SourceForge En İyileri Belirledi

Başlatan fortran, 28 Temmuz 2009 - 22:12:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fortran

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen SourceForge Topluluğun Seçimi Ödülleri'ni kazananlar OSCON'da ilan edildi. 47.000'in üzerinde açık kaynak projesinin katıldığı Topluluğun Seçimi Ödüllerinde 12 kategoride 85 finalist ödül kazandı.

Hükümet için En İyi Proje ödülünü tam özellikli ofis paketi OpenOffice.org kazanırken, En iyi Kurumsal Projesi ödülünü ilişkisel veritabanı yönetim sistemi Firebird kazandı. Sistem Yöneticileri için En İyi Araç – Program ödülünü; MySQL yönetim aracı phpMyAdmin ve En İyi Geliştirici Aracı ödülünü kullanılan Notepad + + kaynak kodu düzenleyicisi kazandı.

Sosyal beyin fırtınası ve zihin haritalandırma uygulaması Xmind, En İyi Akademik Proje ödülünü alırken ScummVM Oyuncular için En İyi Proje ödülünü aldı.

En İyi Yeni Proje Ödülü ASUS Eee PC netbooklar için uyarlanmış Ubuntu türevi eeebuntu'ya gitti. Bu yılın En İyi Multimedya Projesi popüler ses düzenleyici ve kaydedici Audacity'nin oldu.

Bu yılın en popüler projesi, on iki kategori dışında dört ödül kazanan USB flash sürücü ya da harici sabit disklere kullanıcıların kolayca çeşitli açık kaynak uygulamalarını yüklemesini sağlayan PortableApps.com oldu. John T. Haller tarafından kurulan PortableApps.com En İyi Ticari Açık Kaynak Projesi, En İyi Görsel Tasarlanan Proje, Neredeyse Yaptığınız Her Şeyi Değiştirecek Proje ve En İyi Proje Ödüllerine layık görüldü.

Kategorisinde en büyüğü olan SourceForge.net, sunucularında 230.000'in üzerinde açık kaynak projesini barındırıyor.

ozgurlukicin.com
Özgür yazılım dergisi: eniXma

Gimp Uzmanı

Audacity açık kaynak en mükemmel ses editörü. Bence hak ediyor.   

Bedreddin

PortableApps.com gerçekten harika bir projeymiş, Haller'ın ellerine sağlık. :)
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

ihtiyar said

Alıntı yapılan: Fuzûli - 29 Temmuz 2009 - 08:17:34
PortableApps.com gerçekten harika bir projeymiş, Haller'ın ellerine sağlık. :)

Konu ile ilgisiz olacak ama sormadan geçemeyeceğim. Portable versiyonlarında eksik bir şey olmuyor değil mi? -öyle biliyorum ama emin olmak istedim- Ek olarak, sisteme yazılım filan yüklemesek, bunun yerine sadece portable versiyonlu yazılımlar kullansak, sistemi daha mı az yormuş oluruz? -mantık olarak öyle geliyor ama teknik olarak öğrenmek istedim-

Gimp Uzmanı

Protable Apss yazılımların Taşınabilir belleklerde kurulabilmesi ve çalıştırılabilmesi mantığı üzerine kurulmuş. Mesela taşınabilir belleğe firefox kurmuşsanız. Sık kullanılanlar eklentiler geçmiş herşeyi o taşınabilir belleğe kaydeder.

aynshtein

@ihtiyar Said, ben Windows kullanırken, PortableApps.com'un müptelasıydım. Özellikle Firefox, Thunderbird ve Filezilla'yı uzun bir süre taşınabilir sürümleriyle kullandım. Orijinal sürümünden hiç bir eksiği yok. Eksik denemez belki ama yine de şunu belirtmekte fayda var: Sürümler güncellendiğinde, taşınabilir sürümün güncellenmesinde 5-10 günlük bir gecikme olabiliyor. Eğer programın kendi içinden güncellemek isterseniz, programın orijinal sürümünü indirmek istiyor :) Onun haricinde hiç bir sıkıntı yaşamadım
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

ihtiyar said

Alıntı yapılan: Gimp Uzmanı - 29 Temmuz 2009 - 11:52:35
Protable Apss yazılımların Taşınabilir belleklerde kurulabilmesi ve çalıştırılabilmesi mantığı üzerine kurulmuş. Mesela taşınabilir belleğe firefox kurmuşsanız. Sık kullanılanlar eklentiler geçmiş herşeyi o taşınabilir belleğe kaydeder.

Yoo, böyle olmaması lazım. "Yazılımların kurulum gerektirmeyen" halleri diye biliyorum. Yani gerekli kütüphaneleri vs. ne lazımsa tek dizinde oluyor. Bunun örneğini Firefox'ta görebiliriz. indirdiğimizde kurulum gerekmeden direk çalıştırıyoruz. Yoksa, "portable" ile "kurulum gerektirmeyen" kavramları farklı mı acaba?

Alıntı yapılan: aynshtein - 29 Temmuz 2009 - 11:56:44
@ihtiyar Said, ben Windows kullanırken, PortableApps.com'un müptelasıydım. Özellikle Firefox, Thunderbird ve Filezilla'yı uzun bir süre taşınabilir sürümleriyle kullandım. Orijinal sürümünden hiç bir eksiği yok. Eksik denemez belki ama yine de şunu belirtmekte fayda var: Sürümler güncellendiğinde, taşınabilir sürümün güncellenmesinde 5-10 günlük bir gecikme olabiliyor. Eğer programın kendi içinden güncellemek isterseniz, programın orijinal sürümünü indirmek istiyor :) Onun haricinde hiç bir sıkıntı yaşamadım

Orijinal sürümleri zaten 5-10 gün geriden takip ediyorum, örnek Firefox -hatta kendi sitemde wordpress-. :) Yani bu benim sorun değil. PortableApps.com'u önceden -win'ci iken- biliyor ve kullanıyordum, yazılımların Linux versiyonları yok maalesef. Linux için böyle bir site var mıdır acaba diye aradım ama kayda değer bir sonuç bulamadım. Bildiğin var mı?

Bedreddin

ihtiyar Said, "portable" kavramı sizin yazdığınız gibi. Yani, kurulum gerektirmeyen sürümlere portable deniyor, doğrudan çalıştırabiliyorsunuz. :)
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

ihtiyar said

Alıntı yapılan: Fuzûli - 29 Temmuz 2009 - 12:11:20
ihtiyar Said, "portable" kavramı sizin yazdığınız gibi. Yani, kurulum gerektirmeyen sürümlere portable deniyor, doğrudan çalıştırabiliyorsunuz. :)

Yani flash belleğe kurulan versiyon değil. Tamam, bu anlaşıldı. Şimdi diğer sorularımın cevabını bekliyorum. :)

aynshtein

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 29 Temmuz 2009 - 12:02:01
Orijinal sürümleri zaten 5-10 gün geriden takip ediyorum, örnek Firefox -hatta kendi sitemde wordpress-. :) Yani bu benim sorun değil. PortableApps.com'u önceden -win'ci iken- biliyor ve kullanıyordum, yazılımların Linux versiyonları yok maalesef. Linux için böyle bir site var mıdır acaba diye aradım ama kayda değer bir sonuç bulamadım. Bildiğin var mı?

Linux sürümlerine gerek yok ki zaten. Linux sürümleri oldukça esnek. Kendim şöyle bir yöntem izliyorum. Örneğin Firefox'ta veya Thunderbird'de yeni bir profil oluşturuyorum ve bu profilin klasörünü PortableApps programlarının kurulu olduğu klasörlerine bağlıyorum. Böylece verilerimi Linux'ta kullansam da PortableApps uygulamalarını Windows cihazlarda kullanırken, aynı verilerle çalışabiliyorum. Özellikle Firefox, Thunderbird ve Filezilla benim için önemli ve bahsettiğim yöntemle, hem Windows hem de Linux üzerinde her üç programı da sorunsuz kullanıyorum. (Yalnızca, Firefox ve Thunderbird'de Linux üzerinde çalışmayan bazı eklentileri kullanamadığımı da belirteyim. Örneğin Thunderbird'ün Lightning eklentisi 64 bit Ubuntu'da çalışmıyor. Firefox'ta da eskiden Cooliris ve 1-2 tema Ubuntu'da çalışmıyordu, şimdiki durum ne bilmiyorum. Zira Windows kullanmayalı epey oldu :))
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

garafatma

Ben sanki bir site görmüştüm linux programlarının portable versiyonları olan ama hatırlayamadım. bulabilirsem buraya yazarım :)
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

Gimp Uzmanı

Portable kavramının Türkçesini alsam. Ne çıkar ortaya taşınabilir çıkar. Bu harici Hard Disk olur Bellek kartı olur flash disk olur. Oysa bilgisayarınızda kullanacaksanız zaten bilgisayarınıza kurardınız. Burada kurulumu taşınabilir ortama yapıyorsunuz. Yani kurulum var. 

Sadece muhalefet olmak için konuşulmazki.

Birde resim ekleyeyim.

[IMG]http://img259.imageshack.us/img259/9824/screenshottextandwebgoo.th.png[/img]

Oldumu şimdi.

garafatma

@Gimp Uzmanı,

Bende portable kavramını kurmadan sadece çalıştırılabilir olduğunu biliyorum ve birçok program kullandım bu şekilde. Ne USB diske ne flash karta kurmadan. Tıklarsınız çalışır.

Ancak,

Örneğin Ubuntuyu veya fedorayı veya backtrack linux'u söylediğiniz şekilde usb diske kurulumlarda Portable diye geçer.

Hatta portableturk adresine bakabilirsiniz, oradaki uygulamaların hiçbiri kurulmaz direk çalışır ;)

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: keiser_soze - 29 Temmuz 2009 - 23:03:45
@Gimp Uzmanı,

Bende portable kavramını kurmadan sadece çalıştırılabilir olduğunu biliyorum ve birçok program kullandım bu şekilde. Ne USB diske ne flash karta kurmadan. Tıklarsınız çalışır.

Ancak,

Örneğin Ubuntuyu veya fedorayı veya backtrack linux'u söylediğiniz şekilde usb diske kurulumlarda Portable diye geçer.

Hatta portableturk adresine bakabilirsiniz, oradaki uygulamaların hiçbiri kurulmaz direk çalışır ;)

@keiser_soze haklısınız. Bazı uygulamalar tek klasör halinde bulunur üzerine tıklarsanız çalışır ama bazı uygulamalarda kurulum ister. Aslında buda sıkıştırılmış dosyayı açmaktan ibarettir. Portable kavramı mesela bilgisayarınız yoktur ama flash belleğe firefox kurarsınız. Veya Flash belleğinizde tüm önemli yazılımlarınızı taşırsınız. Mantığı budur. Zamanında firefox'u flash bellekte az taşımadm. Nereye gidersem firefox geçmiş sık kullanılanlar * her şey yanımda ne güzel.

Sloganları

your computer, without the computer™

yani bilgisayardan bağımsız.  Bu nasıl olacak sizce?

Web siteleri

http://portableapps.com/suite

Yakaladım. :D
Just drop it on your portable device and you're ready to go.

garafatma

Alıntı YapJust drop it on your portable device and you're ready to go.

Açık ve net :)

raspacı

Ben biraz daha karıştırırsam ortalığı; Geçen sene bir derginin verdiği portable programlar isimli cd deki programları xp ye kurduğumu hatırlıyorum sanki :)
Şu adreste filezilla download butonundaki yazıda yazan da ipucu veriyor: download 4 mb,  4-9 mb installed.
http://portableapps.com/apps/internet/filezilla_portable
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: levi - 29 Temmuz 2009 - 23:20:19
Ben biraz daha karıştırırsam ortalığı; Geçen sene bir derginin verdiği portable programlar isimli cd deki programları xp ye kurduğumu hatırlıyorum sanki :)

Wndows için tasarlanıyor sanırım. Sitesinde başka bir OS için indirme linki bulamadım.

http://portableapps.com/download

raspacı

Alıntı yapılan: Gimp Uzmanı - 29 Temmuz 2009 - 23:23:15

Wndows için tasarlanıyor sanırım. Sitesinde başka bir OS için indirme linki bulamadım.

Söylemek istediğim windows için olması değil kurulması idi. :)

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: levi - 29 Temmuz 2009 - 23:25:01
Alıntı yapılan: Gimp Uzmanı - 29 Temmuz 2009 - 23:23:15

Söylemek istediğim windows için olması değil kurulması idi. :)

Evet kuruluyor. Aslında program sıkıştırılmış dosyayı açıyor. :D

heartsmagic

Kurulum mantığını tanımlamadan kör dövüşü devam eder. Eğer kurulum mantığı registry'ye bir şey yazmak, bir kurulum betiğini, programını çalıştırmaksa portableapps kurulum yapmaz. Tak, çalıştır mantığı vardır.

Ha kurulumdan kasıt açmaksa bu durumda kurulum yapılır denebilir. Şimdi isteyen istediği üzere düşünsün dursun.

Bunun bir adım ötesi de yazılım sanallaştırmadır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eren

Bilgisayardan bağımsız bir sistem olursa süper olur. Benimde buna ihtiyacım var.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

raspacı

Alıntı yapılan: Eren - 31 Temmuz 2009 - 01:59:45
Bilgisayardan bağımsız bir sistem olursa süper olur. Benimde buna ihtiyacım var.
Evet aynen öyle. Mesela filezilla için şunu diyorlar; server bilgileriniz vs, usbde kalacağı için güvenle her bilgisayara takarsınız.

eren

Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.