Tek Samba Kullanıcı adıyla 20 xp pc bağlantısı...?

Başlatan oguzcanturk, 24 Temmuz 2009 - 21:42:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

oguzcanturk

Merhabalar..

Internet Kafe işletiyorum.
Debianla başıma gelen bir sorun vardı. "Security = share" olarak paylaşım yapıyordum. Müşteri klasörü açtım. herkes giriyor şifresiz olarak onda sorun yoktu ama silmeye gelince bir makinada açılan dosya başka makinada silinemiyordu. o yüzden kaldırmıştım.

Ama bugün Virtualbox'a ubuntu 8.04 server kurdum. ve ayarları aşağıdaki gibi ayarladım.
[global]
workgroup = WORKGROUP
server string = %h server
security = user

[paylas]
create mask = 0777
comment = PAYLASIM KLASORU    
writeable = yes
valid users = root,xp
browsable = yes
path = /paylas  

kullandığım makine ismini xp yaptım ve virtualbox' birde xp kurdum. ikisininde kullanıcı adı "xp" şifreleride aynı. sonuç olarak aynı anda bağlantı sağlayabiliyorum. vista ile ubuntu serverda oluşturduğum dosyayı virtualbox taki xp ile aynı anda bağlıyken silebiliyorum. istediğim oldu anlayacağınız.

Ama çekingelerim şunlardır.

1- Ubuntu server sambada bulunan kullanıcı ismiyle aynı anda xp yüklü 20 pc ile erişebilirmiyim. Daha sonra bu tür paylaşım sorun yaratırmı?
yada basit bir internet kafe paylaşımı için (1 ubuntu = 20 xp pc) verebileceğiniz smb.conf örneği varmı?

Şimdiden teşekkür ederim.

Ertan ERBEK

Windows user kısmında network üzerinde paylaşılan klasörlere ulaşmak için kullanıcı adı tanımlaması yapabiliyorsun, bunu biraz incele istersen.
Elbet bir gün bende Linux cuyum diyeceğim.

Başkalarının bilmediği bilgi, bilgi değildir. Bilgini paylaşmak için SUDO ya katkılarını bekliyoruz.