Linux Kullanıcıları olarak AMD/Ati'ye sesimizi duyuralım...

Başlatan Contempt, 24 Temmuz 2009 - 14:16:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 8 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

utdmr

Evet, ATI ekran kartımın beni her zaman yarı yolda bıraktığını söyleyebilirim. Arch Linux'te Xorg'u ayarlerken çektiklerimi bir ben bilirim:). Linux için destekleri berbat. Eski nvidia kartım hiç sorun çıkarmadan, ayar istemeden çalışıyordu, ATI ise bin bir zahmet istiyor. Eğer bu şekilde bir eylem olacaksa, sonuna kadar desteklerim. Bunu ayrıca ATI'yi boykot çağrısı yaparak da gerçekleştirebiliriz, benim ilk ve son ATİ alışımdı bu.
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

fincan

Alıntı yapılan: Kirmizi - 24 Temmuz 2009 - 17:29:31
Nvidia en son hangi karta destek veriyor bilmiyorum. Bu konuda Nvidia dan örnek alinmasini talep edebilirsiniz.

Aslında sorun ati de mi üzerine düşünmek lazım. Sonuç olarak nvidia da belli modeller için sürücü üretmeyi durdu. Örnek olarak kimi kartlar için nvidia-glx-71 kimi kartlar için nvidia-glx-96 ve son kartlar içinse nvidia-glx-1XX şeklinde. Ama tüm sürücüleri xorg ile sorunsuz çalılşıyor. Şİmdi burda sorgulanması gereken 9.3 sürümünün güncel xorg lar ile uyumsuzluğu; yani xorg daki bir hata ya da eksiklikten mi yoksa yoksa atinin 9.3 sürücüsündeki bir problemden mi?

Nvidia örneğine baktığımızda eski kartlar için son sürücülerinin tarihlerinin çok eski olduğu ortada lakin xorg ile sorunsuz calısıyorlar. bence burda xorg ile ilgili bir sorun var. Ayrıca bir donanım üreticisinin belii bir tarihten sonra sürücü durdurması normal ve sözleşmelerinde sürücü destek süreleri yazar. Ati'ye eposta yagmuru kadar bence Xorg ta forum ya da eposta listelerinde ati kullanıcılarının seslerini duyurmaları lazım. Sonuç olarak aslında burada kartlar için sürücü mevcut ancak sürücü ile uyumsuz bir xorg durumu var.

gio

Bence çok dilli(sadece ingilizce de olabilir)  -online bir imza atılabilecek bir sistem kurulmalı.
Güzel bir slogan ismi domain de olabilir. Yalnız Boykot Novell gibi değil de daha yumaşak fakat iğleneyici birşey olabilir.
Sonuçta ortada iki tane ekran kartı üreticisi var bu tür toplumsal şeyler bir anda büyüyebilir, destek görür.
NVIDIA şakşakcıları durumuna düşmeden, NVIDIA ismini vermeden onların destekçisi gibi gözükmeden ciddi bir haykırış olmalı.
Bildiriyi, siteyi birkaç mail listesine ve forumuna atınca zaten o kobra gibi salınır :)

Contempt

Herkes bir metin yollama taraftarı ama bunu hep birlikte hazırlamalıyız. Benim yazdıklarıma ilave veya düzeltme yapıldıkça çok büyük bir makale ortaya çıkıcaktır. Bu arada mail yollayıp cevap alan oldumu?
Herşeye Rağmen...

mustafa.tr

Alıntı yapılan: fincan - 24 Temmuz 2009 - 18:30:04
Alıntı yapılan: Kirmizi - 24 Temmuz 2009 - 17:29:31
Nvidia en son hangi karta destek veriyor bilmiyorum. Bu konuda Nvidia dan örnek alinmasini talep edebilirsiniz.

Aslında sorun ati de mi üzerine düşünmek lazım. Sonuç olarak nvidia da belli modeller için sürücü üretmeyi durdu. Örnek olarak kimi kartlar için nvidia-glx-71 kimi kartlar için nvidia-glx-96 ve son kartlar içinse nvidia-glx-1XX şeklinde. Ama tüm sürücüleri xorg ile sorunsuz çalılşıyor. Şİmdi burda sorgulanması gereken 9.3 sürümünün güncel xorg lar ile uyumsuzluğu; yani xorg daki bir hata ya da eksiklikten mi yoksa yoksa atinin 9.3 sürücüsündeki bir problemden mi?

Nvidia örneğine baktığımızda eski kartlar için son sürücülerinin tarihlerinin çok eski olduğu ortada lakin xorg ile sorunsuz calısıyorlar. bence burda xorg ile ilgili bir sorun var. Ayrıca bir donanım üreticisinin belii bir tarihten sonra sürücü durdurması normal ve sözleşmelerinde sürücü destek süreleri yazar. Ati'ye eposta yagmuru kadar bence Xorg ta forum ya da eposta listelerinde ati kullanıcılarının seslerini duyurmaları lazım. Sonuç olarak aslında burada kartlar için sürücü mevcut ancak sürücü ile uyumsuz bir xorg durumu var.

Bence de bunun üzerinde de düşünmek gerekli. Sonuçta ben 8.10'da sürücümü tanıtabiliyordum ama 9.04'te tanıtamıyorum. Aradaki fark ise xorg. Teknik ayrıntıyı bilmiyorum ama xorg sürümü değişmeseydi ya da eskiye uyumlu olsaydı sonuçta hala kullanabilecektik.

Contempt

Bizim burada ki en büyük sorunumuz atinin kartına gerekli desteği vermemesi. Yeni çıkardığı sürücülerde bizleride düşünmesi gerektiğine vurgu yapmak istiyoruz.
Herşeye Rağmen...

fincan

Alıntı yapılan: Contempt - 25 Temmuz 2009 - 10:48:04
Bizim burada ki en büyük sorunumuz atinin kartına gerekli desteği vermemesi. Yeni çıkardığı sürücülerde bizleride düşünmesi gerektiğine vurgu yapmak istiyoruz.

Aynı durum nvidia da var. Ne yazık ki belli süreyi doldurmuş kartlar için sürücü güncellemesi gelmiyor. Lakin daha önceki mesajımda da dediğim gibi nvidia nın 4 farklı sürücüsü depoda mevcut(glx-71,96,171,180) ve 3 farklı ekran kartı kuşağını destekliyorlar. Ve xorg değişikliklerinden etkilenmeden kurulabiliyor. Lakin ati de eski kartlara dair desteği kesmiş değil sonuc olarak aynen nvidia gibi bir yerden sonra sürücü desteği durdurulmus kartların sürücülerini yayınlamaya devam ediyor. Ama ne yazık ki xorg guncellemesinden sonra calısmaz oldu. Bence burda sorgulanması gereken xorg da ki değişiklik. Sonuç olarak ati ticari bir firma ve sözlemeşindeki sürücü güncelleme son tarihinden sonra sürücü cıkartmama hakkı saklı. Ama xorg acıkkaynak ve geliştirici bir topluluğu var. Bence öncelikle onlara ulaşmak ve ati sorununu onlara sormak gerekiyor. Yoksa atinin X serisi ve öncesi kartlar için cıkartmıs oldugu 9,3 sürücü örnek olarak ubuntu 8.04 te sorunsuz çalışıyor. Ama sonraki xorg sürümleri ile gelen ubuntu sürümlerinde ne yazık ki uyumsuz.

esrama

Peki bu linux için destek verdikleri donanımlar %100 verimle çalışabiliyormu ? Yoksa bir kısmı esgeçiliyormu ?

kuleyni

Ati Hd 4570 kullanıyorum ama yeni çıkan sürücüleri kurduktan sonra sistem çöktü.Donanım sürücüleri kısmında önerilen driver ise pencereleri sallarken bile donmalara neden oluyor.

esrama

Alıntı yapılan: kuleyni - 25 Temmuz 2009 - 12:03:54
Ati Hd 4570 kullanıyorum ama yeni çıkan sürücüleri kurduktan sonra sistem çöktü.Donanım sürücüleri kısmında önerilen driver ise pencereleri sallarken bile donmalara neden oluyor.

Elbette bu bazı çakışmalardan veya başka sorunlardan meydana gelebilir.

Benim merak ettiğim destekledikleri gözüken her donanıma acaba %100 mü destek verdikler ?

Contempt

Alıntı yapılan: fincan - 25 Temmuz 2009 - 11:53:02

Aynı durum nvidia da var. Ne yazık ki belli süreyi doldurmuş kartlar için sürücü güncellemesi gelmiyor. Lakin daha önceki mesajımda da dediğim gibi nvidia nın 4 farklı sürücüsü depoda mevcut(glx-71,96,171,180) ve 3 farklı ekran kartı kuşağını destekliyorlar. Ve xorg değişikliklerinden etkilenmeden kurulabiliyor. Lakin ati de eski kartlara dair desteği kesmiş değil sonuc olarak aynen nvidia gibi bir yerden sonra sürücü desteği durdurulmus kartların sürücülerini yayınlamaya devam ediyor. Ama ne yazık ki xorg guncellemesinden sonra calısmaz oldu. Bence burda sorgulanması gereken xorg da ki değişiklik. Sonuç olarak ati ticari bir firma ve sözlemeşindeki sürücü güncelleme son tarihinden sonra sürücü cıkartmama hakkı saklı. Ama xorg acıkkaynak ve geliştirici bir topluluğu var. Bence öncelikle onlara ulaşmak ve ati sorununu onlara sormak gerekiyor. Yoksa atinin X serisi ve öncesi kartlar için cıkartmıs oldugu 9,3 sürücü örnek olarak ubuntu 8.04 te sorunsuz çalışıyor. Ama sonraki xorg sürümleri ile gelen ubuntu sürümlerinde ne yazık ki uyumsuz.
Benim burda anlatmak istediğim tamamen şu. Benim aldığım kart daha 1.5 yıllık bir ürün. 9.7 adında bir sürücü çıkıcaksa bunun x serisi içinde çıkmasını isteme hakkıma sahip olduğuma inanıyorum. Bu illa Xorg la uyum sağlayacak veya sağlamayacak muhabbeti değil.
Herşeye Rağmen...

maxxblade

Alıntı yapılan: fincan - 25 Temmuz 2009 - 11:53:02

bu windows'tada bu şekilde,
mesela bende GeForce FX 5200 var,
175 windows'ta 173 linux'ta
kullanıyorum ama 180 185'ler 5200'ü desteklemiyor...

Khan

Ben de X550 kart kullanıcısıyım. ATI kadar dandik sürücü üreten bir şirket yoktur herhalde.
Sürücüler, Xorg güncellemesinden sonra çalışmaz. Normal olarak çalışan sürücüler de beş para etmez; kübü çevirirken bile donmalar olur. Pencerelerin açılışı yavaş olur. Wine ile oyun oynamaya kalkarsınız, grafikler birbirine geçer. Kısacası yazdıkları sürücüler aşağı-yukarı bir işe yaramıyor.
Şu an verdikleri sürücü deseniz, hiç bir güncel Xorg ile uyuşmuyor. Bende 8.04.2 ile çalışıyor; ancak Windows'a gir-çık yaptığım an beyaz ekranla karşılaşıyorum. Windows sürücüsü ile çakışıyor. Sistemi 8.04.3'e güncellesem, hiç bir şekilde çalışmıyor. 8.10'da zaten çalışmıyor. 9.04'e destek yok. Şimdi ben bu kartı yapayım?

kahraman masa esat

ATI kullanıcısı değilim ancak yaptıkları çirkinlik düzeyinde. Şurada kendi çapımda duyurusunu yaptım. Ne kadar kişinin haberi olursa o kadar ıyı olur sanırım.

vater

merhaba bende ati x1650pro  kullanıcısıyım  aynı sorunlar pardus 2009 da da var. yapacak tek şey var ati firmasının driver desteğini vermesi.
Bazı arkadaşlar Xorg da sorun olabilir xorg ayarlama yapsın gibi yanlış ifadelerde bulunmuşlar. şimdi Windows 7 çıktı  ati ne yaptı biliyormusunuz windows 7 uyumlu X serisinide içine alan yeni driverını hazırladı. şimdi siz kalkıp MS e diyebilirmsiniz Eski driverlerıda kapsayacak bir işletim sistemi yap diye.  suçu Xorg a atmak yanlışlık bence .

fincan

Alıntı yapılan: vater - 26 Temmuz 2009 - 02:06:50
Bazı arkadaşlar Xorg da sorun olabilir xorg ayarlama yapsın gibi yanlış ifadelerde bulunmuşlar. şimdi Windows 7 çıktı  ati ne yaptı biliyormusunuz windows 7 uyumlu X serisinide içine alan yeni driverını hazırladı. şimdi siz kalkıp MS e diyebilirmsiniz Eski driverlerıda kapsayacak bir işletim sistemi yap diye.  suçu Xorg a atmak yanlışlık bence .

Yanlış anlaşılmasın ben suçu xorg a atmak niyetinde değilim. Sadece aklıma takılan bir noktaydı. Dediğim gibi nvidia da eski kartları için sürücü güncellemesine gitmezken xorg ile ilgili bugune kadar bu kadar geniş bir sorun yaşanmadı. Bu ilk noktaydı, ikincisi ise ki bence cok daha önemli xorg açıkkaynak bir platform ve xorg'un ati gibi ticari kaygılar güden eski kartları yenileri ile değiştirtmeyi amaclayan bir  firmadan su an ki talebe cevap vermesi daha muhtemel duruyor. Yani sorun xorgdadır ya da değildir demiyorum kesin olarak.

heartsmagic

Foruma henüz uğrayabildiğim için konuya yeni bakabiliyorum. Başlığın biraz daha olgunlaşmasını bekleyerek sizlerden sabır rica edeceğim. Bir süre sonra ortak bir metin çıkartır ilgili yerlere derdimizi/isteğimizi anlatırız.

Xorg meselesine gelirsek. İlk sorun yaşadığımız günlerde bizler de bunu belirttik. Sorunun tam kaynağını aslında bilmiyoruz, problem Xorg da olabilir. Ancak açık kaynak cephesinden bu konuda ses seda çıkmadığından, ayrıca satır aralarında söylendiği üzere Nvidia paketleri sorunsuzca yeni Xorg sürümleri ile çalışabildiğinden dolayı bizim şüphelerimiz ATI tarafına kaymaya başladı. Keşke sorun Xorg olsa da o tarafa iletsek şikayetleri, sonuç olarak daha çabuk tepki alırız onlardan.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Contempt

Alıntı yapılan: vater - 26 Temmuz 2009 - 02:06:50
merhaba bende ati x1650pro  kullanıcısıyım  aynı sorunlar pardus 2009 da da var. yapacak tek şey var ati firmasının driver desteğini vermesi.
Evet  ATi X serisi kartkar için W7 e 9.3.1 seklınde bir sürü çıkarmış. Demekki karta verilen destek devam etmekte ama linux göz ardı edilmekte. Çok yazık

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Temmuz 2009 - 09:57:17

Alıntı yapılan: kahraman masa esat - 25 Temmuz 2009 - 23:22:25
ATI kullanıcısı değilim ancak yaptıkları çirkinlik düzeyinde. Şurada kendi çapımda duyurusunu yaptım. Ne kadar kişinin haberi olursa o kadar ıyı olur sanırım.
Desteğin içinde çok teşekkür ederiz.
Herşeye Rağmen...

matrax_41

Catalyst 9.3 linux sürümü de var.Ati x serisi kartlar için bütün platformlarda desteği 9.3'den sonra çekti.9.3'den sonraki hiçbir catalsyt sürümünde x serisi ekran kartı sürücüleri yok.

günberi

Bence boykot konusunda hiçte azımsanamayacak bir güce sahibiz. Linux kullanıcıları kendi çevrelerinde bilgisayar mühendisi muamelesi gören kişiler haline geliyor. Bilgisayar alırken, donanım değiştirirken yada herhangi bir yazılım sorunu ile karşılaşıldığında tüm çevremiz bize koşuyor. Birçok arkadaşımın bilgisayar toplarken Ekran kartını nvidia tercih etmesini sağladım. Windows kullanıcıları üzerinde de epey etkimiz olduğunu düşünüyorum ve bunu hazırlayacağımız metinde de bir şekilde belirtmeliyiz kanısındayım.
Lâ fetâ illâ Ali, lâ seyfe illâ Zülfikâr

Contempt

Xorg geliştiricileri ile bağlantı kurmamız münkün mü ? http://www.x.org/wiki/ sayfayı inceledim ama bulamadım. Onlardan da bilgi alıp ondan sonra ne yapmamız konusunda daha olgun düşüncelere sahip olabiliriz sanırım?
Herşeye Rağmen...

kozanibo

sadece onlar değil bütün sürücü üretimcileri linux a uygun donamım yapsalar... :(

Contempt

Alıntı yapılan: ibokozan - 26 Temmuz 2009 - 16:18:32
sadece onlar değil bütün sürücü üretimcileri linux a uygun donamım yapsalar... :(
Biz isteklerimizi belirtilsek ve linuxa destek olmaya devam edersek er yada geç buda gerçekleşicektir İnşallah .
Herşeye Rağmen...

heartsmagic

Alıntı yapılan: Contempt - 26 Temmuz 2009 - 16:14:25
Xorg geliştiricileri ile bağlantı kurmamız münkün mü ? http://www.x.org/wiki/ sayfayı inceledim ama bulamadım. Onlardan da bilgi alıp ondan sonra ne yapmamız konusunda daha olgun düşüncelere sahip olabiliriz sanırım?

"Reporting problems, asking questions and getting help" başlığı altındaki öneriler denenebilir. Örneğin bir hata kaydı açılır, durumun ATI'den mi yoksa Xorg'dan mı olduğu sorulabilir. Bundan daha doğrusu ise e-posta listesine durumu sormaktır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Contempt

Türkçe bir hata kaydı girmeye çalıtım ama başardım mı onu bile bilmiorum. Birde İngilizce olmasından ötürü benim elimden pek  bir sey gelmiyor çeviri programları ile saçma sapan bir hata kaydı girmek te istemiyorum. Bunu imkanı olan bir arkadaştan istesek?
Herşeye Rağmen...