Acer Aspire 2920 hk.

Başlatan AguilaNegra, 27 Temmuz 2009 - 13:10:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

AguilaNegra

Selamlar,
Basliktaki notebook a ubuntu 9.04 64 bit kurmaya ugrasiyorum,
yurtdisindan alinma oldugundan ve ben de klavye konusunu iyi bilmedigimden turkce karakterleri tam kullanamiyorum ancak. bu sorun olmayacak,sahibi genelde almanca veya fransizca kullanacak.
Sorunlarim aktarmadan ozelliklerini bildlreyim
intel core 2 duo T5250 up to 358 mb.mobile intel graphics media accelerator X3100
2GB ddr2
sorularim
donanim suruculeri bos,bu sistemde kullanilan sahipli surucu yok diyor
glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) 965GM GEM 20090326 2009Q1 RC2

fare isaretcisi,firefox ile normal ok seklinde iken,diger uygulamalarda,ofis hatta masaustunde seffaf bir ucgen gorunumunde

uygulamalar-ekle kaldir dan program eklemek istersem,sifre girdikten sonra indirme kutusu geliyor ve kaliyor,ilerlemiyor

kurulumu tamamladiktan sonra,onerilen guncellemeleri yaptim ve konsoldan restricted extras yukledim  sadece

Tesekkurler

sabian

Klavye tercihlerini   sistem>tercihler>klavye yoluyla düzenleyebilirsiniz. Diğer sorunlarla ilgili olarak bir bilgim yok maalesef. Ustalar birazdan damlar. Siz içerde biraz bekleyin, bi çay için :D

Şaka bir yana fare seçeneklerini de yine Sistem>tercihler>fare yoluyla düzenleyebilirsiniz. Bir de kullanılan temaya göre imleç şekli değişebiliyor. Bunu da düzenlemek için masaüstüne sağ tıklayıp herhangi bir tema seçtikten sonra (eski temayla da devam edebilirsiniz) özelleştir diyoruz ve açılan pencerede en sağda imleç kısmından  ayarlama yapılabiliyor. 

Donanım sürücüleri konusunu da forumda aratmanızı önerebilirim.
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

AguilaNegra

Alıntı yapılan: dewrim2 - 27 Temmuz 2009 - 13:24:48
Klavye tercihlerini   sistem>tercihler>klavye yoluyla düzenleyebilirsiniz. Diğer sorunlarla ilgili olarak bir bilgim yok maalesef. Ustalar birazdan damlar. Siz içerde biraz bekleyin, bi çay için :D

Şaka bir yana fare seçeneklerini de yine Sistem>tercihler>fare yoluyla düzenleyebilirsiniz. Bir de kullanılan temaya göre imleç şekli değişebiliyor. Bunu da düzenlemek için masaüstüne sağ tıklayıp herhangi bir tema seçtikten sonra (eski temayla da devam edebilirsiniz) özelleştir diyoruz ve açılan pencerede en sağda imleç kısmından  ayarlama yapılabiliyor.  

Donanım sürücüleri konusunu da forumda aratmanızı önerebilirim.

Cevap için teşekkür ederim,
fare için fare seçeneklerini ve tema daki imleç sekmesini denemiştim,
sistem tercihler fare altında imleç şekli seçeneği zaten yok,tema altında koyu siyah seçmeme rağmen değişmiyor hatta tamamen yok oluyor,ta ki yeniden başlatana kadar,Allahtan ctrl tuşu imlecin yerini belirtiyor.
Artık firefox da da imleç normal değil,ilginçtir ekran görüntüsü aldım imlecin şeklini göstermek için ama resimde ok çıkıyor  ;)

bytan

Ekle/Kaldır'ı aşağıdakini kullanarak açıp, çıktısını aktarın:

sudo /usr/bin/gnome-app-install

Fare imleci için; compiz açık mı?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

AguilaNegra

Alıntı yapılan: bytan - 27 Temmuz 2009 - 14:11:04
Ekle/Kaldır'ı aşağıdakini kullanarak açıp, çıktısını aktarın:

sudo /usr/bin/gnome-app-install

Fare imleci için; compiz açık mı?

Ekle/kaldır bir şekilde tekrar başlatmalardan birinin sonrasında düzeldi
Compiz hiç yüklemedim
Teşekkür ederim

Istediginiz cikti ekte :
** (gnome-app-install:4381): WARNING **: return value of custom widget handler was not a GtkWidget
/usr/lib/python2.6/dist-packages/AppInstall/AppInstall.py:1295: GtkWarning: gtk_tree_model_sort_set_sort_column_id: assertion `tree_model_sort->default_sort_func != NULL' failed
 item.applications.set_sort_column_id(-1, sort_type)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : Pzt 27 Tem 2009 18:00:36 GMT-2

Mecburen yeniden kurulum yaptım.
Fare de ekle-kaldır da düzeldi ama ilk mesajımda görüldüğü gibi Mesa sürücü kullanıyorum ve
Sistem-yönetim-donanım sürücüleri hala boş,sorun olmaz herhalde.

sabian

Forumda takip ettiğim kadarıyla Mesa sürücüleri sıkıntılıymış, hatta bazı başlıklarda kurulmaması tavsiye ediliyor. İsterseniz Mesa sürücüleri diye aratıp daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. İyi günler...
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

heartsmagic

Grafik kartı nedir?
Mesa sorunlu değil aslında, işini gayet iyi görüyor. Fakat bazı Intel kartlarda kullanılan sürücülerin iyileştirilmesi gerekiyor.

Şu an herhangi bir sorun kaldı mı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

AguilaNegra

Alıntı yapılan: heartsmagic - 28 Temmuz 2009 - 21:56:54
Grafik kartı nedir?
Mesa sorunlu değil aslında, işini gayet iyi görüyor. Fakat bazı Intel kartlarda kullanılan sürücülerin iyileştirilmesi gerekiyor.

Şu an herhangi bir sorun kaldı mı?

Grafik kartı mobile intel graphics media accelerator X3100
Sürücü :Mesa DRI Intel(R) 965GM GEM 20090326 2009Q1 RC2 görünüyor
otomatik yüklenen
Sistem-yönetim-donanım sürücüleri kutusu boş ve sahipli bir sürücü olmadığı mesajı var
İlk mesajdaki diğer sorunlar,yeniden yükleme yapınca düzeldi.
Teşekkür ederim.

heartsmagic

Standart mesa kullanıyorsa sürücü için Compiz'in de çalışması gerekiyor aslında. Fakat 3B konusunda bir şey diyemem.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.