Linux Kullanıcıları olarak AMD/Ati'ye sesimizi duyuralım...

Başlatan Contempt, 24 Temmuz 2009 - 14:16:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Alıntı yapılan: Contempt - 26 Temmuz 2009 - 18:28:37
Türkçe bir hata kaydı girmeye çalıtım ama başardım mı onu bile bilmiorum. Birde İngilizce olmasından ötürü benim elimden pek  bir sey gelmiyor çeviri programları ile saçma sapan bir hata kaydı girmek te istemiyorum. Bunu imkanı olan bir arkadaştan istesek?

Sakin kafayı ve vakti bulabilirsem ben ilgilenmeye çalışacağım, ancak dediğim gibi şartların oluşmasını bekliyorum şu anda.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

XRumer

ben de bu dertten muzdaripim bu benim ilk ve son ati alışım. Bir daha asla almayacağım. Ekran kartı problemim olmasaydı linuxde oyun meselesi hallolacaktı ve çevremdeki pek çok insan linux kullanıyor olacaktı şimdi.

heartsmagic

Arkadaşlar açıkçası iş, güç ve hayattan fırsat bulamayan ben bu ve benzeri bir iki başlığı ihmal etmiş durumdayım. Eğer varsa yapabilecek birisi hiç beklemeden organizasyonu yapabilir. Ben yine ilgilenmeye çalışırım, fakat yapabilecek birisi varsa önünde durmayayım.

özgürubuntu

Son Kullanıcı (bilinçli, bilinçsiz, herşeyi bilmek zorunda olmadığını düşünen kısmen bunda da haklı olan) bir donanımdan yeterli verim alamadığında veya çalışmadığında problemin doğrudan işletim sisteminden kaynaklandığını düşünüyor. Hatta belki çoğumuzun da ilk anlık tepkisi bu oluyor. Mesela "ATI Linuxa destek vermiyor, o halde Linux çok kullanılmayan ve insanların tercih etmediği bir işletim sistemi"

Yakın çevremize durumun bundan kaynaklanmadığı, bir işletim sisteminin serbest piyasa ekonomisi kurallarına bile uymadığı zorba sayılabilecek yöntemlerle son kullanıcıya kendisini dayattığını, bir çok yeni bilgisayara kurulu olarak geldiğini anlatabiliriz, kapitalist sistemin her ne kadar rekabet kurallarının, antitröst yasalarının çıkmasına destek verse bile aslında genel eğilimin piyasaya tek hakim olma olduğunu da anlatabiliriz.. Yalnız işte Son Kullanıcıların çoğunun bu umrunda da olmuyor. Bilgisayar Mühendisi olan ve Linux sistemleri üzerinde gerçektende oldukça bilgili olan bir arkadaşım "korsan" Windows kullanıyor maalesef.. İş ve donanım vs sebebiyle

Linux'un gelişip yaygınlaşmasının yollarını düşünmeliyiz. Yalnız özgür yazılım felsefesinden taviz vermeden bunun nasıl başarılabileceği de ayrı bir tartışma konusu..

ATI'ye gönderilecek bir metni peşinen imzalıyorum ve sahip olduğum mail adreslerinden de gönderirim..

acer

Bu formu tanımadan evvel ati hayranıydım. Yeni bir leptop alacğımda ekrn kartının ati olmasını istiyordum. Sonr Bu formda atinin nler çektirdiğini görünce ai kullanmaktan vazgeçtim. İyiki almamışım.

vater

Bu günden itibaren Ati x1650pro AGP ekran kartımı satışa çıkartıyorum bidaha mı Ati asla ne alırım nede aldırırım.

Contempt

Alıntı yapılan: heartsmagic - 31 Temmuz 2009 - 10:45:00
Arkadaşlar açıkçası iş, güç ve hayattan fırsat bulamayan ben bu ve benzeri bir iki başlığı ihmal etmiş durumdayım. Eğer varsa yapabilecek birisi hiç beklemeden organizasyonu yapabilir. Ben yine ilgilenmeye çalışırım, fakat yapabilecek birisi varsa önünde durmayayım.
Xorg geliştiricilerinden bilgi alımı yapabilirsek gerisi daha kolay olucak. Hata kaydını türkçe girmeye çalıştım. Bir arkadaşta ingilizce girerse yada xorg geliştiricileri ile bağlantı kurulabilinirse çok iyi olur.
Herşeye Rağmen...

maxxblade

Alıntı yapılan: günberi - 26 Temmuz 2009 - 15:51:20
Bence boykot konusunda hiçte azımsanamayacak bir güce sahibiz. Linux kullanıcıları kendi çevrelerinde bilgisayar mühendisi muamelesi gören kişiler haline geliyor. Bilgisayar alırken, donanım değiştirirken yada herhangi bir yazılım sorunu ile karşılaşıldığında tüm çevremiz bize koşuyor. Birçok arkadaşımın bilgisayar toplarken Ekran kartını nvidia tercih etmesini sağladım. Windows kullanıcıları üzerinde de epey etkimiz olduğunu düşünüyorum ve bunu hazırlayacağımız metinde de bir şekilde belirtmeliyiz kanısındayım.
Banada aynen o şekilde davranıyorlar :D

DoGuKaN

Bedreddin

Hata kaydıyla ilgili ne yazılacaksa buraya Türkçe olarak koyun, ben çevirip hata kaydını gireyim siteye. Ya da e-posta listesine sorulacaksa siz buraya Türkçe yazın, ben İngilizce'ye çevirir, göndereceğiniz adresi de sayfalarından bulur buraya koyarım, oraya gönderirsiniz.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

Contempt

Alıntı yapılan: Fuzûli - 03 Ağustos 2009 - 13:17:17
Hata kaydıyla ilgili ne yazılacaksa buraya Türkçe olarak koyun, ben çevirip hata kaydını gireyim siteye. Ya da e-posta listesine sorulacaksa siz buraya Türkçe yazın, ben İngilizce'ye çevirir, göndereceğiniz adresi de sayfalarından bulur buraya koyarım, oraya gönderirsiniz.
Tam olarak bahsetmek istediğimiz ortada sorunun tam kaynağı ne bunu xorg geliştiricilerinin mail listelerine ve hata kayıtlarına geçmemiz onlardan bu konu ile bilgi sahibi olmamız , bizim AMD/ATİ ye nasıl bir tavır koymamız konusunda çok yardımcı olucaktır.
Herşeye Rağmen...

galot

Bedreddin

Contempt, ATI kullanmadığım için sorunun ne olduğunu bile bilmiyorum. :) O yüzden "Xorg e-posta listesine aşağıdaki metnin İngilizcesi gönderilecek." şeklinde yazarsanız, İngilizce'ye çevirebilirim ama kendim kullanmadığım bir grafik kartı için araştırma yapıp ondan sonra da metin hazırlamak benim için çok zaman kaybı olur. ;)
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

Contempt

Ati 9.8 sürücülleri yayınlamış bulunuyor ama sonuç aynı X serisi kartlar için bir şey yok. Ati Hd serisi kart kullananlar için. :(
Herşeye Rağmen...

Lord13

Kesinlikle bu konuda arkanızdayım. Aynı durumdan ben de mağdurum. Ati bir süre daha bu duruma çözüm bulmaz ve bizi yorarsa, bir dahaki sistemimde AMD-ATI'ye yer vermeyi düşünmeyeceğim.

[Wine]

Konunun belki yeri değil ancak ben ATI ekran kartlarımın hepsini eşe dost'a bağışladım ve yerlerine Nvidia aldım. Ayrıca artık işlemci olarakda AMD yerine Intel alıyorum. Intel her ne kadar beğenilmese bile bir çok alanda Linux desteği sunuyor. Ekran kartında Nvidia, işlemcide Intel. :) Ana kart alacaksanız Sis yonga setli olmayan Gigbayte alın derim. Bu donanımlar ile Linux ortamında rahat edebilirsiniz.

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: [Wine] - 22 Ağustos 2009 - 23:21:44
Konunun belki yeri değil ancak ben ATI ekran kartlarımın hepsini eşe dost'a bağışladım ve yerlerine Nvidia aldım. Ayrıca artık işlemci olarakda AMD yerine Intel alıyorum. Intel her ne kadar beğenilmese bile bir çok alanda Linux desteği sunuyor. Ekran kartında Nvidia, işlemcide Intel. :) Ana kart alacaksanız Sis yonga setli olmayan Gigbayte alın derim. Bu donanımlar ile Linux ortamında rahat edebilirsiniz.
Ati konusunda katılıyorum ben de ati kartımı satarak nvidia almak zorunda kaldım bir daha da asla ati almam, fakat amd konusunda tam tersini düşünüyorum verdiğim para kuruşuna kadar helal olsun intelden çok daha uygun fiyata sahip işlemcileri aynı performansı sunabiliyor. Intel bana göre fiyat/performans olarak ideal bir marka değil.

[Wine]

Bende fanatik AMD destekçilerindendim ancak Intel'in Linux platformu için yaptığı çalışmaları görünce fikir değiştirdim. Atom işlemcili sistemler için Linux dağıtımı geliştirme çalışmaları, sürücü desteği, yonga setlerini Linux ile uyumlu yapması v.s. Pahalılık konusuna katılıyorum ama dediğim gibi ben para değerini ele almadan değerlendirme yaptım.

matrax_41

İntel'in neden özgür yazılımlarla ilgilendiği de başka bir tartışma konusu sanırım :) Bunu özgür yazılıma destek için yaptığını sanmıyorum.

[Wine]

kuleyni

XRumer

ATI'nın Linux'e karşı tavrı konusunda size katılıyorum. Ben de ATI X 1650 PRO kullanıyorum ve aynı dertten muzdaripim ama geçtiğim günlerden itibaren sorunun biraz da Ubuntu'dan olduğunu düşünmye başladım. Çünkü bu forumda bu konuyu daha önce konuştuğumuzda Ubuntu'nun Jaunty sürümü ile birlikte yeni bir kernele geçildiği ve ATI X serisi sürücülerinin de ATI tarafından yenilmesi gerektiğine karar vermiştik. Buraya kadar bir sorun yok hepimiz aynı fikirdeyiz diye düşünüyorum. Fakat gelin görün ki geçen günlerde Pardus 2009'u denedim, onda da Linux kernelinin son sürümü mevcut ama aynı sorunu hiç çıkarmadı ekran kartımı doğru tanıdı ve sürücü de otomatik olarak kurdu. Kısacası bana sorun Ubuntu'daymış gibi geliyor.

Zelku

9.04 çıktığında büyük bir sevinçle bilgisayarıma kurmak istemiştim , ama Ati x550 ekran kartıma sürücü bulamayınca büyük bir hayal kırıklığına uğramıştım. Şu anda o bilgisayara 8.10 yüklü ve kardeşim kullanıyor. Kendime dizüstü bilgisayar aldım ve alırken fiyat farkına rağmen intel / nvidia tercihinde bulundum. En azından biliyorum ki yeni kernel sürümleri çıktıkça beni Ati gibi ortada bırakma ihtimalleri daha düşük.

Bununla birlikte XRunner'ın söylediği, Pardus 2009'un ekran kartını tanıması ilginç geldi. Olmazsa bir de ben deneyeyim , umarım sorunsuzca tanır.
"Bazinga!"
- Sheldon Cooper

heartsmagic

Pardus üzerindeki X sürümü, ATI sürücü sürümü nedir?

Zelku

Az önce eski bilgisayarıma Pardus 2009 kurdum ve sorunun Ubuntu ile alakalı olmadığını gördüm.  Ati'ye ait sadece marka ve modeli gösteriyor. Sürücü bilgilerinde ise Ati değil Mesa sürücülerini kullandığını gösteriyor.
"Bazinga!"
- Sheldon Cooper