Biosta Takılma

Başlatan BJKarantina, 16 Nisan 2008 - 14:41:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

BJKarantina

benim pc biosta takılıyor daha önce medival (mandrake) fedoral kurmaya çalıştım biosta takıldı. pardus cd den çalışıyor bütün pc lerde bende yine biosta donuyor ubuntu da böyle olur mu yada biosta donma nedeni nedir. gerçi bir takım şeyler yazıyo anlamıyorum. yardım ederseniz sevinirim konuyu nereye açıcağımı bilemedim böyle bi soruna cevap varsa kusura bakmayın bulamadım yönlendirirseniz beni sevinirim şimdiden teşekürler

heartsmagic

Konu doğru yerde.
İşte o yazdığı şeyleri bir bize aktarabilirsen fena olmaz. Bir de sistem nedir onu söyleseydin. İşlemci, anakart, hdd vs. Detaylarıyla olursa güzel olur. Ancak sen önce Ubuntu 8.04'ü biraz bekle. Bir 10 gün kadar kaldı. Onu dene olmazsa biz yine buradayız.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

BJKarantina

Linuxla ilk tanışmam olucak o yüzden sabırsızım. Benim Pc Amd 6000+ işlemci, m2n plus asus anakart, seagete 500gb hdd, asus nvidia 512mb ekran kartı, 2gb (1gbX2) ram. yavaş yavaş alışmak istiyorum linux'a. ilgin için teşekür ederim

heartsmagic

Az daha sabret, bak tam 8 gün kalmış. Temiz bir Hardy denemiş olursun. Eğer sorun çıkarsa dediğim gibi hatayla beraber buraya bekleriz. Yok o kadar bile sabrım yok diyorsan Gutsy dene madem, ancak hata çıkar mı çıkmaz mı bilemesem de, ne hata alırsan buraya geç.

BJKarantina

bekleyelim bari yinede dener isem sorunumu aktarırım yardımlarınız için teşekürler

ufuk_k

BIOSta takılıyor derken, ilk girişteki BIOS ekranında, donanımı tanırken mi takılıyor? Yoksa linux kurmak için CDden başlatırken mi anlayamadım. Direk linuxta, daha grub menüsüne bile girmeden takılıyorsa ya da xp varken de oluyorsa Bios ayarları ve donanım ile ilgilidr diye düşünüyorum.

BJKarantina

ufuk kurulumu yapmaya çalışınca donuyor.

donduğunda verdiği hata da bu
[    0.396000]    ..MP-BIOS bug- 8254 Timer not connected to IO-APIC
[    0.396000]    Karnel panic - not syncing: IO-APIC+ timer doesn't work! But With apic=debug and send a report. Then try booting with the 'noapic' option

yalnız bişi daha diicem normal siteden indirdiğim ubuntu bunu verdi sonra sitede gördüm ki 64bit amd seçenekli olan var onu denemedim. bilmem anlatabildim ben anlamadım anlattığımdan:S

matafleur

Kerneli -noapic parametresiyle çalıştırmanı istiyor.

http://ubuntuforums.org/archive/index.php/t-380553.html

en altta yazmışlar çözümünü.

Live cd den açarken de ilk açılış ekranında F6 ya basıp noapic parametresini girmen lazım.

hasansahin

Burada noapic parametresi sonuç vermeyebiliyor. Tırnaklar olmadan "acpi=off" deneyin.
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

BJKarantina

arkadaşlar verdiğiniz parametreleride girdim ama sonuç yine aynı bana verilen bios ekranının resmini size veriyorum

[IMG]http://pic1.resimupload.com/r6/thumb_155588213.jpg[/img]

ufuk_k

Elle derlenmiş kerneli böyle hata verdiğini gördüm ama Ubuntu kernelini görmemiştim. noapic ve acpi=off parametresini doğru verdiğinize emin misiniz?
Nasıl verdiğinizi yazarsanız görmüş oluruz.

heartsmagic

Ben niye resmi göremiyorum?

BJKarantina

noapic ve acpi=off parametresini F6 ile açılan konsolda bi yazı var onu silip giriyordum ve "=" (eşşittir) işaretini çıkaramadığım için klavyeden o yazıdaki eşittiri kullanıyordum :)

heartsmagic

İngilizce yerelde olduğu içindir. ? olan tuşa bas. Backspace'in 2 solundaki.

BJKarantina

arkadaşlar yok mu çözüm

erginemr

heartsmagic'in önerisini deneme şansınız oldu mu?

Ubuntu (8.04) kurulum CD'sine yeni bir özellik eklemişler; açılış ekranında F6 (ya da F4) menüsüne, noapic, nolapic, acpi=off gibi sık kullanılan parametrelerin olduğu bir liste eklemişler. Bunları da bir deneyin derim.