etc/host

Başlatan ERG1959, 31 Temmuz 2009 - 09:53:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ERG1959

selamlar terminalden komut verip etc/host dosyasına youtebeye girmek icin dns adreslerini yazdım fakat silmek istedim biraz internet hızım düştü gibi geldi fakat silip cıkmak istediğimde kaydet diye bir uyarı geldi kaydet dedim bu seferde yetkim olmadıgını söyledi anlayamadım yardımcı olabilirmisiniz

umutubuntu

Pardus
193.140.100.210
193.140.100.220
Open DNS
208.67.222.222
208.67.220.220
Alıntı yapılan: fadike - 30 Eylül 2008 - 11:18:43
Alıntı yapılan: aoyilmaz - 30 Eylül 2008 - 08:54:40
DNS nasıl değiştirilir peki? :D

Ya da terminalden
sudo nano /etc/resolv.conf yapılandırmasını açıp yukarıda listelenen DNS'lerden birini yazmanız yeterli olacaktır. Ayarları kaydetmek için ctrl+X ile ayarlarınızı kaydedin ve sorulan soruya E ile yanıt verdikten sonra;
sudo chattr +a /etc/resolv.conf ile de bunu Ubuntu'ya anlatın bir nevi. Ardından da sistemi kapatıp açın. Hepsi bu.

Ben ise Open DNS kullanıyorum. Tübitak'ı denemedim hiç. Deneyenler deneyimlerini söylerlerse iyi olur. Ayrıca hem OpeDNS hem de Tubitak'ın DNS adreslerini aynı anda kullanabilir miyiz? Kullanabilir isek sorun olur mu? Ubuntu bu adreslerden öcelikli olarak hangisini kullanacaktır?

mustafa.tr

Peki etc/hosts dosyası hala ilk günkü halinde değil mi. tekrar eski haline döndüremedin mi? O dosya dns değiştirmek için değil zaten. Bir dönem Youtube'a girmek için orada da ayar yapmak gerekiyordu ama artık gerekmiyor.

bytan

Aşağıdakiyle açarsan düzeltebilirsin. Dns konusu için diğer başlıktan devam edebilirsin:

sudo gedit /etc/hosts
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST