Linux Kullanıcıları olarak AMD/Ati'ye sesimizi duyuralım...

Başlatan Contempt, 24 Temmuz 2009 - 14:16:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Contempt

Selam UbuntuTürkiye kullanıcıları;

Merakla beklenen Ati 9.7 sürümü duyuruldu. Ama ne yazık ki yeni sürücü sadece yeni seri ( Hd serisi ) kartları kapsamaktadır. Benim gibi bir çok  kullanıcının kullandığı  eski seri ( X serisi ) kartlara destek verilmemiştir.

Şuan X serisi kartlar için  AMD/Ati sitesinde bulunan mevcut driver ( 9.3 ) güncel Xorg sürümü kullanan hiçbir dağıtımda kullanılamamaktadır. Her ne kadar Mesa sürücüleri ile 3b uygulamalar yeteri kadar çalışsada bu beni hiç memnun etmemektedir.
Ben bunu yapılan bir haksızlık olarak görüp AMD Sitesinden bir yetkiliye mesaj olarak bildirdim. Konuyla ilgili cevap verme gereği bile görülmedi.

Benim gibi bu durumda mağdur olan arkadaşlar konuyla ilgili bir bütünlük kurarak Ati yi boykot etmeye davet ediyorum.

Peki ne yapabiliriz.

*Öncelikle Güzel bir metin hazırlanıp bunu Mail yağmuru altında atiye yollayabiliriz.
*Linux sitelerinde veya diğer sitelerden bu haksızlığı anlatıp başka kişilerin bizler gibi mağdur olmaması konusunda bilgi verebiliriz.

Sizlerinde bu konuda bilgi ve görüşleriniz le birlikte hareket edip en azından GNU/Linux kullanıcıları olarak sesimizi kısıtda olsa duyurmak bize mutluluk verebilir umudu ile  bu konuyu açmakta yarar gördüm.
Herşeye Rağmen...

xxx3

Bir ati kullanıcısı olmasamda atinin siz kullanıcılarına neler çektirdiğini biliyorum ve size elimden geldiğince destek vermeye hazırım atinin bu kadar duyarsız kalması bana göre ubuntu ve linux kullanıcılarını küçümsemek ve ikinci plana atmaktır.Gazanız mübarek olsun  :)

Yiğit Ateş

Sonuna kadar destekliyorum 4 sene ati kullandıktan sonra linux ile uyumsuzluk sorunları yüzünden ben de nvidia'ya geçtim ve rahata erdim. Ati gerçekten çok vurdumduymaz ve sorumsuz bir firma.

isoo

bir ati (hd serisi) kullanıcısı olarak bende bu hareketi destekliyorum. hd serisi için çıkartılan driver larda da sorun yaşandığını duydum şu anda kurmaya pek sıcak bakmıyorum. mail fikrine katılıyorum umarım sesimizi duyurabiliriz

kuleyni

ati hd 4570 e driver kurdum.Kurmaz olsaydım sistem çöktü  >:(

Yusuff

Alıntı YapBenim gibi bu durumda mağdur olan arkadaşlar konuyla ilgili bir bütünlük kurarak Ati yi boykot etmeye davet ediyorum.

Ben mağdur değilim sesimi çıkarmayayım mı? :)
Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

Contempt

AMD Türkiye Ofisi
Halk Sokak. Pakpen Plaza 44/9
Sahrayicedit - Istanbul
Tel: +90 216 4673323 info@amd-tr.com

Ankara İrtibat
İlker Çağlayan
ilker.caglayan@amd-tr.com

Ati ile ilgili olarak bağlantı adresi bir bunları bulabildim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Temmuz 2009 - 16:09:56

Alıntı yapılan: yusufsan21 - 24 Temmuz 2009 - 16:06:16
Alıntı YapBenim gibi bu durumda mağdur olan arkadaşlar konuyla ilgili bir bütünlük kurarak Ati yi boykot etmeye davet ediyorum.

Ben mağdur değilim sesimi çıkarmayayım mı? :)

Bir linux kullanıcısı olarak tabiki bizlerede destek olmanıza seviniriz.
Herşeye Rağmen...

Yusuff

Bir de örnek bir mesaj verirsen güzel olur. Yani mesela ne yazalım,  nasıl yazalım.

Contempt

merhaba ilker bey;

1.5 yıl önce almış olduğum Ati radeon x1550 kartımdan hiç memnum değilim. Benim gibi sayısız insan var belki.
Öncelikle yeni çıkarmış olduğunuz sürücüler de bizler için yeni driver neden çıkarılmıyor neden destek verilmiyor. Bu mudur müşteri memnuniyeti ve ürün ile ilgili hizmet ürün satılana kadar mı.

Sonra linux'a neden gerekli destek verilmiyor. Niye sorun yaşanmasına göz yumuluyor. Ati kartların linuxta çıkardığı sorunlar yüzünden yüzlerce insan Windows kullanmaya devam etmek zorunda kalıyor. Ve onlar tarafından beddua alıyorsunuz. Biz linux forumların da sizlere boykot etmek amaçlı bir kampanya başlatıcaz. Linux kullanan binlerce insan ati almasını engellicez ve yakınlarına aldırmamasını sağlıcaz çünkü siz bunu hak ediyorsunuz.

Bu maili size çekiyorum çünkü sizden başka iletişim kurabilceğim bir başka maile rastlamadım. Umarım cevap verme gereğini gösterirsiniz.

Contempt

Bu benim yazdığım mail aynen buraya aktardım. Belki örnek olarak biraz yardımcı olur.
Herşeye Rağmen...

simislov

Alıntı yapılan: Contempt - 24 Temmuz 2009 - 14:16:52
Merakla beklenen Ati 9.7 sürümü duyuruldu. Ama ne yazık ki yeni sürücü sadece yeni seri ( Hd serisi ) kartları kapsamaktadır. Benim gibi bir çok  kullanıcının kullandığı  eski seri ( X serisi ) kartlara destek verilmemiştir.

Şuan X serisi kartlar için  AMD/Ati sitesinde bulunan mevcut driver ( 9.3 ) güncel Xorg sürümü kullanan hiçbir dağıtımda kullanılamamaktadır.

Contempt,

Ati mağdurlarından biri olarak, yazdıklarınıza sonuna kadar katılıyorum.

Ayrıca olayın etik boyutu da var.

Ben Ati'ye güvenerek ekran kartı almışım, daha sonra bana: Kusura bakmayın, kullandığınız model ekran kartı eskidi artık bu ekran kartının sürücüsünü güncellemeyeceğiz denilmekte.

X serisi ekran kartlarını binlerce kişi kullanıyor. Gerekçesi ne olursa olsun, Ati şirketinin bu insanları zor durumda bırakmaya hakkı yoktur.

Mail yağmuru önerinize de destek vereceğim. Diğer forumlarda zaten elimden geldiği kadar bu konuyu gündeme getirmeye çalışıyorum.

Bu sorun yüzünden, en yeni Ubuntu sürümü olan 9.04'e çok istediğim halde geçemedim.

Zaten bundan sonra, yeni donanım almam gerekirse veya yeni bilgisayar toplayacaksam, kesinlikle ve kesinlikle linux ile uyumlu ve linux'u önemsemeyen şirketlerin ürettiği donanımları alırım. Saygılar.
Karanlığa küfretmektense bir mum da sen yak.
Güvenlik için: Doctus.org

Yusuff

Mesajın biraz sert olmuş bence! Neyse ben senin mesaja bakıp kendime göre bir şeyler yazacağım İnşallah

Contempt

O zaman sanırım şu anda yapılması gereken  Güzel bir metin hazırlamak (Benim yazdıklarım yukarıda)  konusunda kendine güvenen bir arkadaşımız hazırlarsa bu konuya vakıf olan ve okuyan herkesten aynı maili toplu halde yollamalarını rica edebiliriz.
Herşeye Rağmen...

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: yusufsan21 - 24 Temmuz 2009 - 16:30:44
Mesajın biraz sert olmuş bence! Neyse ben senin mesaja bakıp kendime göre bir şeyler yazacağım İnşallah
Ne serti ati kullandığım zamanlar aklıma gelince bence gayet hafif bir üslupla yazmış ben çok daha sertini yollardım.

Contempt

Alıntı yapılan: yusufsan21 - 24 Temmuz 2009 - 16:30:44
Ben içimden geçenleri aynen aktardım. Dahada fazlası geçiyordu belki ama devamını mailime gelecek cevaptan sonraya sakladım. Oda cevap geleceğini hiç sanmıyorum.
Herşeye Rağmen...

heartsmagic

Türkiye ayağaını es geçip uluslararası bir bağlantıye İngilizce metinle güzel bir eposta yollanabilir. Tabii bunu yapmak için güzel bir metin hazırlanması gerekiyor. Aktarılacak konular nasıl söyleyeyim bir kişiye yönelik değil de, genel sıkıntıları anlatan, daha ciddi şeyler olursa, kendimizi kâle aldıracak düzeyde yazabilirsek bu metni örnek alır gerekirse bizler de ubuntu-tr.net eposta hesabımızla ilgililere aktarabiliriz. Ayrıca bu ortak metin birden fazla platformda da yayımlanabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Contempt

Alıntı yapılan: heartsmagic - 24 Temmuz 2009 - 16:39:13
Aktarılacak konular nasıl söyleyeyim bir kişiye yönelik değil de, genel sıkıntıları anlatan,
Evet bu sözünüze katılıyorum. Bu makale ingilizcesi iyi olan makale yazmak konusunda bilgili bir arkadaştan rica edebilirmiyiz.
Ben sahip olduğum 5 mailden de  ayrı ayrı yollamaya hazırım.
Herşeye Rağmen...

Yiğit Ateş

Türkçe metin hazırlanırsa ben İngilizceye çevirebilirim.

heartsmagic

Vakit bulduğumda ben ortak bir metin hazırlamaya çalışırdım ancak ATI kullanıcısı olmadığımdan konulara çok vakıf değilim, yüzeysel bir yazı olur. Yazılacak bir metini düzenleyebilirim(z).
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Yusuff

Valla ben bir mesaj gönderdim İlker Bey'e. Konuyu bir forumda gördüğümü, bir tepki oluşturulacağını ve benim de bu tepkiye gücümün yettiğince destek vereceğimi belirttim.

Ayrıca ekran kartı alırken bu nedenlerle Ati'ye hiç bakmadğımı da söyledim.

Contempt

Ben yazmaya çalışıyorum ama yazıyı yazarken ister istemez kişiselleştiriyorum.

@heartsmagic ozaman ben yazıp yollayayım gerekli düzeltmeler yapılarak yazımız oluşsun ve herkesten (ati kullanmayanlarda dahil) rica edip bu maili yollamalarını isteyelim.

Merhaba AMD / ATİ ;

Ati ekran kartı kullanıcıları olarak eski sürüm (X Serisi) ekran kartı ve Linux üzerinde ki tutumunuz için sizlere bu maili yolluyoruz.

Ati Radeon X serisi kartlar için neden destek verilmediğini bizlere açıklamanızı taleb ediyoruz. Satmış olduğunuz bu ürünlerin arkasında durmak ve destek olmak sizin bir göreviniz olduğunu düşünüyoruz ve tavrınızdan dolayıda sizi yadırgıyoruz.

İkinci bir konu ise GNU/LİNUX camiasını tutunduğunuz tavır. Linux kullanıcıları olarak sürekli sorun yaşamaktayız. X serisi kart kullanıcıları için vermiş olduğunuz ( 9.3) driver şuan güncel Xorg kullanan hiçbir Linux dağıtımı ile kullanılmamaktadır.

Ve bu yolda çoğu kullanıcı sizin yüzünüzden Linux kullanmaktan vazgeçiyor. Yada Linux'u sorunlu olarak kullanmaya devam ediyor.

Sizi bu politikanızdan dolayı kınıyoruz. Umarım bu yaptığınız yanlışlardan dönüp gerekli destek ve yatırımları yaparsınız.
Herşeye Rağmen...

xwes

Ben zaten pratikte boykot ediyordum sessizce. Boyle bir şey hazirlanirsa ben de destek veririm. OEM bilgisayar alirken direkt nvidia karti tercih ettim, laptop alirken de ATI olanlari kesin bir şekilde listemden çikararak sonuçta nvidia karta sahip bir laptop aldim. Bir arkadaş da tavsiye istediginde ATI alma dedim, almadi sanirim. Çunku benim ubuntu kullanacagim kesin, ati kartli bir iki arkadaşa ubuntu kurarken sorunlarla karşilaştigim için boyle davrandim.
Hazirlanacak metine zaten şimdiye kadar da bir boykotun uygulandigi da belirtilirse iyi olur bence.

localhost

ATI/AMD resmi olarak Ubuntu,SUSE ve REDHAT ve 9.7 ile RedFlag sürümlerine destek veriyor. Bu yüzden yazilacak herhangi bir yazi bu forumlarla paylasilmali. Resmi olarakta ATI/AMD tarafindan bu forumlara gerekli bilgilendirmenin yapilmasi istenmeli. Nvidia en son hangi karta destek veriyor bilmiyorum. Bu konuda Nvidia dan örnek alinmasini talep edebilirsiniz. Olayin diger tarafi Windows kullanicilari cok oldugu icin  ATI/AMD Ekran Kartlari suanlik fiyat/performans konusunda Nvidia dan önde oldugundan AMD azinlikta olan Linux kullanicilarini takmaya bilir. Nvidia ve AMD arasindaki cekisme Windows üzerine Linux üzerine degil. Bu yüzden yapilacak herhangi bir boykot yada buna benzer bir uygulama kar etmeyebilir. Destek konusuna gelince ben destek veririm :) mailmi atilir yoksa imzami toplanir bilmem :) ATI kullanicisiyim ama bu zamana kadar ATI kartlarimda bir sorun cikmadi :)
Linux LPIC1 - MCSA

Contempt

@kirmizi bildiğim kadarıyla Hd serisi kart kullanıcısınız kartın Yeni bir kart olduğu için ve sürücüsü güncel olarak çıktığı için sorun yaşamıyor olman normaldir. Eminim yeni bir seri çıktığında aynı olay senin içinde geçerli olacaktır.

Sonuçta her çıkan seriyi almak gibi bir şansımız çoğumuzun yoktur. Ve ürünümüze gerekli desteği istemekte en doğal hakkımız. Bu tutumda atiye çok şey kaybettirecektir bence. Yada En azından bunu hissettirmeliyiz.Yoksa bu tekelleşmek daha çok canımızı sıkmaya devam edecek.
Herşeye Rağmen...

helluri

Alıntı YapOlayin diger tarafi Windows kullanicilari cok oldugu icin  ATI/AMD Ekran Kartlari suanlik fiyat/performans konusunda Nvidia dan önde oldugundan AMD azinlikta olan Linux kullanicilarini takmaya bilir.
nvidia nın pazar payı ati nin pazar payından daha yüksek değil mi? bence ati bu sebepten azınlıkta olan linux kullanıcılarını takar. zira fiyat performans olarak ati daha iyi olsa da windows kullanıcıları nvidia yı daha çok tercih ediyor..
konuyla ilgim alakam yok ama imza falan toplanacaksa ben de varım..

esrama

Konuyu yeni okudum. Tüm herşeyi okumayalımda bize ne yapmamız gerektiğini söyleyin yeter ) biri özet çıkarsın lütfen! kimi bombalayacağız ?