[Çözüldü] Grub Sıralamasını Değiştirmek-Firefox Ayarlar

Başlatan tyler78, 12 Mayıs 2008 - 16:12:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tyler78

Bende windows ve ubuntu var.Grub'da ubuntu ilk sırada.Bunu nasıl windows yapabiliriz? İnternette buldum bir anlatım ama pek açık değildi.Grub dizinindeki menu.lst ile yapıyoruz da orayı nasıl değiştireceğim anlamadım.

Edit:Bir sorum daha vardı unutmuşum.Firefox'da seçenekler yok bende.Windows'daki firefox da var.Burada nasıl girebilirim seçeneklere?

ufuk_k

Eğer sıralamada üste almak istiyorsanız yapacağınız tek şey sudo gedit /boot/grub/menu.lst içinde;

Other operating systems yazan bölümle birlikte title winxp bölümünü komple kesip, Ubuntu bölümünün üstüne bi yere kopyalamaktır. Kolay bir iş, basit kopyalama yapıştırma, sadece şunu bilin yeter; # ile başlayan yazılar grubda görüntülenmez, onun dışında menu.lst dosyasında ne yazıyorsa aynen grub ekranına yansır. Bunu bilirseniz basit bir metin dosyası düzenlemekle aynı şeydir.

Gelelim diğer seçeneğe, eğer siz grub açıldığında öntanımlı olarak Win XP seçili olsun istiyorsanız, amacınız seçili olanın win xp olması ve geri sayım bittiğinde değiştirme yapmadan win ile başlaması ise:

dosyanın yukarısında:

default      0

Bölümü var. Burada 0 diyerek kastettiği,  grub dosyasında title ile başlayan bölümleri 0'dan itibaren saymaya başladığınızda hangisinin seçili olacağıdır. Şöyle düşünün:

title:Ubuntu
title: Winxp
title: Pclinuxos

Burada 0 Ubuntu, 1 winxp, 2 ise pclinuxos olur. Kısacası default 0 kısmındaki rakamı değiştirmek bu sıralamaya göre hangi title seçili oalcaktır onu gösterir. Eğer winxp bölümünü en yukarı ubuntunun üzerine alırsanız, bunu değiştirmenize gerek kalmaz. Ancak yukarı almadan değiştireyim, uğraşmayayım diyorsanız title yazan başlıkları sayın, winxp kaçıncı title ise o rakamı belirtin. Sistemde başka işletim sistemi bulunmuyorsa bu büyük olasılıkla şudur:

title ubuntu:
title ubuntu recovery:
title memtest
title winxp

0 rakamından başlayıp sayarsanız winxp 3 numara olur. Kısacası default    3 derseniz, seçili olan winxp olacaktır.

tyler78

ufuk_k

Firefox ile ilgili sanırım yeterince incelemeden sıkıntı çekiyorsun. Edit--preference ya da türkçesi düzenle--Tercihler bölümünden girmen gerekir. Winxp den farkı orada tools yani araçlar bölümü altında olmasıydı sanırım. İlginç, düzenle menüsüne hiç bakmadan seçenekler menüm yok diye endişeleniyorsun :)