3G Ve Ubuntu sorunu

Başlatan ta2mtf, 04 Ağustos 2009 - 11:36:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ta2mtf

Arkadaşlar beni de üzüntüye boğan üzücü gelişme,

Dünkü sağladığım bağlantı maalesef son bağlantı oldu, bir daha bağlanmaya muvaffak olamadım, winfosta sorunsuz bağlanıyor ama eebuntu da maalesef bir daha bağlanmadı, halbuki indirme hızı muhteşemdi (400kb) civarı idi. Israrlı uğraşlarımı sürdüreceğim bugün fakat çözüm bulamazsam içim kan ağlaya ağlaya winfos a geçeceğim.

Gelişmeleri paylaşırım.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: ta2mtf - 04 Ağustos 2009 - 11:36:38
Arkadaşlar beni de üzüntüye boğan üzücü gelişme,

Dünkü sağladığım bağlantı maalesef son bağlantı oldu, bir daha bağlanmaya muvaffak olamadım, winfosta sorunsuz bağlanıyor ama eebuntu da maalesef bir daha bağlanmadı, halbuki indirme hızı muhteşemdi (400kb) civarı idi. Israrlı uğraşlarımı sürdüreceğim bugün fakat çözüm bulamazsam içim kan ağlaya ağlaya winfos a geçeceğim.

Gelişmeleri paylaşırım.

Ayarlarında bir oynama mı yaptınız? Ben dün bağlandım, herhangi bir sorun yaşamadım Ubuntu'da. 3-4 adımda bağlandım. Windows'ta ise 10dk'dan fazla sürdü.

ta2mtf

mustafa bey lütfen yardım ediniz,

bağlantı sağlanıyor fakat internete çıkmıyor, yani sayfaları bulamıyor.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: ta2mtf - 04 Ağustos 2009 - 11:55:30
mustafa bey lütfen yardım ediniz,

bağlantı sağlanıyor fakat internete çıkmıyor, yani sayfaları bulamıyor.

Elimden geldiğince yardım etmek isterim lakin durumu anlamam gerekiyor öncelikle. Bağlı olduğunuz halde internet sayfalarına ulaşamıyorsunuz.

Uygulamalar>Donatılar>Uçbirim>

ping -c3 google.com

Komutunun çıktısını verebilir misiniz? USB ile bağlı olduğunuz bir anda.

ta2mtf

ping: unknown host google.com

şeklinde çıktı veriyor, aslında şunu da öğrenmek isterim; vpn ayarlarının içinde numara-kullanıcı adı-parola- APN- Ağ gibi kısmlar var onların ayarı nasıl olamalı?

şimdiden teşekkür ederim.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: ta2mtf - 04 Ağustos 2009 - 12:01:52
ping: unknown host google.com

şeklinde çıktı veriyor, aslında şunu da öğrenmek isterim; vpn ayarlarının içinde numara-kullanıcı adı-parola- APN- Ağ gibi kısmlar var onların ayarı nasıl olamalı?

şimdiden teşekkür ederim.

Hangi hat müşterisi olduğunuzu söylerseniz ona göre bakacağım.

ta2mtf

ihtiyar said

Alıntı yapılan: ta2mtf - 04 Ağustos 2009 - 12:12:35
vodafone,

Vodafone için herhangi bir ayar bulamadım nedense, en azından Türkiye için bulamadım. Tak-çalıştır olarak belirtiyorlar. Linux sürücü desteği veren tek operatör de Vodafone idi. USB Stick'i çıkartıp bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bağlanmayı deneyin. Eğer bağlanmazsa tekrar kurmanızı tavsiye etmişler.

Yusuff

Yazık. :( Halbuki dün beni ne kadar sevindirmiştiniz.
Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

ta2mtf

sormayın Yusuf Bey, üzüntümden ağlayacağım.

Şimdi maalesef netbook uma winfos kurmak zorunda kalacağım çünkü:
ayda 45 tl lik 12 aylık sözleşme imzaladım ve evdeki adsl yi bu 3G zımbırtısına güvenerek iptal ettirecektim(hala da ettirmeliyim)

Çok samimi söylüyorum (espri değildir.) içim kan ağlaya ağlaya winfos kuracağım.

localhost

Linux LPIC1 - MCSA

ihtiyar said

Bir kez çalışan bir USB Stick yine çalışacaktır. Bir sorun olmuş ama düzelebilir. Vodafone, Linux sürücü desteği veren tek operatör. Bunu reklam olsun diye söylemiyorum. Kendim, başka bir operatörden hizmet alıyorum. Yani Linux sürücü desteği olmamasına rağmen başka bir operatörün USB Stick'i ile bağlanabilen ben, Linux sürücü desteği dahi olan bir USB Stick ile bağlanamamanız garip olur. Üzülecek bir durum yok, yine söylüyorum, bir kez bağlandığınıza göre tekrar bağlanabilirsiniz. Sorunu çözmeye odaklanın, alternatiflere -win- yönelmeyin.

localhost

cözecez cözecez :) aceleye gerek yok. Vadofone tarafindan yazilmis birseyler buldum :)
Linux LPIC1 - MCSA

ta2mtf

İlginize çok teşekkür ederim, aslına bakılırsa bu çok önemli bir konu; önümüzdeki günlerde birçok kullanıcı bu usb modemlerden alıp bağlanmaya çalışacak. Şimdi nereye kadar gelebildiğimi anlatayım;

Bilgisayarıma Usb Modemi taktığımda sorunsuz görüyor, şebekeye bağlantı sağlıyor, dünden bugüne kadar 2 kere de internete bağlanmayı sağladım fakat internete bağlı olduğum durumda bağlantıyı kesip, yeniden bağlandğımda herşey sorunsuz gerçekleşiyor fakat internet sayfalarını bulamıyor.
DNS ayarlarında sorun olabileceği düşüncesiyle vodafone tarafından verilen DNS leri girdim(halbuki önceki 2 bağlanmamızda kendi içindeki DNS ile girmişti) fakat nafile.

Özetle: sistem modemi görüyor 3G broadband bağlantı gerçekleşiyor fakat internet sitelerini bulamıyor(benim deyimimle internete çıkamıyor)

ihtiyar said

lsusb

çıktısını verirseniz, biz de modeminizin tam modelini öğrenmiş oluruz. ;)

ta2mtf

lsusb:

umut@umut-laptop:~$ lsusb
Bus 005 Device 003: ID 04f2:b071 Chicony Electronics Co., Ltd
Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 004 Device 002: ID 0b05:b700 ASUSTek Computer, Inc.
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 001 Device 003: ID 12d1:1001 Huawei Technologies Co., Ltd. E620 USB Modem
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
umut@umut-laptop:~$

ta2mtf

@kırmızı o driverları da kurdum daha önce, aslında sanırım onlar modemi tanıtabilmek için,
çabamız devam etse de ben ümidimi yitirmeye başladım.

localhost

cat /etc/wvdial.conf bu komut cikti veriyormu ?
Linux LPIC1 - MCSA

Yusuff

Sorunun Ubuntu'dan olduğunu mu düşünüyorsun?

Ne bileyim bence bir kez çalışan neden bir daha çalışmasın?
Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

eren

sudo gedit /etc/network/interfaces

Konsolda bu komutu verin ve açılan sayfadaki bilgileri silip içerisine şunları kopyalayın.

auto lo ppp0

iface lo inet dhcp

Sonra kaydedip kapatın, bilgisayarı baştan başlatın ve yeniden bağlantı kurun. Bakalım şimdi ne olacak.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

ta2mtf

Sayın Arkadaşlarım Hepinize çabalarınızdan dolayı çok ama çok teşekkür ederim.

Maalesef bu modemi sağlıklı ve pratik bir biçimde kullanabilmek için -üzülerek- netbook'uma winfos xp kurdumdum(tam 2 saat sürdü, oysa eebuntu 20 dk da kurulmuştu),lütfen bu mecburi kararımdan dolayı bana kızmayın.

Ama Ubuntu kullanmaktan ve kullandırmaktan asla vazgeçmeyeceğim, kısmetse ofisimdeki bilgisayarımın d: sürücüsüne Ubuntu kurup çalışmalarıma devam edeceğim.

Saygılarımla
Umut Akdağ

Sonradan Ekleme:İşlerimin aciliyetinden dolayı bu kararı hızla uygulamak zorunda kaldım, önerileri görmezden gelmiş gibi algılanmak istemem, lütfen affedin.

ihtiyar said

2saat win yerine 1 saat ubuntu ile uğraşsaydınız, çözebilirdiniz. Bir kez bağlandığınıza göre sorun kolay bir şekilde çözüme ulaşabilirdi lakin siz "geri dönmeyi" çoktan kafanıza koymuştunuz. Şahsım adına söylemeliyim ki, "win kurmak zorunda kalacağım" diye ısrarla söylemeniz ve sorunun çözümü için gerekli adımları yerine getirmemeniz cidden sinir bozucu bir durum oldu. Maç henüz yeni başlamış, siz kaybedeceğim diye kendi kalenize gol atıyorsunuz. Sorun çabuk çözülür diye win kurdunuz ama 2 saat uğraşmışsınız. 1 saatini ubuntu ile geçirseydiniz eminim sorun çözülürdü. Hiçbir şey olmasa Vodafone'den teknik destek isterdiniz. Linux desteği mevcut Vodafone'nin.

ta2mtf

Sayın Mustafa Bey,

Ne deseniz hak veriyorum ve hepinizin affını rica ediyorum, aslında saatlerce uğraş verdim çalıştırabilmek için(ki bu diğer kullanıcılara yol haritası olsun istedim) hatta hatırlarsanız ilk mesajımda sevincimi herkesle paylaşmak istemiştim ve fakat benim gibi basit bir son kullanıcı için bu hakikaten zor bir durumdu, umarım ki başka kullanıcılar bu soruna kesin ve kalıcı bir çözüm bulma yolunda muvaffak olur. Ben bu forumumuz da değil yabancı kaynaklı sitelerde de çözüm aradım, orada önerilen yönergeler başka (bağlantı yada modemi görmeme) sorunlara yönelikti.

Sonuç olarak bazı kullanıcılar diyebilir ki ta2mtf amma abarttı ve uzattı konuyu ama lütfen öyle düşünmesinler çünkü bu mevzu (3G Modemler) önümüzdeki günlerde gündemi çokça meşgul edecektir ben sadece ilk oldum.

Saygılarımla

Not:Bu yanıt vesilesiyle herkesin kandilini tebrik ederim.

ihtiyar said

İsminizi bilmediğimden hitap edemiyorum, kusura bakmayın.

Affedecek bir durum yok, bizler karşısında suçlu filan da değilsiniz. Ama durum şu ki yabancı kaynaklar yerine bizimle iletişimde olsaydınız çözüleceğini tahmin ediyordum. Sonuç olarak bir kere bağlanmışsınız. Bir daha bağlanamama durumu sadece ayarlarına müdahale ile olabilir -bence. Altını çizerek söylüyorum, Vodafone Linux desteği veren tek operatör. Alt yapıları, hızları ya da fiyatları hakkında yorumum yok. Hatırlatmak isterim, ben başka bir operatör kullanıyorum ve USB Stick ile bağlantı sağlayabiliyorum -tabi 3G ayarlarında sorun var ama sonuç, bağlanılıyor.

Bir işe başladığınızda hep kaçak oynarsanız başarılı olamazsınız. Kafanızda win kurmayı planlamışsınız ve Linux'ta zorlanacağınızı düşünüyorsunuz. Halbuki win'den daha kolay olabilirdi ama siz "ön yargılı" davrandınız. Neyse, daha uzatmayayım konuyu. Siz win'e döndüğünüze göre bu sorun hakkında konuşmamız anlamsız. Yine Ubuntu kurup çalıştırmayı denediğiniz bir zaman sorun yaşarsanız, bizler buradayız.