Gönderen Konu: Audacity ile enstrüman sesi kısma?  (Okunma sayısı 6212 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

« : »
Vokal ve gitardan oluşan bir parçada gitar sesini kısmak istiyorum. Youtube'de vokal silme videosu vardı, oradan hareketle bir şeyler yapmaya çalıştım ama beceremedim. Audacity kullanan arkadaşlar, yardım ederseniz sevinirim.


Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Ağustos 2009 - 14:07:44
Aramızda Audacity uzmanı, ses mühendisi falan yok mu?  :D
« Son Düzenleme: 06 Ağustos 2009 - 14:07:44 Gönderen: galot »

« Yanıtla #1 : »
Tek kanalda kaydedilmiş gitar ve vokal, yani tek bir wave dosyasından bahsediyorsanız, içerisindeki gitarı kısma imkanınız yok (bildiğim kadarıyla, yani henüz bu tarz bir eklenti çıkmadıysa). Vocal remover veya karaoke tarzı eklentiler var ama bir enstrümanın sesini kısmaya yaracayak bir eklenti var mı bilemiyorum. Hiç denk gelmedim. Aslında böyle bir program çıkacaktı piyasaya, aylar önce tanıtımını görmüştüm ama windows ve mac içindi sanıyorum. Tanıtımında, tek bir wave dosyasındaki enstrümanların ses seviyesiyle ayrı ayrı oynanabiliyordu (ancak ne kadar sağlıklı olur o da ayrı bir konu tabii). Channel remover, track remover filan gibi (tamamen atıyorum) arama yaparsanız belki bir eklentiye rastlarsınız. Şu siteyi de önerebilirim:
www.kvraudio.com

Başka bir şey aklıma gelmiyor. En güzeli, o kaydı baştan 2 kanal halinde yapmak tabii :)

« Yanıtla #2 : »
Stereo mp3 dosyası idi. Ben bir şeyler yaptım, az buçuk kısıldı. Daha sonra da ekolayzır ile oynadım oradan da biraz katkı geldi. Tabii gitar ve ses ayrı kanallarda olmadığı için tamamen kısma imkanı yok.

« Yanıtla #3 : »
Anladım. Makul bir ses seviyesine getirebildiyseniz başarılı bir iş yapmışsınız.