Neden hiç ruby başlığı yok?

Başlatan gotocan, 29 Temmuz 2009 - 00:30:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gotocan

Merhabalar,
Forumda kimse Ruby'yi sevmiyor mu?
Ailecek Ruby'ye karşı mıyız?

Bu bölümün boş kalması içime sinmedi.
Oysa ki Ruby çok güzel bir dildir.
Ben de yeni yeni öğreniyorum diyebilirim.
Eğer Python biliyorsanız Ruby'yi hiç zorlanmadan öğrenirsiniz.

İngilizceniz çok çok kötü değilse şu bağlantıdan yararlanarak bu dile başlayabilirsiniz.
Çok güzel bir tutorial... Tek yapmanız gereken sayfadaki online Ruby yorumlayıcısına "help" yazmak olacak.
Sonrasında aşağıdaki örnekleri tek tek yorumlayıcı üstünde deniyorsunuz.

Unutmayalım, Python ile Ruby kardeştir. :)

Esenlikler...
goto www.gotocan.com;
http://ubuntucounter.geekosophical.net//img/ubuntu-user.php?user=28544
Nam-ı diğer : macellan

heartsmagic

Açıkçası uzun bir süre önce bu güzel siteye uğramış ve Ruby'yi çok sevmiştim. Kodlama benim gelecek planlarımıda olmadığından dolayı üzerinde durmamıştım orası ayrı. Ruby cidden çok "tatlı" bir dil.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

3mr3

Bende programlama bilmiyorum ama blog türünü bile oluşturduğunu görünce hoşuma gitmişti. Yani az ve öz bir dil olduğu hala aklımda. Weblog için araştırma yapabilirsiniz. Diğer adı Ruby on Rails diye geçer.

http://weblog.rubyonrails.org
Ben, seninle ben oldum. | Başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever...

gotocan

Alıntı yapılan: 3mr3 - 29 Temmuz 2009 - 00:54:39
Bende programlama bilmiyorum ama blog türünü bile oluşturduğunu görünce hoşuma gitmişti. Yani az ve öz bir dil olduğu hala aklımda. Weblog için araştırma yapabilirsiniz. Diğer adı Ruby on Rails diye geçer.

http://weblog.rubyonrails.org

Ruby on Rails'ı duymuştum ama hiç denemedim.
Sanırım Python - Django benzeri bir mevzu...

Bir de Türkçe sayfa verelim: Ruby on Rails Vikipedi

Esenlikler...
goto www.gotocan.com;
http://ubuntucounter.geekosophical.net//img/ubuntu-user.php?user=28544
Nam-ı diğer : macellan

SametAras

Merhabalar,

Ruby harikulade bir dildir. "gotocan "ın dediği gibi; Python ilede kardeştir. Ama tam anlamıyla, öğrenebilmek için ingilizce şarttır.

Saygılarımla;
Aras, Samet.

mr.kiyak

Ruby ile ilgili Türkçe kaynak henüz yok. Yani bir kitap ya da ruby için bir topluluk, bir forum vs. henüz oluşmadı. Bu bir ilgi meselesi. Keşke üniversiteler öncü olsa. Ben Ruby ile ilgileniyorum. Yolun başındayım. Türkçe kaynak olmadığı için İngilizce pdflerden şimdilik öğrenmeye çalışıyoruz.

Ruby on rails hakkında da fikir olması için şunu söyleyebilirim : Tıpkı .NET Framework'de web projesi geliştirmek için nasıl ASP.NET web geliştirme ortamı varsa Ruby programlama dilinde de web uygulamaları geliştirmek için Rails adında bir Frameworkü vardır. Bu framework kullanılır. Ruby on Rails'in anlamı da "Rails"i Ruby ile kullanarak uygulama geliştir anlamındadır.

eren

Alıntı yapılan: heartsmagic - 29 Temmuz 2009 - 00:37:55
Açıkçası uzun bir süre önce bu güzel siteye uğramış ve Ruby'yi çok sevmiştim. Kodlama benim gelecek planlarımıda olmadığından dolayı üzerinde durmamıştım orası ayrı. Ruby cidden çok "tatlı" bir dil.

Serkan genelde her zaman her şeyin doğrusunu biliyor. Yine çok doğru bir karar vermiş. Kodlama işin hamallığı, işin kaymağını görsel kısımlara bakanlar yiyor. Zevk için bu işlere girilir ama gönüllüde olsa bu yönlü bir işte çalışıyorsanız işiniz çekilmez bir hal alabilir.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

qpqr

kolay bir dil, ben gereksiz görüyorum. python varken en azından.

sayz

python'un ruby'den daha fazla popüler olmasının sebebi ruby'nin python ve diğer diller gibi ABD veya avrupadan değil uzak doğudan çıkmasıdır. ama avrupa da yavaş farkına vardı bu dilin geleceği(özellikle de web teknolojilerini) sırtlayacak iki dil ruby ve python bence.
Üstat Yukihiro Matsumoto(Matz)'ya göre ruby, perl'den daha güçlü ve python'dan daha nesneye yönelik bir betik dilidir.
gerçekten de böyledir ruby'de her şey ama her şey bir nesnedir. örneğin 1, Fixnum sınıfının bir nesnesidir. hatta False, FalseClass True da TrueClass sınıfının bir nesnesidir.
@qpqr bence ruby'ye gereksiz diyerek çok büyük haksızlık ediyorsunuz ona ve onu geliştirenlere.
sizin bu kolay bir dil lafınıza bakın üstat ne diyor : Ruby tıpkı insan vücudu gibi, görünüşte basit, ama içinde çok kompleks bir yapıya sahiptir.

guestwho

Ruby gereksiz bir programlama dili olsaydı; National Geographic, Adidas, Warner Bros, Fox Sports gibi devler proje yönetimi için "Basecamp" i kullanmazdı herhalde...
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!