Ebay, Skype'ı satıyor

Başlatan ironic, 04 Eylül 2009 - 00:40:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ironic

Dünyanın en büyük sanal açık arttırma sitesi eBay, 2005'te 2.1 milyar dolara satın aldığı Skype'ı satışa çıkardı. Şirketin yüzde 65'ini bir yatırım grubuna satmaya karar veren eBay, 1.9 milyar doları peşin, gerisi kredilendirilmek üzere 2.75 milyar dolar kazanacak. eBay, yılda 600 milyon doların üzerinde geliri olan Skype'ın yüzde 35'lik kısmını ise elinde tutacak. eBay'in CEO'su John Danahoe, Skpe'ın bağımsız bir iş alanı olduğunu buna karşın kendi e-ticaretleriyle ilgili bir sinerjisinin olmadığını söyledi.
Danahoe, Skype'ın ayrı bir şirket olarak daha efektif rekabet edeceğini düşündüklerini dile getirdi.

Kaynak: HaberTürk

Sherlock Holmes

Adayları çok merak ediyorum doğrusu  :)

ironic

Ayrıntıları okuyunca ilk akla gelen firma Google , almaz gibime geliyor. Hatta başka bir firma da kolay kolay alır mı ben  hiç sanmıyorum. %65 için 1.9 milyar dolar çok büyük para.

Khan

Alıntı yapılan: ironic - 04 Eylül 2009 - 01:17:45
Ayrıntıları okuyunca ilk akla gelen firma Google , almaz gibime geliyor. Hatta başka bir firma da kolay kolay alır mı ben  hiç sanmıyorum. %65 için 1.9 milyar dolar çok büyük para.
Google, açık kaynakçı firma. Daha çok açık kaynakla ve ücretsiz iş yapıyor.
Skype'ye o kadar para verip kodlarını açacak değil ya...

Diğer yandan; dediğin gibi 65% için 1.9 milyar dolar çok çok fazla para.

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: Khan - 04 Eylül 2009 - 01:26:38

1.9mi $ peşin gerisi taksit toplam 2.75mi $  :-X

ironic

Alıntı yapılan: Khan - 04 Eylül 2009 - 01:26:38

Aslında Skype çekirdeğinin lisans haklarının da hâlen ilk sahiplerinin elinde olduğunu düşünürsek ; yüksek fiyatı ve tüm hisselere de sahip olamama gibi etkenleri de eklersek,  bana göre alacak şirket yok. E-bay klasik tüccar zihniyetiyle tatlı bir pazarlık payı koymuş anlaşılan.  :)

Sherlock Holmes

Belki'de kendi sitesinde açık artırmaya sunar  :P
@ironic, pazarlığa oturacakları kişilerde bunun farkında olur.

ironic

Alıntı yapılan: ğnome - 04 Eylül 2009 - 01:42:42
Belki'de kendi sitesinde açık artırmaya sunar  :P

Eğer böyle bir satış yaparsa

Alıntı YapTerzi kendi söküğünü dikemezmiş

sözünün, - bir kez daha- ne kadar erdemli ağızlardan çıkmış olduğunu görmüş oluruz.   :D

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: ironic - 04 Eylül 2009 - 01:51:48
Alıntı yapılan: ğnome - 04 Eylül 2009 - 01:42:42
Alıntı yapılan: ironic - 04 Eylül 2009 - 01:51:48
Eğer böyle bir satış yaparsa
Alıntı YapTerzi kendi söküğünü dikemezmiş
sözünün, - bir kez daha- ne kadar erdemli ağızlardan çıkmış olduğunu görmüş oluruz.   :D

O halde bende kendi sözümü tamamlayayım :

Alıntı yapılan: ğnome - 04 Eylül 2009 - 01:13:33
Adayları çok merak ediyorum doğrusu 

Balın olsun,sineği bağdat'tan gelir  :)

_HapS_

skype ı kim alırsa alsın elinde patlar :D wireless ağlar gsm şebekeleri gibi her deliğe her ücra köşeye ne zaman girer ozaman işler değişir

agritux

Yakın zamanda eBay tarafından ciddi rakkamlara satın alınan(3.1 milyar Dolara ) VoIP yazılım firması Skype, büyük online satış firmasına pek yaramamış olsa gerek, tam %65′lik hissesini yaklaşık 2.8 milyar Dolara sattırmak zorunda kaldı.

Bu anlaşmaya göre her ne kadar firmanın %35′lik hisse payı eBay'a ait olsa da, Andreessen Horowitz, Silver Lake Partners, Index Venture gibi kişisel bir şekilde yatırım yapan bu iş adamları tarafından paylaşılan %65'lik pay Skype'ın artık arap saçına dönen durumunu aslında pekde çözemeyecek gibi gözüküyor. eBay ise bu hisse satışından elde ettiiği geliri nerelerde kullanacağı konusunda şu an için bir ip ucu vermiş değil.

Kaynak