Ubuntu 8.04 ve Domain üzerindeki Paylaşımlar

Başlatan romanticking, 08 Mayıs 2008 - 11:06:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

romanticking

Merhabalar ,

Ben şirket bünyesinde UBUNTU kullanmaktayım.Daha önce 7.10 versiyonunda network üzerindeki bilgisayarlara girmaye çalıştığımda önce keyring manager çıkardı bir kere şifreyi kaydettikten sonra sorunsuz açardı.Şimdi 8.04 versiyonunu kurdum.Bilindiği gibi 8.04 versiyonunda eski keyring manager kaldırılıp yerine yeni bir manager koyulmuş.Şimdi paylaşımlara girmeye çalıştığım zaman ne şifre soruyor,nede paylaşımlar görüntüleniyor.Ne yaptıysam olmadı.SWAT kurup konfigüre ettim,herşeyi standart yaptım ama yok.Tekrar 7.10 versiyonunu live olarak açıp denedim ve standart ayarları değiştirmeden bilgisayarları görüyor ve içine girerken şifre soruyor.Şifreden sonra da gözüntülenebiliyor.
Keşke zaten çalışan şeyleri çalışmayan hale getirmeseler yada bu konuda açıklayıcı bilgi verseler....

heartsmagic

Evet keşke öyle olsa ancak bu ne yazık ki hep böyle sürüp gidiyor. Sorun samba ayarlarından olmasın?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

romanticking

Samba ayarlarını default halde.Dediğim gibi 7.10 live cd den hiçbir değişiklik yapmadan boot edip network e girince görüyor.Yinede 8.04 live olarak boot edip denedim.Yine sonuç sıfır.Network teki bilgisayarlar tastamam ama içlerine girince tertemiz.Ne şifre istiyor ne birşey.Galiba bu sürümden de umut yok.8.10 u bekleyeceğiz.Zaten makinede 9600gt ve x-fi ses kartı var.9600gt yi zor bela bi şekil tanıttım çalışıyor ama x-fi maalesef.Linuxcuların kaderi bu.İllaki birşey çalışmayacak ...

ufuk_k

Daha önceki sürümlerde samba ağı kurduğumda benzer sorunlar bende de olmuştu. Yine de samba.conf dosyasını inceleyip, parametreleri değiştirerek denediniz mi?

romanticking

Tüm değerleri inceledim.Sonra da 7.10 sürümündeki smb.conf dosyasını kopyalayıp onunla denedim.Maalesef yine yok...

romanticking

Şimdilik problemi places/connect to server kullanarak işime yarayan klasörlere bağlanarak çözdüm.Karşı makinedeki paylaşımları görüntülemek için ;
gnomevfs-ls smb://Makineadı
Komutunu kullandım.Zaten bundan sonra user name domain name password soruyor.Girdikten sonrada klasörleri listeliyor.Belkide paylaşımları nautilus üzerinden görüntülemeyi güvenlik gerekçesiyle kapatmışlardır.Ama nautilus üzerindende kullanabilmek isterim açıkcası.

ufuk_k

Özellikle nautilus ile mi ilgili acaba, konqueror ile de denemek iyi olurdu. Onun da samba eklentileri var.

heartsmagic

Bu durumda sağlam bir hata bildirimi iyi olacaktır. Nautilus üzerinden paylaşımı kapatmaları saçmalık olur, en güzel yanlarından biri bu çünkü.

pisagor

Alıntı yapılan: romanticking - 09 Mayıs 2008 - 12:02:48
Şimdilik problemi places/connect to server kullanarak işime yarayan klasörlere bağlanarak çözdüm.Karşı makinedeki paylaşımları görüntülemek için ;
gnomevfs-ls smb://Makineadı
Komutunu kullandım.Zaten bundan sonra user name domain name password soruyor.Girdikten sonrada klasörleri listeliyor.Belkide paylaşımları nautilus üzerinden görüntülemeyi güvenlik gerekçesiyle kapatmışlardır.Ama nautilus üzerindende kullanabilmek isterim açıkcası.

Aynı sorun bende de var. Ubuntu 8.04 ile windows domainindeki paylaşımlara yukarda belirtildiği gibi "gnomevfs-ls smb://Makineadı" şeklinde terminalden ulaşabildim ancak gui ile ulaşmayı sağlayamadım. Bir yolunu bilen var mı acaba?

heartsmagic

Bir yerlerde gözüme çarptı da bu paylaşım yöneticisi sanırım kalkmış. Yerini alan paket nautilus-share ancak onda da ufak tefek sıkıntılar mevcutmuş. Bir kurup denerse arkadaşlar biz de anlamış oluruz.

romanticking

Nautilus-share bende zaten kurulu ama değişen birşey yok.