Hafif işletim sistemi için öneri

Başlatan esrama, 21 Temmuz 2009 - 17:33:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

esrama

Kubuntu ve Ubuntu kullanıyorum fakat sistemin çok yavaş olmasından şikayetçiyim (özellikle sistem açılışı, kde veya gnomeye giriş çok çok yavaş). Linux bilgim pek fazla yok. Hem hızlı bir dağıtım kullanmak hemde bu şekilde linuxu daha iyi öğrenmek istiyorum. Öncelikle hafif dağıtım için ne yapmam gerekitğini sormak istiyorum. Fluxbox masaüstü kullanacağım(bu arada masaüstü yöneticisi(kde,gnome,lxde...) ile pencere yöneticisi arasındaki farkı anlayamadım). Girişi baya hızlı oluyor :) Acaba bunu fluxubuntu kullanarak mı yapıyım, yoksa fluxbox kullanan daha başka bir dağıtım mı kullanmaya başlıyım ? Eğer fluxubuntu dışında bir dağıtım kullanırsam özellikle driver sıkıntı çekermiyim ? Linux üzerinde oyun oynamıyorum (oynanam da) fakat beryl veya compizden bir kaç efekt kullanmak isterim. Linux üzerinde dosya yöneticisinden tutun tarayıcıya kadar çok çok az program kullanıyorum. Hepsi belli başlı yazılımlar. Bunları baştan yükleyebilirim. Sistemi tam olarak hazırladıktan sonra da(heralde aylar sonra :) ) remastersys ile sorunsuzca yedeğini alabilirmiyim ? Şimdilik kubuntu 9 yanında flxuboxu kurdum. Biraz kullanıyorum. Eğer herşeyi yapabilirsem ayrı bir işletim sistemi ile sadece onu kullanmak istiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.

Yiğit Ateş

Fluxbox konusunda bir bilgim yok ama Arch kullanabilirsin gerçekten çok hızlı bir dağıtım bende çok sayıda program kurulu olmasına rağmen açılışta gnome yaklaşık 150 mb kde 230 mb ram kullanıyor bence gayet iyi rakamlar tepki süreleri de ubuntuya göre çok daha iyi. Yani gnome'dan vazgeçmene gerek yok :D

esrama

Arch kullanıp kullanamayacağımı bilemiyorum :(
Linux üzerinde şöyle bir şey dikkatimni çekti: Güçlü donanımlar üzerinde ram ne kadar dolu olursa olsun sistem hiç yavaşlamaksızın çalışıyor. Mesela 2 gb ramim var kde de 700-800 mblere çıktığımı hatırlıyorum ama hala firefoxla tıkır tıkır çalışabiliyorum. Oysa winsoft üzerinde az da olsa bir yavaşlama görülüyor. Mesela linuxta geç açılan open office 700-800 mb sistem kasarken bile aynı hızla açılıyor. O yüzden şimdilik benim için sistemin ne kadarram harcadığı önemli değil. Fakat açılış hızları özellikle ekran kartı kurulumundan sonra gnome ve kde de 2 dk yi bulduğu oluyor. (biliyorum sorun sürücülerde ama bu fluxboxta olmuyor ve ubuntunun ati ile daha uzun yıllar iyi geçinemeyeceğini düşünüyorum) . Ubuntunun her sürümünde aynı durum ile karşılaştım. Özellikle evde winsoft kullanlarla sürekli sistem aç kapa yaptığımızdan, benim için hayati önemi var diyebilirim :)

omerismail

kurup denediklerim
ubuntu-kubuntu-xubuntu-ubuntume-sabayon-mepis-opensuse-fedora-mint-debian-mandriva-pclinuxos-puppy-vector-zenwalk-dreamlinux elive-ultimate-gos-pcos-pardus-wattos-freespire
uğraşıp kurmaya çalışıp deneyip yarı başarıp veya hiç başaramadıklarım
caos-kanotix-calculate-scientific-knoppix-centos
şimdi kurulu olan crunchbang
crunchbang ubuntu9.04 tabanlı olduğundan benim laptopta kurulduktan sonra ilk restartta bir ton part hatası yazıyor. crunhbang şimdide açılıp kapattığımda bazen sesi kendisi otomatik kapatıyor
indirdiğim parsix akşama onu deneyeceğim.
arkadaşlar aranızda laptopuma arch kuracak veya tam anlamıyla yardım edecek kimse yokmu? kurtulalım şu arayışlardan
kurulum kılavuzunu okuyorum bazı yerlerde takılıyorum.inanın çok büyük iyilik yapmış olursunuz
selamlar

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: omerismail - 21 Temmuz 2009 - 18:46:19
kurup denediklerim
ubuntu-kubuntu-xubuntu-ubuntume-sabayon-mepis-opensuse-fedora-mint-debian-mandriva-pclinuxos-puppy-vector-zenwalk-dreamlinux elive-ultimate-gos-pcos-pardus-wattos-freespire
uğraşıp kurmaya çalışıp deneyip yarı başarıp veya hiç başaramadıklarım
caos-kanotix-calculate-scientific-knoppix-centos
şimdi kurulu olan crunchbang
crunchbang ubuntu9.04 tabanlı olduğundan benim laptopta kurulduktan sonra ilk restartta bir ton part hatası yazıyor. crunhbang şimdide açılıp kapattığımda bazen sesi kendisi otomatik kapatıyor
indirdiğim parsix akşama onu deneyeceğim.
arkadaşlar aranızda laptopuma arch kuracak veya tam anlamıyla yardım edecek kimse yokmu? kurtulalım şu arayışlardan
kurulum kılavuzunu okuyorum bazı yerlerde takılıyorum.inanın çok büyük iyilik yapmış olursunuz
selamlar
Arch kurulumunda nerede takıldığını söylersen yardımcı olmaya çalışırız :D

Bedreddin

Masaüstü yöneticisi ile pencere yöneticisi arasındaki farkı da ben örneklerle anlatayım. Şimdi efendim, öncelikle bu iki kavrama birer örnek isim verip, onlar üzerinden gideceğim. Masaüstü yöneticisi (desktop manager) olarak Gnome'u ele alalım, pencere yöneticisi (window manager) olarak da *box denilen Fluxbox, Openbox ve türevlerini alalım.

Siz bir dağıtıma Gnome kurup çalıştırırsanız, karşınıza çok kapsamlı ve birbirleriyle güdümlü çalışan bir programlar yığını gelir. Örneğin, Gnome ile bilgisayarınıza bir dosya tarayıcısı, kimi ulaşılabilirlik araçları, daha rahat ayar yapmanız için (sadece Gnome ayarlarını değil, sistem ayarlarını da) arayüzler, paneller, programcıklar gelir. Özelleştirmeleriniz hariç, kullanıma hazırdır. (Ufak bir not, sıfırdan yapılacak bir Gnome kurulumu 300 MB'ye yakın dosya indirmeniz anlamına gelir.)

Oysa sisteminize *box yüklediğinizde, karşınıza sadece bir masaüstü, ve sağ tıkla ulaşabileceğiniz bir menü gelir. Kullanmadıysanız şaşırabilirsiniz ama, bu menünün ayarlarını bir grafik arayüzden yapmak için gerekli programı bile kendiniz yüklemeniz gerekir. :) (Ufak bir not, *boxların yükleme boyutları 3-5 MB civarındadır.) Gnome'da hal-i hazırda bulunan paneli *box türevlerine kendiniz kurarsınız, dosya tarayıcısı vesair her türlü programı da kendiniz kurarsınız. Özelleştirmeye çok daha fazla açıktır. İşleyişi bir defa oturttuğunuzda, hiç sorunsuz kullanırsınız. Kişisel görüşüm kendi ihtiyaçlarınıza göre şekillendireceğiniz bir PY'nin MY'lerden çok daha keyifli olacağıdır. :)

Ayrıca, internetten Openbox ekran görüntülerine bakmışsanız ne kadar sade olduklarını görmüşsünüzdür. Sistem kaynaklarını az tüketmek isteyenler, sistem kaynağı olmayanlar :) ya da sadelikten hoşlananlar için PY'ler birebirdir. Ben sadelikten hoşlananlar grubundan olduğum için şunu söyleyebilirim, *box gerçekten harikadır. Daha önceki deneyimlerimde 50-60 MB bellek harcamasıyla, kullanması son derece zevkli masaüstleri oluşturabilmiştim.

O zaman Arch üzerinde neden KDE kullanıyorum? Çünkü bu sene sistemimi özelleştirmek için harcayacak zamanım yok. Ancak şu sınavlar bir geçsin, alacağım netbookta Openbox kullanacağıma forum ahalisi önünde söz veririm. :D
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: Fuzûli - 21 Temmuz 2009 - 19:59:17
Masaüstü yöneticisi ile pencere yöneticisi arasındaki farkı da ben örneklerle anlatayım. Şimdi efendim, öncelikle bu iki kavrama birer örnek isim verip, onlar üzerinden gideceğim. Masaüstü yöneticisi (desktop manager) olarak Gnome'u ele alalım, pencere yöneticisi (window manager) olarak da *box denilen Fluxbox, Openbox ve türevlerini alalım.

Siz bir dağıtıma Gnome kurup çalıştırırsanız, karşınıza çok kapsamlı ve birbirleriyle güdümlü çalışan bir programlar yığını gelir. Örneğin, Gnome ile bilgisayarınıza bir dosya tarayıcısı, kimi ulaşılabilirlik araçları, daha rahat ayar yapmanız için (sadece Gnome ayarlarını değil, sistem ayarlarını da) arayüzler, paneller, programcıklar gelir. Özelleştirmeleriniz hariç, kullanıma hazırdır. (Ufak bir not, sıfırdan yapılacak bir Gnome kurulumu 300 MB'ye yakın dosya indirmeniz anlamına gelir.)

Oysa sisteminize *box yüklediğinizde, karşınıza sadece bir masaüstü, ve sağ tıkla ulaşabileceğiniz bir menü gelir. Kullanmadıysanız şaşırabilirsiniz ama, bu menünün ayarlarını bir grafik arayüzden yapmak için gerekli programı bile kendiniz yüklemeniz gerekir. :) (Ufak bir not, *boxların yükleme boyutları 3-5 MB civarındadır.) Gnome'da hal-i hazırda bulunan paneli *box türevlerine kendiniz kurarsınız, dosya tarayıcısı vesair her türlü programı da kendiniz kurarsınız. Özelleştirmeye çok daha fazla açıktır. İşleyişi bir defa oturttuğunuzda, hiç sorunsuz kullanırsınız. Kişisel görüşüm kendi ihtiyaçlarınıza göre şekillendireceğiniz bir PY'nin MY'lerden çok daha keyifli olacağıdır. :)

Ayrıca, internetten Openbox ekran görüntülerine bakmışsanız ne kadar sade olduklarını görmüşsünüzdür. Sistem kaynaklarını az tüketmek isteyenler, sistem kaynağı olmayanlar :) ya da sadelikten hoşlananlar için PY'ler birebirdir. Ben sadelikten hoşlananlar grubundan olduğum için şunu söyleyebilirim, *box gerçekten harikadır. Daha önceki deneyimlerimde 50-60 MB bellek harcamasıyla, kullanması son derece zevkli masaüstleri oluşturabilmiştim.

O zaman Arch üzerinde neden KDE kullanıyorum? Çünkü bu sene sistemimi özelleştirmek için harcayacak zamanım yok. Ancak şu sınavlar bir geçsin, alacağım netbookta Openbox kullanacağıma forum ahalisi önünde söz veririm. :D
Sınavların bittiğinde hatırlatırım ama kanıt olarak da ekran görüntüsü isteriz :P

heartsmagic

Bu gibi bir soru için fikir beyan ettiğimiz sanırım en az iki başlık vardır. Oradaki tavsiyeler değerlendirilebilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

esrama

@omerismail yeni konu açmayıp benim konumda hiç alakası olmayan bir soru sorduğunuz için teşşekküer etmek istiyorum.

Yardım eden arkadaşlara da teşekküer ediyorum.

@heartsmagic diğer konuları okudum. Dediğiniz gibi bazı sorularıma yanıt buldum fakat pek tatmin edici olmadı. Özellikle sürücüler konusunda hiç bir şey bulamadım :( Birde masaüstünü özelleştirmek için ( örneğin http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,3210.0.html ) kaynaklar yeterli gelmedi :(
Birde forumda bulamadığım bir şey daha sormak istiyorum. Ben k3b yi kuracağım. Bu durumda tüm (gerekli) kde kütüphanelerini de mi kurmak zorundayım ?

heartsmagic

Son sorundan başlayalım. Hepsini değil ancak gerekenlerin hepsini kurmak zorundasın.

Masaüstü özelliştirmesi zaten kullanılan masaüstü/pencere yöneticisine göre değişir. Birinde karar kılıp bu doğrultuda araştırma yapman gerekir.

localhost

Bence Gentoo kur. Hem acemisin, hemde bu acemilikle dünya kadar bilgi edinmis olursun. Gentoo yu kurduktan sonra zaten baska dagitimda kurmak istemezsin. Ortalama kurulum 2 veya 3 günü bulur :) Yani bir sistemi 2 veya 3 gün icinde kuracagin icin bir daha silmeyi göze almazsin. Ömür boyu kendini Gentoo ya entegre edersin. Hayatinda Gentoo ile sürer gider :) Buda benden sana baska bir bakis acisi :)
Linux LPIC1 - MCSA

Geany

Arch linux kurulumu için buraya bakmanı öneririm. Resimli açıklama mevcut.  ;)

omerismail

konunuzun içeriğini böldüysem özür dilerim.
ilk linux kullanımım son kullanıcıya hitap ettiği için ubuntu oldu. ubuntu ayrıca türkçe destek bakımındanda diğer linux distrolarından bir adım önde benim için. takıldığım her yerde muhakkak bir çözeni bir yardım edeni var çoğunlukla.
fakat bu yetmiyor.
çoğu kişi gibi bende hızlı hafif bir tabir var tık dedim geldi misali bir linux için arayışta veya ben arayıştayım. belkide win.den çok şikayetçi biri olarak çok fazla beklenti içine girdim diyelim. dolayısıyla bu beklentilerimi karşılayamadığım zaman hemen belki bu distro arzuladığım gibidir diye denemeye kalkıyorum. ama her zaman unuttuğum bir şey var bu linuxun acemisiyim. yani son kullanıcıyım.
ubuntu hakikatten belki destek çokluğundan karşılaşılan sorunların çözümü dolayısıyla en fazla tercih edileni. forumlarda çok dolaşıyorum. herkes hep daha iyiyi arama çabasındalar....bende de aynı
ubuntu kullanıyorum beğenmedim değil.. ubuntu kullanıyorum şu sorunlarım var , şunu yapamadım, veya şunun üstesinden gelemedim.. benim prensibim bu.
bazı anlayamadığım prensipler de beni şaşırtıyor.
mesela debian kuruyorum wirellesimi sonradan tanıtmak zorundayım. flash player ve multimedya codecleri sonradan halletmeliyim.
aynı debianı kullanıp bunların içinde kurulu olduğu distrolar var.. eğer bir özellik açık kaynak kodsa herkese açık kaynak koddur değilse herkese değildir. niye bunu debian ubuntu gibi distro geliştiricileri ele almaz. benim linux distromu kullanan şunları şunları bilmeli yapmalı olmamalı. o yüzden win gibi olamıyor.
ben bir laptop aldığım zaman onu hemen tüm özellikleriyle kullanabilmeliyim. zaten neyi var neyi yok diye alırken bakmıyormuyum.
ama olmuyor hep bir şeylerden ödün veriyorum linux kullanmak için. sanırım birde mali destek gerekiyor bu gelişmeler için belkide ilk yapılması gereken. milyonlarca kişi sadece sevdiği için destek veriyor maddi karşılık beklemeden buda zor tabii.
ama bunuda bir yolu olmalı birliktelik gibi hisetmeliler farkedilmeliler buna zorlanmalılar.
gelelim sizin serzenişinize..
hakikatten arch linuxu denemek istiyorum. baksanıza her yazan hızlı diyor. kurulumunda sizin istediğiniz bileşenler kurulduğu için bu hızlılık olabilir. ama benim linux bilgim onu tek başıma kurmama yetmiyor
selamlar

Göktürk

Alıntı yapılan: Kirmizi - 21 Temmuz 2009 - 22:16:07
Bence Gentoo kur. Hem acemisin, hemde bu acemilikle dünya kadar bilgi edinmis olursun. Gentoo yu kurduktan sonra zaten baska dagitimda kurmak istemezsin. Ortalama kurulum 2 veya 3 günü bulur :) Yani bir sistemi 2 veya 3 gün icinde kuracagin icin bir daha silmeyi göze almazsin. Ömür boyu kendini Gentoo ya entegre edersin. Hayatinda Gentoo ile sürer gider :) Buda benden sana baska bir bakis acisi :)

Gentoo uzman işi değilmi sıradan biri nasıl kuracak,  en azından 2 3 günü bulur kurarsın diyosunuz bilmeyen bir acemi nasıl yapacak ?
anakart:asus intel p8h61-mlx rev 3.0
işlemci:intel pentium g620 2.60 ghz x2
ram:kingston 4gb ddr3 1333 mhz 2 adet
ekran kartı:asus ati radeon hd 6670 1 gb ddr3 Hdd: Western Dijital 750 gb 64 cache 1 adet Sata2 Western Dijital 250 gb Sata2 Seagate 500 gb sata3 16 cache  Mac os x Lion 10.7.4 tr X64 Apple Fan Hackintosh xd :)

Yiğit Ateş

@omerismail tekrar söylüyorum arch kurulumunda nerde takıldığını söylersen halledebiliriz. Eğer daha hızlı bir dağıtım kullanmak istiyorsan kullanmadığın hiçbir şeyi yüklememen gerekiyor yani flash desteği, kodekler gibi bileşenleri kendin yüklemelisin. Ubuntu'nun amacı bu değildir, kurulduğu haliyle birçok şeyin kullanıma hazır olması ana hedeftir. Bu yüzden biraz ağır olması doğaldır.

omerismail

arch linux kurmak için bir sefer denedim. ama açılmasına muvaffak olamamıştım.
kurulum yardım sayfasını bir başka bilgisayarda görüntülemem lazım. ona bakarak kurulum yapabilirim diye düşünüyorum.
birde benim laptopumun hdd.si 160 gb
bunun 70 gb si xp olarak bölümledim. yabancı dil ve web tasarım için macromedia, homesite, tell me more, ve diğer yabancı dil programları maalesef xp de çalışıyor. diğer 80 gb kısmına kurmayı düşünüyorum. ilk defa denerken sanırım bölümlemeyi tam anlamıyla yapamadım zannediyorum birde config ayarlarını hep aynı şekilde bıraktım. ondan açılmamış olabilir. aslında açılışını bile merak etmiş heyecanla beklemiştim.
benim istediğim ofisi,multimedyası,javası,flash playeri, furius iso ,wine, video ve ses converteri ve virtualbox veya vmware yüklenmiş olması. bununla halledebildiklerimi linuxta olmayanları xp bölümüne girerek oradan kurulu dosyaları çalıştırmak. bunları bir türlü düzene koyamadım. bunları yapabilsem aramayıda bırakıp işe odaklanacağım ama linux kullanma tecrübemizin azlığı bu seviyeye çıkarmadı bizi henüz. o yüzden kuracak varmı diye sordum. hani saydıklarımı yapsa kullanır giderim. elini sallasan win formatı atan dolu bilen bilmeyen yola çıkmış bir tane linux kurarım diyen yok
selamlar

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: omerismail - 22 Temmuz 2009 - 20:10:51
arch linux kurmak için bir sefer denedim. ama açılmasına muvaffak olamamıştım.
kurulum yardım sayfasını bir başka bilgisayarda görüntülemem lazım. ona bakarak kurulum yapabilirim diye düşünüyorum.
birde benim laptopumun hdd.si 160 gb
bunun 70 gb si xp olarak bölümledim. yabancı dil ve web tasarım için macromedia, homesite, tell me more, ve diğer yabancı dil programları maalesef xp de çalışıyor. diğer 80 gb kısmına kurmayı düşünüyorum. ilk defa denerken sanırım bölümlemeyi tam anlamıyla yapamadım zannediyorum birde config ayarlarını hep aynı şekilde bıraktım. ondan açılmamış olabilir. aslında açılışını bile merak etmiş heyecanla beklemiştim.
benim istediğim ofisi,multimedyası,javası,flash playeri, furius iso ,wine, video ve ses converteri ve virtualbox veya vmware yüklenmiş olması. bununla halledebildiklerimi linuxta olmayanları xp bölümüne girerek oradan kurulu dosyaları çalıştırmak. bunları bir türlü düzene koyamadım. bunları yapabilsem aramayıda bırakıp işe odaklanacağım ama linux kullanma tecrübemizin azlığı bu seviyeye çıkarmadı bizi henüz. o yüzden kuracak varmı diye sordum. hani saydıklarımı yapsa kullanır giderim. elini sallasan win formatı atan dolu bilen bilmeyen yola çıkmış bir tane linux kurarım diyen yok
selamlar
Ayar dosyalarını aynı şekilde bırakıp nasıl açılmasını bekliyorsun ki :D Kurulum dökümanında her şey ayrıntılarıyla anlatılmış; linux kurma konusuna gelince, hadi ben sana kurdum diyelim böyle olursa sen sistemi öğrenemeyeceksin ve ilk karşına çıkan sorunda öylece kalacaksın. Bu işin tek yolu dökümanı anlayarak okumak çok zor değil biraz ilgilenip takıldığın yerleri sorarsan kolayaca halledebilirsin.

kobeumut

kesinlikle lubuntu yu öneririm bilgisayarım hiç bu kadar hızlı olmamıştı ;) başka söze gerek yok dene derim

Sherlock Holmes

Hafif ve hızlı olarak DSL-n diyebilirim, toplam boyutu ise 50mb.

empax

Xubuntu'da XFCE ile gayet hafif bir sistem.
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

alquirel

Yaklaşık bir aydır görev yapmakta olduğum sağlık ocağının bilgisayar konusunda en bilgili yetenekli ve ilgili elemanı olan tıbbi sekreterinin kanına girmiş bulunmaktayım :)

Şöyle ki, Linux'tan haberdar olan yalnız denemişliği olmayan bir arkadaş. Kendi bilgisayarına dün Ubuntu yükledik. Bir süre kullanıp deneyecek.
Eğer beğenirse sağlık ocağında kullanılmakta olan diğer bilgisayarlara da yüklemeyi düşünüyor. (Hepsinde orijinal olmayan xp yüklü, her ne kadar kuş uçmaz kervan geçmez bir ilçe merkezinde olsak da sonuçta resmi bir kurum ve microsoft denetimine açık :) )

Gelelim sorunumuza :
- Ocaktaki bilgisayarların hemen hemen hepsi 512 Mb RAM'li. Ubuntunun bunlarda milletin alışkanlığını değiştirmeye değecek şekilde performanslı çalışmayacağı açık.
- Benim de Ubuntu dışında bir dağıtım kullanmışlığım yok :)
- Eğer bir sistem yenileme işi olursa bu işi yukarıda bahsettiğim Ubuntu (daha doğrusu Linux) ile ilk defa tanışmış arkadaş devam ettirecek. Ben olmayacağım.
- Son kullanıcıya (kurulumda - kullanımda) daha az iş bıraktıracak ve (haliyle) Türkçe çevirisi dört dörtlük olacak bir dağıtım lazım bana.
- Birkaç gün ben deneyeceğim. Sonra arkadaşa öğreteceğim. Sonra da onu kendi haline bırakacağım. :)

Xubuntu gibi hazır bir sistem mi deneyeyim - openbox, arch linux gibi deryalara mı dalayım - önereceğiniz başka dağıtım var mı?

zeitgeist

Kalıcı olarak Linux kullanmaya başladığım zamanlarda alışageldiği üzere bu deryanın tadını çıkarayım diye epeyi bir dağıtım kurup kaldırdım. O dönemlerde düldül diye nitelendirdiğimiz bir bilgisayarım da vardı. Dolaysıyla hafif dağıtımlara yönelmiştim. Ancak gel gör ki Türkçe ve topluluk desteği iyi olann hafif bir dağıtım bulmak kolay değil. Sonunda vazgeçmiş ve Ubuntu+lxd ile bir müddet yola devam etmiştim. Tabi bu mecralardaki seyahat fazla sürmedi  ;)

Forumda ve dağıtım haberleri bölümünde hafif dağıtımlarla ilgili başlıklar var lakin netice itibariyla benim tavsiyem Ubuntu üstüne hafif bir masaüstü ortamı/pencere yöneticisi olacaktır. Ancak bu tür masaüstü/pencere yöneticileri de kullanıcıdan bir parça emek istiyor.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

alquirel

Hep kızardım kurumlarda niye hâlâ Windows kullanılır ki diye. Davulun sesi uzaktan hoş geliyormuş. :)

Arkadaşın kendi iyice alışsın da Ubuntu'ya, herhalde Lubuntu veya Xubuntu ile halleder diğer bilgisayarları.

heartsmagic

İlk önerim, 512MB belleğe rağmen bir bilgisayarda Ubuntu denenmesi. Kendi gözlerinizle görün bence sistemin başarımını, belki size sürpriz yapar.
Eğer olmayacka ya Lubuntu ya da Crunchbang olsun. İkisi için de sorun yaşanması durumunda en azından burada soru sorulabilir, bilenler elinden geleni yapmaya çalışacaktır :)