Microsoft Geri Adım Atıyor

Başlatan fortran, 09 Ağustos 2009 - 22:33:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fortran

Dünyanın en büyük yazılım firması Microsoft, Avrupa Komisyonu'ndaki anti-tekelcilik soruşturmasında, rakip tarayıcıları kendi işletim sistemi Windows'a dâhil etmeyi teklif etti. Buna göre, Avrupalı kullanıcılar Amerikan şirketinin yazılımında bir seçim ekranıyla karşılaşıp hangi tarayıcıyı kullanmak istediklerini seçebilecek.

Önlerindeki sürecin yasal konularda büyük bir rahatlama getireceğini savunan Microsoft yetkililerine karşı Avrupa Komisyonu şimdilik temkinli. Önceki davalarda Microsoft'u 1.68 milyar avro cezaya çarptırmış olan komisyon, öneriyi memnuniyetle karşılamakla birlikte pratik etkinliğinin araştırılacağını belirtti.

Bloomberg Haber Ajansı'na konuşan analist Matt ROSOFF, Microsoft'un ekonominin iyi olduğu dönemlerde bu tarz cezaları kabul edip daha agresif davranabileceğini, ama bu kriz döneminde anlaşmaya meyilli olmasının daha mantıklı olduğunu söyledi. Geçtiğimiz haftalarda Microsoft'un kâr oranlarındaki düşme göz önüne alındığında, Matt ROSOFF'un bu yorumunda haklı olduğu bir gerçek. Geçen yıla göre 4. çeyrek gelirleri, yüzde 17 düşmüştü.

Norveçli web tarayıcısı şirketi Opera'nın şikayetiyle başlayan davada gelinen aşamayı değerlendiren Opera temsilcisi Thomas VINJE, bu anlaşmanın komisyonun şartları doğrultusunda yapılması konusunda uyarıda bulundu. Bunun yanında firmanın teknik şefi Wium LIE bu teklifin dünya çapındaki Windows kullanıcıları için genişletilmesi gerektiğini söyledi.

Benzer bir yorum da Free Software Foundation Europe (Avrupa Açık Yazılım Vakfı) geldi. Vakıf başkanı Karsten GERLOFF, şirketin Internet Explorer üzerinden elde ettiği yasadışı gücü tüm dünyada kullandığını, bu yüzden çözümün de tüm dünyada uygulanması gerektiğini şu sözlerle açıklıyor: "Birbirine bağlı küresel pazarda, ilaçlar da küresel olmalıdır."

Kaynak: OSOR

ozgurlukicin.com
Özgür yazılım dergisi: eniXma

heartsmagic

Her ne kadar MS'nin köşeye sıkışmasıyla gerçekleşmiş olsa da, oldukça güzel bir haber bu.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

3mr3

Yüklemek için 1. sıraya kendi tarayıcısını koyar. Sonra 2. ve 3. sıraya bilinmeyen tarayıcıları koyar. En sona çok tutulan Firefox ve Operayı koyar. Buyur bakalım bilmeyen millet 1. sırayı uygun görür yükler. Benim düşüncem bu.
Ben, seninle ben oldum. | Başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever...

barış

windows 7 linuxa oldukca benziyor... Kimse bu kadar iyi olacagını beklemiyordu linux kullananlardan bile güzel olmuş diyenlerin sayısı çok fazla...

Göktürk

Alıntı yapılan: terrordrone - 09 Ağustos 2009 - 22:53:55
windows 7 linuxa oldukca benziyor... Kimse bu kadar iyi olacagını beklemiyordu linux kullananlardan bile güzel olmuş diyenlerin sayısı çok fazla...

yok o kadar benzerlik yok hep alıntı kopya vista ve xpden iyi olduğu kesin linuxdan asla  ;)
anakart:asus intel p8h61-mlx rev 3.0
işlemci:intel pentium g620 2.60 ghz x2
ram:kingston 4gb ddr3 1333 mhz 2 adet
ekran kartı:asus ati radeon hd 6670 1 gb ddr3 Hdd: Western Dijital 750 gb 64 cache 1 adet Sata2 Western Dijital 250 gb Sata2 Seagate 500 gb sata3 16 cache  Mac os x Lion 10.7.4 tr X64 Apple Fan Hackintosh xd :)

barış

linuxa benziyor zaten. Microsoft zamanında naptı linuxun kodlarını aldı kilitledi ticaret işine döktü :S

Bedreddin

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

helluri

Alıntı YapBenzer bir yorum da Free Software Foundation Europe (Avrupa Açık Yazılım Vakfı) geldi. Vakıf başkanı Karsten GERLOFF, şirketin Internet Explorer üzerinden elde ettiği yasadışı gücü tüm dünyada kullandığını, bu yüzden çözümün de tüm dünyada uygulanması gerektiğini şu sözlerle açıklıyor: "Birbirine bağlı küresel pazarda, ilaçlar da küresel olmalıdır."
bu haber eski mi?
çünkü bildiğim kadarıyla microsoft avrupa için özel win. 7 çıkarma işinden zaten vazgeçti. tüm dünyadan aynı sürüm çıkacak ve hepsinde insanlar popüler tarayıcılardan birini seçebilecek.. Bu sayede de vistadan win. 7 ye yükseltme karmaşası ortadan kalkmış oluyor.

Alıntı YapYüklemek için 1. sıraya kendi tarayıcısını koyar. Sonra 2. ve 3. sıraya bilinmeyen tarayıcıları koyar. En sona çok tutulan Firefox ve Operayı koyar. Buyur bakalım bilmeyen millet 1. sırayı uygun görür yükler. Benim düşüncem bu.
evet 1. sıraya ie yi koyacak, çünkü pazar payı olarak halen lider. fakat 2. ve 3. sırada adı sanı duyulmadık tarayıcılar olmayacak. çünkü microsoft tarayıcıları pazar paylarına göre sıralayacak.. dolayısıyla 2 numarada firefox olacak.

çok üstüne gidiyorsunuz şu küçük yumuşak şirketin..  :D

Alıntı Yaplinuxa benziyor zaten. Microsoft zamanında naptı linuxun kodlarını aldı kilitledi ticaret işine döktü :S
bunu ne zaman yaptı? gerçekten merakımdan soruyorum -kötü bir niyetim yok- çünkü ilk windows sürümünün piyasaya çıkması 1981 yılına dayanıyor. oysa ilk linux dağıtımının piyasaya çıkması 1992 yılında...
ayrıca linux çekirdeğinin kodlarını kopyalamakla win. 7 nin KDE ye benzemesi arasındaki ilişkiyi kuramadım. biri çekirdek biri masaüstü ortamı..

Yusuff

Alıntı yapılan: terrordrone - 09 Ağustos 2009 - 22:53:55

Ağırlığı neye benziyor? İlk başta hızlı gibi geliyor ama iki hafta sonra sistemi açana kadar insanın uykusu geliyor.
Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

Bedreddin

helluri, FSFE bağlantısından da görebileceğin gibi haber 28 Temmuz 2009 tarihli. Aşağıdaki bağlantıda da bu seçim ekranıyla ilgili daha detaylı bir açıklamanın geçtiği bir bölüm var:

http://www.osnews.com/story/21904/Microsoft_Details_Browser_Ballot_Screen_Also_for_XP_Vista_Users
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

helluri

Alıntı yapılan: Fuzûli - 09 Ağustos 2009 - 23:56:53
helluri, FSFE bağlantısından da görebileceğin gibi haber 28 Temmuz 2009 tarihli. Aşağıdaki bağlantıda da bu seçim ekranıyla ilgili daha detaylı bir açıklamanın geçtiği bir bölüm var:

http://www.osnews.com/story/21904/Microsoft_Details_Browser_Ballot_Screen_Also_for_XP_Vista_Users
hımm, haber eski demek
artık win. 7 avrupa versiyonu diye bir şey yok. 4 ağustos tarihli chip haberinde görmüştüm.. herkese çıkacak browser seçim ekranı

http://www.chip.com.tr/konu/windows-7-e-icin-iptal-karari_14387.html