yapmayı düşündüğüm bazı şeyler var. Henüz kitabı piyasada görmediğim için bekliyorum. Ayrıca, kitaptaki Django bölümünün sahibi olan arkadaşların da pythontr'de yapacakları açıklamayı okuyacağım. Sanırım bütün bunlardan sonra bir şeyler netleşecektir.

Python

Alıntı yapılan: istihza - 06 Ağustos 2009 - 21:36:10
Kimsenin beni yanlış anlamasını istemem. Ben gerçekten bu haberi duyunca çok sevindim. İnanın ben her hafta kitapçıları dolaşıp acaba Python'la ilgili bir şeyler var mı diye rafları karıştırıyorum. Dediğiniz gibi, kitabın içeriğini bilmiyorum, ama içindekiler bölümü çok benzer geldi bana... Benim istihza.com'u oluşturmaktaki amacım insanların bilgiye özgürce erişmesini sağlamaktı. istihza.com'daki bilgileri zaten isteyen herkes istediği kişiyle paylaşabilir, bu bilgilerin üzerinde değişiklik yapabilir, vb... Herhangi bir engel yok buna. Sadece ticari kazanç elde etmemek gerekiyor bu siteden.. :)

Değerli arkadaşım;

Her kim ne kadar bilgileri alıp bunu ticari amaca döktürsede ben kendi adıma konuşayım, python programlama diline yeni yeni başlıyorum bu yüzden ilk kaynagım sizin yapmış oldugunuz site oldu. Orada bulunan pdf dosyasını Pc me indirdim oradan çalışmaktayım.
Ben sizin bilgileriniz olduğu bilincinde bu pythonu öğrenecegim. Ve sonunda bunun adı istihza.com'dan ögrendim olucaktır.

Başarılarınızın devamını diler sizlere böyle bir atılımdan dolayı saygılarımı sunarım.
Bilginin Efendisi Olmak için, Çalışmanın Esiri Olmak Gerekir - Linux For Humans

Lucreto

@istihza,
Web sitenizin dinamik içerikli olduğunu düşünürsek, içeriğinizi notere onaylatabilmeniz pek mümkün görünmüyor. Ancak belli zamanlarda tüm içeriğinizi bir CD veya DVD ye kopyalayıp kendinize iadeli taahhütlü posta yoluyla gönderiniz ve zarfları açılmamış şekilde saklayınız. Dilerseniz güvendiğiniz bir başkasına da gönderim yapabilirsiniz. Önemli olan nokta üzerindeki PTT tarih damgası ve zarfın açılmamış olması.
Saygılar

istihza

Alıntı yapılan: Lucreto - 25 Ağustos 2009 - 11:09:15
@istihza,
Web sitenizin dinamik içerikli olduğunu düşünürsek, içeriğinizi notere onaylatabilmeniz pek mümkün görünmüyor. Ancak belli zamanlarda tüm içeriğinizi bir CD veya DVD ye kopyalayıp kendinize iadeli taahhütlü posta yoluyla gönderiniz ve zarfları açılmamış şekilde saklayınız. Dilerseniz güvendiğiniz bir başkasına da gönderim yapabilirsiniz. Önemli olan nokta üzerindeki PTT tarih damgası ve zarfın açılmamış olması.
Saygılar

Bu ilginç bir yöntem... Daha önce böyle bir yol olduğunu hiç duymamıştım... istihza.com'da sadece Python 3.x bölümü bile yarım haliyle 250 sayfadan fazla yer tutuyor. Bu yöntem beni büyük bir masraftan kurtaracak. Teşekkür ederim öneri için.

hasanzincir

Sayın istihza bende elektronik alanında plc ve scada yazılımları ile ugrasıyorum biz yazılımı yaparız ve plc dedigimiz cihaza gömeriz aynı sizin yasadıgınız durum benim de basıma defalarca geldi ve adam resmen plc den senin yaptıgın programı cekiyor senin yaptıgın program üzerinden para kazanıyor!
Söz meclisten dısarı insan kendini resmen keriz gibi hissediyor ve cok yıkıcı oluyor.Bu gibi olaylardan sonra bende programlarımı şifre ve degişik yollarla koruma altına almaya gittim.Adam kitab yayıncısını tanıyor koplayıyor baskasının bilgileri ile kitab cıkartıyor eshefle kınıyorum.Türkiyenin yazarları nada güven
kalmadı artık.

Sözüm su ki sitenizde yayınladıgınız bilgileri gerekli mercilere basvurub koruyabilirsiniz Kanatindeyim bu konudanda ben dahil büyük bir ders cıkarmış durumdayız.!!

istihza

Alıntı yapılan: hasanzincir - 19 Eylül 2009 - 11:51:12
(...) Sözüm su ki sitenizde yayınladıgınız bilgileri gerekli mercilere basvurub (...)

Merhaba, Sevgili Lucreto'nun yukarıdaki önerisinin hemen ardından, istihza.com'daki bütün bilgileri CD'ye alıp iadeli taahhütlü olarak kendime gönderdim... Sitenin içeriği sürekli değiştiği için, ben bu işlemi düzenli aralıklarla tekrar edeceğim.

Sevgiler,
istihza

!b0

istihza

Bildiğim kadarıyla kitap henüz piyasada yok. Bazı internet kitapçıları Kodlab'ın sitesindeki duyuruya bakıp kitabı kendi sitelerinde listeliyorlar... Bu kitaba herhangi bir şekilde erişebilen var mı bilmiyorum...

livetogogo

sevgili istihzaya destek bu kadarmı. hani nerede gerimiz... saygılar istihza...

_HapS_

başkalarının emeği üzerinden prim yapmak ve isim yapma derdinde olan uyarer arkadaş beni yine şaşırtmadı sevgili istihza ver mahkemeye gitsin.  ayrıca kodlab daki bütün kitaplar arak bunu başka arkadaşlarımdan da duymuştum irc ortamında da muhabbeti geçmişti  bu konuyada şimdi django ile ilgili birşey ararken rastladım hem sinirlendim öfkelendim hemde üzüldüm

osifa

UnSWD

Kitaba ulaşabilen varmı acaba içerik aynı mı?Eğer aynıysa kesinlikle istihza'nın hakkını araması gerektiğini düşünüyorum.Hele ki bu arkadaş istihza'nın sırf insanların yararına,herhangi bir karşılık beklemeden yaptığı bir işten para kazanmaya çalışıyorsa...
internet explorer'ın iyi olduğu tek şey  firefox'u indirmektir.