[Çözüldü] Transmission Çalıştığında Firefox Ağırlaşıyor

Başlatan Dixie, 18 Temmuz 2009 - 21:21:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Dixie

Arkadaşlar; ne zaman Transmission'da bir torrent indirmeye kalksam firefox sayfaları açmıyor, sistem hissedilir ölçüde ağırlaşıyor. Benim gibi sorunu yaşayan var mı yada daha önce böyle bir sorun oldu mu? Olduysa çözüm yolunu bilen var mı? Teşekkürler.

galot

Şu an deluge ile dosya indiriyorum, ktorrent de kullanmıştım hepsinde böyle bir sorun var. Sistem Gözlemcisi'nden gönderme hızına bakarsanız, programda gösterdiğinden çok daha fazlasını göreceksiniz. Gönderme hızını 5 yapıp öyle deneyin! (1Mbit bağlantı için.)

heartsmagic

Alıntı yapılan: Dixie - 18 Temmuz 2009 - 21:21:48
   Arkadaşlar; ne zaman Transmission'da bir torrent indirmeye kalksam firefox sayfaları açmıyor, sistem hissedilir ölçüde ağırlaşıyor. Benim gibi sorunu yaşayan var mı yada daha önce böyle bir sorun oldu mu? Olduysa çözüm yolunu bilen var mı? Teşekkürler.

Ben böyle bir sorun yaşamadım. Ağırlığın olduğu anda:

top aracıyla sistemi ne yavaşlatıyor diye bakabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ironic

Transmission ve ktorrent bu konuda şu ana kadar kullandığım en iyi iki Linux yazılımı. Son hız indirme olsa bile bağlanıtıyı tıkamıyor. Deluge u bayağıdır kullanmıyorum ama onu açmamla güvenlik duvarı açmış gibi oluyorum. Dışarıya erişim yok.  :D

@dixie, öncelikle son güncel sürümle deneyin ve gönderme (upload) hızınızı düşürün.

Yusuff

Ben de dün denedim çok ağırlaştı demek ki göndermedenmiş. İndirme hızını sınırladım da olmadı aklıma gönderme gelmedi. Ktorrent ile indirdiğimde böyle değildi ama artık onu kullanmıyorum.
Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

Dixie

Gönderme hızını 5'e indirmeme rağmen özellikle firefox sayfaları yüklemek için uzun zaman uğraşıp sonunda açamıyor. Ancak şunu belirtmeme müsaade edin. Bu olay Ubuntuya has bir durum değil. Windows altındayken de torrent istemcilerini çalıştırırken aynı sorun ortaya çıkıyor. Örnek Bittorent.

top komutunu konsola girdiğimde Transmission'un en fazla %2 CPU çalıştırdığını sisteme çok yüklenen birşey olmadığını da gördüm. Dediğim gibi Ubuntuma laf yok. Bu sanırım genel bir problem.

Yusuff

Ama Ktorrenle indirirken iyiydi. :S

Neyse en iyisi denemek. Ayrıca merak etme birilerinin Ubuntu'ya laf etmesi için daha iysini yapması lazım ;)
Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

garafatma

Torrent programları indirme yaparken tüm bağlantıyı kullandığı için internet sitelerini açamamanız çok doğal. Arkadaşların önerdikleri gibi indirme ve gönderme hızlarınız düşürürseniz işe yarayacaktır.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

agritux

Alıntı yapılan: ironic - 19 Temmuz 2009 - 21:58:58
Transmission ve ktorrent bu konuda şu ana kadar kullandığım en iyi iki Linux yazılımı. Son hız indirme olsa bile bağlanıtıyı tıkamıyor.

Bu mümkün mü ?

garafatma

Alıntı yapılan: sessizce - 19 Temmuz 2009 - 22:31:31
Transmission ve ktorrent bu konuda şu ana kadar kullandığım en iyi iki Linux yazılımı. Son hız indirme olsa bile bağlanıtıyı tıkamıyor.

Bu mümkün mü ?

8MB bağlantı varsa ve torrent programı 50k ile indiriyorsa neden olmasın :)

agritux

Yok son hız denmiş. Port falan da açtım ama yok bende öyle değil :) sınır koymadığımda, internet bağlantım olmuyor. Gerçi delgue sınır da tanımıyor :)

Bedreddin

Torrent programları bazı modemlerle uyumsuzluk yaratabiliyor, böyle bir durum olup olmadığını araştırın derim. sessizce söylenen şey mümkün. Ben Vuze ile başaramasam da, Windows üzerinde uTorrent kullanan tanıdıklarım var ve 100kb ile dosya indirip, 15kb ile gönderirken sorunsuzca internette dolaşabiliyorlar.

Bu arada gönderme hızını 5'e kadar kısmaya gerek yok deneyimlerime göre, 13-15'e kısmak yeterli oluyor bende. Zaten 5'e kısarsanız indirdiğiniz kadar dönermeniz aşırı uzun sürecektir.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

ironic

Alıntı yapılan: sessizce - 19 Temmuz 2009 - 22:31:31

Bu mümkün mü ?

Eğer gönderme yoksa ya da çok düşük bir miktardaysa evet, mümkün. Gönderme sürekliyse doğal olarak bekleme daha da artıyor fakat sonunda açılıyor. Yanlış anlaşılmayım benim burdan anlatmak istediğim Deluge u açmamla intenetimi -torrent indirmesem bile- tıkıyor. Hız sınırlaması önemli değil. 1 KB olarak bile ayarlasam tüm bant genişliğine ambargo koyuyor.  :D

galot

Buna ne dersiniz peki  :o Transmission'da 0 gönderme görülürken, Gözlemci ile bakınca görüldüğü gibi. Sizlerde nasıl merak ediyorum, resim gönderbilir misiniz ???

Ekleme: DÜzeldi. Bundan sonra transmission kullanacağım. Gözlemcide gene abidik gubidik rakamlar görünüyor ama bağlantı tıkanmıyor. Göndermeyi 13 ile sınırladım...

garafatma

@galot,

Bu grafik sistem genelini gösteriyor ama sadece transmission'u değil ki?

galot

Alıntı yapılan: keiser_soze - 20 Temmuz 2009 - 08:11:26
@galot,

Bu grafik sistem genelini gösteriyor ama sadece transmission'u değil ki?
Öyle de, o sırada sadece Transmission çalışıyordu  :)

garafatma

Arkada bilmediğin başka şeylerde çalışıyor olabilir, mesela güncelleme yöneticisi, ara ara bakar sana sormadan güncelleme varmı yokmu diye

galot

Alıntı yapılan: keiser_soze - 20 Temmuz 2009 - 14:07:00
Arkada bilmediğin başka şeylerde çalışıyor olabilir, mesela güncelleme yöneticisi, ara ara bakar sana sormadan güncelleme varmı yokmu diye
Öyle değil, internet bağlantısı yapan başka bir şey yok, torrent programı açınca oluyor...

ironic

@galot sistem gözlemcisi değerleri gerçek zamanlı olarak göstermiyor. 2-3 saniye gecikmeli olması lazım.  Tam emin olmak için ağ trafiğini izleyen uygulamalarla bakmak gerek.

Bedreddin

Ayrıca hiçbir torrent programının 0 göndermeye izin vermemesi de kuvvetle muhtemel. Şimdiye kadar Vuze ve uTorrent'ta böyle bir şey görmedim en azından. :) 0 yaparsanız sınırsıza ayarlanmış gibi işlem görür.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

galot

Alıntı yapılan: Fuzûli - 20 Temmuz 2009 - 23:06:00
Ayrıca hiçbir torrent programının 0 göndermeye izin vermemesi de kuvvetle muhtemel. Şimdiye kadar Vuze ve uTorrent'ta böyle bir şey görmedim en azından. :) 0 yaparsanız sınırsıza ayarlanmış gibi işlem görür.
Orada 13 ile sınırlamıştım. Her neyse şimdi çok dalgalı olsa da tek torrent indirirken interneti tıkamıyor. Acayip bir şey işte...

Dixie

Transmission kullanarak torrent dosyalarını indirirken; tarayıcımızın sayfaları açamadığını, sistemin de yavaşladığını söylemiştim. Arkadaşların önerileri geldi, sağolsunlar. Bulabildiğim çözüm "Gönderme Hızı"nı 5 e değil 1'e indirmek. 1'e indirdiğimde sistem belli ölçüde rahatlıyor. Bunun yanı sıra aynı anda çok fazla torrent dosyasını indirmemeye özen gösterirsek sisteme yüklenmemiş oluruz. Tüm işletim sistemlerinde aynı sorunu yarattığı için konunun Ubuntu'ya has bir durum olmadığını yineliyorum ve forum yönetiminin müsaadesi ile konuyu kapatıyorum.

Yardımcı olmaya çalışan herkese teşşekkür ederim.