Linux Kullanıcıları olarak AMD/Ati'ye sesimizi duyuralım...

Başlatan Contempt, 24 Temmuz 2009 - 14:16:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 10 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Alıntı yapılan: Dharq - 21 Eylül 2009 - 14:15:24
Ati'ye ait sadece marka ve modeli gösteriyor. Sürücü bilgilerinde ise Ati değil Mesa sürücülerini kullandığını gösteriyor.

Benim de şüphem bu yöndeydi zaten. Ubuntu'daki durumun aynısı kısacası.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

XRumer

ubuntudaki bug problemlerini hiç yaşamıyorum oyunları da sorunsuz çalıştırıyorum pardusda belki de sadece benim bilgisayarımda kurulu olan ubuntu arızalıdır ama öte yandan ekran kartımın sürücü sorunu olduğu da kesin

heartsmagic

@XRumer, Pardus üzerinde şu komutların çıktısı nedir?

lspci | grep VGA
glxinfo | grep render
grep driver /var/log/Xorg.0.log

simislov

Bu noktada araya girerek , konuyla ilgili bilgilendirmede bulunmak isterim.

Bir aydır Pardus 2009 kullanıyorum. Ati X serisi ekran kartım olduğu için, kurulumdan sonra açık kaynak mesa sürücüsü kuruldu.

Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki: Açık kaynak mesa sürücüsünden, en az Ati ekran kartı sürücüsü kadar performans aldım. :) Halimden memnunum.

Kısa bir süre önce ozgurlukicin.com'da konuyla ilgili bir haber yayınlanmıştı.

Haberde özetle:
Alıntı YapSürücüler konusunda yaşanan en iyi gelişmeyse, yine özgür yazılım dünyasından geliyor. Açık kaynak kodlu ATI ekran kartı sürücüsü, şu an üç boyutlu efektleri rahatlıkla çalıştırabilecek düzeye gelmiş durumda. Aynı zamanda kodun şu anki durumu, bu sürücülere AMD çalışanı dışında olan geliştiricilerin de katkı vermesini sağlayacak düzeye erişmiş durumda. Sürücüyü geliştiren ekip, şu an sürücünün kararlı hale gelmesi için uğraşıyor. Gelecekte geliştirici ekip, hem güç koruma sistemini geliştirmeyi hem de R200 ve R300 serisi kartlar için bazı OpenGL geliştirmelerini sürücüye dâhil etmeyi planlıyor. Sürücünün kararlı hale gelmesiyle birlikte, bu sürücünün de Pardus depolarında yer alacağını söyleyebiliriz.
denilmekteydi.

Bu bilgiden anlaşılacağı üzere, Ati'nin kahrını çekmekten kurtulacağımız günler yakındır.

Haberin tamamını okumak için buraya bakınız. Saygılar.

Karanlığa küfretmektense bir mum da sen yak.
Güvenlik için: Doctus.org

XRumer

arkadaşlar hepinize güncelleme yöneticinin ayarlarına girip canonical tarafından desteklenmeyen güncellemelerle henüz onaylanmamış güncellemeleri etkinleştirmenizi öneririm. karşınızda hep türkçe dil paketi ile ilgili güncellemeleri hem de mesa sürücüleri ile ilgili güncellemeleri bulacaksınız. mesa sürücülerini bir de ondan sonra deneyelim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Eylül 2009 - 15:44:30

Alıntı yapılan: heartsmagic - 21 Eylül 2009 - 17:41:38

lspci | grep VGA
glxinfo | grep render

ne yazık ki memnun kalmadığım için pardusu sildim yakında tekrar bi deneyip size çıktıları iletirim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Eylül 2009 - 01:46:29

Alıntı yapılan: XRumer - 22 Eylül 2009 - 01:43:41
arkadaşlar hepinize güncelleme yöneticinin ayarlarına girip canonical tarafından desteklenmeyen güncellemelerle henüz onaylanmamış güncellemeleri etkinleştirmenizi öneririm. karşınızda hem türkçe dil paketi ile ilgili güncellemeleri hem de mesa sürücüleri ile ilgili güncellemeleri bulacaksınız. mesa sürücülerini bir de ondan sonra deneyelim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Eylül 2009 - 01:44:30

lspci | grep VGA
glxinfo | grep render

ne yazık ki memnun kalmadığım için pardusu sildim yakında tekrar bi deneyip size çıktıları iletirim.

XRumer

Yeni sürüm olan Karmic Koala birlikte yeniden bir göz attım da durum iyice kötüye gitmiş, mesa sürücüleri sistem kaynaklarını zorluyor, hatta internette flash dosyalarını oynatırken sistem çok zorlanıyor, artık internetten video izleyemiyorum, durum gerçekten de iç açıcı değil.

AguilaNegra

lspci | grep VGA
glxinfo | grep render

@heartsmagic,
benim ekran kartım da X1600,bendeki çıktı ekte:
sahaf@sahaf-pardus ~ $ lspci | grep VGA
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc RV530 [Radeon X1600]
sahaf@sahaf-pardus ~ $ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Mesa DRI R300 20060815 x86/MMX+/3DNow!+/SSE2 TCL
sahaf@sahaf-pardus ~ $ grep driver /var/log/Xorg.0.log
        X.Org XInput driver : 4.0
(II) Scanning /usr/share/X11/pci directory for additional PCI ID's supported by the drivers
(==) Matched ati for the autoconfigured driver
(==) Assigned the driver to the xf86ConfigLayout
(II) Loading /usr/lib/xorg/modules/drivers//ati_drv.so
(II) Loading /usr/lib/xorg/modules/drivers//radeon_drv.so
(II) AIGLX: enabled GLX_texture_from_pixmap with driver support
        ABI class: X.Org XInput driver, version 4.0

heartsmagic

@AguilaNegra, Pardus mu bu? Mesa sürücüleri kullanılıyor görüldüğü üzere. Aynı şeyi Ubuntu da yapıyor. Fakat benim bir süre denediğim makinede ne yazık ki pek sıhhatli değildi bu kart. Örneğin ekranda ara ara çizgiler gelip gidiyordu, titreşim şeklinde. Video oynatma performansı çok iyi değildi. Pardus'da durum nasıl?

AguilaNegra

@heartsmagic,evet Pardus 2009
Mesa ile ben sorun yaşamadım,monitör olarak EIZO FlexScan 1.365 kullanıyorum,çizgi titreşim yok,video oynatma performansını sınamak için bir adres verirseniz görüntülemeye çalışır sonucu bildiririm,benim günlük kullanımda rastlayabileceğim haber sitesi videoları veya youtube gibi sitelerdeki videolarda sorun yaşamadım.

Not:mesajı yazdıktan sonra denedim,beggin videosu sorunsuzdu ;)

heartsmagic

Zaten bendeki problem olsa kesin farke derdin, edilmeyecek gibi değil :)
Oyun için Urban Terror denenebilir.

XRumer

Mesa sürücülerinin bana çıkardığı sorunlar buglardan ibaret değil. Pardus 2009 sistemi zorlayarak çalışıyor, Mandriva 2009.1 daha da beter, acayip derecede zorlanarak çalıştığı gibi donup kalabiliyor(not: bunlar sadece kde masaüstlerinde oluyor, Mandriva 2009.1'in Gnomesi gayet sorunsuz) terminale top komutunu girip sistemi izledik ki ekran kartı sürücüsü bayağı zorluyormuş sistemi ondan oluyormuş.
Neyse ekran kartını değiştirene kadar Gnome kullanacağım Kdeden uzak duracağım dedim ama görünen o ki Ubuntu 9.10 da Gnome olmasına rağmen oldukça zorlanıyor. Mandriva 2010'un Kde ve Gnomesini henüz denemedim, deneyince buraya da yazacağım eğer Ubuntu 9.04 kalitesinde bir hızla çalışırsa bu mesa sürücüleri(ufak tefek buglara ve oyunları oynayamama razıyım) Mandrivayı deneyeceğim o da olmazsa başka bir dağıtım, o da olmazsa yeni bir ekran kartı alınana kadar Windows'a mahkumum.

eessau!

tam da şu an Ati/Amd'ye küfrederken sistemimi nasıl tekrar yükleyeceğimi kara kara düşünüyordum bi de baktım ordu olmuşuz :) boykot diyoruz da adamlar zaten cacığı götürmüş, yeni bilgisayar alacak birisinin işletim sistemini düşünmesi zaten en son etapta ki hazır çalışır vaziyette windows kurulu veriliyor, adam da hah süper çalışıyor diye koltuğunun altına alıp çıkıyor. asıl mesele microsoft'un şerefsizliği! AMD de microsofta yaranmak istiyor tabi ne de olsa intel ve nvidia rekabeti... bu konuyu açtığınız günlerde ben de mail attım, driver istedim :D tabi bana özel driver yazacaklarından değil, ne zaman eklenecek falan diye, cevap yok tabi, üstüne küfürler, tehditler adamlar tın.

eessau!

Contempt

Arkadaşlar konuyu ilk açtığımda bir çok defa mail attım bağlantı kurmayı denedim ama cevap gelmedi. Bir çok dağıtım denedim. En sonunda AMD/ATİ ye lanet edip nvidia ekran kartını aldım.Başka bir yol bırakmıyor Melet.
Herşeye Rağmen...

AguilaNegra

Alıntı yapılan: XRumer - 08 Kasım 2009 - 03:10:23
Yeni sürüm olan Karmic Koala birlikte yeniden bir göz attım da durum iyice kötüye gitmiş, mesa sürücüleri sistem kaynaklarını zorluyor, hatta internette flash dosyalarını oynatırken sistem çok zorlanıyor, artık internetten video izleyemiyorum, durum gerçekten de iç açıcı değil.
Ben dün 9.10 kurdum,tabii ki kullanım özelliklerine göre farklılıklar olacaktır ama benim gibi günlük ofis kullanımında (ofis den başka bir tanımlama yapamadım,sahaf dükkanı işletiyorum) herhangi bir kasılma vs .veya sorunsuz 8.10 sürüme göre zorluk hissetmiyorum.
@heartsmagic,
Pardus için verdiğim çıktıları şimdi Ubuntu 9.10 için veriyorum:
sahaf@sahaf-desktop:~$ lspci | grep VGA
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc RV530 [Radeon X1600]
sahaf@sahaf-desktop:~$ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Mesa DRI R300 (RV530 71C2) 20090101  TCL
sahaf@sahaf-desktop:~$ grep driver /var/log/Xorg.0.log
X.Org XInput driver : 4.0
(II) Loading /usr/lib/xorg/modules/drivers//ati_drv.so
(II) Loading /usr/lib/xorg/modules/drivers//radeon_drv.so
(II) Loading /usr/lib/xorg/modules/drivers//vesa_drv.so
(II) Loading /usr/lib/xorg/modules/drivers//fbdev_drv.so
(II) VESA: driver for VESA chipsets: vesa
(II) FBDEV: driver for framebuffer: fbdev
(II) Unloading /usr/lib/xorg/modules/drivers//vesa_drv.so
(II) Unloading /usr/lib/xorg/modules/drivers//fbdev_drv.so
(II) AIGLX: enabled GLX_texture_from_pixmap with driver support
ABI class: X.Org XInput driver, version 4.0
sahaf@sahaf-desktop:~$

not:beggini izleyemedim,dns ayarlarını yaptıktan sonra sonucu bildiririm.:)

heartsmagic

@AguilaNegra, evet burada da mesa kullanılıyor ön tanımlı olarak. Kartın X serisi olduğu için bence başka bir şeye yanaşma :)

GAREZ

sizde intel kullanın bakın intel daha çok kolluyor Linux kullananı... nvidia 1. intel 2. notebook seçerkern hata yapmışım ondan intel aldım ati ekran kartlı almamakla iyi etmişim demekki...

XRumer

Intel'in çok yüksek kapasiteli ekran kartları var mı bilmiyorum. Şöyle 1 gb falan olan mesela. Bugüne kadar iki tane düşük kapasiteli intel denedim ikisinden de memnun kaldım. En azından driver sorunu yok, ve Linux otomatik tanıyor.

heartsmagic

Alıntı yapılan: XRumer - 18 Ocak 2010 - 11:09:45
Intel'in çok yüksek kapasiteli ekran kartları var mı bilmiyorum. Şöyle 1 gb falan olan mesela. Bugüne kadar iki tane düşük kapasiteli intel denedim ikisinden de memnun kaldım. En azından driver sorunu yok, ve Linux otomatik tanıyor.

Grafik kartlarında belleğin değil çip setin önemi vardır. Mesela ben 20GB intel yerine her zaman sıradan bir Nvidia tercih ederim. Eğer harici kart alacaksan Nvidia bak. Sürücü sorunumuz yok ve gayet iyi destekleniyor firma tarafından Linux.